Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 67

Θέμα: Project E39 money pit - Chapter 2: Ενδείξεις πίνακα οργάνων

  1. #31
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά γιατί παιδευεστε? Δώστε τα τα ρημαδια και πάρτε Skoda, Kia και Toyota...
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  2. The Following User Says Thank You to pilot For This Useful Post:

    BILL007 (04-07-22)

  3. #32
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά γιατί παιδευεστε? Δώστε τα τα ρημαδια και πάρτε Skoda, Kia και Toyota...
    Που δε βγάζουν προβλήματα!



  4. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    dreamer (22-07-22), pilot (04-07-22)

  5. #33
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν βρεθούμε, θα έχω το BMW Scanner να δούμε real time τις μετρήσεις θερμοκρασίας.


    Επίσης, αν σε παρηγορεί, μόλις πλήρωσα ένα σεβαστό ποσοστό του ΑΕΠ για να αλλάξω δίσκους και τακάκια (φοράω από Μ5). Τα παρήγγειλα από Autodoc γιατί δεν υπήρχαν εδώ, οπότε περίμενα 20+ ημέρες να έρθουν. Σε αυτό το διάστημα φρέναρα με το πόδι όπως ο Fred Flintstone.

    Και χθες γέμισα το ρεζερβουάρ με 173 ευρώ βενζίνη, πήγα επαγγελματικό ταξίδι, γύρισα με λαμπάκι και έβαλα άλλα 162 ευρώ σήμερα το πρωί.

    Μιλάμε για μποuρδέλα ολκής.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατεβαίνω Costa Navarino μια με δυο φορές την εβδομάδα, λόγω παρακολούθησης έργου.

    Μέχρι πρότινος κατέβαινα με το εταιρικό αυτοκίνητο του εργοταξιάρχη, ένα καινούργιο Toyota ProAce City Verso 1.5td. Το έκανα σε 3 ώρες με μια σύντομη στάση, έκαιγα 80 ευρώ πετρέλαιο aller-retour, πήγαινα άνετα κι ερχόμουν ξεκούραστα, κάνοντας τις βασικές προσπεράσεις και κινούμενος λίγο πάνω από τα νόμιμα όρια. Κανείς δεν μου έδινε σημασία στο δρόμο, πόσω μάλλον εκεί που πήγαινα.

    Τον τελευταίο μήνα κατεβαίνω με το 39. Το κάνω σε 2 ώρες και 15-20 λεπτά, καίω 165-178 ευρώ aller-retour, φτάνω σαν τον Ρόκυ Μπαλμπόα μετά τον τρίτο γύρο με τον Ιβάν Ντράγκο, επιστρέφω πιο πτώμα κι από την πρωταγωνίστρια στο Weapons of Ass Destruction, σε κάθε μπλόκο με σταματούν έστω και για τυπικό έλεγχο, βαλκάνιοι μεσόκοποι υπάλληλοι σε βενζινάδικα είναι οι μόνοι που κάνουν θετικά σχόλια για το αυτοκίνητο (τύπου ΓΑΜΑΘ?).

    Επίσης, έχω γίνει τόσο κολλητός με τον μηχανικό μου σε σημείο που με λυπήθηκε και τον τελευταίο χρόνο μου έδωσε ένα τοπογραφικό, μια τακτοποίηση, 2 ενεργειακά πιστοποιητικά και μια ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου να του κάνω.

    Αυτά έχω να πω, καληνύχτα σας.


    σε λατρευω !!! μερικοι εδω μεσα ειστε θεοτρελοι και γελαω αφανταστα αλλα εσυ φιλε δεν υπαρχεις!

  6. The Following 3 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (10-07-22), Ptboul (21-07-22), S8N (10-07-22)

  7. #34
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατεβαίνω Costa Navarino μια με δυο φορές την εβδομάδα, λόγω παρακολούθησης έργου.

    Μέχρι πρότινος κατέβαινα με το εταιρικό αυτοκίνητο του εργοταξιάρχη, ένα καινούργιο Toyota ProAce City Verso 1.5td. Το έκανα σε 3 ώρες με μια σύντομη στάση, έκαιγα 80 ευρώ πετρέλαιο aller-retour, πήγαινα άνετα κι ερχόμουν ξεκούραστα, κάνοντας τις βασικές προσπεράσεις και κινούμενος λίγο πάνω από τα νόμιμα όρια. Κανείς δεν μου έδινε σημασία στο δρόμο, πόσω μάλλον εκεί που πήγαινα.

    Τον τελευταίο μήνα κατεβαίνω με το 39. Το κάνω σε 2 ώρες και 15-20 λεπτά, καίω 165-178 ευρώ aller-retour, φτάνω σαν τον Ρόκυ Μπαλμπόα μετά τον τρίτο γύρο με τον Ιβάν Ντράγκο, επιστρέφω πιο πτώμα κι από την πρωταγωνίστρια στο Weapons of Ass Destruction, σε κάθε μπλόκο με σταματούν έστω και για τυπικό έλεγχο, βαλκάνιοι μεσόκοποι υπάλληλοι σε βενζινάδικα είναι οι μόνοι που κάνουν θετικά σχόλια για το αυτοκίνητο (τύπου ΓΑΜΑΘ?).

    Επίσης, έχω γίνει τόσο κολλητός με τον μηχανικό μου σε σημείο που με λυπήθηκε και τον τελευταίο χρόνο μου έδωσε ένα τοπογραφικό, μια τακτοποίηση, 2 ενεργειακά πιστοποιητικά και μια ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου να του κάνω.

    Αυτά έχω να πω, καληνύχτα σας.
    45 λεπτα κοστιζουν 100 ευρω!!!
    ΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ Μ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΕΤΡΗΣΑ ΒΕΝΖΙΝΗ...ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΟΠΟ...ΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΤΗΝ ΛΥΠΑΜΑΙ ..ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΠΑΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ..

  8. The Following User Says Thank You to nik200 For This Useful Post:

    S8N (10-07-22)

  9. #35
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων


    σε λατρευω !!! μερικοι εδω μεσα ειστε θεοτρελοι και γελαω αφανταστα αλλα εσυ φιλε δεν υπαρχεις!
    ά, που να τον γνωρίσεις και από κοντά. Εξαίρετος νέος!



    Capture1.PNG

    Capture.PNG
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. The Following 4 Users Say Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    dreamer (22-07-22), gnx (05-08-22), nikos valvetronic (23-07-22), S8N (12-11-22)

  11. #36
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.912
    Thanked
    3217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν κάτι με χαρακτηρίζει είναι η αμεσότητα με την οποία αντιμετωπίζω τα προβλήματα της καθημερινότητας. Γι' αυτό, μόλις 6 μήνες αφότου αποφάσισα ότι θα ασχοληθώ με το ζήτημα της ένδειξης θερμοκρασίας, τελικά έκανα κάτι.

    Αντικατέστησα το θερμοστάτη με γνήσιο, αγορασμένο από τη μάνα BMW, γιατί μάνα είναι μόνο μία. Επίσης, αντικατέστησα τον αισθητήρα θερμοκρασίας ψυκτικού μέσου που βρίσκεται αμέσως μετά το ψυγείο (κωδικός ανταλλακτικού 13621433077) με έναν από το εμπόριο, γιατί ναι μεν μάνα είναι μόνο μία, αλλά του Κίτσου η μάνα κάθοταν.

    Αφού τα έκανα αυτά, στον πίνακα οργάνων δεν άλλαξε απολύτως τίποτα.

    Έχω αγοράσει και τον άλλο αισθητήρα θερμοκρασίας ψυκτικού, αυτόν που κάθεται κάτω από την εισαγωγή, μεταξύ 5ου και 6ου κύλινδρου (κωδικός ανταλλακτικού 12521741900) αλλά δεν τον τοποθέτησα, γιατί ο μάστορας λάκισε, θεωρώντας πως ότι σωληνάκι υποπίεσης υπάρχει εκεί κάτω θα διαλυθεί κατά την αποσυναρμολόγηση, και ότι αυτές οι δουλειές γίνονται αρχές της εβδομάδας. Εγώ διαφωνώ, οπότε αν υπάρχει κανείς που μπορεί να μου πεις πως αλλάζει ο αισθητήρας χωρίς να βγει η εισαγωγή, ή έστω έχει τίποτα οδηγίες, σε φωτογραφίες, βίντεο ή κόμικς, που να βοηθήσουν στο να το χαλάσω μόνος μου την Κυριακή, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

    Αυτά προς το παρόν. Μια τρύπα στο νερό κάναμε, η οποία κόστισε μισό βασικό μισθό.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    dreamer (13-11-22), S8N (12-11-22)

  13. #37
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν θες σου ποσταρω τον ορθοξο τροπο απο εκει που τα βλεπω.
    Η σου κανω ενα share το TIS να αρχισεις και εσυ να γινεσαι ε-γνωστης. Οτι θες.

  14. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    dreamer (13-11-22)

  15. #38
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.912
    Thanked
    3217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες σου ποσταρω τον ορθοξο τροπο απο εκει που τα βλεπω.
    Η σου κανω ενα share το TIS να αρχισεις και εσυ να γινεσαι ε-γνωστης. Οτι θες.
    Νομίζω ότι, ναι, ήρθε η ώρα να πραγματοποιησω ακριβές ζημιές με εργοστασιακή τεκμηρίωση.

  16. The Following 3 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    dreamer (13-11-22), PetrosD (12-11-22), S8N (12-11-22)

  17. #39
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.912
    Thanked
    3217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάτι με χαρακτηρίζει είναι η αμεσότητα με την οποία αντιμετωπίζω τα προβλήματα της καθημερινότητας. Γι' αυτό, μόλις 6 μήνες αφότου αποφάσισα ότι θα ασχοληθώ με το ζήτημα της ένδειξης θερμοκρασίας, τελικά έκανα κάτι.

    Αντικατέστησα το θερμοστάτη με γνήσιο, αγορασμένο από τη μάνα BMW, γιατί μάνα είναι μόνο μία. Επίσης, αντικατέστησα τον αισθητήρα θερμοκρασίας ψυκτικού μέσου που βρίσκεται αμέσως μετά το ψυγείο (κωδικός ανταλλακτικού 13621433077) με έναν από το εμπόριο, γιατί ναι μεν μάνα είναι μόνο μία, αλλά του Κίτσου η μάνα κάθοταν.

    Αφού τα έκανα αυτά, στον πίνακα οργάνων δεν άλλαξε απολύτως τίποτα.

    Έχω αγοράσει και τον άλλο αισθητήρα θερμοκρασίας ψυκτικού, αυτόν που κάθεται κάτω από την εισαγωγή, μεταξύ 5ου και 6ου κύλινδρου (κωδικός ανταλλακτικού 12521741900) αλλά δεν τον τοποθέτησα, γιατί ο μάστορας λάκισε, θεωρώντας πως ότι σωληνάκι υποπίεσης υπάρχει εκεί κάτω θα διαλυθεί κατά την αποσυναρμολόγηση, και ότι αυτές οι δουλειές γίνονται αρχές της εβδομάδας. Εγώ διαφωνώ, οπότε αν υπάρχει κανείς που μπορεί να μου πεις πως αλλάζει ο αισθητήρας χωρίς να βγει η εισαγωγή, ή έστω έχει τίποτα οδηγίες, σε φωτογραφίες, βίντεο ή κόμικς, που να βοηθήσουν στο να το χαλάσω μόνος μου την Κυριακή, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

    Αυτά προς το παρόν. Μια τρύπα στο νερό κάναμε, η οποία κόστισε μισό βασικό μισθό.
    Σήμερα το πρωί, με το που πάω να βγω από το γκαράζ, βλέπω το δείκτη της στιγμιαίας κατανάλωσης να καρφώνεται στο τέρμα και τη θερμοκρασία να ανεβαίνει αργά. Βγαίνω παραλία, και σε πορεία η κατανάλωση έδινε γύρω στα 9. Και θεώρησα ότι έλυσα τελικά το πρόβλημα των ενδείξεων οργάνων.

    Η χαρά μου κράτησε περίπου 3 λεπτά, γιατί μετα η κατανάλωση είχε πάλι ένα offset καμιά 15αριά λίτρα στα 100, και η θερμοκρασία πήγε στα κόκκινα, πριν καταλήξει στη μέση.

    Επόμενο βήμα, μάλλον, πριν βγει η εισαγωγή για αντικατάσταση του δεύτερου αισθητήρα, η αλλαγή καντράν...

  18. The Following 2 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    dreamer (13-11-22), S8N (12-11-22)

  19. #40
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω ψηφιζω να βαλεις το id4motion αντι για το δικο της.
    Ψηφιακο, προγραμματιζομενο, με πολλαπλες λειτουργιες, κιμπαρικο, για τον αντρα που ειναι απλωτος, ψαγμενος, φορτωγκας και αισθησιακος.
    Η γυναικα σου θα διαφωνησει, αλλα ετσι κανουν ολες.
    https://id4motion.shop/products/bmw-...-series~hj_e46
    Χιλια τριακοσια ευρω ειναι, πως κανει ετσι πχια;

  20. The Following 4 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    dreamer (13-11-22), GiannisRob (12-11-22), isou (12-11-22), S8N (12-11-22)

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP