Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: NEW ECU?

  1. #1
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή NEW ECU?

    Στην αλλαγή κινητήρα σε Ε36, απο 1.6 σε 1.8iS, χρειάζεται αλλαγή και η ECU? ή προσαρμόζεται, με reset? (τι λέω ο άνθρωπος!)

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μην μπλεξεις.
    Η θα βρεις κομπλε τη μετατροπη να βαλεις επανω η θα πεσει πατεντα και ισως δουλεψει ισως οχι.
    Δεν ειναι μονο η ecu που θα πρεπει να σε προβληματιζει.
    Εχει ενα σκασμο ακομα ηλεκτρονικα. Ιμομπιλαϊζερ, κτλ.
    Και επειδη εισαι obd1 δεν μου ακουγεται καλη σαν ιδεα.
    Γενικα δεν μου ακουγεται καλη σαν ιδεα η μετατροπη γενικα… αλλα εσυ ξερεις καλυτερα. Οτι σε παιρνει να κανεις σκεψου το καλα.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (29-06-23), Kostas_1 (26-06-23)

  4. #3
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σταμάτη μου, δεν θέλω να γελάσεις, αλλά ήταν πιο πολύ ''εγκυκλοπαιδική'' ερώτηση, γιατί με τα μυαλά που έχω εγώ, για να βάλω
    μεταχειρισμένο μοτέρ, θέλω να το ''ψειρίσω'' που λέμε, ξέρεις καπάκια, βαλβίδες, καδένες, κτλ. το ποσό που μαζεύεται είναι (για εμένα), απαγορευτικό
    για αυτά που θα προσφέρει! Πάντως έπρεπε να ρωτήσω, με έτρωγε η περιέργεια, και οι βλακείες μερικών ''μηχανικών'' βέβαια, οι οποίες ΔΕΝ μου κάθονταν, ευχαριστώ λεβέντη μου!

  5. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ηλια, ολα γινονται αλλα με τι προβληματα ειναι το θεμα.
    Επειδη το λογισμικο εδω και χρονια ειναι ο τομεας μου, μπορω με σιγουρια να σου πω οτι ακομα και με ενα arduino μπορει να δουλεψει ενα μοτερ απλα δεν θα ειναι ποτε safe και ποτε δεν θα μπορεις να το τσεκαρεις με ενα τυποποιημενο πρωτόκολλο σε ενα συνεργειο.
    Υπαρχουν πολλα, χιλιαδες, παραδειγματα επαναπρογραμματισμου εγκεφαλου απο διαφορετικο μοντελο επανω σε αλλο μοτερ και τα αποτελεσματα της λειτουργιας τους ειναι απο ικανοποιητικα μεχρι τελεια.
    Ομως ειναι μια γκριζα ζωνη το τι εχει κανει ο καθε προγραμματιστης και τι παραμετρους εχει αλλαξει για να δουλεψει. (Δεν μιλαω για tuning, εκει 1 και ενα κανει 2, απλα αλλαζεις τιμες). Μιλαω για εγκεφαλο που διαβαζει εναν αισθητηρα θερμοκρασιας σε μοτερ που εχει δυο κτλ.
    Οσο για την αλλαγη σε μοτερ is, 40% παραπανω δυναμη δεν ειναι ευκαταφρονητο νουμερο, ολους τους εχει ιντριγκαρει κατι τετοιο. Αλλα παλι ειναι γκριζα ζωνη, γιατι τοσα χρονια μετα, δεν θα ειναι μονο καπακια και βαλβιδες… θα ειναι και κολαρα, και αισθητηρες, και κυκλωμα ψυξης και.. και… και… δεν ειναι μονο τα χιλιομετρα που επιβαρυνουν, αλλα και τα χρονια….

  6. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (29-06-23)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP