Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ε36 M42B18 κρυα εκκινηση-λειτουργια.

  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ε36 M42B18 κρυα εκκινηση-λειτουργια.

    Καλησπερα σε όλους.

    Ως κάτοχος ενός 318is m42b18 τα τελευταία 7 χρόνια απο την αρχή παρατηρησα ενα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό λειτουργίας του κινητήρα το οποίο δε θα το χαρακτήριζα κατ' ανάγκη πρόβλημα αλλα θέλω να το αναφέρω και να ακούσω τη γνώμη σας, μιας και μετα το πέρας αυτού του διαστήματος έχω αλλαξει σχεδόν οτι αναλώσιμο υπάρχει.

    Το αυτοκίνητο οταν ειναι εντελως κρύο δλδ τα πρωτα 1 2 λεπτα λειτουργιας απο τις 1500 στροφες και πανω δουλευει με μειωμενη αποδοση στο βαθμο που ενω δεν παρατηρειται καμια διαφορα στη λειτουργια του κινητηρα σε σχεση με οταν ειναι ζεστο μεχρι αυτες τις στροφες, μολις τις ξεπερασει κανει ενα σκαλοπατι και μειωνεται αισθητα η δυναμη...

    Προφανως μιλαω για απολυτα ευλαβικη χρηση και δεν εχω καν πειραματισει να ζορισω το αυτοκινητο.
    Ουτε ξεκιναω την οδηγηση με το που μιζαρω, ακομα και αν ειναι καλοκαιρι με 35βαθμους..παντα το αφηνω 10 20 δευτερολεπτα η και παραπανω αν ειναι χειμωνας.
    Μολις δουλεψει λιγο (και ας ειναι ακομα κρυο) το φαινομενο αυτο σταματαει και δουλευει κανονικα οπως οταν ειναι ζεστο.

    Να αναφερω οτι αυτο το φαινομενο δεν ειναι κατι που δημιουργει προβλημα στην οδηγηση, καθως αν απλα πατησω παραπανω γκαζι το αμαξι θα φυγει κανονικα...θελω να πω δλδ οτι καποιος που δεν ασχολειται σε τετοιο βαθμο ισως να μην το παρατηρησει η να μην προβληματιστει και να πει οκ το κανει απλα επειδη ειναι κρυο.

    Υπαρχει αλλος κατοχος μ42 που να αντιμετωπιζει το ιδιο? Μηπως ειναι χαρακτηριστικο του συγκεκριμενου μοτερ? Να ειναι προγραμματισμενο να δουλευει ετσι απο το εργοστασιο σαν safe mode λογω θερμοκρασιας πχ

    Θα χαρω να ακουσω τις αποψεις σας η τις εμπειριες απο τους κατοχους μ42.
    Ευχαριστω.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.119
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν το φερνεις μια βολτα να στο «διαβασω».
    Συνηθως οταν κανουν τετοια κολπα δειχνουν κουλες τιμες στο AFM και το O2.
    Να παρουμε live data να δουμε ποιος αισθητηρας βγαζει παραξενες τιμες και να ψαξουμε παρακατω.

  3. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    bakalos (22-08-22)

  4. #3
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πολυ ευχαρίστως.
    Παντως στο διαγνωστικο δε βγαζει καποιο σφαλμα...επι τη ευκαιρια ομως να ανεφερω και τα εξης:
    Στο αυτοκινητο τα πραγματα που δεν εχω αλλαξει και εχω στο μυαλο μου για γενικοτερη/προληπτικη συντηρηση-αποδοση και οχι για το συγκεκριμενο χαρακτηριστικο ειναι 1)αισθητηρας λ, 2)αισθητηρας θεσης πεταλουδας γκαζιου (tps) 3)θελω καποια στιγμη να κανω και εναν καθαρισμο μπεκ 4)αισθητηρας στροφαλου και εκκεντροφορου.
    Αυτα διοτι καποιες φορες κανει καποια περιεργα μεταξυ 4 και 5 χιλιαδες στροφες σα να δουλευει στεγνο/τραχυ και κανει παραπανω θορυβο ενω ταυτοχρονα παρατηρω και μειωμενη αποδοση.
    Τελευταια εχω παρατηρησει πως το αμαξι για καποιο λογο χρειαζεται ενισχυτικο βενζινης για να δουλεψει σωστα απο πλευρας επιδοσεων ενω κανονικα δε θα επρεπε να το χρειαζεται αφου βαζω παντα τουλαχιστον 98αρα.
    Επισης εχω αλλαξει λουφτ με ιδιο μεταχειρισμενο.
    Τελευταια αλλαξα και ρυθμιστη πιεσης βενζινης μαζι με το φιλτρο.
    Επομενο μου βημα μαλλον ειναι η αλλαγη του λ και ενας ελεγχος μηπως υπαρχει καποια διαρροη απο το χταποδι αν και αμφιβαλλω.

  5. The Following User Says Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    BILL007 (25-08-22)

  6. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.119
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αισθητηρας στροφαλου ειναι το πιο πιθανο.

  7. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (25-08-22)

  8. #5
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πολυ πιθανο γιατι παλιοτερα πριν κανω καποια βασικα σερβις οπως knock sensors σωληνακια υποπιεσης και αλλα διαφορα για τη λειτουργια του μοτερ...ειχα το θεμα οτι οταν το αμαξι ηταν αφημενο ζεστο κυριως τα καλοκαιρια και πηγαινα να βαλω μπροστα δεν κραταγε ρελαντι και ηθελε μερικες γκαζιες.
    Με το ψαξιμο που ειχα κανει τοτε ειχα δει οτι αυτοι οι αισθητηρες ειναι πιθανες αιτιες..βεβαια μετα τα σερβις αυτα δεν το ξανακανε ποτε σε τετοιο βαθμο οποτε δεν ψαχτηκα περεταιρω.

  9. The Following User Says Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    BILL007 (25-08-22)

  10. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αισθητηρας στροφαλου ειναι το πιο πιθανο.
    στον αισθητήρα



Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP