Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Ενεργοποίηση Speed Limit Information (SLI)

  1. #1
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    159
    Thanked
    194
    Rides
    1

    Προεπιλογή Ενεργοποίηση Speed Limit Information (SLI)

    Για όσους το χρειάζονται (hint: όσοι δεν πάνε α-κ-ρ-ι-β-ώ-ς με τα όρια ), το SLI είναι απολύτως απαραίτητο, άσχετα αν έχουμε και κάποια ειδική εφαρμογή ανοιχτή (π.χ. το AmiGO που είναι το καλύτερο σε θέματα ορίων και καμερών).

    Για να γίνει αυτό σε όσα BMW δεν το έχουν, απαιτείται καταρχήν το αντίστοιχο module (κάποια version του KAFAS), ακόμα και αν δεν έχουμε την κάμερα του KAFAS, αρκεί να είμαστε Ευρώπη και να κάνουμε κάποιες ρυθμίσεις σε KOMBI, HUD (αν έχουμε) και το iDrive (εγώ έχω NBT, το ίδιο όμως ισχύει για όλα τα σύγχρονα BMW)

    1) Αγοράζουμε το κατάλληλο module. Εγώ πήρα αυτό αλλά μπορείτε να βρείτε δεκάδες items και πωλητές, όχι μόνο στο Ali

    2) Ανοίγουμε το καντράν (αν έχουμε F) ή ξεκουμπώνουμε το κεντρικό HU (αν έχουμε G) και βρίσκουμε το βύσμα που συνδέει το καντράν με το HU. Στα F είναι πολύ πιο εύκολο γιατί γίνεται μέσα σε 5'. Συνδέουμε τη φύσα του module ώστε να παρεμβάλεται μεταξύ καντράν και HU. Τοποθετούμε κάπου βολικά αλλά σταθερά το module (εγώ το έβαλα ακριβώς από πίσω από το καντράν, πάνω στον αεραγωγό). Κουμπώνουμε πάλι το καντράν ή το HU


    3) Μέσω BimmerCode, ESys, Ista ή οτιδήποτε άλλο μας βολεύει, κάνουμε τις κάτωθι ρυθμίσεις

    KOMBI
    KI_PIA_SPEED_LIMIT=aktiv
    SPEED_LIMIT=aktiv
    HUD_PIA_SLI=aktiv

    HU
    SPEEDLIMIT_INFO=aktiv

    4) Αν τα έχουμε κάνει όλα σωστά, τότε θα έχουν εμφανιστεί οι επιλογές για το SLI στις ρυθμίσεις των Οθονών στο iDrive, τόσο για το καντράν όσο και για το HUD (αν έχουμε). Τα ενεργοποιούμε και τα δύο και βλέπουμε τα κάτωθι

    Καντράν


    HUD

  2. The Following 4 Users Say Thank You to The Ace For This Useful Post:

    BILL007 (18-01-24), dreamer (16-01-24), isou (15-01-24), wheelman (17-01-24)

  3. #2
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το amigo λεει οτι ανιχνευει και τις καμερες-πιστολια που μας φραφουν σε μπλοκα.αληθευει? το εχει διαπιστωσει κανεις?

  4. #3
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    159
    Thanked
    194
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ισχύει και μάλιστα για αυτές σου ζητάει επιβεβαίωση αν περάσεις από εκείνο το σημείο (αν υπάρχει ακόμα, ναι ή όχι)

    Επίσης μπορείς και εσύ να δηλώσεις μια κάμερα, αν τύχει και είσαι ο πρώτος που την βλέπει, την οποία θα πρέπει αντίστοιχα να επιβεβαιώσουν οι επόμενοι που θα περάσουν από εκείνο το σημείο

    Για αυτούς τους λόγους έχω βάλει το AmiGo να ανοίγει αυτόματα όταν μπαίνω και στα δύο αυτοκίνητα, και έχω το κεφάλι μου ήσυχο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Ace : 16-01-24 στις 14:19

  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πως λέγεται ακριβώς η εφαρμογή ?
    amigo η και κάτι άλλο μαζί και είναι για android και iOS ?
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  6. #5
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    159
    Thanked
    194
    Rides
    1

  7. The Following 2 Users Say Thank You to The Ace For This Useful Post:

    BILL007 (18-01-24), deepBLUE (16-01-24)

  8. #6
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    πως αληθεια το βρισκει δεδομενου οτι τα μπλοκα δεν ειναι μια σταθερη καμερα? δουλευει βαση μαρτυτιων απο περαστικους οι οποιοι το δηλωνουν εκεινη την μερα που γινεται το μπλοκο? οποτε το πεταει πριν φτασεις και οταν το περασεις το επιβεβαιωνεις καιε συ στους αλλους για να δουν οτι ειναι ακομα εκει?

    αν δουλευει ετσι βαση μαρτυριων δλδ. τοτε ο πρωτος την εχει πατησει η' την πατανε και οι επομενοι μεχρι καποιος να εχει την εφαρμογη ανοιχτη και να το δηλωσει.

    εγω νομιζα οτι λειτουργει ανακλαστικα οπως αυτα τα συστηματα που εντοπιζουν το λειζερ του πιστολιου και σε ειδοποιουν
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 16-01-24 στις 18:25

  9. #7
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    159
    Thanked
    194
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω νομιζα οτι λειτουργει ανακλαστικα οπως αυτα τα συστηματα που εντοπιζουν το λειζερ του πιστολιου και σε ειδοποιουν
    Πως θα γινόταν αυτό, αφού το 99,99% των αυτοκινήτων δεν έχει τέτοια συσκευή (που είναι και παράνομη κιόλας ) ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως αληθεια το βρισκει δεδομενου οτι τα μπλοκα δεν ειναι μια σταθερη καμερα? δουλευει βαση μαρτυτιων απο περαστικους οι οποιοι το δηλωνουν εκεινη την μερα που γινεται το μπλοκο? οποτε το πεταει πριν φτασεις και οταν το περασεις το επιβεβαιωνεις καιε συ στους αλλους για να δουν οτι ειναι ακομα εκει?
    Ακριβώς έτσι, γι'αυτό μέχρι να μαζευτούν αρκετές "μαρτυρίες" ή αν έχει περάσει κάποιος καιρός, ζητάει επιβεβαίωση αν υπάρχει ακόμα η κάμερα

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP