Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: E39 προβλημα

  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-22
    Μηνύματα
    6
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή E39 προβλημα

    Γεια σας και απο μενα. Πριν ενα περιπου χρονο αλλαξα τσιμουχακια στο ε39 520 με επιτυχια. Προχτες πηγα να το βαλω μπροστα και δεν επαιρνε.ηρθε ο μαστορας και δοκιμασε και λεει γυριζει κουφια η μηχανη. Κοιταξε συνχρονισμο ηταν καλα. Ξεκινησε και ελυσε καπακι, πρην ομως μετρησε συμπιεση και εβγαζαν ολοι οι κυλινδροι 3,5bar . Ελυσε κεφαλή να δουμε βαλβιδες και ολες ηταν στις θεσης τους ουτε κολλημενες ουτε καμενες ουτε καρφομενες. Το εχουμε στιλει για ελενχο να τις μετρισουν και αν ειναι ok θα κοιταξουμε πιο κατω λεει. Τι στο διαολο να παιζει; Παει πουθενα το μυαλο σας;Α το μετερ εχει κανει 230 χιλιαδες

  2. #2
    Εγγραφή
    13-09-21
    Περιοχή
    Thes/ki
    Μηνύματα
    126
    Thanked
    38
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    τις 230.000 χιλ. χιλιόμετρα μην το σκεφτεσε δεν εχει τιποτε να κανη τα 3μιση μπαρ είναι πολλυ λιγο αλλα κατι δεν λες σωστα αυτό που λες δεν γινετε από τη μια στιγμη στην άλλη..

  3. #3
    Εγγραφή
    12-02-22
    Μηνύματα
    6
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τον μηχανικο τον εχω 10 χρονια φιλαρακια, μολης γυρισε το κλειδι μου ειπε κακα μαντατα, τι μπορει να εχει κοψει καδενα τι να εχει καψει βαλβιδες, και οπως παει το πραγμα βλεπω να λυνουμε και πιστονια.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    176
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όλοι οι κύλινδροι ταυτόχρονα να μην έχουν συμπίεση, προφανώς δεν είναι θέμα πιστονιών, ελατηρίων, βαλβίδων κλπ, είναι κάτι κεντρικό, ίσως καδένα και να μην το κατάλαβες.... ? Μακάρι όλα τα υπόλοιπα να είναι ΟΚ και να θέλει απλώς καινούρια καδένα (αλλά λες ότι τσέκαρε χρονισμό και ήταν ΟΚ, άρα πως....?)

  5. #5
    Εγγραφή
    12-02-22
    Μηνύματα
    6
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Λοιπον απαντηση που πηρα σημερα. Δεν κλεινουν καλα οι βαλβιδες. Οποτε ετοιμαζομαι για επυσκευη κεφαλης με τις ιδιες βαλβιδες ξανα τσιμουχακια εδρες οστιρια φλατζες μπουζια λαδια με ενα κοστουμι στο 1000€ ετσι στα καλα καθουμενα

  6. #6
    Εγγραφή
    13-09-21
    Περιοχή
    Thes/ki
    Μηνύματα
    126
    Thanked
    38
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Ναι αλλα το αυτ. Θα εχει καινουργιο κεφαλαρι 0 χιλμ. Ετσι εκανα το αγαπημενο μου VW POLO

  7. #7
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    176
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μα καλά, δεν είπες ότι πριν ένα χρόνο άλλαξες τσιμουχάκια με επιτυχία ? Μέσα σε ένα χρόνο ξαναχαλάσανε, και μάλιστα όλες μαζί ταυτόχρονα ?!?!?!

  8. #8
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Κάτι δε μου αρέσει στη όλη ιστορία.
    E30 318i

  9. #9
    Εγγραφή
    12-02-22
    Μηνύματα
    6
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τελικά το παρατισα εκείνο το μοτέρ γιατι ζητάγανε 800 ευρο για επισκευή Κεφαλάρι και αν το έφτιαχνα θα σήκωνε συμπίεση και θα ειχα και αλου προβλήματα.ευτυχώς η δυστυχώς όσο ηταν η κεφαλή στην Αθηνα για κανα 4 μερες τράκαρε ενα παιδι με ενα ε39 και πραγματικά χιλιόμετρα 120 χιλιάδες βουτάω το μοτέρ αμέσως με 500€ και ενα 300 ο μηχανικός να βγάλει δυο μηχανές και να βαλει την μια ειναι ολα καλα τωρα.
    οκ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Marigezos : 27-11-22 στις 16:29

  10. The Following User Says Thank You to Marigezos For This Useful Post:

    S8N (27-11-22)

  11. #10
    Εγγραφή
    12-02-22
    Μηνύματα
    6
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Λοιπόν παιδια το εχει η μοίρα μου εχω αλλάξει τόσα αμάξια και πρωτη φωρα βλέπω τετοια πράγματα. Σημερα λοιπόν εβαλα το e39 520 μπροστα και το σβήνω σε δεκα δευτερόλεπτα (κατά τις δεκα η ωρα) και παω λοιπόν να το βαλω μπροστα το απογευμα να παω κάπου και τι να δω. Η μηχανή να γυρίζει κούφια. Ναι ναι κούφια. Τηλ στο μηχανικό και μου λεει βάλτου καλώδια πατά τέρμα το γκάζι και δωσε μηζιες γιατι εχουν στεγνώσει καποια οστιρια απο λάδι. Το εχετε ζήσει καποιος απο εσάς αυτο; Η ειμαι ο μόνος

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP