Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: (Επαν)ενεργοποίηση Navi και Mirroring

  1. #1
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    176
    Rides
    1

    Προεπιλογή (Επαν)ενεργοποίηση Navi και Mirroring

    Δύσκολο θέμα αλλά το ρωτάω μπας και....

    Χθες πήγα το Χ3 για να περάσω τους αεραγωγούς των μπροστινών φρένων (από τα M-Performance φρένα), έβαλα και πίσω τακάκια γιατί τα έφαγα μέσα σε περίπου 15Κ χλμ, αλλά το αυτοκίνητο είχε επίσης ζητήσει update. Περάστηκε λοιπόν και το update (που ήταν και PCM αλλά και το iDrive) οπότε όπως ήταν λογικό μου "έφαγε" το FSC που είχα περάσει, συν απενεργοποίησε όλα τα options που είχα ενεργοποιήσει (όπως mirroring, VIM κλπ). Και όχι μόνο μου τα έσβησε, αλλά η νέα έκδοση που περάστηκε δεν μπορεί πλέον να πειραχτεί μέσω USB αλλά απαιτεί ENET καλώδιο.

    Και ρωτάω εγώ ο δύσμοιρος: μέχρι να μου έρθει το ENET και το E-SYS, μπας και υπάρχει κάποιος συνφορουμίτης (Αθήνα, ΒΠ βολεύει καλύτερα) που να έχει ENET καλώδιο και E-SYS για να περάσουμε το FSC ?

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εμενα θα ερθει σε δυο εβδομαδες. Ειμαι φτηνιαρης το πηρα απο Κινα και αργει.
    (Για τους ιδιους λογους που το πηρες και εσυ το αγορασα).

  3. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    The Ace (11-10-22)

  4. #3
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    176
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επανέρχομαι στο θέμα καθώς δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι έχοντας το modBMW μπορώ άμεσα να δουλέψω με το E-Sys

    Αφού λοιπόν σέταρα E-Sys, Launcher και λοιπές αναγκαίες π@π@ρίτσες, συνδέθηκα και άρχισα να πειράζω, κυρίως στο HU γιατί τα άλλα τα είχα σετάρει με το BimmerCode.
    Το M logo το πέτυχα με την πρώτη, το video-in-motion ήθελε λίγο ψάξιμο, το screen mirroring το πέτυχα με την τρίτη (είναι αρκετές ρυθμίσεις) αλλά το τρισκατάρατο το FSC δεν περνάει με τίποτα και το Maps συνεχίζει να μην δουλεύει.

    Ρώτησα τον αγγλάρα στους BimmerRetro (σιγά τον Άγγλο δηλαδή, Juris λέγεται, πιθανότατα Ουκρανός) και περιμένω νέα του, μπας και με φωτίσει, αλλά μέχρι τότε, μπας και έχετε καμιά φαεινή ιδέα τι-πως-που-πότε ?

  5. #4
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    176
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, τελευταία ενημέρωση -επιτυχούς αποτελέσματος- για να μαθαίνετε (νεότεροι και παλιότεροι): ήταν το γνωστό θέμα με το NBT, μέχρι κάποια version (νομίζω J) δουλεύει το update/modify μέσω USB, ενώ από εκεί και μετά το ΝΒΤ2 (δηλαδή από L μέχρι Y) θέλει μόνο ENET και εντελώς άλλη διαδικασία μέσω Esys (ή όποιο άλλο software έχουμε). Οπότε στην περίπτωσή μου, που στο τελευταίο service που κάνανε update όλα τα συστήματα (από PCM μέχρι και το HU_NBT), μου φάγανε το FSC και έπρεπε να κάνω την καινούρια διαδικασία.

    Όπως προείπα, θέλει ENET και Esys, δεν θέλει απλό FSC_Update αλλά θέλει να το ενεργοποιήσεις δημιουργώντας νέο κωδικό βάσει του FSC, τον οποίο μετά πρέπει να περάσεις με εκ νέου update των χαρτών. Και εκεί που ήμουν έτοιμος να κάνω λοιπόν όλη αυτή τη δουλειά, μου απάντησε ο Juris, μου είπε ότι έχουν έτοιμο δικό τους software που τα κάνει όλα μόνο του, μου το έστειλε, μου έδωσε και τον κωδικό που χρειαζόμουν για να συνδεθεί το software τους με την δική τους βάση (για να τραβήξει τις σωστές ρυθμίσεις και να τσεκάρει το τι έχω πληρώσει) και εντός 15' ήμουν έτοιμος

    Άρα δεν χρειάστηκα ούτε το καλώδιο (τα κλαίω τα 14€ ) τζάμπα και το άγχος για το τι θα πείραζα με το Esys (αν και έφτιαξα πολλά άλλα πραγματάκια που δεν βλέπει το BimmerCode, όλα καλά σε αυτό το κόσμο....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Ace : 14-11-22 στις 13:52

  6. The Following 2 Users Say Thank You to The Ace For This Useful Post:

    Stamatis (14-11-22), wheelman (14-02-23)

  7. #5
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πειράζει που δεν κατάλαβα τίποτα?

  8. #6
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    176
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και που να δεις όταν πρέπει να τα διαβάσεις, να τα καταλάβεις γιατί πρέπει μετά να τα κάνεις κιόλας -και να μην μπρικάρεις τίποτα στην πορεία....εντάξει, δεν είναι τόσο τραγικά όπως τα περιγράφω, αλλά όντως δεν είναι και τόσο απλό, θέλει δουλίτσα, υποθέτω αυτό χρεώνουν όλοι αυτοί που "πουλάνε" updates σε BMW

    Γι'αυτό λέω ευτυχώς που απάντησαν από BimmerRetro, γιατί μάλλον ακόμα μέσα στο Χ3 θα ήμουν, με το laptop αγκαλιά, να παλεύω να το (ξανα)στήσω σωστά.

  9. The Following User Says Thank You to The Ace For This Useful Post:

    S8N (15-11-22)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP