Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 45

Θέμα: διαροη λαδιου αναζητηση

  1. #21
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ok. Μαλλον εμενα τα κοβει το firewall

  2. #22
    Εγγραφή
    01-02-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    35
    Thanked
    20
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τσεκαρε κ την βάση του φίλτρου λαδιου εχει μεσα ενα ορινγκ απο κατω που ξεραθηκε σε εμενσ κ εχανε λαδι ακριβος εκει που το βλεπω κ σε σενα στην φωτο.

  3. The Following User Says Thank You to antrets For This Useful Post:

    S8N (20-04-22)

  4. #23
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα καινε μονο τα καινουργια. Απο το παλιο δεν εχω παραπονο. Το εκαψε ολο μια και καλη και τελος.
    Ποιος γ@μιέται τώρα;;


    Tί χρώμα είναι αυτό;; Πότε ψώνισες;;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. The Following User Says Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    S8N (20-04-22)

  6. #24
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων


    Tί χρώμα είναι αυτό;; Πότε ψώνισες;;
    1 ειναι απο ενα χωριο, δεν το ξερεις
    2 εχω κανει αρκετες αμαρτιες…

  7. The Following 3 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    pilot (19-04-22), Ptboul (20-04-22), S8N (20-04-22)

  8. #25
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antrets Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσεκαρε κ την βάση του φίλτρου λαδιου εχει μεσα ενα ορινγκ απο κατω που ξεραθηκε σε εμενσ κ εχανε λαδι ακριβος εκει που το βλεπω κ σε σενα στην φωτο.
    επειδη δεν προλαβα να παω σημερα στον τσομπανο-τεχνικο πες μου σε παρακαλω για πιο ο-ρινκ μιλας.αυτο ειναι το φιλτρο που βαζω-παιρνει:

    https://www.autodoc.gr/mann-filter/963179

    εχει 4 μεσα.τον ειδα να αλλαζει το μεγαλο σιγουρα.μπορει βεβαια οπως μου ειπε και καποιος αλλος να εβαλε τα ο-ρινγκ αλλα να μην τα εβαλε σωστα η' να ηταν ελλατωματικο το φιλτρο η' καποιο ο-ρινγκ.

    παντως ολοι συμφωνουμε οτι στο φιλτρο μεσα βρισκεται το προβλημα.

  9. #26
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    1 ειναι απο ενα χωριο, δεν το ξερεις
    2 εχω κανει αρκετες αμαρτιες…
    ενας φιλος μου εχει το 4τραπορτο,τετοιο ειναι η' το κουπε?

  10. #27
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    1602 διπορτη Baikal 042 metallic του 1972 και δεν ειναι δικια μου. (Ακομη).

  11. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    Ptboul (20-04-22)

  12. #28
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    1- ο μαστορες ειναι «τσοπανος» και εχε ξεχασει το παλιο oring στο φιλτρο
    2- ειναι η φλατζα του φιλτρου
    Οπως το βλεπω στις φωτογραφιες ειναι μηχανολαδο. Οποτε ξεκαθαρα εχει γινει μλκια στην αλλαγη του φιλτρου.
    re theio den nomizo na einai apo to o-ring.. kai to palio na einai den exei thema, ektos kai an to ekane zimia alla dyskolo. perisoteres pithanotites exei h bash.

    sorry gia ta greeklish alla eimai stas europas...
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  13. The Following User Says Thank You to pilot For This Useful Post:

    BILL007 (24-04-22)

  14. #29
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    re theio den nomizo na einai apo to o-ring.. kai to palio na einai den exei thema, ektos kai an to ekane zimia alla dyskolo. perisoteres pithanotites exei h bash.

    sorry gia ta greeklish alla eimai stas europas...
    Πραγματικα η βαση βγαζει περισσοτερο νοημα. Δικιο εχεις.

  15. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    pilot (20-04-22)

  16. #30
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    το Ε 87 1600 μου εχει διαροη.2 εβδομαδες μετα την αλλαγη λαδιων βλεπω το βραδυ με τα φωτα κατω στον δρομο καθως ξεπαρκαρα ενα λεκε σκουρο.λεω αλλουνου θα ειναι..επειδη ειχα μια εμπειρια περσυ αν θυμαστε που ο εφυης υπαλληλος,αλλος οχι ο ιδιος,ειχε ξεχασει να βαλει ροδελλα στην ταπα και ετρεχαν λαδια,υποψιασμενος λοιπον οταν πηγα σπιτι απο φοβο και μονο του δαιμονα,ανοιγω το καπω και κοιταω ..και βλεπω απο το φιλτρο λαδιου σε υψος και απεναντι στον πρωτο κυλινδρο το καπακι μεχρι κατω στην ποδια ειχε λαδια.οχι πολλα αλλα εσταζε αργα.πηγα στον υπαλληλο που εκανε την αλλαγη να δουμε αν εκανε κατι λαθος ,δεν φανηκε τιποτα.

    μετα πηγα συνεργειο.καθαρισαμε με σπρευ φρενων και μετα νερο την ποδια καθως και την βαση του φιλτρου απεξω γιατι ειχε και εκει λιγα λαδιακια και ξανακαναμε μια διαδρομη ,το πιεσαμε και τελικα ειπε ο τεχνικος οτι πρεπει να ειναι η φλαντζα της βασης λαδιου.εστιασε εκει λογω οτι ετρεχε απο εκεινο το υψος.βασικα ετρεχε απο πιο ψηλα απο το καπακι του φιλτρου αλλα αφου αλλαξαμε την βαση σταματησε εκει. η νοοτροπια που εχουν οι τεχνικοι μου ειπε ειναι να κοιτανε απο ψηλα προς χαμηλα οταν εχει διαροη απο ψηλα.ε, απο που θα κοιτανε ,λεω και εγω? λογικο μου φαινεται.αλλα επειδη δνε ηταν σιγουροι επρεπε να αλλαξουμε το εξαρτημα που ειχε εκει ενδειξεις οτι εκει ψηλα δημιουργησε το προβλημα.αντε 30 ευρω ειναι αυτα 4 μερες βενζινη λεω ,ας παει στο καλο ..το αλλαξαμε το φλαντζακι.ξερω οτι ειναι φτηνο το φλαντζακι αλλα εργασια πληρωσα ..αμα δεν ασχολεισαι,το πολυ αλλου κανα 10ευρω να κερδιζα.

    παω σπιτι ,λεω ας ξαναριξω μια ματια.βλεπω ξανα ξανα λαδια κατω στην ποδια.φευγω πισω στο συνεργειο και το ανεβαζει ραμπα και βγαζει την ποδια.και εκει φανηκε οτι εχει διαροη φλαντζα καρτερ.οκ,το ειδα ,δεχομαι.277 τελικη ολα μαζι και εργατικα.πολλα ειναι,μαλλον θα παω αλλου.

    επανερχομαι ομως στην αρχικη μου διαπιστωση με βαση την διαγνωση που εγινε.
    στο καπω ειχε ψιλο-λιγο σπρευ απο λαδια ,πανω απο το φιλτρο λαδιου.το φιλτρο λαδιου ειχε απο την μεσα πλευρα που βλεπει στον κυλινδρο και ειχε και ο κυλινδρος.στο καπακι της μηχανης ειχε κανα 2-3 σταγονες ψεκασμενες.πισω στο φιλτρο στην βαση ειχε λαδακια.αυτο το σπρευ δημιουργηθηκε απο την φλαντζα της βασης λαδιου και πεταχτηκε ψηλα στο φιλτρο και μετα απεναντι στον κυλινδρο και μετα στο καπακι μηχανης και μετα καπω? ειναι δυνατον? γιατι απο κατω απο την φλαντζα καρτερ δεν μπορει να πηγε πανω ψηλα μεχρι το καπω το λαδακι που διερεε σε μορφη σπρευ,σωστα? ειναι δυνατον? τελικα ειναι δυνατον να ειχε ταυτοχρονα 2 φλαντζες σε 2 διαφορετικα σημεια χαλασμενες? πως πηγα και απο τι ζημια το σπρευ τοσο ψηλα αν δεν ειναι κατι απο τα 2?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικα η βαση βγαζει περισσοτερο νοημα. Δικιο εχεις.
    μιλαμε για την ιδια βαση που αλλαχτηκε την φλαντζα λαδιου στην βαση αυτο δλδ.: https://onparts.gr/bmw/1-e87-2003-20...filtrou-ladioy η' ολοκληρη την βαση λαδιου του φιλτρου αυτο: https://www.car.gr/parts/view/316629...filtroy-ladioy οτι εχει προβλημα? γιατι το εθεσε κιαυτο το δευτερο ο τεχνικος σαν ενδεχομενο. απλα εγω το απεκλεισα αρχικα γιατι οπως ξαναειπα μου φαινοταν πολυ συμπτωση να εγινε μετα το σερβις λαδιου.βεβαια δεν ειναι απιθανο να ειναι συμπτωση..η' καποια αλλη βαση-φλαντζα?

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP