Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 67 από 67

Θέμα: Project E39 money pit - Chapter 2: Ενδείξεις πίνακα οργάνων

  1. #61
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.119
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πραμα που δουλευει δεν το πειραζουμε.
    Ηρακλειτος

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    dreamer (22-11-22), nik200 (24-12-22)

  3. #62
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18802
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Με γεια, Γιάννη!

  4. #63
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.913
    Thanked
    3219
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα το πρωί, με το που πάω να βγω από το γκαράζ, βλέπω το δείκτη της στιγμιαίας κατανάλωσης να καρφώνεται στο τέρμα και τη θερμοκρασία να ανεβαίνει αργά. Βγαίνω παραλία, και σε πορεία η κατανάλωση έδινε γύρω στα 9. Και θεώρησα ότι έλυσα τελικά το πρόβλημα των ενδείξεων οργάνων.

    Η χαρά μου κράτησε περίπου 3 λεπτά, γιατί μετα η κατανάλωση είχε πάλι ένα offset καμιά 15αριά λίτρα στα 100, και η θερμοκρασία πήγε στα κόκκινα, πριν καταλήξει στη μέση.

    Επόμενο βήμα, μάλλον, πριν βγει η εισαγωγή για αντικατάσταση του δεύτερου αισθητήρα, η αλλαγή καντράν...
    Για την ιστορία, ο αισθητήρας θερμοκρασίας ψυκτικού που βρίσκεται κάτω από το καπάκι, μεταξύ 5ου και 6ου κυλίνδρου αντικαταστάθηκε και απ' ότι φαίνεται το πρόβλημα λύθηκε. Παρότι η αντιπροσωπεία και το εξειδικευμένο συνεργείο της καρδιάς μου διερρήγνυαν τα ιμάτια τους ότι πρέπει να βγεί η εισαγωγή και το μισό μηχανοστάσιο για να αντικατασταθεί ο συγκεκριμένος αισθητήρας, τελικά ο Άρης είχε δίκιο και δεν χρειάζεται. Αρκεί μια ενδοσκοπική κάμερα, ένα έκκεντρο κλειδί για αισθητήρες λ, δύο σταυροί της μισής ίντσας, τρία εξτένσιον, μια καστάνια, ένα ζευγάρι χέρια από Τυραμόλα, αίμα, δάκρυα, ιδρώτας, υπομονή, καφές, αλκοόλ, και ένα ιερό βιβλίο για να πάρεις ιδέες για καντίλια, αφού τελειώσουν τα τυποποιημένα. Ο μηχανικός μου, που αλλάζει λάδια στο Clio και το S60 (γιατί σε αυτά δεν χαλάει κάτι άλλο) είναι πολύ μάγκας και το κατάφερε. Εγώ, όχι.

    Οι νόμοι της φύσης και της φυσικής είναι γραμμένοι σε πέτρα με ανεξίτηλο μαρκαδοράκι για CD και είναι εδώ για να μείνουν. Ειδικά ο νόμος διατήρησης των υποσυστημάτων που λειτουργούν σε σχέση με αυτά που γ@μιούνται. Σαν τη διατήρηση της ορμής και της ενέργειας ένα πράγμα.

    Αφού λοιπόν επισκευάσαμε το ζήτημα της ένδειξης θερμοκρασίας, συνειδητοποιήσαμε ότι η αντλία νερού κάνει φασαρία σαν τον ντράμερ των Μετάλλικα. Με τη φωνή από το παιδάκι της ραδιοφωνικής διαφήμισης των Τζάμπο να μου λέει χαιρέκακα "2 μέρες για τα Χριστούγεννα" κατάφερα και βρήκα μια αντλία SKF την οποία και πήρα στα χέρια μου πριν από λίγο και ελπίζω να προλάβουμε να τοποθετήσουμε αύριο. Πλέον χρωστάω χάρες σε πολύ περίσσότερο κόσμο απ' ότι αν κατέβαινα για βουλευτής Αχαΐας με το Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών και έβγαινα.

    Τέλος πάντων, είμαι άξιος της μοίρας μου και μου αξίζει να περάσω τις γιορτές οδηγόντας το Yaris της συντρόφου, η οποία όταν της τα έλεγα γέλαγε, και μετά συνειδητοποίησε πόσα χρήματα έχω δαπανήσει στο γ@μήδι φέτος σε σχέση με οτιδήποτε άλλο, οπότε και σταμάτησε να γελάει. Και αυτή, και εγώ.

    Μπορείτε πλέον να στοιχηματίσετε για το ποιο είναι το επόμενο πράγμα που θα χαλάσει, αφού αντικατασταθεί η αντλία νερού.

  5. The Following 4 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    dark knight (21-12-22), PetrosD (22-12-22), Ptboul (22-12-22), S8N (23-12-22)

  6. #64
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    151
    Thanked
    177
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν η αντλία γλύστραγε και δεν ανέβαζε πίεση, τότε ακολουθεί ψυγείο (μεγάλο ή καλοριφέρ) ή το δυσκολότερο κολλάρο ψυκτικού που υπάρχει πάνω στο όχημα...

  7. The Following 2 Users Say Thank You to The Ace For This Useful Post:

    GiannisRob (21-12-22), S8N (23-12-22)

  8. #65
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.119
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το επομενο πραγμα που θα χαλασει ειναι η διαθεση σου.
    Γιατι θα σε αφησει απο πολλαπλασιαστη.
    Ανημερα τα Χριστουγεννα.
    Εχεις καβα;

  9. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    GiannisRob (21-12-22)

  10. #66
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.913
    Thanked
    3219
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το επομενο πραγμα που θα χαλασει ειναι η διαθεση σου.
    Γιατι θα σε αφησει απο πολλαπλασιαστη.
    Ανημερα τα Χριστουγεννα.
    Εχεις καβα;
    Οχι. την ήπια όλη.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    dark knight (24-12-22), nik200 (24-12-22)

  12. #67
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.913
    Thanked
    3219
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού λοιπόν επισκευάσαμε το ζήτημα της ένδειξης θερμοκρασίας
    Πολύ βιάστηκα. Δεν το λύσαμε. Θα επανέλθω.

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP