Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 91011
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 107 από 107

Θέμα: Συνεργεια BMW

  1. #101
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το ISTA-D αναλογα με την εκδοση εχει ενα μενου injection volumes και βγαζει αποτελεσμα μαζι με το rough running values.
    Το επισημο της bmw που εχουν φερει στα συνεργεια απο το 19 και μετα, ειναι πιο εξελιγμενο, μπορει να δουλεψει καθε κυλινδρο ξεχωριστα και βλεπει τις διορθωσεις και βγαζει ενα «περιπου» συμπερασμα που σε οδηγει στο να αλλαξεις το μπεκ με ενα αλλο και να ξαναδοκιμασεις.
    Δεν το εχω δοκιμασει αυτο, αλλα το παλιο, κατα 80% καταλαβαινει ποτε ενα μπεκ δεν παει καλα. (20% το αμαξι διορθωνει και το μπεκ ειναι ακομα σε κατασταση ζω-πεθαινω και εκει σε ταλαιπωρει λιγο).

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (14-07-23), dreamer (09-07-23)

  3. #102
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    φιλος μου ειπε οτι τα 11αρια εχουν βγει απο το 2018 και μετα και αυτα δεν βγαζουν πλεον προβλημα.αν τον ιανουαριο μου εβαλαν καινουρια τοτε ειναι 11αρια . επισης δεν γινεται να εχουν βαλει καινουρια 11αρια και παλια μαζι,δεν ειναι συμβατοι οι χρονισμοι. θα το δουμε αυτο οταν βγει καπακι.

    ομως τωρα χαλκιδικη στον δρομο 2 φορες λαμπακι(το ελεγα,δεν το ελεγα εγω ,θυμωσε κιολας)..

    αναψε λαμπακι πιεσης λαδιου.

    08bc18_06f1770dcaf54df393cea8ce6c16ce81~mv2.jpg

    οταν αναψε , πηγα στην ακρη του δρομου και εσβησα μηχανη..εκινησα και εσβησε και τις 2 φορες και πηγα σπιτι.

    βαλβιδα πιεσης λαδιου αλλαξα περσυ ,νομιζω παει και αισθητηρας μαζι. οποτε τι σκατα παλι? παω για αντλια ?

    εγω επιμενω και το λεω.περσυ για ενα καπακι φιλτρου λαδιου ,πηγα στην αντιπροσωπεια και εφυγα με βαλβιδα και αισθητηρα πιεσης λαδιου.
    φετος παω για μπεκ και αλλαζω σωληνα ψυκτικου και τωρα αντλια? πως γινεται να μην φευγω ποτε απο εκει με ενα προβλημα και να βγαινουν μετα και αλλες ζημιες?τοσο συμπτωση?

    οσο ειχα τα παλια λαδια δεν αναβε τιποτα.τωρα με τα νεα αναψε κατι σχετικο με λαδια. αν βαλανε και λαδια καινουρια.εμπιστοσυνη μηδεν.

    το λαμπακι αυτο :
    θα δωσει βλαβη στο διαγνωστικο? εχει καταγραφει?
    θα δωσει ακριβη βλαβη η' θελει ψαξιμο παλι?
    να παω με οδικη δεδομενου οτι εκανα αρκετα χιλομετρα αφου εσβησε το λαμπακι? η' ειναι ασφαλες να το οδηγησω για 2 χιλ. που ειναι το συνεργειο?

    σιγα-σιγα τοπικ για προτζεκτ εκανα πλακα-πλακα

  4. #103
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μετρα το λαδι σου με το κομπιουτερ του αυτοκινητου (πιστευω να ξερεις πως γινεται) και πηγαινε στο συνεργειο.
    Εκει ζητα εκτυπωση απο το διαγνωστικο και επισης εκτυπωση απο το shadow memory.
    Και βαλτην εδω να καταλαβουμε τι εχει γινει στο αμαξι.
    Η shadow memory ευτυχως δεν σβηνει παρα μονο με εγκατασταση νεου software στον εγκεφαλο οποτε θα δουμε τα παντα.

  5. #104
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το λαδι μια χαρα ενδειξη εχει ,το μετρουσα σε ολη τη διαδρομη.διαροη κατω στο παρκινκ πυλωτη μεχρι στιγμης τιποτα.

    εγω να ζητησω σταματη αλλα αυτοι θα μου δωσουν? ειδικα αν εχουν κανει καποια λαμογια η' ειπαν καποιο ψεμα? εχω δικαιωμα να παρω εκτυπωση? εχει παρει κανεις ποτε απο την αντιπροσωπεια?
    εδω ενα αποδεικτικο οτι μου εβαλαν νεα μπεκ ξανα δεν δινουν.

    αυτη η μνημη ειναι κοινη για ολες τις αντιπροσωπειες της ελλαδας? την χειριζεται δλδ. η bmw hellas ? ειναι στης γερμανιας ,πανε εκει τα αποτελεσματα ? αν ειναι να παω σε αλλη που θα μου δωσουν.

    γιατι αν παω εγω εκει και ζητησω κατι τετοιο ειναι σαν να τους λεω οτι εσεις δεν ξερετε ,παω σε αλλο μαστορα να μου πει τι να κανω με τα δικα σας αποτελεσματα. η΄οτι δεν σας εμπιστευομαι που ειναι χειροτερο και παει μαζι με το πρωτο.ειναι διαφορετικο να πας εσυ και οποιος αλλος γνωριζει και να τους πει,δωστε μου τα αποτελεσματα να τα δω εδω και εγω.εκει μπορει να τα εδιναν.να τα παρω εγω και να φυγω δυσκολο. θα το προσπαθησω ομως.

  6. #105
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν εχεις λαπτοπ πες μου να σου στειλω το ista να παρεις και ενα καλωδιο να το κανεις μονος σου.

  7. #106
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ετσι οπως παμε σταματη θα αγορασω ενα συνεργειο! ειλικρινα σου λεω ,αν η ζημια ηταν τετοια που να μπορω να το κουνησω θα ερχομουν εκει..να σε παω να δεις και καμμια συναυλια νορμαλ ,ολο μποφιλιου εισαι

    επειδη και εμενα το λαμπακι αναψε 2 φορες σε ρελαντι σε φαναρι ο ghost-rider δινει εξηγησεις:

    https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...t=25963&page=2

    εγω βεβαια αλλαζω λαδια οπως ολοι εδω στον ενα χρονο και το πολυ 12.000 αν μου ξεφυγει. ενδεχομενως ομως να εγινε ζημια με την νοθεια των λαδιων απο το καυσιμο και να επηρεασε την λιπανση εκει μεσα?

    αν οχι μακαρι να ειναι βαλβιδα ..ξανα.. μιας και την αλλαξα ακριβως πριν ενα χρονο.τουλαχιστον ειναι φθηνη ζημια..ειδωμεν εκλεισα ραντεβου τεταρτη.

  8. #107
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.282
    Thanked
    4207
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλος μου ειπε οτι τα 11αρια εχουν βγει απο το 2018 και μετα και αυτα δεν βγαζουν πλεον προβλημα.αν τον ιανουαριο μου εβαλαν καινουρια τοτε ειναι 11αρια . επισης δεν γινεται να εχουν βαλει καινουρια 11αρια και παλια μαζι,δεν ειναι συμβατοι οι χρονισμοι. θα το δουμε αυτο οταν βγει καπακι.
    Πες στον φίλο σου ότι δεν έχει ιδέα απο μπεκ...
    Τα 11αρια έχουν απο το 2014 που βγήκαν και ΝΑΙ μπορούν κι αυτά επίσης να χαλάσουν. . .
    μία φορά να βάλεις κακό και σκάρτο καύσημο ξεκινάνε και δακρύζουν (κατουράνε). . .
    Έχω δει εκατοντάδες 11αρια που ήταν για πέταμα πάνω στον χρόνο κιόλας. . .

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 91011

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP