Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: X3 M pack αναρτήσεις

  1. #1
    Εγγραφή
    16-11-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    374
    Thanked
    314
    Rides
    1

    Question X3 M pack αναρτήσεις

    Καλησπέρα στην όμορφη παρέα! Επέστρεψα μετά από 9 χρόνια απιστίας με 2 VW Tiguan σε ένα Χ3 28i m pack.
    Το πήρα μεταχειρισμένο με 187κ χλμ. Οι αναρτήσεις είναι οι Μ pack. Μου φάνηκαν λίγο σκληρές και μιας και έχουν και τα χιλιόμετρα τους λέω να προχωρήσω σε αντικατάσταση.
    Από μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα με τον εργοστασιακό κωδικό ανταλλακτικού μου εμφανίζει μόνο bilstein κίτρινα και μαύρα σαν επιλογή aftermarket. Έχει κάποιος άλλος φίλος από εδώ αντικαταστήσει αναρτήσεις για να μου πει γνώμες; ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εντυπωσεις δεν εχω. Αυτο που βλεπω στο TIS ομως ειναι πως ο κωδικος για το Μpack στα μοντελα 2016+ παραπεμπει σε bilstein μαυρο, οχι κιτρινο.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-11-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    374
    Thanked
    314
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και τα 2 δίνει σαν κωδικό νομίζω.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο trifonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα 2 δίνει σαν κωδικό νομίζω.
    Δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια, γιατι δεν εχω αναβαθμισει την εκδοση, αλλα εμενα μου δινει εναν κωδικο για bilstein, το μαύρο και ενα ακομα για sachs που ειναι το 31316796417 και το φοραει το 35αρι.
    Μην σε μπερδεψω παραπανω, ας πει και καποιος που εχει δοκιμασει, εγω μονο οτι λεει το μηχανημα εχω να καταθεσω.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (09-10-23), trifonas (31-10-22)

  6. #5
    Εγγραφή
    16-11-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    374
    Thanked
    314
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλημερα στη παρεα. Τελικα φορεσα sachs απο τον εργοστασιακο κωδικο αλλα aftermarket καθως η τιμη τους απο την αντιπροσωπεια αγγιζει σχεδον το τριπλασιο.
    Για εντυπωσεις παραπερα..

  7. The Following 3 Users Say Thank You to trifonas For This Useful Post:

    BILL007 (23-06-23), deepBLUE (07-10-23), Ptboul (11-01-23)

  8. #6
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τελικα ποιες οι εντυπωσεις απο τα Sachs?

  9. The Following User Says Thank You to trueno For This Useful Post:

    BILL007 (23-06-23)

  10. #7
    Εγγραφή
    16-11-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    374
    Thanked
    314
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Οι εντυπώσεις μου είναι όπως και πριν γενικά για ένα SUV είναι σκληρές και κτυπαει λίγο παραπάνω για τα δικά μου δεδομένα.
    Και κτυπαει περισσότερο στις χαμηλές ταχύτητες. Στις μεγαλύτερη ταχύτητες είναι καλύτερα τα πράγματα από τις ίδιες κακοτεχνίες διαβάζει καλύτερα χωρίς έντονο κτυπημα.
    Σε θέματα πλεύση είναι ικανοποιητική συμπεριφορά. Το αισθάνεσαι αρκετά σταθερό με μικρές σχετικά κλίσεις για το βάρος και σε απότομες καμπές με μεγάλες ταχύτητες εκεί γίνεται πιο εμφανές η κλίση που δεν τρομάζει καθόλου απλά ίσως γλυστρισει προοδευτικά με τα 4 χωρίς να τρομάξεις.

  11. The Following User Says Thank You to trifonas For This Useful Post:

    BILL007 (09-10-23)

  12. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.965
    Thanked
    20068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τι χρονολογίας είναι το Χ3 ?
    Καλά έκανες και πήρες τα Μαμα ακόμη και after market.
    Ίσως θα έπρεπε όμως να αλλάξεις και τις βάσεις των αμορτισέρ και ΟΧΙ με after market αλλά γνήσιες.
    Το Χ3 3.0i 2004 που είχα στην κατοχή μου ήταν σκληρο και πριν και μετά την αλλαγή αμορτισέρ και τελικά πιθανότατα να μη χρειάζονταν και αλλαγή στα 145000χλμ που την έκανα .
    Αν θυμάμαι καλά οι κωδικοί από την BMW ήταν δυο ,αλλά σε ίδια μάρκα αλλά σε after μάρκετ μόνο μια επιλογή υπήρχε
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  13. The Following User Says Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    BILL007 (09-10-23)

  14. #9
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    χωρις να εχω ιδεα απο το συγκεκριμενο,εχω ομως απο αλλα σουβ,θεωρω ,ακριβως αυτο που λεει ο αντμιν ,οτι δηλαδη ειναι απο το στησιμο του σαν μοντελλο σκληρο και οτι και να κανεις μικρη βελτιωση θα εχει.

  15. #10
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    176
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το μοναδικό μου παράπονο από το δικό μου X3 M-sport MY2017 (τελευταίο LCI πριν το G01), αφού βέβαια έφτιαξα το θέμα με το navi και το mirroring, είναι οι αναρτήσεις του. Ειδικά όταν φόραγε και το PZero RFT ήταν σχεδόν κουραστικό σε διαδρομές με ανωμαλίες (αλλά τρένο σε στροφές και καλό οδόστρωμα). Στην επόμενη αλλαγή έβαλα τα ίδια PZero αλλά απλά (όχι RFT) και βελτιώθηκε λίιιιγο η άνεση. Στην επόμενη αλλαγή ελαστικών που έρχεται, σκέφτομαι να βάλω κάτι σε πιο μαλακό (πάντα tier-1 άρα ίσως Conti) και να βάλω 285/35 πίσω, για να έρθει στα ίσα του η διάμετρος, το ύψος του τροχού και να βελτιωθεί (όσο και αν) η άνεση. Με 80Κ χλμ δεν νομίζω ότι τα αμορτισέρ έχουν κάποιο θέμα, βγαίνουν πολύ καλά στα ΚΤΕΟ και στο service.

    Άρα πλέον, μετά από δοκιμές και των Χ1 και Χ4 με M αναρτήσεις, είναι ότι απλά δεν νοείται να πάρεις οποιοδήποτε BMW με Μ ανάρτηση χωρίς να είναι ρυθμιζόμενα, δηλαδή το M-pack και Ρυθμιζόμενη Ανάρτηση πάνε πακέτο....

  16. The Following User Says Thank You to The Ace For This Useful Post:

    BILL007 (09-10-23)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP