Καλησπέρα,

Θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας για να μπορέσω επιτέλους να λύσω το θέμα με τις βλάβες που έχω τους τελευταίους μήνες με το αυτοκίνητό μου (xdrive20d 2.0 /190PS)και φαίνεται ότι δεν υπάρχει μηχανικος που να έχω πάει και να μπορεί να βρει ποιο είναι το πραγματικό πρόβλημα.

Τους τελευταίους μήνες, έχω σφάλμα P0036, P0038 και το αυτοκίνητο δεν συμπεριφέρεται καλά ειδικά όταν στις 1000rpms ή όταν πατάω απαλα το πεντάλ του γκαζιού , το αυτοκίνητο κάνει ατροφιες. Τα σφάλματα που βγάζει φαίνεται ότι είναι ο αισθητήρας οξυγόνου 2 που είναι μετά τον καταλύτη. Ωστόσο, οι μηχανικοί μου λένε ότι αυτό το αυτοκίνητο έχει μόνο έναν αισθητήρα - δεν υπάρχει άλλος αισθητήρας μετά τον καταλύτη. Είναι αυτό δυνατόν;

Μέχρι στιγμής, έχουν ελέγξει όλες τις καλωδιώσεις, τις ασφάλειες, τον καταλύτη, φίλτρα κτλ και όλα φαίνονται εντάξει και έχουν επίσης αντικαταστήσει τον αισθητήρα οξυγόνου και τον αισθητήρα MAF. Παρόλο που αυτό μπορεί να φαίνεται φθηνό ...βρίσκομαι στην Ελβετία και τα έξοδα είναι πολλά και για τη διάγνωση και όλες τις αντικαταστάσεις και το αυτοκίνητο εξακολουθεί να μην συμπεριφέρεται καλά.

Έχετε κάποια ιδέα για το τι μπορεί να είναι ή τι άλλο θα μπορούσα να κάνω; γιατί αυτή τη στιγμή φαίνεται ότι οι μηχανικοί προτείνουν την αντικατάσταση του εγκεφάλου ως επόμενο βήμα....