Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: Βελτίωση X3 xD20d (B47)

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    159
    Thanked
    194
    Rides
    1

    Προεπιλογή Βελτίωση X3 xD20d (B47)

    Όπως πάντα και με όλα τα αυτοκίνητά μου, το Χ3 εξαρχής ήταν προορισμένο για βελτίωση του κινητήρα, καθώς έτσι και αλλιώς έψαχνα για 30d -αλλά και το 30d να έπαιρνα, πάλι θα του πέρναγα remap

    Ποτέ δεν ένιωσα ότι το συγκεκριμένο X3 έβγαζε πραγματικά 190 άλογα, και μάλιστα ούτε καν τα πλησίαζε. Άλλωστε, πέρα από "αίσθηση", "κόλλημα στο κάθισμα" και λοιπές αγωνιάρικες κλισεδιές, το δικό μου δεν μπορούσε καν να πατήσει τα 190χαω, οπότε ήξερα ότι σίγουρα μου έλειπαν άλογα. Το παραπάνω επιβεβαιώθηκε όταν το ανεβάσαμε στο dyno στο Microchips, όπου και έβγαλε μετά βίας 163 άλογα και 36 κιλά ροπής, νούμερα που παραξένεψαν πολύ και τον Γιώργο (Microchips). Το -πολύ- καλό όμως ήταν ότι, μετά το πέρασμα του τυπικού Stg1 που έχει έτοιμο για τον συγκεκριμένο κινητήρα, το αυτοκίνητο έβγαλε 215+ άλογα και περίπου 42,5 κιλά, νούμερα όχι φοβερά από μόνα τους, αλλά εξαιρετικά αν τα συγκρίνουμε με τα αρχικά, αφού έφτασε +54 άλογα και σχεδόν +7 κιλά ροπής.

    Το αυτοκίνητο έχει σχετικά λίγα χλμ (75Κ) και δεν φαίνεται να έχει θέμα με αντλία, μπεκ, DPF κλπ, το μοναδικό που φαίνεται να μην είναι σωστό είναι ο εισερχόμενος αέρας, οπότε σκέφτομαι μπας και έχει ήδη δημιουργηθεί θέμα με επικαθήσεις στην εισαγωγή, οπότε θα κάτσω να το ψάξω με κάμερα. Μήπως έχει κανείς κάποια άλλη ιδέα τι θα μπορούσε να συμβαίνει και να έχει χάσει τόσα πολλά (25+) άλογα ο κινητήρας ? Α, και θα ξεκινήσω να βλέπω τι και πως δουλεύει με άλλα πετρέλαια, φαίνεται πως το Shell Power δεν του αρέσει καθόλου....

    X3 remap.jpg
    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Ace : 13-01-23 στις 18:51

  2. The Following 5 Users Say Thank You to The Ace For This Useful Post:

    A8hnaios (25-11-23), BILL007 (25-11-23), nikos valvetronic (27-01-23), trifonas (15-01-23), wheelman (16-01-23)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP