Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: BMW Z3 1.9i (118 Hp) μετατροπή σε M54Bxx

  1. #11
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οσο τα μοτερ τα βρισκαμε φρεσκα, ηταν διαφορετικα τα πραγματα.
    Εγω το δικο μου το ειχα παρει απο τριαρα που την ειχαν κανει κομπακτ οταν μια νταλικα επεσε πιαω της.
    Μονο αξονα και γεφυρα με διαφορικο χρειαστηκα και ειχε λιγοτερα χιλιομετρα απο το δικο μου.
    Τωρα στην καλυτερη να εχει κανα διακοσαρι χιλιαδες χιλιομετρα και ποσο καιρο αφημενο στη μαντρα.

  2. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    dark knight (02-11-23)

  3. #12
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Obijuan83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από αρκετή σκέψη αποφάσισα ότι θέλω να κάνω μετατροπή σε εξακύλινδρο μοτέρ M54Bxx

    Οι επιλογές είναι :

    Μ52Β25 192 Hp
    M54B30 231 Hp

    Έχει κάποιος να προτείνει θετικά και αρνητικά για τον ένα η τον άλλο κινητήρα? Τέλη έχουν τα ίδια , τα οποία θα είναι λογικά για 4 χρόνια ακόμα μόνο. Αξιοπιστία, αντοχή, ευκολία στην μετατροπή?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    M54B30 χωρίς 2η σκέψη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πατωμα πισω ποιος θα το ενισχυσει;
    Υπάρχουν λύσεις, απο απλές εως πολύ σοβαρές, εξαρτάται για το που θές να το φτάσεις το Ζ.
    Απ'οτι έχω καταλάβει, ο ενδιαφερόμενος έχει "άκρες" σε μηχανουργεία για να υλοποιήσει "ειδικές" κατασκευές οπότε, όρεξη και χρήματα να υπάρχουν...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Obijuan83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο κινητήρας υπήρχε ως εργοστασιακή τοποθέτηση δεν υπάρχει κάποιο κώλυμα για την νόμιμη τοποθέτηση του
    Η δική σου version Ζ3 (face lift) ήταν σε εργοστασιακή παραγωγή με το Μ54Β30

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τριλιτρο Μ54 καντο, απλα βρες καποιον που να το εχει ξανακανει.
    ...
    Το δικό μου έγινε μετατροπή σε γνωστό "μαγαζί" της Θεσσαλονίκης (δεν ξέρω εαν εξακολουθεί να ασχολείται με το "αθλημα") και δηλώθηκε ως 3-λιτρο στην άδεια κυκλοφορίας του.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Γιατι δεν βαζεις ενα κομπρεσερ; Η Hyde εχει κιτ ετοιμο, θα σε παει στα 180 αλογα με ελαχιστες τροποποιησεις και συμπιεστη απο mini cooper.
    Πολυ φτηνοτερο.
    Εγώ λέω να το βάλει και τον Μ54Β30 και κομπρεσέρ.

    Obijuan83 ρίξε μια ματιά στο τί έχω κάνει στο δικό μου, θα σ'ανοίξει η όρεξη και θα δείς εφαρμοσμένα στην πράξη αυτά που σκέφτεσαι αλλά και άλλα που θα σ'αρέσουν και θα σε βάλουν σε σκέψεις υποθέτω. Παραυτα, για τα επίπεδα αναβάθμισης που σκέφτεσαι, βάλε στο λογ/μό και αναβάθμιση σε φρένα κι αναρτήσεις. Ομολογουμένως το "δέσιμο" του αμαξώματος είναι κάτι που πρέπει να έχεις στα πλάνα σου σε ότι κι αν κάνεις γιατί απο εργοστασιακή ακαμψία το Ζ3 είναι λίγο "ζελέ"

    Καλή επιτυχία !
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VanVIC : 02-11-23 στις 18:52

  4. The Following User Says Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    BILL007 (02-11-23)

  5. #13
    Εγγραφή
    04-06-23
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    435
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το μόνο που με κάνει να σκέφτομαι τα εξακύλινδρο είναι ο ήχος τους.

    Με ένα κομπρεσορα στα 170-180 HP δηλαδή 0.4-0.5 bar θα δουλέψει χωρίς αλλαγή σωθικων?

    Είναι μια πολύ οικονομική λύση όπως το βλέπω τωρα

  6. The Following User Says Thank You to Obijuan83 For This Useful Post:

    BILL007 (02-11-23)

  7. #14
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Obijuan83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο που με κάνει να σκέφτομαι τα εξακύλινδρο είναι ο ήχος τους.
    ...
    Ο ήχος του Μ54 είναι μαγεία !

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Obijuan83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Με ένα κομπρεσορα στα 170-180 HP δηλαδή 0.4-0.5 bar θα δουλέψει χωρίς αλλαγή σωθικων?

    Είναι μια πολύ οικονομική λύση όπως το βλέπω τωρα
    Τέτοια επίπεδα απόδοσης μπορείς να τα έχεις πολύ ευκολα και με "ασφαλή" λειτουργία και με την προσθήκη turbo.
    Δεν ξέρω αν εξακολουθεί να ασχοείται με το "άθλημα" ο μετρ του είδους στις συγκεκριμένες "αναβαθμίσεις" σε BMW στην Ελλάδα, στο Άργος, ο γνωστός ...Αλέκος
    Θεωρώ πως αξίζει να ρωτήσεις.

  8. #15
    Εγγραφή
    04-06-23
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    435
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    M54B30 χωρίς 2η σκέψη.


    Υπάρχουν λύσεις, απο απλές εως πολύ σοβαρές, εξαρτάται για το που θές να το φτάσεις το Ζ.
    Απ'οτι έχω καταλάβει, ο ενδιαφερόμενος έχει "άκρες" σε μηχανουργεία για να υλοποιήσει "ειδικές" κατασκευές οπότε, όρεξη και χρήματα να υπάρχουν...


    Η δική σου version Ζ3 (face lift) ήταν σε εργοστασιακή παραγωγή με το Μ54Β30



    Το δικό μου έγινε μετατροπή σε γνωστό "μαγαζί" της Θεσσαλονίκης (δεν ξέρω εαν εξακολουθεί να ασχολείται με το "αθλημα") και δηλώθηκε ως 3-λιτρο στην άδεια κυκλοφορίας του.


    Εγώ λέω να το βάλει και τον Μ54Β30 και κομπρεσέρ.
    Obijuan83 ρίξε μια ματιά στο τί έχω κάνει στο δικό μου, θα σ'ανοίξει η όρεξη και θα δείς εφαρμοσμένα στην πράξη αυτά που σκέφτεσαι αλλά και άλλα που θα σ'αρέσουν και θα σε βάλουν σε σκέψεις υποθέτω. Παραυτα, για τα επίπεδα αναβάθμισης που σκέφτεσαι, βάλε στο λογ/μό και αναβάθμιση σε φρένα και αναρτήσεις. Ομολογουμένως το "δέσιμο" του αμαξώματος είναι κάτι που πρέπει να έχεις σε ότι κι αν κάνεις γιτί απο εργοαστασιακή ακαμψία το Ζ3 είναι λίγο "ζελέ"

    Καλή επιτυχία !
    Με δεδομένο ότι για μια πλήρη μετατροπή (μηχανικά) μου ζητάνε 2k για τον Μ54B25 και 2.5k για τον Μ54Β30 πόσο περίπου θα κοστίσει για να τοποθετηθεί στο αμάξι(χωρίς αναβάθμιση φρενων-αναρτησης)

  9. #16
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κομπρεσορας Ναι. Με ασφαλεια αν πας σε δοκιμασμενη λυση.
    Ειναι κατι που σκεφτομαι καιρο τωρα γιατι παρολο που το τριλιτρο ειναι η καλυτερη επιλογη, ειμαι φορτωμενος με παρα πολλα αυτοκινητα ηδη και εχω σιχαθει να πληρωνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stamatis : 02-11-23 στις 19:03

  10. #17
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ήχος του Μ54 είναι μαγεία !



    Τέτοια επίπεδα απόδοσης μπορείς να τα έχεις πολύ ευκολα και με "ασφαλή" λειτουργία και με την προσθήκη turbo.
    Δεν ξέρω αν εξακολουθεί να ασχοείται με το "άθλημα" ο μετρ του είδους στις συγκεκριμένες "αναβαθμίσεις" σε BMW στην Ελλάδα, στο Άργος, ο γνωστός ...Αλέκος
    Θεωρώ πως αξίζει να ρωτήσεις.
    Οχι. Μιλησα μαζι του πριν πεντε μερες.
    Ουτε συζηταει να ασχοληθει ξανα.

  11. #18
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Obijuan83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με δεδομένο ότι για μια πλήρη μετατροπή (μηχανικά) μου ζητάνε 2k για τον Μ54B25 και 2.5k για τον Μ54Β30 πόσο περίπου θα κοστίσει για να τοποθετηθεί στο αμάξι(χωρίς αναβάθμιση φρενων-αναρτησης)
    Πολυ χαμηλη τιμη ακουω.
    Μιλαμε για μοτερ με μαφ, σωληνες, ψυγειο, σερβο, βασεις, πλεξουδα, εγκεφαλο, σαζμαν, αξονα διαφορικο και γεφυρα;

  12. #19
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μετατροπές τέτοιες γίνονται και στην Αθήνα μια και αυτός που το έκανε στον VanVIC στη Θεσσαλονίκη δεν ασχολείται πλέον , και είναι επίσημος της bmw,όχι βέβαια πως δεν υπάρχουν και άλλοι στην συμπρωτεύουσα .
    Όπως και να έχει ..το κόστος της μετατροπής + κομπρεσσορας, φρένα που αυτό είναι απαραίτητο ,σε ένα Ζ3 που πλέον πάλιωσε και μάλιστα αρκετά πλέον ,που σημαίνει δυσκολία ακόμα και για την εύρεση ανταλλακτικών ,καλύτερα με όλα αυτά τα χρήματα βρες ένα αμάξι νεότερο ίσως και με λιγοτερα χρήματα και περισσότερη δύναμη .
    Θέλει πολύ σκέψη πριν το αποφασίσεις .
    Τώρα αν δε θες να παιδεύεσαι και θες Ζ έτοιμο ,χωρίς να χρειαστεί να ρίξεις δραχμή ,αλλά να το πληρώσεις ,πες μου .
    Κάτι έχω στο μυαλό μου
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  13. The Following User Says Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    BILL007 (02-11-23)

  14. #20
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Obijuan83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Τέλη έχουν τα ίδια , τα οποία θα είναι λογικά για 4 χρόνια ακόμα μόνο.
    ...
    Τί εννοείς με το "4 χρόνια ακόμα μόνο" ;

  15. The Following User Says Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    deepBLUE (02-11-23)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP