Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Περίεργο πρόβλημα με υαλοκαθαριστήρες

  1. #1
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    176
    Rides
    1

    Προεπιλογή Περίεργο πρόβλημα με υαλοκαθαριστήρες

    Δεν μπορώ να θυμηθώ πότε ξεκίνησε, δεν υπάρχει τίποτα να το συνδέσω με κάτι που άλλαξε (τίποτα) ή πείραξα (επίσης τίποτα).

    Ο αριστερός υαλοκαθαριστήρας (του οδηγού) *κάποιες* φορές χτυπάει στην αριστερά κολώνα (a-pillar), είτε είναι στο Auto είτε σε χειροκίνητη ταχύτητα. Λέω "κάποιες" γιατί δεν χτυπάει πάντα και δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς πότε χτυπάει και πότε όχι, χοντρικά όμως θα πω ότι χτυπάει 6-7 φορές στις 10 και δυστυχώς κάνει αρκετό θόρυβο όταν χτυπάει.

    Το ανέφερα στον Σίτα που το πήγα για φρένα πριν κανά τρίμηνο, μου είπε ότι το έφτιαξε, αλλά συνεχίζει να το κάνει δυστυχώς.

    Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι, αν χρειάζεται ρύθμιση ή αλλαγή κάποιου τμήματος ?

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν θελει συχνα ρυθμιση χρειαζεται αλλαγη το κεντρο και οι ροδελες.
    Τοχεις μονος σου, ανοιξε το και κουνα το δεξια αριστερα. Θα δεις που ειναι ο τζογος.
    Αν δεν εχει τζογο, εχει μετακινηθει απο τη βαση του, ριξε μια σταγονα λογκο αφου το ρυθμισεις.
    Το ειχα παθει στο E82

    https://www.realoem.com/bmw/enUS/sho...diagId=61_1731

  3. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (03-03-22)

  4. #3
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.912
    Thanked
    3217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Επειδή η κινηματική του μηχανισμού δεν αλλάζει, το μόνο σημείο που πονάει, όπως είπε και ο πρόεδρος, είναι το κέντρο και οι ροδέλες. Μπορεί να έχει το πολύσφηνο πάνω στο οποίο στέκονται οι βραχίονες. Μπορεί απλά οι βραχίονες να έχουν ξεσφίξει και να πηδάνε ένα δόντι.

  5. The Following User Says Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    BILL007 (03-03-22)

  6. #4
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    176
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Να έχει ήδη τέτοια φθορά με τόσα λίγα χλμ (μόλις πέρασα τα 60Κ, είναι ΜΥ2017) και χρήση Ελλάδας, και όχι -ξέρω γω- UK ή Βέλγιο με πολλές βροχές ?

    Το περίεργο είναι ότι και οι δύο υαλοκαθαριστήρες επιστρέφουν πάντα στην ίδια θέση ηρεμίας, άρα δεν φαίνεται να χάνει ρύθμιση, ούτε το έχω ρυθμίσει ποτέ εγώ, παρά μόνο ο Σίτας (υποθέτω) που του το ανέφερα. Θα κάνω πάντως μια απόπειρα να το ανοίξω και να δω τις βάσεις και τους στροφείς, μπας και όντως έχει ξεβιδώσει-χαλαρώσει κάτι...

  7. #5
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    176
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τελικά μετά την αρχική "επισκευή" στο Σίττα (που δεν έκανε τίποτα, απλά μου είπε ότι το έφτιαξε), η κανονική διάγνωση και επισκευή έγινε στο Σφακιανάκη που πήγα για φρέσκα υγρά φρένων.
    Για κάποιο περίεργο λόγο είχε περιστραφεί ο βραχίονας της πλευράς του οδηγού σε άλλη θέση και έκανε λάθος κίνηση (λάθος αρχή-τέλος της τροχιάς). Μετακινήθηκε στη σωστή θέση (2-3 δόντια πιο "κάτω" στο γρανάζι του μηχανισμού) και πλέον δουλεύει σωστά.

  8. The Following 3 Users Say Thank You to The Ace For This Useful Post:

    BILL007 (04-05-22), Dimimav (29-04-22), nikos valvetronic (01-05-22)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP