Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Επέκταση ambient lighting σε Χ3 F25

  1. #1
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    176
    Rides
    1

    Προεπιλογή Επέκταση ambient lighting σε Χ3 F25

    Έχοντας τόσο στο Fiesta και το C5, αλλά ειδικά στο Kuga, καλά εώς πολύ καλά ambient lighting, το σχετικά περιορισμένο ambient της Χ3 (μόνο άσπρο-κόκκινο σε κονσόλα, χερούλια και θήκες στις πόρτες) μου φαίνεται κάπως μίζερο. Κοίταγα να αγοράσω ένα κομπλέ ambient για ταμπλώ, πόρτες, footwells κλπ αλλά βλέπω ότι το μοναδικό σοβαρό που υπάρχει (που δεν θα φαίνεται καρακιτσαριό δηλαδή) κοστίζει περίπου 350€, χωρίς μάλιστα να περιέχει LEDs για χερούλια, θήκες κλπ. Οπότε κοιτάω να επεκτείνω το εργοστασιακό σύστημα, αγοράζοντας τα εργοστασιακά κομμάτια (ειδικά τις λάμπες) και τραβώντας γραμμές εκεί που θέλω.

    Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ με τίποτα να βρω όλους τους κωδικούς για τα εργοστασιακά LEDs. Μάλλον έχω βρει αυτούς που είναι στις πόρτες (χερούλια και θήκες) αλλά δεν μπορώ με τίποτα να βρω τη λάμπα+καλώδιο που είναι στο κάτω μέρος του ταμπλώ, ακριβώς πάνω από τις ποτηροθήκες. Έχω βρει το ανταλλακτικό του πλαστικού καπακιού (1053227450) αλλά ο κωδικός της λάμπας+καλωδίου (105252930) δεν υπάρχει πουθενά σε sites με ανταλλακτικά BMW, φαίνεται να είναι λάθος (?). Ποστάρω και μια photo για να δείτε ποιο ακριβώς ανταλλακτικό εννοώ. Θέλω να αγοράσω τέσσερα τέτοια LEDs και να τραβήξω γραμμές στα footwells οδηγού, συνοδηγού και επιβατών.



    Μπορεί κάποιος με πρόσβαση στον επίσημο κατάλογο της BMW να βρει τον κωδικό ή/και το σωστό ανταλλακτικό και την τιμή ?

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οι βασικοι κωδικοι ειναι αυτοι στη φωτο. Οι υπολοιποι, στο λινκ. Αλλους δεν βρισκω.

    https://www.realoem.com/bmw/enUS/sho...diagId=63_1266
    Attached Images Attached Images

  3. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    The Ace (12-11-22)

  4. #3
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    176
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ, τους έψαξα όπως τους έδωσες και μου βγάζουν τα απλά LED (T10/W5W) που μπαίνουν στα φωτιστικά οροφής, θυρών κλπ, ενώ εγώ ψάχνω τα SMD που είναι στον ambient (δηλαδή στο Light Package).

    Μετά από συμβουλή ενός παιδιού στο FB, μπήκα εδώ https://www.benzinfabrik.com/de/led-...number=B803818 όπου έχουν αυτά ακριβώς τα SMDs που ψάχνω, αλλά με μεγαλύτερη ένταση από ότι τα εργοστασιακά, συν ότι έχουν και άλλους συνδυασμούς χρωμάτων. Μάλιστα έχουν και μια εικόνα του εργοστασιακού SMD για να συγκρίνεις ένταση.
    Αγόρασα μια 4αδα με την εργοστασιακή απόχρωση weiβ/orange605 και μόλις μου έρθουν θα ποστάρω τη διαδικασία και το αποτέλεσμα.

    Για να μαζέψουμε και την σχετική πληροφορία, οι εργοστασιακοί κωδικοί είναι στο κάτω μέρος της σελίδας αυτής, οι 63319311188, 63319350967, 63319353133 (καμία μα καμία σχέση με τον κωδικό που έχει το LED στο δικό μου Χ5, κάτι έχει παιχτεί εδώ πέρα, γι'αυτό δεν μπορούσα να τα βρω με τίποτα....

  5. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δυστυχως ειναι τοσο πολλα πλεον που μονο με αριθμο πλαισιου μπορεις να καταληξεις σε ενα μπιχλιμπιδι.
    Αν ξεραμε ενα πλαισιο που τα φοραει θα τα βρισκαμε ευκολα.
    Το ιδιο εχω παθει στη σειρα 1 της γυναικας μου, που ηρθε με διαφορετικες ασφαλειες στις πορτες και για καποιο λογο εφυγε η μια.
    Ψαχναμε με το μοντελο και εβγαζε τις απλες μαυρες. Οταν βαλαμε πλαισιο, εβγαλε αυτες τις μαλακισμενες τις διχρωμες που φοραει το δικο της. FYI 55 ευρω οι τεσσερις, κοντεψα να δαγκωσω τον υπαλληλο οταν μου το ειπε.

  6. #5
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    176
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μα τα φοράει το δικό μου, οι photos είναι δικές μου, και οι κωδικοί που έγραψα στο πρώτο post είναι οι κωδικοί που είδα με τα μάτια μου
    Απλά δεν μπορούσα να βρω online τον κωδικό που διάβασα πάνω στο SMD LED που δείχνω στην photo, γι'αυτό τρελάθηκα και έλεγα, δεν μπορεί, θα κάνω λάθος !!!

    Και όντως, οι αυθεντικές δίχρωμες κάνουν 20€ έκαστη (έρχονται μαζί με την πλαστική θήκη που κουμπώνει το διάφανο σωληνάκι) οπότε από την BMW πάει ένα 80αρι αν ήθελα να πάρω τέσσερις, από το site που πόσταρα κάνουν 9€ έκαστη, οπότε συν μεταφορικά 45€ το σύνολον
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Ace : 12-11-22 στις 14:39

  7. The Following User Says Thank You to The Ace For This Useful Post:

    wheelman (08-02-23)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP