Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Καδένα χρονισμού

  1. #1
    Εγγραφή
    31-08-22
    Μηνύματα
    1
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Angry Καδένα χρονισμού

    Παιδιά καλησπέρα! Έχω ένα bmw 116d 2014 μοντέλο με 116 ίππους κ 123.000 χιλιόμετρα... Χθες μου έσπασε η καδένα του αυτοκινήτου χωρίς καμία προειδοποίηση χωρίς κανένα σημάδι... Στο αμάξι κάνω πολύ σχολαστικη συντήρηση στα σέρβις του! Έχει πάθει κάνεις κάτι παρόμοιο?? Γνωρίζουμε κανέναν καλό μηχανικό στην Πειραιά κ στο περίπου τι κόστος έχει η επισκευή?? Αξίζει να το φτιάξω??

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Valantis28 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα! Έχω ένα bmw 116d 2014 μοντέλο με 116 ίππους κ 123.000 χιλιόμετρα... Χθες μου έσπασε η καδένα του αυτοκινήτου χωρίς καμία προειδοποίηση χωρίς κανένα σημάδι... Στο αμάξι κάνω πολύ σχολαστικη συντήρηση στα σέρβις του! Έχει πάθει κάνεις κάτι παρόμοιο?? Γνωρίζουμε κανέναν καλό μηχανικό στην Πειραιά κ στο περίπου τι κόστος έχει η επισκευή?? Αξίζει να το φτιάξω??
    Τι μοτέρ φοράς? Εννοώ κωδικό μοτέρ π.χ Ν47.



  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.119
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κριμα. Συντηρηση κανεις εσυ η ο μηχανικος σου.
    Γιατι αν κανει μηχανικος, ειναι για κρεμασμα με την καδενα.
    Πρωτον για τα μοτερ μεχρι το 14 υπαρχει οδηγια για αλλαγη με νεο κωδικο ανταλλακτικου.
    Δευτερον τα 100.000 χλμ ειναι το οριο για αλλαγη και τριτον, συγγνωμη που το λεω, επρεπε να γινεται καθε 30κ περιοδικος ελεγχος ειδικα αν το μοτερ ειναι Ν47, και για αυτο και εκαναν και ανακληση.
    Θα εκανα μια καλη κουβεντα με τον μηχανικο μου πρωτα.
    Το μοτερ ειναι ενταξει η παρεδωσε πνευμα;

  4. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (07-09-22)

  5. #4
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    956
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    σταματη για τον τεντωτηρα λες που δινει αλλαγη με τον νεο που εχει διαφορετικη οπη ? εγω τον αλλαξα μονος μου προληπτικα..αυτος που ειχε μεσα δεν ειχε προβλημα οταν τον βγαλαμε..για τα 100.000 χιλ δεν ηξερα οτι ισχυει εκτος αν ειναι μονο για τα ντιζελ..στα 80-90.000 τον αλλξα παντως και εγω.και παντα ζηταω εναν ελεγχο..τωρα βαλαντη αν ειναι απο πισω η καδενα που συνηθως ειναι στα νιτζελ μιλαμε για χοντρο ποσο ,θα πρεπει να βγει εξω..οποτε αυτο που λεει ο σταματης,μια κουβεντα με τον μηχανικο και γιατι εγινε αυτο και τι κοστος μπορει να στο κανει..φανταζομαι λαδια αλλαζες κανονικα και οχι στα 25.000 που προτεινει η μαμα εταιρεια.

  6. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (07-09-22)

  7. #5
    Crazy bill Guest

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα παιδιά καλώς σας βρήκα και εγώ, καινούργιος στο φόρουμ και κάτοχος άσσου f20 ντίζελ.
    Για την καδένα δεν υπάρχει κάποια ανάκληση στα μοντέλα μας. Μόνο για την egr υπήρχε.
    Εάν δεν κάνω λάθος και το λέω με επιφύλαξη γιατί το είχα διαβάσει αλλά δεν το βρίσκω τώρα οι κινητήρες που βάση vin είναι n47T έχουν καινούργιες γλιστρες και δεν σπάνε.
    Θεωρώ τα χιλιόμετρα δεν είναι και τραγικά ώστε να φτάσει στο σημείο να σπάσει. Αλλαγές λαδιού γινόντουσαν όποτε ορίζει ο κατασκευαστής ή νωρίτερα?

  8. The Following User Says Thank You to Crazy bill For This Useful Post:

    BILL007 (10-09-22)

  9. #6
    Εγγραφή
    13-09-21
    Περιοχή
    Thes/ki
    Μηνύματα
    126
    Thanked
    38
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Δες την λιπανσή της διότι πρέπει να λιπαίνετε μου κάνη εντύπωση οτι πρέπει να αλλάζετε κάθε 100 χιλ. Χλμ. Οπως εναν ιμάντα χρονισμού στο POLO μου π.χ.

  10. #7
    Εγγραφή
    19-09-22
    Μηνύματα
    1
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Χαίρετε.
    Έχω ένα BMW F20 116d του 2012 με 117Κχλμ περίπου. Τον τελευταίο χρόνοέχει υποπέσει στην αντίληψή μου το θέμα με την καδένα και προσπαθώ να δω τι θα κάνω (αν θα την αλλάξω, ή όχι). Ψάχνοντας για ακόμα μία φορά στο internet "έπεσα" πάνω στο forum σας και γράφτηκα μόνο και μόνο για να απαντήσω σε αυτό το thread μήπως και βοηθηθεί κάποιος από αυτά που έμαθα εγώ τον τελευταίο χρόνο.

    1. H επίσημη BMW δεν έχει βγάλει KAMΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ οδηγία για αντικατάσταση της καδένας ή των παρελκόμενών της. Αυτό το γνωρίζω με μεγάλη βεβαιότητα εκτός και αν ψεύδονται σε 3 διαφορετικά επίσημα συνεργεία BMW που ρώτησα.
    2. Προφανώς και δεν υπάρχει ανάκληση. Επειδή πάω σε επίσημο επισκευαστή (servin Κρήτης) όποτε υπάρχει κάποια "καμπάνια" για το αυτοκίνητο με ενημερώνουν για να περάσω.
    3. Το πόση μεγάλη ζημιά έχει πάθει το μοτέρ εξαρτάται από σε τι φάση λειτουργίας ήταν. Αν ήταν στο ρελαντί χωρίς φορτίο η ζημιά λογικά θα είναι μικρή και το κόστος σχετικά χαμηλό. Αν είχε σχετικά ψηλές στροφές και το φορτίο ήταν υψηλό τότε η ζημιά, λογικά πάλι, θα είναι μεγάλη. Υπάρχουν φυσικά και ενδιάμεσες καταστάσεις.
    4. Το πρόβλημα έχει παρουσιαστεί σε αρκετά αυτοκίνητα αλλά το ποσοστό αστοχίας είναι σχετικά χαμηλό διότι έχουν πουληθεί πάρα πολλά F20 116d. Υπολογίζω ότι είναι κάτω από 5%.
    5. Γενικά οι καδένες αλλάζονται στα 180'000+χλμ και σε κάποιες περιπτώσεις καθόλου.
    6. Πέρυσι όταν ανακάλυψα για πρώτη φορά αυτό το ζήτημα, είδα ότι στο εξωτερικό που κοίταξα σε διάφορα forum, το πρόβλημα εμφανιζόταν κυρίως σε αυτοκίνητα που έκαναν πολλά χιλιόμετρα και άλλαζαν λάδια κάθε 2 χρόνια.
    7. Η αλλαγή της καδένας γίνεται με δύο τρόπους. Χρήση ενιαίου τύπου καδένας η οποία όμως απαιτεί στην ουσία κατέβασμα του κινητήρα και κατά συνέπεια πολύ υψηλά εργατικά ή χρήση καδένας η οποία έχει ένα πυρό προκειμένου να την ασφαλίσει αλλά η εργασία σε αυτή την περίπτωση είναι απλούστερη από την πρώτη περίπτωση. Προσοχή, όχι απλή. Το κόστος στην δεύτερη περίπτωση είναι περίπου 450-500€ σε ανεξάρτητο επισκευαστή. Αύριο ελπίζω να μάθω πόσα ζητάνε και στο επίσημο service.

  11. The Following User Says Thank You to meco For This Useful Post:

    BILL007 (02-10-22)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP