Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ OBD1 e36 m40b18

  1. #1
    Εγγραφή
    25-04-23
    Μηνύματα
    3
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ OBD1 e36 m40b18

    Καλησπέρα και πάλι σε όλη την παρέα.

    Αυτή τη φορά θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το Obd του e36. Συγκεκριμένα, στον κινητήρα M40b18 το obd port βρίσκεται κάτω από το καπό και όχι μέσα στο αυτοκίνητο και πρόσεξα πως είναι ένα στρόγγυλο και όχι το κλασσικό obd2 που έχουν τα περισσότερα πλέον αυτοκίνητα. Έχω χρησιμοποιήσει το elm 327 σε όλα μου τα αυτοκίνητα, συνδέοντας το με την εφαρμογή Torque Pro στο κινητό.
    Μετά από αναζήτηση στο google, κατέληξα στο συμπέρασμα πως το στρογγυλό obd, ονομάζεται Obd1. Το άλλο, όπως το δικό μου, ονομάζεται obd2.
    Οι τιμές που είδα στο internet για Obd1 είναι τσουχτερές... Συνεπώς θα ήθελα να ρωτήσω, μιας και δεν έχω επαφή με το χώρο των bmw, εάν γνωρίζετε κανένα οικονομικό μηχάνημα που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω στο αυτοκίνητο μου, ιδανικά θα ήθελα να μπορώ να το συνδέσω με bluetooth στην εφαρμογή Torque Pro.
    Παρακαλώ πείτε μου από που και πόσο πήρατε το δικό σας, πόσο ευχαριστημένοι ή δυσαρεστημένοι είστε από αυτό και γιατί!!!

    Σας ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    To M40 κάνει αυτοδιάγνωση.
    Γυρνάς το κλειδί ένα βήμα πριν βάλεις μπρος, (ανάβει ταμπλώ και κάνει τσεκ) και πατάς το γκάζι πέντε φορές γρήγορα σε διάστημα πέντε δευτερολέπτων.
    Αν το κάνεις σωστά, θα ανάψει το τσεκ εντζιν δύο φορές και μετά απο αυτές τις δύο θα αρχίσει να αναβοσβήνει και να δείχνει βλάβες αν υπάρχουν.
    Πχ δύο φορές σταθερές και ενα γρήγορο δύο γρήγορα, δύο γρήγορα, τρία γρήγορα, είναι 1223 αισθητήρας θερμοκρασίας.
    Τη λίστα με τα OBD1 σφάλματα είναι διαθέσιμη με ένα search στο Ιντερνετ.
    Αν τώρα θέλεις να κάνεις άλλες διαγνώσεις, να δεις τιμές κτλ, μην περιμένεις σπουδαία πράγματα ακόμα και με reader, δεν έχουν Live Data αυτοί οι εγκέφαλοι, μόνο μερικές παραμέτρους όπως αέρας-καύσιμο και διόρθωση και δεν αξίζει να μπεις στη διαδικασία να πάρεις κεφαλή και διαγνωστικό για να τα βλέπεις όλα αυτά, μια επίσκεψη σε έναν μηχανικό με αναλυτή καυσαερίων θα στα δείξει αμέσως.
    Αυτά.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-08-21
    Μηνύματα
    5
    Thanked
    20
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Mε το INPA και έναν ανταπτορα από OBD (16pin) σε στρογγυλή (20 pin) θα μπορέσεις να κανεις τη δουλειά σου. Το ELM δεν ξερω αν μπορεί να λειτουργήσει με τον ανταπτορα! Εγω σε φιλο με Ε36 έτσι το εκανα.
    Attached Images Attached Images

  4. The Following User Says Thank You to Little John For This Useful Post:

    BILL007 (24-05-23)

  5. #4
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Σε εμένα το ELM δεν λειτουργεί με αυτόν τον αντάπτορα.
    E30 318i

  6. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    BILL007 (24-05-23)

  7. #5
    Εγγραφή
    18-12-12
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    687
    Thanked
    1058
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    χρειαζεσαι φυσσα και διαγνωστικο με πρωτοκολλο ADS και οχι OBD.
    Τα Μ40 δεν εχουν πρωτοκολλο OBD.
    Μονο διαγνωστικο GT1 ή INPA με σειριακη θυρα, καλωδιο Null modem και ADS interface θα το διαβασει.

  8. The Following User Says Thank You to compactM3 For This Useful Post:

    BILL007 (01-06-23)

  9. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο compactM3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χρειαζεσαι φυσσα και διαγνωστικο με πρωτοκολλο ADS και οχι OBD.
    Τα Μ40 δεν εχουν πρωτοκολλο OBD.
    Μονο διαγνωστικο GT1 ή INPA με σειριακη θυρα, καλωδιο Null modem και ADS interface θα το διαβασει.
    +10000000000!!!!!



Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP