Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Ε39 fan clutch self-delete

  1. #1
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ε39 fan clutch self-delete

    Παρασκευή βράδυ.

    Αυτό το ανθρωπόμορφο τέρας που θρέφεται με τις ευχάριστες αναμνήσεις μου και με καθηλώνει στις χειρότερες, που ρουφάει την ψυχή μου σαν Παράφρονας γύρω από το Hogwarts, με περιμένει στο σαλόνι με το που ανοίγω την πόρτα.

    Αναφέρομαι φυσικά στη γυναίκα μου.

    Είχα αργήσει καμιά ώρα αλλά προλάβαινε να πάει την κόρη μου στην ώρα της στη νυχτερινή της έξοδο με τους άμυαλους φίλους της.

    Εξάλλου, ο γιος μας είναι αρκετά μεγάλος ώστε να μείνει μόνος στο σπίτι χωρίς να βάλει φωτιά και συνάμα αρκετά μικρός ώστε όταν επιστρέψουμε να μη βρούμε βιζιτούδες στο κρεβάτι μας.

    Εκείνη την ημέρα είχα πάει πάλι στο Costa Navarino για επίβλεψη. Είχα ξυπνήσει πρωί, στις 05.30 συγκεκριμένα. Είχα πάρει έναν iced latte XL από το Beat στη λεωφόρο Καραμανλή, δίπλα στο κατάστημα του Διονύση που κάποτε ήταν μέλος εδώ και που έχει μονίμως μια μελαγχολική, θλιμμένη έκφραση παρά το γεγονός ότι ανέκαθεν κυκλοφορούσε με υπέροχα μπεμβέ. Η υπάλληλος με είχε φροντίσει, καθώς έβαλε πλαστικό καλαμάκι αντί του χάρτινου που συνήθως έχει αποσυντεθεί μέχρι τα διόδια της Αττικής Οδού.

    Αυτή τη φορά ήμουν μόνος, όπως ονειρεύεται κάθε petrolhead που ζει για τη διαδρομή. Και τα έξοδα ήταν πληρωμένα, που σημαίνει πως ο iced latte κούμπωσε στην -βλακώδους σύλληψης- ποτηροθήκη του Ε39 και όχι στο gloryhole του Toyota ProAce City Verso.

    Όλα πήγαιναν καλά. Είχα 300km μέχρι τον προορισμό μου, το ρεζερβουάρ μου ήταν γεμάτο, έχω κόψει το κάπνισμα εδώ και δυο μήνες, ήταν ακόμα σκοτάδι και φορούσα Rayban.

    Στην καινούργια μου mp3 cdιέρα, μόσχευμα από κάποιο Χ3 που έφτασε στο EOL του, έπαιζε το take it on the run των REO Speedwagon. Το καλύτερο όμως ήταν ότι, μπροστά από τα πόδια μου, ο εξακύλινδρος τραγουδούσε σαν 20χρονο σε πίστα στο Περιστέρι. Αυτή είναι μια προσφιλής έκφραση του φίλου του Γιάννη, οπότε τα πνευματικά δικαιώματα του ανήκουν και μπράβο του.

    Όποιος έχει δει το Seconds from Disaster, γνωρίζει πως υπάρχει ένα καθοριστικό σημείο απ' όπου κάτι ξεκινά να πηγαίνει στραβά και πλέον όλα τραβούν κατά διαόλου με μη αναστρέψιμη πορεία.

    Εκείνη η στιγμή ήταν σε ένα ισιάδι που θα έλεγε και ο Γιώργος, έξω από το χωριό Καζάρμα. Δυο μεγάλα Ford Transit μπροστά μου είναι τα μόνα οχήματα που έχουν απομείνει από ένα κομβόι αισθητικής υποβάθμισης, μηχανικής παρακμής και ανθρώπινης ανικανότητας που με ταλαιπώρησε από τη Μεσσήνη.

    Ευκολάκι. Κατέβασμα σε δευτέρα, σανίδωμα και ο Β30 ουρλιάζει σαν την πρωταγωνίστρια στο Creamer vs. Creamer. Μετά ακούστηκε ένα μπαμ.

    Για να είμαι ειλικρινής, στην αρχή νόμισα ότι παρέσυρα κάποιο κλαρί. Στον πίνακα οργάνων όλες οι λυχνίες παρέμειναν σβηστές, το δε αυτοκίνητο φαινόταν να πηγαίνει ακόμα καλύτερα. Μήπως ήταν σκάσιμο της εξάτμισης? Μήπως έπρεπε να είχα σταματήσει εκεί και να ελέγξω το αυτοκίνητο?

    Εν τέλει συνέχισα και μάλιστα σε ρυθμούς αρκετά γρήγορους. Όταν έφτασα, είπα να ρίξω μια ματιά από κάτω. Όλα καλά, όλα στη θέση τους. Μετά άνοιξα το καπώ. Όλα καλά, όλα στη... τι στομπούτσο ειναι αυτό?

    PXL_20221202_081028117.jpg

    Ω να σου...

    PXL_20221202_174329046.jpg

    Τα έμαθες τα νέα, πατέρα?

    PXL_20221202_084723957.jpg

    PXL_20221202_174350956.jpg

    Το καλό ήταν ότι δεν ήμουν αερόψυκτος ακόμα. Αν και κάποια κολλάρα έφαγαν ξώφαλτσα λεπίδες από τη φτερωτή όπως η νύφη στο Kill Bill, το κύκλωμα ήταν ακόμη κλειστό.

    Το κακό ήταν ότι γύρισα με τη θερμοκρασία στους 32 και φουλ ανεμιστήρα.

    Το πιο κακό ήταν ότι στην Κακιά Σκάλα είχε γίνει κατολίσθηση και μαμήθηκε ο Δίας. Επί 1 ώρα και 15 λεπτά ήμουν σταμάτα-ξεκίνα.

    Όταν άνοιξε εκείνη η πόρτα στο σπίτι, η γυναίκα μου ήταν προετοιμασμένη για καβγά. Αλλά όταν κοιτάς για πολλή ώρα την άβυσσο, τότε και η άβυσσος θα κοιτάξει εσένα.

    Και η άβυσσος εκείνη τη νύχτα ήταν μούσκεμα στον ιδρώτα.

  2. The Following 12 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    compact (15-12-22), dark knight (09-12-22), dreamer (12-12-22), GiannisRob (09-12-22), isou (09-12-22), Kostas_1 (11-12-22), Leonidas_E39 (09-02-24), PetrosD (09-12-22), Ptboul (12-12-22), Stamatis (09-12-22), Vassilis ///M (10-12-22), wheelman (12-12-22)

  3. #2
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.515
    Thanked
    2707
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αρη απο τι προκληθηκε, ειχε καποιο προβλημα το συγκεκριμενο εξαρτημα? Η αυτονομηθηκε απο τα βασανιστηρια που το υποβαλλεις. σε ρωταω γιατι εχω δει ακριβως το ιδιο πραγμα σε Μ52Β28 φιλου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dark knight : 09-12-22 στις 18:51

  4. #3
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ειναι pattern.
    Εμενα μου το ειχε κανει στην Κορινθο ο M52B25.
    Απεβαλλε την «φανα» ετσι για την αλητεια στην Κακια Σκαλα.
    Αζοριστο με σταθερη ταχυτητα 140.
    Ειχα ακουσει απο τα πιο κουλα που ειναι να τραβας τα βυζια σου και μετα τις κωλοτριχες, οτι δεν ειχε πατησει καλα το μοτερ στις βασεις και ειχε «μοιρες» με αποτελεσμα να κλωτσησει ο αξονας μεχρι το οτι ετσι κανουν αυτα και «θενε» συντηρηση καθε 100κ.
    Καπου εκει αποφασισα οτι πουτανα τα κανω και μονος μου και αγορασα τα πρωτα μου εργαλεια.
    Με κυριο και σημαντικοτερο ενα ροποκλειδο.
    Εκτοτε κανενα εξαρτημα που εχω εγκαταστησει δεν αυτονομηθηκε εκτος απο το ροποκλειδο που προφανως πουληθηκε για ενα δεκαρικο οταν μου ανοιξαν το γκαραζ στο Χαλανδρι οι συμπαθεις μελαμψοι επιδοματιες ψηφοφοροι (και ναι το ξερω επειδη τους εχω σε βιντεο απο τις καμερες να φορτωνουν με το πασο τους οτι υπηρχε μεσα ενω εγω ουρλιαζα απο την Ανδρο στην αναμονη της Αμεσης Δρασης).

  5. The Following 6 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    compact (15-12-22), dark knight (09-12-22), isou (09-12-22), Leonidas_E39 (09-02-24), Ptboul (12-12-22), S8N (09-12-22)

  6. #4
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Personalkraftwagenschadenfreude.

    Αυτό νιώθω. Άρη, απολαμβάνω τα κείμενα σου όπως το μοναδικό σουβλάκι του μήνα, μετά τις τελευταίες μου γενικές αίματος. Ευτυχώς που υπάρχει και το δικό σου Ε39, που παίζει να είναι το μόνο αυτοκίνητο στον κόσμο που χαλάει με μεγαλύτερη συχνότητα από το δικό μου.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    Ptboul (12-12-22), S8N (09-12-22)

  8. #5
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.515
    Thanked
    2707
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το 28αρι του φιλου το επαθε με 40χλμ στην Πευκη, τοτε με τις χιονοπτωσεις στην Αθηνα. επαθε μεγαλη ζημια γιατι ενα κομματι καρφωθηκε στο ψυγειο και το κατεστρεψε. Ηταν ομως ενδιαφερουσα εμπειρια, καθως πηγα με το αειθαλλες ε30 και περιμεναμε την οδικη, παριστανοντας τους χιανανθρωπους

  9. The Following 2 Users Say Thank You to dark knight For This Useful Post:

    Ptboul (12-12-22), S8N (09-12-22)

  10. #6
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μπράβο στο υδραργυρικό που αποφάσισε να σε απαλλάξει από τη μίζερη παρουσία του.
    Αφού δεν αποφάσισες μέχρι τώρα να γίνεις κι εσύ "άνθρωπος", όπως εμείς οι γρήγοροι και να βάλεις ηλεκτρικό βεντιλατέρ, σου έδωσε το κίνητρο. Είμαι σίγουρος ότι αντικατέστησες τα σπασμένα με κάποιο ηλεκτρικό από τη σειρά της SPAL που είναι για πίσω από το ψυγείο, με βατό κόστος ακόμα και για εμένα.
    ...ή μήπως όχι;
    E30 318i

  11. #7
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πέτρο, τράβα να σε δει γιατρός ρε.

    Κανένα ηλεκτρικό βεντιλατέρ δε φτάνει τα cfm του συνεκτικού.

    Επίσης, προσπάθησε να κάνεις εικόνα το εξής: Καλοκαίρι, φρικτή ζέστη, είμαι σταματημένος στο φανάρι, το μοτέρ γουργουρίζει χαρούμενο και ξαφνικά δίπλα ακούγεται ένα ηλεκτρικό βεντιλατέρ σαν σεσουάρ για τα μαλλιά. Μήπως είναι κανενα εμετικό Saxo? Μήπως είναι καποιο τουρμποκομπρεσσοράτο VAG που κοντεύει να γεννήσει? Όχι, είναι ο Πέτρος με το Ε30 που έγινε "άνθρωπος" με το ηλεκτρικό βεντιλατέρ.

  12. The Following 3 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    dreamer (13-12-22), GiannisRob (12-12-22), wheelman (14-12-22)

  13. #8
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Ναι αλλά μόλις ανάψει το πράσινο, καπνός ο Πέτρος με το Ε30 και εσύ δε θα ακούς τίποτα από πίσω, μόνο την εξάτμιση. Α, θα αναπνέεις και τον καρκίνο!
    E30 318i

  14. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    S8N (13-12-22)

  15. #9
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οι ζωντανοί με τους ζωντανούς και οι πεθαμένοι με τους πεθαμένους, Πέτρο!

  16. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    GiannisRob (13-12-22)

  17. #10
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μιά και το συζητάτε, είπα του μηχανικού μου να αλλάξει το βαντιλατέρ με ηλεκτρικό στην ε36 μου, και μόνο που δεν με έδειρε! Μην τολμήσεις μου είπε!!! Γιατί, δεν ξέρω......

  18. The Following User Says Thank You to iliasb For This Useful Post:

    S8N (13-12-22)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP