Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 67

Θέμα: Project E39 money pit - Chapter 2: Ενδείξεις πίνακα οργάνων

  1. #11
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Εμένα ό,τι δεν έχει φάει σε ανταλλακτικά, το έχει φάει σε βενζίνη.
    E30 318i

  2. The Following 2 Users Say Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    nik200 (17-06-22), S8N (02-06-22)

  3. #12
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.912
    Thanked
    3217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνοντας την καθιερωμένη εβδομαδιαία στάση στο συνεργείο (πρέπει να με βλέπουν σαν sugar daddy), είπαμε να το σηκώσουμε, μήπως και εντοπίσουμε ένα θόρυβο που την τελευταία βδομάδα έρχεται από πίσω δεξιά. Ε, long story short, θέλω ένα καινούριο άκρο, γιατί έχει φθαρεί ο πύρος που έχει στο κάτω μέρος του μουαγιέ και τα σινεμπλόκ που είναι εκεί έχουν παλατζάρει. Δεν ξέρω αν τα περιγράφω καλά, αλλά ήδη νιώθω ένα πόνο στο στήθος και έχω καλέσει το 166 και τη BMW Assistance.
    Screenshot 2022-06-02 at 10-03-39 RealOEM.com - Online BMW Parts Catalog.png

    Στην παραπάνω φωτογραφία, το (1) είναι το άκρο, το οποίο στο κάτω μέρος του έχει το σινεμπλόκ (2). Είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που αντί να χαλάσει το σινεμπλόκ, χάλασε η φωλιά του στο άκρο, και το σινεμπόκ, που κατά τα άλλα είναι σε άριστη κατάσταση, χορεύει πεντοζάλη μέσα στη φωλιά, και μέσα στο αυτοκίνητο ακούγεται λες και πηδιούνται δύο σκίουροι στο πορτ μπαγκάζ. Είχα (και έχω ακόμα) γαλλικό από την πρώτη μέρα της καριέρας μου ως ιππότης της ασφάλτου. Νόμιζα ότι η Ρενώ κάνει τα πάντα ανάποδα (πως κλειδώνει η πόρτα, ή προς τα που πας το λεβιέ των υαλοκαθαριστήρων, πχ...). Τελικά το BMW είναι πιο ανάποδο. Δεν ξέρω τι άλλο να περιμένω πια. Θεωρώ πλεον πιο πιθανό να δω μια μέρα τη σύντροφο να κατουράει όρθια, παρά το Ε39 να λειτουργεί σωστά.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    PetrosD (02-06-22), S8N (02-06-22)

  5. #13
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.912
    Thanked
    3217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν βρεθούμε, θα έχω το BMW Scanner να δούμε real time τις μετρήσεις θερμοκρασίας.

    Αν δεν έχεις αλλάξει θερμοστάτη, κάνε το άμεσα. Μπορεί να κολλάει. Ο δικός μου (εργοστασιακός) κολλούσε κλειστός, το όργανο έφτανε στα 3/4 και μετά έπεφτε αμέσως. Τον αντικατέστησα και ο επόμενος (γνήσιος) άρχισε πάνω στον χρόνο να κολλάει ανοικτός, οπότε αργούσε πολύ να φτάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας το μοτέρ. Ο τρίτος (γνήσιος επίσης) άρχισε πάλι στον χρόνο πάνω να χάνει από τη φλάντζα, η δε φάνα έκανε squirt το παραφλού σε όλο το μηχανοστάσιο. Ο τέταρτος δεν έχει κλείσει χρόνο ακόμα, οπότε δουλεύει σωστά.

    Επίσης, αν σε παρηγορεί, μόλις πλήρωσα ένα σεβαστό ποσοστό του ΑΕΠ για να αλλάξω δίσκους και τακάκια (φοράω από Μ5). Τα παρήγγειλα από Autodoc γιατί δεν υπήρχαν εδώ, οπότε περίμενα 20+ ημέρες να έρθουν. Σε αυτό το διάστημα φρέναρα με το πόδι όπως ο Fred Flintstone.

    Εν συνεχεία, ακουγόταν θόρυβος από τον τεντωτήρα του ιμάντα οπότε άλλαξα και τους δυο τεντωτήρες μαζί με τους ιμάντες τους οποίους είχε κάνει μουνi το παραφλού. Κι επειδή ο μηχανικός τεντωτήρας που φοράνε τα Μ54 έχει δυο βίδες στήριξης με αποτέλεσμα να στρεβλώνει τη βάση του φίλτρου λαδιού και να ραγίζει, πήρα τον υδραυλικό τεντωτήρα που κάνει διπλάσια και βάλε τιμή αλλά έχει τρεις βίδες στήριξης. Βέβαια δεν βάζουν την τρίτη βίδα στο κιτ, οπότε έφαγα τον κόσμο να βρω M10χ150 με σωστό σπείρωμα. Αφού σκέφτηκα να βγάλω από το Μ3 προσωρινά.

    Την ίδια μέρα, διαπιστώνω πως κάνει θόρυβο και το ρουλεμάν του μπροστινού δεξιού τροχού, οπότε θα αλλάξω προληπτικά και τα δυο.

    Και χθες γέμισα το ρεζερβουάρ με 173 ευρώ βενζίνη, πήγα επαγγελματικό ταξίδι, γύρισα με λαμπάκι και έβαλα άλλα 162 ευρώ σήμερα το πρωί.

    Μιλάμε για μποuρδέλα ολκής.
    Θερμοστάτη, όχι, δεν έχω αλλάξει. Την πρώτη μέρα που το έφερα Πάτρα, βέβαια, άλλαξα ψυγείο και όλα τα κολάρα του κυκλώματος ψύξης. Ίσως γι' αυτό δεν έχω διαρροές. Θα το βάλω στο πρόγραμμα.

    Πάντως, τα τελευταία δύο ταξίδια επαγγελματικής φύσεως τα έκανα με το Volvo. Στην εύλογη απορία συναδέλφου, πως αισθάνομαι να κυκλοφορώ με δίλιτρο υπερτροφοδοτούμενο όταν η τιμή της βενζίνης φλερτάρει με το 2,30€/λτ., του απάντησα ότι είμαι πολύ τυχερός που έχω κρατήσει το Volvo, ώστε να μπορώ να κινούμαι οικονομικά. Δε θες να ξέρεις πως με κοίταγε μετά ο άνθρωπος...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiannisRob : 02-06-22 στις 10:34

  6. The Following User Says Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    S8N (02-06-22)

  7. #14
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το να γκρινιαζεις για την τιμη της βενζινης ειναι μπαναλαριο και μιζερη αστικη αντιληψη.
    Τα bmw ειναι για τις αρχοντοι οχι για τις λινατσες.
    Σε παρακαλω να επανελθεις στο επιπεδο που αρμοζει σε ενα τετοιο αρμα.

  8. The Following 4 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (07-06-22), MixalhsGp (13-08-22), nik200 (17-06-22), S8N (08-06-22)

  9. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να γκρινιαζεις για την τιμη της βενζινης ειναι μπαναλαριο και μιζερη αστικη αντιληψη.
    Τα bmw ειναι για τις αρχοντοι οχι για τις λινατσες.
    Σε παρακαλω να επανελθεις στο επιπεδο που αρμοζει σε ενα τετοιο αρμα.



  10. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    nik200 (17-06-22)

  11. #16
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.912
    Thanked
    3217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνοντας την καθιερωμένη εβδομαδιαία στάση στο συνεργείο (πρέπει να με βλέπουν σαν sugar daddy), είπαμε να το σηκώσουμε, μήπως και εντοπίσουμε ένα θόρυβο που την τελευταία βδομάδα έρχεται από πίσω δεξιά. Ε, long story short, θέλω ένα καινούριο άκρο, γιατί έχει φθαρεί ο πύρος που έχει στο κάτω μέρος του μουαγιέ και τα σινεμπλόκ που είναι εκεί έχουν παλατζάρει. Δεν ξέρω αν τα περιγράφω καλά, αλλά ήδη νιώθω ένα πόνο στο στήθος και έχω καλέσει το 166 και τη BMW Assistance.
    Αυτή τη βδομάδα τη βγάλαμε τσάμπα. Μόνο ένα ζανφοράκι χτυπάει, αλλά ως λάρτζ που είμαι (στη φαντασία μου) θα τα αλλάξω και τα δύο.

  12. The Following User Says Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    S8N (20-06-22)

  13. #17
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αυτα βλεπω και παω μπρος-πισω για εκεινο το 540 που εχω βαλει στο ματι.
    Ενα ζαμφορακι, ενα πολλαπλασιαστακι, ενα γ@μωκερατακι…
    Και δεν ειναι τοσο το κοστος, οσο η μ@λακια του να τρεχω στους μηχανικους καθε βδομαδα.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    Kostas_1 (15-06-22), S8N (20-06-22)

  15. #18
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.912
    Thanked
    3217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα βλεπω και παω μπρος-πισω για εκεινο το 540 που εχω βαλει στο ματι.
    Ενα ζαμφορακι, ενα πολλαπλασιαστακι, ενα γ@μωκερατακι…
    Και δεν ειναι τοσο το κοστος, οσο η μ@λακια του να τρεχω στους μηχανικους καθε βδομαδα.
    Είναι οι δύο όψεις του νομίσματος, ταβάριτς.

    Η μιά όψη λέει ότι αγοράζεις ένα σύνολο πολύπλοκων μηχανισμών που οιονεί είναι όλοι χαλασμένοι, αποδεχόμενος ότι καθότι 20 χρονών και δεδομένου ότι όποια πέτρα και αν σηκώσεις από κάτω θα βρεις ανταλλακτικά για Ε39, συμβιβάζεσαι με το ότι κάθε τόσο θα τρέχεις δύο μεσημέρια για κάτι που εν τέλει κοστίζει 20€.

    Στην άλλη όψη το νόμισμα γράφει ότι "υπολόγισε κανά 5άρι χιλιάρικα σε preventive maintenance που λέει και ο Σρέτεν". Κοστίζει κάτι παραπάνω, αλλά θα έχεις ένα πραγματικά αξιόπιστο Ε39.

    Εγώ προσωπικά, βαριέμαι πραγματικά να τρέχω στα συνεργεία, ειδικά με τόση ζέστη. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί δεν άλλαξα και τα ζανφόρ όταν άλλαξα την υπόλοιπη ανάρτηση.

  16. The Following 2 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    PetrosD (01-07-22), S8N (20-06-22)

  17. #19
    Εγγραφή
    07-06-19
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    11
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κάτι τέτοια διαβάζω και από τη μια δειλιάζω να προχωρήσω σε Ε46 330 coupe...και smg... και με 240.000 χλμ...

    Από την άλλη προσπαθώ να παρηγορηθώ και λέω, αν είναι από νοικοκύρη τα πράγματα θα είναι κάπως καλύτερα... βέβαια μετά έρχονται και κάτι μαύρες σκέψεις τύπου "λες να πίνω καφέδες σε συνεργεία όλη την ώρα?"

    Και διαβάζεις και για το θρυλικό Μ54 που δεν παθαίνει τίποτα στο διαδίκτυο αλλά διαβάζω και τον S8N που πήρε Ε39 με 7,5κ και του έχει φτάσει 18κ...και είναι και 5αρα, όχι 3αρα που θα πήγαινε μόνο με τις πόρτες...

    Ένας φίλος, βέβαια, λέει "η ζωή είναι πολύ μικρή για να ζεις με αδιάφορα αυτοκίνητα", και τα 46αρια εξ απ' ανέκαθεν μου άρεσαν.

    Σχετικά με κατανάλωση:

    523 με Ν52Β25, 3 άτομα μέσα και 160-170 με Α/C στην Εθνική 10lt/100.

    Μετά από 800 χλμ ταξίδι, άνετα πήγαινες για τρέξιμο

    Με 2 άτομα και "ταξιτζιδικα" 130 σταθερά 8/100.

    Ταξιτζίδικα το Χ5 Ε53 που ήταν πίσω, 10/100 και ο Μ54Β30 έκαψε ένα λίτρο λάδι στα 2500 χλμ.

  18. The Following User Says Thank You to KRS For This Useful Post:

    PetrosD (01-07-22)

  19. #20
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη βδομάδα τη βγάλαμε τσάμπα. Μόνο ένα ζανφοράκι χτυπάει, αλλά ως λάρτζ που είμαι (στη φαντασία μου) θα τα αλλάξω και τα δύο.


    Δηλαδή το ραπόρτο είναι εβδομαδιαίο ε?? Όμως Σταμάτη με το κερατάκι και το παπαράκι χτίζεται ένα κομμάτι της σχέσης μας με τα ρημάδια μας ! Άσε.. αφού
    όταν βγει από το μάστορα αμαν κάνουμε να το βγάλουμε στο δρόμο για να δούμε διαφορά.

  20. The Following 3 Users Say Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    isou (17-06-22), PetrosD (01-07-22), S8N (20-06-22)

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP