Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Εργασίες συντήρησης και ανταλλακτικά (αλλαγή τακάκια κλπ σε Active Tourer)

  1. #1
    Εγγραφή
    17-07-19
    Μηνύματα
    2
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Lightbulb Εργασίες συντήρησης και ανταλλακτικά (αλλαγή τακάκια κλπ σε Active Tourer)

    Καλησπέρα και καλό μήνα!
    Αν και μέλος της παρέας εδώ και περίπου τρία χρόνια, όταν και έγινα κάτοχος μίας μεταχειρισμένης 220d Xdrive Active Tourer, είναι η πρώτη φορά που γράφω. Αλλά παρακολουθώντας τα θέματα του forum όλο αυτό το διάστημα, έχω ενημερωθεί για πολλά και ευχαριστώ γι'αυτό.
    Εως τώρα έκανα τις εργασίες συντήρησης σε επίσημη αντιπροσωπεία λόγω εγγύησης, η οποία έχει παρέλθει εδώ κι ένα χρόνο. Πριν λίγες μέρες, το αυτοκίνητο μού έβγαλε ένδειξη για αλλαγή στα μπροστινά τακάκια σε 4000χλμ. Κι εδώ έχω τα εξής ερωτήματα·
    1) όταν διανυθούν τα 4000 χλμ (που από την εμπειρία μου θα είναι πολύ λιγότερα, σε κάπου 2000χλμ από τώρα υπολογίζω), αν ελέγξω τα τακάκια και έχουν ακόμη "ψωμί", μπορώ να αφαιρέσω την ένδειξη αλλαγής και να τα αλλάξω αργότερα; Είδα ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο με παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού που σβήνει το οδόμετρο...
    2) έχω βρει από Γερμανία γνήσια ανταλλακτικά (τακάκια και αισθητήρα για τώρα, αλλά και τα διάφορα φίλτρα για επόμενη συντήρηση) σχεδόν στο μισό κόστος. Αν κάνω την αλλαγή σε άλλο συνεργείο BMW (μη εξουσιοδοτημένο), θα καταγραφεί η εργασία στο ψηφιακό βιβλίο συντήρησης; Θα ήθελα να είναι πλήρες το ιστορικό συντηρήσεων γιατί σκέφτομαι μέσα στην επόμενη τριετία να το πουλήσω και θεωρώ θετικό να έχουν καταγραφεί όλες οι εργασίες που έχουν γίνει. Τουλάχιστον, εγώ ως αγοραστής θα εκτιμούσα ιδιαίτερα ένα αυτοκίνητο που είναι καλοσυντηρημένο με αποδείξεις.
    3)τέλος, εάν τελικά στο βιβλίο συντήρησης έχει πρόσβαση μόνο ο εξουσιοδοτημένος επισκευαστής, σκέφτομαι να πάρω τα ανταλλακτικά από Γερμανία και να κάνω τις εργασίες εκεί. Γνωρίζει κανείς το κόστος εργασίας για αλλαγή σε μπροστινά τακάκια σε αντιπροσωπεία;
    Νομίζω πως ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη, αλλά μου διαφεύγει τώρα...
    Καλό απόγευμα!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TolisM : 05-05-22 στις 19:49

  2. The Following User Says Thank You to TolisM For This Useful Post:

    BILL007 (06-05-22)

  3. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπερα.
    Ηλεκτρονικο βιβλιο συντηρησης ενημερωνουν μονο οι εξουσιοδοτημενοι.
    Στο αυτοκινητο μπορει ο εξειδικευμενος να σβησει η να ανανεωσει τις ημερομηνιες και τα σερβις αλλα χωρις να γινει καταγραφη στο κεντρικο συστημα.
    Η ενδειξη απο τη στιγμη που αναψε, σημαινει πως ακουμπησε ο αισθητηρας οποτε θα αναβει συνεχεια απο εδω και εμπρος.
    Το κοστος για μπροστινα τακακια ειναι μια η δυο εργατοωρες και το ανταλλακτικο, τελευταια φορα ειχα πληρωσει 370 ευρω για αλλαγη σε δισκους και τακακια σε σειρα 1 στο προγραμμα value service.

  4. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    TolisM (06-05-22)

  5. #3
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    σταματη ειχα την εντυπωση οτι δεν πας σε αντιπροσωπεια για σερβις..φιλε τολις εγω το καλοκαιρι αλλαξα τακακια στην αντιπροσωπεια με δικα μου τακακια και αισθητηρα και πληρωσα για εργασια 54 ευρω.αν πας σε εξιδικευμενο υπολογιζε τα μισα 25-30 ευρω.τακακια δεν φτιαχνει η bmw .απο καποια εταιρεια ειναι ,αναλογα την συμφωνια που εχει κανει ανα χρονια και μπορει να ειναι διαφορετικη εταιρεια για καθε μοντελλο.ομως με τον κωδικο του μοντελλου σου βρισκεις και αγοραζεις απο οποια εταιρεια θες εσυ και αναλογα την προτιμηση σου.και σιγουρα θα γλυτωσεις και αλλα χρηματα γιατι η bmw τα πουλαει ακριβοτερα.
    για την μεταπωληση πιστευω οτι για τον μελλοντικο αγοραστη δεν εχει σημασια αν το γραφει με σφραγιδα στο χαρτι απο εναν εξιδικευμενο η΄αν θα ειναι ηλεκτρονικα απο την μαμα.αυτος που θα το αγορασει θελει ιστορικο,δεν τον νοιαζει απο που και σε τι μορφη ειναι.σε εμενα εξαλου ειναι με το παλιο συστημα ,το βιβλιαρακι ,δεν εχει ηλεκτρονικο.και το εχω ενημερωσει και απο εξιδικευμενα μαζι με της επισημης.υπαρχει πληρης ιστορικο.

  6. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    TolisM (06-05-22)

  7. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τις δυο τελευταιες τις πηρα καινουργια τη μια και ακομα στην εγγυηση την αλλη οποτε πηγαινα (και πηγαινω) θελοντας και μη.
    Το σενταν, το κουπε και το καμπριο ειχαν να δουν αντιπροσωπεια απο τη μερα που τα αγορασα. (Λολ). Τωρα πια ειναι πολυ συνθετα για να πηγαινουν σε απλο μαστορα.

  8. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    dreamer (06-05-22)

  9. #5
    Εγγραφή
    17-07-19
    Μηνύματα
    2
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
    Σταμάτη, έχω την εντύπωση ότι η ένδειξη αλλαγής τακακιών που μου βγάζει, δεν έχει να κάνει με τον αισθητήρα, αλλά με αλγόριθμο που υπολογίζει την φθορά βάσει της χρήσης. Αν είχε αγγίξει αισθητήρα, νομίζω θα άναβε το κόκκινο λαμπάκι με τον κύκλο και το θαυμαστικό. Γι'αυτό σκέφτηκα μήπως τελικά έχει ακόμη "ψωμί" και να το άφηνα ακόμη λίγο.
    Επίσης, μια που το ανέφερες, τα προγράμματα value service πώς λειτουργούν; Δίνεις κάποιο πάγιο ποσό ή ετήσια συνδρομή και μπαίνεις; Κι αν είναι έτσι, πόσο κοστίζει; Βέβαια, τα Tourer ακόμη δεν έχουν μπει σε αυτά τα προγράμματα, αλλά ρωτάω έτσι, για να ξέρω για το μέλλον.
    Φίλε Dreamer, όσο για το 50αρικο στην τοποθέτηση, ε, αφού θέλω αντιπροσωπεία, θα το ανεχτώ... Αν σκεφτείς ότι μου έδωσαν προσφορά (!) 300€ για την αλλαγή μόνο μπροστινών τακακιών (εργασία και ανταλλακτικά), ενώ με δικά μου ανταλλακτικά θα βγει κάνα 200αρι μαζί με τα εργατικά που ανέφερες, νομίζω αξίζει τον κόπο. Όσο για το βιβλίο συντήρησης, δεν έχω καν χάρτινο, αλλά αυτό λύνεται. Εκεί που εντοπίζω πρόβλημα είναι στο γεγονός ότι πλέον τα διαστήματα συντήρησης δεν βγαίνουν όπως παλιότερα σε σταθερές περιόδους βάσει των διανυθέντων χιλιομέτρων (π.χ. στα 15000 λιπαντικό στα 30000 το γενικό στα 60000 το μεγάλο), αλλά βάσει των ενδείξεων φθοράς των αισθητήρων και των αλγορίθμων χρήσης του CBS. Έτσι, όταν μου έστειλαν από την γερμανική αντιπροσωπεία της BΜW την ψηφιακή λίστα με τις εκτελεσθείσες εργασίες συντήρησης, είχα εικόνα των εργασιών που έγιναν εγκαίρως βάσει του χεονοδιαγράμματος και των απαιτήσεων που έβγαλε το CBS, όχι βάσει χιλιομετρικής χρήσης. Όποια εργασία δεν έγινε στο προβλεπόμενο διάστημα, ήταν τονισμένο πορτοκαλί ή κόκκινο, ανάλογα την σοβαρότητα ή την μη εκτέλεση (συγκεκριμένα στο δικό μου, είχε μια καθυστερημένη αλλαγή λαδιών κατά 200 χλμ). Εντάξει, ίσως είμαι λίγο υπερβολικός και ίσως αλλάξω άποψη στο μέλλον , αλλά τώρα έτσι το βλέπω. Ίσως κάνω λάθος...
    Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις!
    Καλό βράδυ!

  10. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπερα.
    Τα value service ειναι εδω: https://www.bmw.gr/el/topics/offers-...Jtdy5jb20uZ3Iv

    Οσο για την ενδειξη αφου δεν ειναι κοκκινο, εισαι οκ. Ισως εχει δει και τα υγρα που κατεβηκαν, οταν μειωνεται το τακακι, κατεβαινει το υγρο κατα κατι. Παντως το κιτρινο ναι μηδενιζεται.

  11. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    TolisM (06-05-22)

  12. #7
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    με δικα σου ανταλλακτικα και δικη τους εργασια τοση ειναι η διαφορα ,100 ευρω περιπου αναλογα την μαρκα τακακια που αγοραζεις.

    εχει ενα θεμα για τα μπροστινα ξεχωριστα στο φορουμ δες εδω:https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=21657

  13. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    TolisM (08-05-22)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP