Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 107

Θέμα: Συνεργεια BMW

  1. #11
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ζητα διαγνωστικο και να μας δωσουν τα στοιχεια απο τα smooth running values.
    Πρεπει να ειναι κατω απο 2.0 για ολους τους κυλινδρους και να ειναι περιπου κοντα ο ενας με τον αλλον.
    Και ζητα να κανουν ενα smoke test για διαρροες.
    Επιμενω σε αυτο. Αν δεις σε αλλο θρεντ, βγαζει λαγο αυτη η δοκιμη.

  2. #12
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το διαβασα το αλλο θρεντ σταματη προσεκτικα..ας πουμε οτι μας δινει τις τιμες απο το τεστ..και ας πουμε οτι καποιοι κυλινδροι δεν εχουν σωστες τιμες,αυτο μας δειχνει οτι υπαρχει προβλημα..αλλα θα πρεπει να μαθουμε απο που..δεν το δινει το διαγνωστικο μετα το τεστ ετσι? και εκει κολλαει οτι πρεπει να κανουμε το τεστ με τον καπνο..αν εχουν γιατι ετσι οπως ειπε ο φιλος ιλιας αν θυμαμαι,μαλλον δεν το χρησιμοποιουν και πολλοι..

  3. #13
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Η διαδικασία που λέει η bmw (και όχι εγώ επειδή τη διάβασα στο φλυτζάνι του καφέ), λέει:
    μετράς τιμές στους κυλίνδρους με το όργανο και επίσης συμπίεση.
    μετράς τιμές στο maf
    μετράς τιμές στους πολλαπλασιστές.
    Αν είναι διαφορετικές μεταξύ τους κατα 10% και αν ειναι πάνω απο 2.0 κάνεις smoke test.
    Αλλάζεις ότι βγάλει καπνούς (βαλβίδες, σωλήνες κτλ) και ξαναμετράς.
    αν δεν είσαι ακόμα στις τιμές, αλλάζεις μπουζί στον κύλινδρο με τη μεγαλύτερη απόκλιση με αυτόν με την μικρότερη και ξαναμετράς. Ανάλογα αλλάζεις και τα μπουζί.
    το ίδιο για πολλαπλασιστές, (αν είναι ένας για όλους τους κυλίνδρους, αλλάζεις με άλλον).
    Μετράς βαλβίδα ρελαντί και βαλβίδα υποπίεσης και αλλάζεις ανάλογα.
    τέλος κάνεις το ίδιο που έκανες με τα μπουζί και με τα μπεκ.
    Αν και πάλι μετά απο όλα αυτά, δεν έχει αλλάξει κάτι στη λειτουργία του κινητήρα, τότε ανοίγεις ticket στο helpdesk των κεντρικών και περιμένεις οδηγίες.
    Αλλά είναι απίθανο να μην έχει λυθεί το πρόβλημα με όλες αυτές τις κινήσεις.
    επιπλέον το διαγνωστικό (το επίσημο ή κάποιος κλώνος του) με το που το ανοίγεις βγάζει μια εικόνα του τι μπορεί να φταίει απο την αρχή, οπότε η συμβουλή μου ισχύει, - διάγνωση κάνουμε 1 σε άνθρωπο που ξέρει γράμματα 2 έχει επίσημο διαγνωστικό ή ξέρει να δουλέψει αυτό που έχει και 3 σε κάποιο μαγαζί που έχει ανταλλακτικά για δοκιμές.
    Σου βάζω ένα τυπικό παράδειγμα του τι δείχνει το διαγνωστικό και ένα τυπικό παράδειγμα απο freeze frame που δίνει τιμές που ένας σοβαρός μηχανικός (μηχανικός, όχι μάστορας που ακούει με το κατσαβίδι στο αυτί του αν χτυπάνε οι βαλβίδες) μπορεί να διαγνώσει και να διορθώσει τα πάντα σε έναν κινητήρα BMW που διαθέτει obdii.

    η κύρια αιτία κακής φήμης και κακής λειτουργίας των μοτέρ μας, είναι κυρίως τα μαστόρια
    Attached Images Attached Images

  4. The Following 3 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    dark knight (30-12-22), dreamer (30-12-22), isou (30-12-22)

  5. #14
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    α ρε σταματη , τι καθεσαι και γραφεις τοσα? σευχαριστω πολυ ρε φιλε..εγκυκλοπαιδεια εισαι..δεν ξερω τι επαγγελμα κανεις αλλα σιγουρα θα επρεπε να πας στο μοναχο να κανεις σεμιναρια στους μηχανικους εκει..οχι τιποτα αλλο να δικαιολογησεις και το αγαλαμα εκει που σου εστησαν..(και να παρεις πισω τα χρηματα που ξοδεψες τοσα χρονια σε επισκευες)..

    και τωρα,καλως τον νομο του μερφυ..αλλα τι μερφυ..αφου το μυαλο μου ειχε καθισει στην γνωστη νοοτροπια του ..περιμενε,καλα να παθω,πρωτοχρονιατικα..θα μας ΜΠΕΙ καλα το νεο ετος..το ρημαδι αποφασισε να δωσει τελος στο διλλημα μου ,να παω η' να μην παω μαστορα και αν περιμενεω να βγαλει λαμπακι..πλεον γυρναει μιζα ,κανει οτι εκεινει ,ξεροβηχωντας αλλα δεν..στο ενα απο τα 2 σετ εκινησης που παιξαμε στο τελος μου εβγαλε και ενα σταρτ-στοπ φωτακι..και ΜΥΡΙΖΕΙ καυσιμο..οποτε το κλειδωσα και περιμενω το νεο ετος γιατι οτι και να κανω τωρα θα μεινει σε καποιο συνεργειο λογω αργιων και δνε θελω τοσες μερες ,δεν εμπιστευομαι κανεναν ΠΙΑ..

    τετοιες στιγμες ειναι που ηθελα να ειμαι και εγω υποψηφιος στο κλαμπ μετοικησης διπλα στον σταματη η' στον αρη..μαλλον στον σταματη γιατι εχει και σουβλακια!..

    οποτε μεχρι τοτε 3/1/ 23 ,θεωριες και διαγνωσεις πληκτρολογιου μονο..αναγκαστικα..τα σουβλακια και οι μπυρρες θα περιμενουν,ο καθενας σπιτι του..ειδα και αυτο ψαχνοντας..
    λετε??




  6. #15
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    να ξερεις οτι μου εγραψες εδω και στο αλλο θρεντ το εχω αντιγραψει ,γιατι η μνημη κουραστηκε με τα πολλα και το εχω στο note μου να το μελετησω και να παω με οδηγο σκεψης ετοιμος στον μαστορα...γιατι καλυτερα να ξερεις, για να ξερεις τι κανουν και να μην σε εκμεταλευονται..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 30-12-22 στις 12:49

  7. #16
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    αδεν ξερω τι επαγγελμα κανεις
    Αρχιτεκτονας Λογισμικου. Εξηγει ισως την ανωμαλια μου;

  8. #17
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχιτεκτονας Λογισμικου. Εξηγει ισως την ανωμαλια μου;
    εντελως!! και σνα να μην εφταναν ολα αυτα ,πληροφορηθηκα απο εξειδικευμενο εδω θεσσαλονικη οτι υπαρχει ελλειψη σε μπεκ,αν εχω τετοιο θεμα...το αλλο θεμα ειναι οτι σβηστο ,εφοσον δεν κανει εκινηση ειναι οτι δνε μπορει να ελεγξει αν ειναι μπεκ.

    μου εδωσε και ενα τηλεφωνο καποιου στην τουμπα,αν ξερει καποιος απο εδω,που καθαριζει μπεκ..δυστυχως δνε τον προλαβα ανοιχτο ,παει απο βδομαδα κιαυτος..του ειχα τηλεφωνησει προπερσυ και τον ρωτησα και μου ειπε οτι τα δικα μου δεν καθαριζονται,μονο αλλαζονται ,οπως ηξερα και εγω οταν τα αλλαξα μεσω γκουντ γουιλ..αν τελικα τα αλλαξαν γιατι παντα υπαρχει δυσπιστια..τωρα μου ειπε ο μαστορας οτι αυτος που τα καθαριζει εφερε ενα νεο μηχανημα και οτι μπορει να τα καθαρισει τα δικα μου..ομως δνε τον προλαβα...οποτε αν οντως το κανει σε μια λογικη τιμη ,τους πεταω ενα καθαρισμο να δουμε αν ειναι απο αυτο..

    επισης αποτι ξερω πολ/στες και μπεκ αλλαζονται ολα..ο μαστορας που ρωτησα λεει οτι αλλαζουν μονο αυτα που δνε δουλευουν και δνε ειχαν καποιο παραπονο..μαλλον το κανουν λογω κοστους..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 30-12-22 στις 16:26

  9. #18
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εχεις διαθεση να τα λυσεις και να μου τα στειλεις;

  10. #19
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εχω κανει μια πατεντουλα δικη μου και τα καθαριζει μια χαρουλα.
    Δες αυτο πως ξεκιναει και τι ωραια ομπρελα κανει στο τελος!
    Με μια μπαταρια 9 βολτ δινω ρευμα στο μπεκ και στον πισινο του πρεσαρω καθαριστικο καρμπυρατερ.
    Ξεβουλωνει τα παντα. Αρκει να ειναι απλα βουλωμενο και οχι χαλασμενο.
    Εκει δεν συμφερει να κανεις τιποτα.

    https://youtube.com/shorts/CBO3eVhNNNs?feature=share

  11. #20
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    μακαρι να ηξερα να το κανω σταματη,τωρα θα ηταν εκει...να σου πω την αληθεια την αλλη φορα που θα δω κατι υποπτο,το καβαλαω και ερχομαι εκει ,ειμαι τετοιος..

    καλη χρονια σε ολους με υγεια σε εσας και τις οικογενειες σας!

  12. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    Stamatis (02-01-23)

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP