Σελίδα 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 891011 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 100 από 107

Θέμα: Συνεργεια BMW

  1. #91
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το προβλημα τελικα λυθηκε.επειδη δεν βρηκα ακρη με τους εξω πηγα ξανα στην αντιπροσωπεια μετα απο προσκληση του ιδιου τεχνικου που μου αλλαξε τα μπεκ. πηρανε μετρησεις που δεν τις εδιναν καινουρια τα μπεκ οταν ειχαν μπει και διαπιστωσαν οτι ενα απο αυτα κατουρουσε.επισης τα λαδια ειχαν μεσα πολυ καυσιμο και οταν τα αλλαξαν μυριζαν αρκετα. μου βαλανε 4 κανουρια μπεκ ξανα και μου αλλαξανε λαδια και φιλτρο.μεχρις στιγμης παει μια χαρα ησυχα και ωραια.ολα δουλευουν νορμαλ και το ρελαντι και η εκκινηση.

    μου λειπει λιγο ο γαργαλιστος αγωνιστικος ηχος που ειχε με το μοτουλ ,καλο ομως ειναι και αυτο το λαδι αν και ακριβη η αλλαγη και το λαδι με το φιλτρο.

    σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και την βοηθεια και ειδικα τον σταματη.

  2. The Following 3 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (05-07-23), GiannisRob (05-07-23), Vassilis ///M (05-07-23)

  3. #92
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.284
    Thanked
    4208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Tα δικά σου μπεκ τα πήρες πίσω ή τα κράτησαν ???

  4. #93
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οταν αλλαζονται δωρεαν με good will η' οταν γινεται μεσα σε εγγυηση και αλλαζονται ολα,δεν επιστρεφουν το ανταλλακτικο.αν το πληρωσεις τοτε ναι. ρωτησα πριν την πρωτη αλλαγη αν μπορω να εχω το ενα που ηταν καλο ωστε να το χρησιμοποιησω οταν ξαναμεινω . και μου αρνηθηκαν γιατι τα αλλαζουν ολα δωρεαν.ειναι οδηγια απο το μοναχο.

  5. #94
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    καταλαβαινω οτι υπαρχει υποψια και καχυποψια ,και απο εμενα για το τι πραγματικα εγινε.η εξηγηση που δινουν μοιαζει σαν να εβαλαν μεταχειρισμενα μπεκ η' τουλαχιστον να μην αλλαξαν το ενα το δικο μου που ηταν καλο και αυτο μετα να κατουρησε. εαν ηταν να τα πληρωσω σιγουρα δεν θα πηγαινα εκει να τα αλλαξω,αλλα καπου που να εβλεπα την εργασια και τα μπεκ θα τα αγοραζα εγω καινουρια απο καπου..οταν ομως πηγα εκει λογω οτι θα γινοταν δωρεαν,επρεπε να δεχθω τους ορους τους.

    φιλος μου μου ειπε οτι στην δικια τους αντιπροσωπεια πηγε προσφατα ενα ιδιο αμαξι με κανουρια υποτιθεται αλλαγμενα μπεκ απο αλλη αντιπροσωπεια.το ενα ομως ενω δεν περασαν λιγοι μηνες κατουρουσε ηδη.του αλλαξαν λοιπον στην αντιπροσωπεια του φιλου μου αυτο το ενα.αρα μπορει να του εβαλαν και εκεινου μεταχειρισμενο η' τελικα να υπαρχουν ελλατωματικα κομματια μεσα σε κανουρια μεσα σε παρτιδες.κατι που η bmw hellas που επικοινωνησα το βρισκει δυσκολο.εγω οχι. επισης ενα επισημο ανταλλακτικων ,μου ειπε τοτε οτι υπαρχει περιπτωση να συμβαινει και οτι εχουν δωσει στα εξουσιοδοτημενα μερικα ελλατωματικα και τους τα γυρισαν πισω.σημερα που μιλησα το αρνηθηκαν.μπουρδελο η κατασταση.

    εχω ακομα μια πληροφορια οτι σε ορισμενες αντιπροσωπειες βαζουν μεταχειρισμενα μπεκ που δουλευουν και ετσι μετα απο καποια χρονια και αναλογα την χρηση ,θελουν αλλαγμα.μαζυεουν ολα τα καλα ,οπως το ενα το δικο μου που ειχε μεινει και τα βαζουν αλλου.οτι η σειρα 11-12 η προσφατη σειρα ,που μου συστησε και ο σταματης απο τον λιθουανο δεν κατουραανε τα μπεκ ,δεν χαλανε πλεον,ειναι το ανταλλακτικο που εφτιαξε την κατασταση.κανονικα αυτα πρεπει να εχει πανω αφου υποτιθεται οτι δεν ειχαν και περιμεναν καινουρια μπεκ

    πληροφορηθηκα οτι για να δω τι μπεκ εχω ,πρεπει να ανοιξω το καπακι,οχι εγω,δεν εχω τα εργαλεια και την γνωση.αλλα καποιος αλλος τεχνικος και να βγαλω φωτο τα μπεκ να δω τους κωδικους,εαν ειναι 11 τοτε σιγουρα ειναι καινουρια.τα 12 μπαινουν σε μεγαλυτερο κινητηρα αλλα και στον δικο μου.οποτε καιταω για 11αρια.αν ειναι μικροτερα του 11 τοτε ειναι μεταχειρισμενα.

    οποτε σε λιγο που θα αλλαξω μπουζι ,θα βγαλω φωτο και θα τις δειξω εδω να μου πειτε τι σκατα μπεκ βαλανε.

    υ.γ. θα αρχισω να ηχογραφω γιατι παραεγινε με την κατασταση!

  6. #95
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τα μπεκ σε αυτο το μοτερ πρεπει να κωδικοποιηθουν με τον αριθμο που εχουν πανω τους.
    Αυτο εγινε;
    Αν εγινε, εχει γινει καταγραφη.
    Αν δεν εγινε, τα μπεκ και ο εγκεφαλος ειναι σε αλλο μηκος κύματος.
    Κάθε νεου τυπου μπεκ ψεκασμού καυσίμου έχει σχεδιαστεί με διαφορετική ισχύ και ταχύτητα ροής και αν δεν δηλωθει σωστα χεσε μεσα.
    Μην το αναλυουμε παραπανω, διαβαζεις τον εγκεφαλο, βλεπεις τι νουμερα εχει, τσεκαρεις τα μπεκ με το νουμερο που λενε και αποφασιζεις.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (06-07-23), Vassilis ///M (08-07-23)

  8. #96
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.284
    Thanked
    4208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    το προβλημα τελικα λυθηκε.επειδη δεν βρηκα ακρη με τους εξω πηγα ξανα στην αντιπροσωπεια μετα απο προσκληση του ιδιου τεχνικου που μου αλλαξε τα μπεκ. πηρανε μετρησεις που δεν τις εδιναν καινουρια τα μπεκ οταν ειχαν μπει και διαπιστωσαν οτι ενα απο αυτα κατουρουσε.επισης τα λαδια ειχαν μεσα πολυ καυσιμο και οταν τα αλλαξαν μυριζαν αρκετα. μου βαλανε 4 κανουρια μπεκ ξανα και μου αλλαξανε λαδια και φιλτρο.μεχρις στιγμης παει μια χαρα ησυχα και ωραια.ολα δουλευουν νορμαλ και το ρελαντι και η εκκινηση..
    Πως μέτρησαν και διαπίστωσαν ότι το ένα κατουρούσε?? τι μετρήσεις πήραν ??

  9. #97
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μαλλον πηραν running values απο τους κυλινδρους, γιατι για να τα μετρησαν δυσκολο

  10. #98
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    μετρησαν λενε με ενα ειδικο προγραμμα που εχουν.μαλλον αυτο που λεει ο σταματης.

    αμα δεν ξερεις, σε καθετι καινουριο που ακους ,απλα ακους και μεταφερεις.

    θελω να διαπιστωσω αν εκαναν καποια πατατα και προσπαθησαν να τα καλυψουν με μια αλλαγη λαδιου,αν λενε ψεμματα η' αν λενε την αληθεια.καποιος μου ειπε οτι πετάνε τα ελαττωματικά και επαναπροωθούν τα υπόλοιπα.δεν καταλαβαινω γιατι να το κανουν αυτο ,αφου δεν τα πληρωνουν απο την τσεπη τους,η μαμα το κανει.

    πως γινεται να σου λενε οτι ενα μπεκ κατουρουσε και εκανε διαροη καυσιμου στο λαδι και το λαδι ηταν γεματο καυσιμο και γιαυτο δεν επαιρνε μπρος.οτι θα μου βαλουν ξανα 4 μπεκ καινουρια ,συσκευασμενα απο το σακουλακι αλλα πρεπει να πληρωσω το λαδι και φιλτρο για να μπουν..δεχθηκα να προχωρησουν και να πληρωσω την αλλαγη λαδιων ..ετσι κιαλλιως θα αλλαζα λαδια αλλα τα πληρωσα διπλασια αποτι εξω.ηθελα να δω τι θα κανουν και μετα να αντιδρασω.


    το να φταιει τωρα μονο το νοθευμενο λαδι με καυσιμο για την μη εκκινηση ,μου φαινεται καπως ,αλλα στο bitog,εχει ξεκινησει μια συζητηση ακριβως τωρα οτι μπορει να ισχυει αυτο και την παρακολουθω.αν θελετε μεταφερω το θεμα εδω να πειτε και εσεις γνωμες,δεν ξερουν μονο αυτοι απο αυτοκινητα. εγω πιστευω οτι αφησαν το 1 που ηταν σχετικα καλο και μετα κατουρησε και αναγκαστηκαν τελικα να το αλλαξουν με καινουριο.μπορει ενα μονο που κατουραει να δινει προβλημα στην εκκινηση?

    οταν πηγα να πληρωσω βλεπω στην αποδειξη οτι δεν υπαρχει η αλλαγη των μπεκ..και η αντιπροσωπεια και η μαμα και μια αλλη αντιπροσωπεια που ρωτησα σε γνωστο ,μου ειπαν οτι οταν αλλαζεται ενα ανταλλακτικο στην εγγυηση δεν δινεται ξανα παραστατικο..και πως ειμαι εγω κατοχυρωμενος οτι εγινε αυτο που λενε τους λεω..γινεται εσωτερικα και αν παρουσιαστει προβλημα και ειμαι ας πουμε σε αλλη πολη τοτε αν δεν δεχθουν εκει την ημερομηνια της εγγυησης ,παιρνω μια αποδειξη απο την αλλη αντιπροσωπεια και τους την παω..ομως δεν θα χρειαστει γιατι ολα γινονται εσωτερικα ,ψηφιακα δλδ. καταγραφονται..να το δεχθω αφου το λενε ολοι ..στο κλειδι παντως οτι εργασια γινεται που δεν ειναι σερβις προγραματισμενο δεν καταγραφεται δλδ. αλλαγη μπεκ,διαροες κ.λ.π. αυτο παλι πρωτη φορα το ακουω..παει δλδ καποιος να παρειιστορικο αυτοκινητου και βλεπει μονο ,μπουζι,λαδια και τα γνωστα..αν εχει φυγει ψυγειο,βαλβιδες κ.λ.π. δεν φαινονται ..τελεια.

    μεχρις στιγμης επειδη παει καλα το αυτοκινητο και αυτο με ενδιαφερει ,και θελω να ηρεμησω ξεγνοιαστος μην θυμωσει που την ψαχνω και μου την πει και πεταξει παλι κανα λαμπακι ,κανω πισω να κανω κανα μπανιο..καλοκαιρι ειναι,μετα βλεπουμε..

  11. #99
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το θεμα ειναι οτι δυστυχως την αντιπροσωπεια αποτι καταλαβα καποτε μπορει να την χρειαστεις,ετσι οπως ειναι τα σημερινα αυτοκινητα και ο τροπος συμδεσης με γερμανια σε εχουν δεμενο για μερικα πραγματα. ξερετε ποσα αυτοκινητα ξαναπανε πισω στην αντιπροσωπεια απο αλλους εξιδικευμενους επισκευαστες? πολλες φορες οι ιδιοι οι εξειδικευμενοι επειδη δεν εχουν την διαγνωση που εχει η αντιπροσωπεια τα πανε αυτοι εκει αν δεν βρισκουν ακρη.το εχω δει με τα ματια μου.πρεπει να τηρουμε τις ισοροπιες μαζι τους .

  12. #100
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.284
    Thanked
    4208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον πηραν running values απο τους κυλινδρους, γιατι για να τα μετρησαν δυσκολο
    Γίνετε αυτό με inpa / ista ??? ή παίρνουν τιμές απο τα fuel trims των bank1 και bank 2 ???

Σελίδα 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 891011 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP