Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Ύποπτη Συμπεριφορά Πωλητή Νέου Αυτοκινήτου

  1. #1
    Εγγραφή
    01-09-22
    Μηνύματα
    2
    Thanked
    6
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ύποπτη Συμπεριφορά Πωλητή Νέου Αυτοκινήτου

    Χαίρετε,

    Σε εξουσιοδοτημένο έμπορο της BMW εκδηλώνω ενδιαφέρον για αγορά αυτοκινήτου ετοιμοπαράδοτου αξίας 38.000 Ε.
    Ζητώ τοποθέτηση κάποιον έξτρα αξεσουάρ ή δωρεάν ασφάλεια όπως παρέχει όλη η BMW ως δώρο.
    Ο πωλητής αναφέρει ότι η εταιρεία έχει 'κόψει' όλα τα δώρα αλλά μπορεί με την προσωπική του έκπτωση να πετύχει καλύτερη τιμή για τα αξεσουάρ στα 400Ε.
    Θέτει ως προυπόθεση τα Χρήματα να τα λάβει μετρητοίς ο ίδιος κατά την παράδοση του αυτοκινήτου.
    Προχώρησα στην προκαταβολή (λόγω του οτι βιαζόμουν) της μισής αξίας και τα υπόλοιπα μέσω χρηματοδότησης BMW Bank.

    Καλώ στην αντιπροσωπεία να ενημερωθώ για την εκτιμώμενη μέρα παράδοσης και απαντά άλλος πωλητής λόγω άδειας του πρώτου και μου λέει με ενθουσιασμό: 'Περιμένουμε τα δωράκια σας' !!
    Του απαντώ: 'Ποιά δωράκια;; Ο πωλητής είπε δεν κάνετε πια δωράκια και ζήτησε μετρητά 400Ε !!!. Επιμένει έκπληκτος λεγοντάς μου οτι φαίνονται ως δωράκια στο φακελό μου και θα μιλήσει με τον πωλητή μου.

    Μετά από μισή ώρα με καλεί ο πωλητής μου και μου λέει 'Αχχχ μου χαλάσανε την έκπληξη, ήθελα να στα κάνω δώρο και δεν χρειάζεται τελικά να πληρώσεις κάτι. Μην αναφέρεις όμως κάτι γιατί ζηλευούν οι άλλοι πελάτες!!!.

    Η αντίδρασή μου: έκλεισα την γραμμή ευγενικά και ήρεμα και πήρα την BMW Hellas εξηγώντας την περίπτωση χωρίς ονόματα. Σοκαρίστηκαν κάνοντας αναφορά για σοβαρή υπόθεση απόπειρας απάτης και δωροδοκίας εις βάρος του πελάτη και της ίδιας της εταιρείας και με παρότρυναν να κάνω αναφορά αρχικά στην Διευθυνση της αντιπροσωπείας και αν δεν βγάλω άκρη επίσημα σε αυτούς'.

    Αναμένω να παραλάβω αυτη τη εβδομάδα.

    Έχει κανείς σκέψεις ή αντίστοιχες εξαιρετικά δυσάρεστες εμπειρίες;

    Σας Ευχαριστώ,
    Ben

    ΥΓ. τα στοιχεία μου παραμένουν στην διάθεση των διαχειριστών

  2. The Following 4 Users Say Thank You to ben For This Useful Post:

    A8hnaios (09-09-22), BILL007 (06-09-22), dreamer (07-09-22), topmar (07-09-22)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή



    H αντιπροσωπεία είναι στην Αθήνα ή επαρχία?



  4. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    dreamer (07-09-22)

  5. #3
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το γεγονος οτι ο αλλος πωλητης δεν ηξερε κατι σημαινει οτι ο δικος σου πηγε να βγαλει μπουρμπουαρ..φυσικα εξυπακουεται οτι η δικαιολογια που εδωσε ''για να μην ζηλεψουνοι αλλοι πελατες'' τον καιει και ειλικρινα δεν καταλαβαινω πως ειναι δυνατον να νομιζουν οτι εσυ εχεις iq ραδικιου..το να γινει αυτο σε ενα μπακαλικο το καταλαβαινω αλλα σε αυτοκινητο? συμπεριφερθηκες πολυ σωστα και οι κινησεις σου δειχνουν ωριμο αγοραστη. ειχα καποια αντιστοιχη συμπεριφορα αλλα οχι προς αυτην την κατευθυνση..δλδ. και εμενα η πωλητρια ηταν διακοπες και ο αλλος πωλητης μονο που δεν πιαστηκαμε στα χερια,ηταν αγενης ,οξυθυμος λες και δεν ηθελε τα λεφτα μου..στο τελος μου ζητησε να μην πω τιποτα στην πωλητρια μου..τελικα τα μαζεψα και εφυγα και πηγα αλλου και αγορασα γιατι εκει βρωμουσε..χρονια αργοτερα εμαθα απο την ιδια που την ξαναειδα οτι αυτος την ζηλευε γιατι αυτη ειχε μεγαλο πελατολογιο και πουλουσε ..τελικα αυτη εφυγε και αυτος εμεινε γιατι ηταν το ρουφιανακι του ιδιοκτητη..θεσσαλονικη σε μια απο τις 3 τοτε εγινε αυτο.ακομα εκει ειναι αυτος ο υπουλος και μαλιστα εγινε διευθυντης πωλησεων αν λεει κατι..
    εχω αηδιασει τοσο που ειπα αν με αξιωσει ο θεος να παρω ξανα καινουριο να παω κατευθειαν στο welt ..και μακρια απο τα σερβις τους αν ειναι η πρωτη σου ..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 07-09-22 στις 10:07

  6. #4
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.514
    Thanked
    2705
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλο θα ηταν να ενημερωθει ο πωλητης για το επιδομα ανεργειας γιατι το βλεπω να ερχεται

  7. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Χοντρο!

  8. #6
    Εγγραφή
    01-09-22
    Μηνύματα
    2
    Thanked
    6
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Update:

    Η αντιπροσωπεία είναι στην Αθήνα.
    Παρέλαβα την προηγούμενη εβδομάδα και ζήτησα πριν την παράδοση να μιλήσω με τον γεν. Διευθυντή. Εμφανίστηκε σοκαρισμένος και έκπληκτος από τα ανήκουστα γεγονότα που του ανέλυσα.
    Μου υποσχέθηκε οτι θα διερευνήσει την υπόθεση.

    Σήμερα 19/9 μου τηλεφώνησε για να με ενημερώσει οτι ο συνεργάτης του έδωσε μια διαφορετική εκδοχή των γεγονότων και οτι δεν μπορεί να προβεί σε άλλη ενέργεια. Ανέφερε δε οτι αν έγιναν έτσι τα πράγματα κακώς προχώρησα στην αγορά πιστεύοντας οτι αυτή είναι η πολιτική τους. Εν ολίγοις, κατηγόρησε εμένα, τον πελάτη, για περιορισμένο καταλογισμό.

    Το μόνο που προσέφερε ως επιλογή είναι να γίνει κατ' αντιπαράσταση ακρόαση με παρουσία δικού τους και δικού μου δικηγόρου!!

    Προχώρησα σε επίσημη καταγγελία στην BMW Hellas.

    Ben

  9. The Following 2 Users Say Thank You to ben For This Useful Post:

    BILL007 (21-09-22), Vassilis ///M (25-09-22)

  10. #7
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καταρχήν καλοτάξιδο το αυτοκίνητο και αφού αποφάσισες να ασχοληθείς με την περίπτωση καλά ξεμπερδέματα.

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP