Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: E46 330 κάψιμο λαδιού

  1. #1
    Εγγραφή
    26-03-23
    Μηνύματα
    1
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή E46 330 κάψιμο λαδιού

    Καλημέρα σας έχω ένα e46 330 κ το τελευταίο 4 μηνο έχω παρατηρήσει να τσιμπάει αρκετό λάδι…βάζω τα Castro magnatec 10/40…έχει αντιμετωπίσει κάποιος φίλος αντίστοιχο θέμα; Αν ναι το αντιμετώπισε με αλλαγή τσιμουχακια η μπορεί να διορθωθεί με αλλαγή λιπαντικού Γτ έχω ακούσει κ αυτό σαν σενάριο που δε νομίζω να ισχύει κ τόσο!!!
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    χωρις να γνωριζω τι λαδι παιρνει το δικο σου,ψαχνιντας στο ιντερνετ βλεπω οτι προτεινεται το 5-30, 5-40..βαζεις λαθος λαδι,οποτε μαλλον πρεπει να ακουσεις αυτο σεναριο.οσον αφορα μαρκα,το magnatec ειναι ξεπερασμενο σαν ποιοτητα..αν θες καστρολ βαλε το χρυσο το edge,ειναι λιγο πιο ακριβο αλλα πιο οικονομικο απο αλλες μαρκες..επισης πρεπει να προσεχεις να βαζεις λαδι συμφωνα με τις προδιαγραφες που φαινονται τυπωμενες πανω στο κουτι..αν εισαι bmw ll01 η' bmw ll04..μην βαζεις καποιο οποιοδηποτε λαδι σαυτα ταιξωδη που πρεπει χωρις να εχει αυτες τις προδιαγραφες,οποια προτεινετια για σενα..αν μπορεις και τις 2 προδιαγραφες βαλε την bmw ll04 ειναι ντιζελοπροδιαγραφη για περισοτερη οικονομια.

    τωρα αν εισια σωστος με την επιλογη λαδιου και εχεις ακομα θεμα τοτε ισως να ειναι τα προβληματα που λες.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-03-13
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    883
    Thanked
    2664
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Βάλε μπρος με κρύο τον κινητήρα και χωρίς να το κινήσεις.
    Περίμενε μέχρι να ανέβει η θερμοκρασία στην μέση.
    Δώσε γκαζιές και άν βγάλει άσπρο καπνό, είναι τσιμουχάκια.250994562_4424317914303331_3888480129540334174_n.jpg

    Ο σύγχρονος και λιγότερο δαπανηρός τρόπος αλλαγής, είναι να αλλαχθούν από το επάνω τμήμα του κινητήρα.

  4. The Following User Says Thank You to CHKO3CI For This Useful Post:

    Stamatis (01-04-23)

  5. #4
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18797
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τι εννοείς, αγαπητέ μου, όταν λες ότι 'τσιμπάει' λάδι?

    Γιατί μου έφερες στο νου χημεία λυκείου, όπου ψάχνεις να βρεις το molarity κάποιου διαλύματος.

    Αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, το δικό μου καίει ομογενές μείγμα λαδιού-βενζίνης. Μιλάμε για τον τελευταίο δίχρονο εξακύλινδρο της πενβέ, Τώρα τελευταία έχει αρχίσει να προστίθεται και παραφλού, που δείχνει πόσο μπροστά είναι το Μόναχο όταν οι άλλοι ψάχνονται με Aquamist και Snow Performance.

    600ml στα 1000 km, λοιπόν, καίει του υποφαινόμενου. Σίγουρα τα τσιμουχάκια έχουν συμβάλλει κάπως, γιατί όταν το σβήνω για μικρό χρονικό διάστημα και ξαναβάζω μπροστά η φάση πίσω θυμίζει βαπόρι της Zante Ferries που κάνει το Κίμωλος-Φολέγανδρος τον 15Άυγουστο.

    Μπορεί να ευθύνονται και τα ελατήρια των πιστονιών. Στις 300Κ κμ σίγουρα οι κύλινδροι είναι οβάλ, αλλά επειδή όλα αυτά σημαίνουν χρόνο σε συνεργεία αποφάσισα να τα γράψω εκεί που δεν πιάνει μελάνη μέχρι να το τουρμπίσω και να σπάσει μια και καλή.

    Y.Γ. Βάζω Motul 8100 5W30.

  6. The Following 3 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    dark knight (04-04-23), GiannisRob (03-04-23), gnx (08-04-23)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP