Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ BMW 3-Series

  1. #1
    Εγγραφή
    02-08-23
    Μηνύματα
    1
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ BMW 3-Series

    Καλησπέρα σας,

    Αποφάσισα να γίνω μελλοντικός κάτοχος καινούργιας BMW και θα ήθελα την γνωμη σας και τις συμβουλές σας για κάποια θέματα που με απασχολούν.

    Αρχικά δεν έχω οδηγήσει ξανά BMW αλλά από φίλους και γνωστούς μου έχουν πει ότι απαξ και κάνεις ένα test drive δεν θα θέλεις ύστερα να οδηγήσεις τίποτε άλλο.
    Ο σκοπός μου είναι να κρατήσω και να ευχαριστηθώ με σεβασμό το αμάξι για όσο περισσότερο χρονικό διάστημα γίνεται, υπολογίζω το λιγότερο 10 χρόνια.
    Επίσης δεν έχω ιδέα από ετήσια κόστη συντήρησης κατα μέσο όρο σε αντιπροσωπία ή αν θα ήταν καλύτερο να πηγαίνω στον γνωστό μου έμπειρο μηχανικό.
    Το ίδιο ισχύει και για το κόστος των τελών κυκλοφορίας.
    Επίσης μου έχουν πει για την βενζίνη ότι αν πάρω BMW να μην βάλω ποτέ 100άρα, θα ήθελα την γνώμη σας και πάνω σε αυτό.
    Τα ετήσια χιλιόμετρα που προβλέπεται να κανω είναι μέχρι το μέγιστο 12.000χλμ.

    Είμαι μεταξύ μίας BMW 320 σπορ αυτόματο βενζίνη αλλά μου μπήκε και στο μάτι η καινούργια Gran Coupe 220 ( αυτόματο βενζίνη ) που με τα εξτρα που επιθυμώ να βάλω δεν έχουν μεγάλη απόκλιση στα χρήματα.
    Ποιά από τα δύο μοντέλα βάση των γνώσεών σας θα βγει πιο αξιόπιστο με τα χρόνια?

    Σας ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οι φιλοι σου εχουν δικιο ,ειναι οτι καλυτερο οδηγικα σε αμαξι παραγωγης.ειδικα τα πισωκινητα μοντελλα,αν μπορειςκαι θες προτιμησε μονο αυτα.

    τα ετησια κοστη συντηρησης τα πρωτα χρονια -μεχρι 8-ειναι χαμηλα.μετα θα ειναι ακριβα και γινονται καθε χρονο ακριβοτερα γιατι οι γερμανοι ετσι αποφασιζουν.ειδκα αν πας αντιπροσωπεια.εκει θα πας μονο για συγκεκριμενα πραγματα,ενημερωσεις,ανακλ ησεις η' κατι που δεν γινεται στον μαστορα σου.γιατι τα σημερινα αυτοκινητα ειναι σαν υπολογιστες και στην αντιπροσωπεια εχουν τα πιο ενημερωμενα λογισμικα.
    για τελη δεν γνωριζω αναλογα το αυτοκινητο,αλλα αν το ευχαριστιεσαι μην κολλας εκει.
    για την βενζινη την 100αρα πρωτη φορα το ακουω αυτο,αλλοι λενε το αντιθετο.εγω βαζω και απο τις 2 και δεν ειχα ποτε θεμα.το σωστο ειναι να βαζεις καλη βενζινη .το αυτοκινητο παιρνει απο 95-100 οποτε αν βαζεις καλη βενζινη διαλεγεις οποια θες.εχω διαβασει πολυ και εχω καταληξει οτι αν το μοντελλο σου ειναι υψηλης συμπιεσης καλο ειναι να βαζεις 100αρα.οχι οτι ειναι απαραιτητο.

    αξιοπιστια αναμεσα στα μοντελλα που διαλεξες ,δεν μπορουμε να ξερουμε καθως ειναι και τα 2 λιγα χρονια στην κυκλοφορια.παντως εγω δεν ακουσα τιποτα αλλα κυκλοφορουν και λιγα εδω.
    καποιες φορες η αξιοπιστια εξαρταται και απο το κοματι που σου δινουν.οπως σε ολες τις μαρκες.μπορει να σου δωσουν ενα που να μην βγαζει προβληματα η' ενα ελλατωματικο,αυτο ειναι θεμα τυχης.
    για τα 10 χρονια που λες σιγουρα θα τα εχεις ,αν δεν πεσεις σε ελλατωματικο,μετα θα αρχισουν να δινεις περισοτερα για συντηρηση.

    ελπιζω να βοηθησα.

  3. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (10-08-23)

  4. #3
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σε δεκα χρονια οι εξελιξεις θα ειναι τετοιες που δεν εχει νοημα να συζηταμε για κινητηρες βενζινης.
    Θα εχουμε 2033 και αν σκεφτεις πως το 2010 ακουγαμε ηλεκτρικο και γελαγαμε, καταλαβαινεις ποσα θα εχουν αλλαξει.
    Προβληματα δεν εχουν βγαλει ακομα αυτα τα μοτερ, παρε οτι κανεις κεφι, αλλα μην κανεις σχεδια.
    Η bmw εχει προγραμμα συντηρησης, πληρωνεις απο την αρχη ενα ποσο και για πεντε χρονια εχουν συμπεριλαβει ολα τα κοστη συντηρησης πλην εκτακτων περιστατικων.

  5. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (10-08-23)

  6. #4
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Apollo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,

    Αποφάσισα να γίνω μελλοντικός κάτοχος καινούργιας BMW και θα ήθελα την γνωμη σας και τις συμβουλές σας για κάποια θέματα που με απασχολούν.

    Αρχικά δεν έχω οδηγήσει ξανά BMW αλλά από φίλους και γνωστούς μου έχουν πει ότι απαξ και κάνεις ένα test drive δεν θα θέλεις ύστερα να οδηγήσεις τίποτε άλλο.
    Ο σκοπός μου είναι να κρατήσω και να ευχαριστηθώ με σεβασμό το αμάξι για όσο περισσότερο χρονικό διάστημα γίνεται, υπολογίζω το λιγότερο 10 χρόνια.
    Επίσης δεν έχω ιδέα από ετήσια κόστη συντήρησης κατα μέσο όρο σε αντιπροσωπία ή αν θα ήταν καλύτερο να πηγαίνω στον γνωστό μου έμπειρο μηχανικό.
    Το ίδιο ισχύει και για το κόστος των τελών κυκλοφορίας.
    Επίσης μου έχουν πει για την βενζίνη ότι αν πάρω BMW να μην βάλω ποτέ 100άρα, θα ήθελα την γνώμη σας και πάνω σε αυτό.
    Τα ετήσια χιλιόμετρα που προβλέπεται να κανω είναι μέχρι το μέγιστο 12.000χλμ.

    Είμαι μεταξύ μίας BMW 320 σπορ αυτόματο βενζίνη αλλά μου μπήκε και στο μάτι η καινούργια Gran Coupe 220 ( αυτόματο βενζίνη ) που με τα εξτρα που επιθυμώ να βάλω δεν έχουν μεγάλη απόκλιση στα χρήματα.
    Ποιά από τα δύο μοντέλα βάση των γνώσεών σας θα βγει πιο αξιόπιστο με τα χρόνια?

    Σας ευχαριστώ.
    Η 220 έχει την κίνηση μπροστά. Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου!

  7. The Following User Says Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    BILL007 (10-08-23)

  8. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κατι μου λεει πως θα καταληξουμε να προτεινουμε 2002tii χωρις αιρκοντισιον για αυτο το αυθεντικο φηλινγκ που ο καθενας ζηταει απο μια bmw…
    Η εναν αραμπα που τον τραβανε γελαδια για ακομα περισσοτερο purity…

  9. The Following 3 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (10-08-23), dreamer (10-08-23), isou (10-08-23)

  10. #6
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω από τι αυτοκίνητο προέρχεται ο φίλος Apollo, αλλά αν σκέφτεται να πάρει BMW γιατί του λένε ότι είναι οδηγικά ανώτερο, ας πάρει τουλάχιστον πισωκίνητο, που υπερέχει λόγω θεμελιωδών νόμων της φυσικής και της κινηματικής. Αν είναι να πάρει προσθιοκίνητο υποστροφικό κουβά, τότε υπάρχουν και άλλες εταιρίες με ισοδύναμα, αν όχι και καλύτερα, μοντέλα!

  11. The Following 2 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    isou (10-08-23), Βασιλης (19-08-23)

  12. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Γινηκαμε ολοι εδω μεσα Λουις Χαμιλτον, που αμα δεν εχουμε μπλοκε, πισωκουνα και εξακυλινδρο δεν σηκωνόμαστε απο το κρεβατι το πρωι.
    Γιατι ακυρωνεις ενα πολυ καλα στημενο αυτοκινητο και το χαρακτηριζεις προσθιοκινητο κουβα;
    Μπορει να εχει ενα 911 Turbo για την πλακα του και να θελει ενα ποιοτικο μεσαιο για να κινειται καθε μερα.
    Η μπορει να εχει μια χαγιαμπουσα και να τρακοσαριζει σε δεκα δευτερολεπτα και να εχει χορτασει αδρεναλινη.
    Ρωταει ο ανθρωπος για ενα συγκεκριμενο πραγμα. Περιμενει μια συγκεκριμενη απαντηση.
    Η μονιμη επωδος οτι το Ε39 ειναι το δωρο του θεου και τα λαδια του αν τα πιεις θεραπευουν τον καρκινο, ειναι για συγκεκριμενους τυπους οδηγου και συγκεκριμενο μπατζετ.
    Το οτι ειστε βλαμμενοι και εσυ και ο εξαποδω και εχετε φτασει τις παλιατζουρες σας να εχουν κοστισει οσο ενα καινουργιο Μ5, δεν σας κατατάσσει στα παραδειγματα που πρεπει να ακολουθησει ο κοσμος.
    Βασικα, σας δινει free pass για του Συνουρη με κουστουμακι με σταυρωτα μανικια και λοβοτομη με δραπανοκατσαβιδο.

  13. The Following 5 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (10-08-23), GiannisRob (10-08-23), Ptboul (04-09-23), S8N (10-08-23), Βασιλης (19-08-23)

  14. #8
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε δεκα χρονια οι εξελιξεις θα ειναι τετοιες που δεν εχει νοημα να συζηταμε για κινητηρες βενζινης.
    Θα εχουμε 2033 και αν σκεφτεις πως το 2010 ακουγαμε ηλεκτρικο και γελαγαμε, καταλαβαινεις ποσα θα εχουν αλλαξει.
    μπορει και να συνεχισουμε να συζηταμε αλλα με διαφορετικα καυσιμα.το ειχα ξαναγραψει καπου.θενκς του πορσε η ευρωπαικη ενωση τροποποιησε την απαγορευση των κινητηρων εσωτερικης καυσης αρκει να ανεφοδιαζονται με τα efuels-καθαρα καυσιμα. οποτε οταν ο μεγλαυτερος ομιλος μιλαει οι αλλοι καθονται και ακολουθουν,μενει να δουμε ποσο γρηαγορα και ΑΝ θα το προχωρησει στην ευρεια παραγωγη ολων των μοντελλων τους.

    https://www.caranddriver.gr/eidiseis...hraka-7816324/

    https://www.caranddriver.gr/eidiseis...astei-7820243/

    https://www.huffingtonpost.gr/entry/...b0e0a15961a512

    οσο για τα προσθιοκινητα κουβαδες,εγω το 2 δεν το εχω οδηγησει ,ακομα, αλλα ο ασσος ειναι το καλυτερο στην κατηγορια του εστω και με μουτρα.μιλαμε για μια καθημερινη απλη χρηση,δινει μια σπιρταδα στην οδηγηση σε σχεση με τα τελειως ουδετερα τιμονια του ομιλου..μας λειπει η αλφα τι να κανουμε ? να τον στειλουμε και εκει για λιγο πιο απολαυση τωρα που η μπεμπε το γυρισε στο μπροστα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 10-08-23 στις 14:03

  15. The Following 2 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (10-08-23), isou (10-08-23)

  16. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν ειμαι και πολυ σιγουρος για αυτο.
    Το διοξειδιο του αζωτου ειναι ενα πολυ κακο δηλητήριο και αναρωτιεμαι τι καταλυτες θα κουμανταρουν μια τοσο τοξικη χημικη ενωση.
    Και οπως και να εχει αν και φευγουμε πολυ απο την κουβεντα, μην ελπιζετε πως σε δεκα χρονια απο σημερα θα εχει αξια μεταπωλησης ενα καθημερινο θερμικο αυτοκινητο.
    Μονο λεφτα θα τρωει και ελαχιστη σημαδια θα εχει αν ειναι bmw, hyundai η δεν ξερω τι.
    Κατ αρχην τα ηλεκτρονικα του θα ειναι μια παρωχημενη υποθεση.
    Δειτε idrive πρωτης γενιας, στην εφταρα ας πουμε, που ηταν τοτε σουπερουαου και δειτε τι παιζει σημερα αντιστοιχα.
    Κουμπια αφης, χειρονομιες που δινουν εντολες, φωνητικες οδηγιες στο αυτοκινητο, δεκα χρονια πλεον πολυς χρονος. Να σας θυμησω πως το cd εξαφανιστηκε σε μια νυχτα… περιμεναμε ποτε οτι θα υπαρχουν φαναρια λεηζερ; Τα δεκα χρονια ειναι ρομαντικη σκεψη.

  17. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (10-08-23), Βασιλης (19-08-23)

  18. #10
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εξίσου αξιόπιστα θα είναι και τα δύο μοντέλα. Η 3αρα θα είναι ανώτερη οδηγικά.

    Αυτό με την 100αρα δεν το κατάλαβα. Οι φίλοι σου έχουν κάνει εμβόλιο covid-19 ή όχι; Για ρώτα τους.

    Οσον αφορά τη συντήρηση, λυπάμαι αλλά καινούργιο αυτοκίνητο πρέπει να πηγαίνει σε εξουσιοδοτημένο όσο έχει εγγύηση. Δε νομίζω να υπάρχει εξειδικευμένος εκεί έξω που να έχει εκπαιδευτεί στα νέα μοντέλα, να κάνει αναβαθμίσεις, να περνάει τα σέρβις ηλεκτρονικά και να κατεβάζει τα puma (ανακλήσεις, αναβαθμίσεις κλπ).

  19. The Following 2 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (10-08-23), dreamer (10-08-23)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP