Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Φίλτρο καμπίνας γιόκ!

  1. #1
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή Φίλτρο καμπίνας γιόκ!

    Μόλις γύρισα απο το συνεργείο, είχα πάει να αλλάξω το φίλτρο καμπίνας, αφού το αγόρασα με τον αρ.πλαισίου!
    Ο μηχανικός έλυσε το ντουλαπάκι (εκεί έπρεπε να είναι), δεν βρήκε τίποτα, παρά ότι το clima δεν είναι το γνήσιο! Του είπα ότι είναι μάλλον βαλμένο μετά, και είναι DIAVIA
    μάρκα που έχει κλείσει χρόνια τώρα! Στο ζουμί τώρα....το BMW E36 μου ΔΕΝ έχει φίλτρο καμπίνας!!!!!!!!!!!!!!! Πέσαμε στα, ίσως η φταίει η εβαπορέτα, ίσως να μην είχε απο
    το εργοστάσιο, ίσως ίσως.......θα προσπαθήσω να βρω άκρη, γιατί δεν πιστεύω, ότι δεν είχε το αυτοκίνητο φίλτρο καμπίνας! Μήπως έχει συμβεί και σε άλλον? απλά ρωτάω!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iliasb : 09-09-22 στις 16:27

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.119
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στειλε τα τελευταια 7 νουμερα του αριθμου πλαισιου να σου πω αν ειχε.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τα επτά τελευταία είναι FL72927

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.119
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το αυτοκινητο σου δεν ειχε ποτε φιλτρο καμπινας.
    Το TIS δινει μονο ενα φιλτρο γυρης με κωδικο 64119404386 που μπαινει στο μοτερ που φερνει αερα απο το εξωτερικο περιβαλλον και για να φτασεις σε αυτο πρεπει να βγαλεις τους υαλοκαθαριστηρες να βγαλεις το πλαστικο απο κατω τους και να βρεις το μοτερ του αερα/θερμανσης.
    Στην μια το ακρη απο την πλευρα του οδηγου εχει την εισαγωγη του και ενα στρογγυλο καπακι που απο πισω εχει τον ανεμιστηρα που τραβαει τον αερα.
    Οσοι τοτε βαζανε αφτερ μαρκετ αιρκοντισιον το φιλτρο αυτο το αφαιρουσαν επειδη εκοβε αρκετο αερα και το αυτοκινητο αργουσε να κρυωσει μεσα.
    Δηλαδη και να το ανοίξεις και να φτασεις εκει μεσα αποκλειεται να υπαρχει.
    Το TIS αυτη τη δουλεια την «χρεωνει» δυο ωρες οποτε πιστευω πως με υπομονη μπορεις να το κανεις.
    Εχει ομως δυσκολες οδηγιες για τους υαλοκαθαριστηρες και πως θα τους βαλεις παλι επανω γιατι βγαζεις και τα μπρατσα απο τις βασεις.
    Αν θες οδηγιες και εργαλεια μπορω να στα βαλω εδω αλλα εγω δεν τα το εκανα.
    Τοσα χρονια μια χαρα ηταν ετσι. Αν το ανοιξεις ισως μετα τριζει, ισως σπασουν ξεραμενα κλιπσακια, γενικα δεν το συνιστω.
    Αν βεβαια θελεις να βαλεις φιλτρο καμπινας μεσα, θα χρειαστεις δυο τρια πραματακια ακομα, οπως τη βαση του και μια σωληνα.
    Αυτα.

  5. The Following 3 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (10-09-22), Eleni (11-09-22), gnx (10-10-22)

  6. #5
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σταμάτη σε ευχαριστώ πάρα πολύ, ξέρεις, δεν είναι τόσο το φίλτρο όσο το να μην ξέρεις τι και πως! πάντως έκανα λάθος που δεν σε ρώτησα απο την αρχή, ωστε να μην ψάξη καθόλου ο μηχανικός!
    Καθώς σίγουρα ξέρεις, μετά τίποτα δεν μπαίνει σωστά! Τώρα που σε βρήκα όμως θα σε ενοχλώ κάπου κάπου, γιατί έχω την τάση απο μικρός (είμαι πολύ μεγάλος), να σκαλίζω εκεί που δεν χρειάζεται τα αυτοκίνητά μου
    πχ. ψάχνοντας για το φίλτρο του άλλαξα και τα μπουζί (μάλλον χωρίς να χρειάζεται), με ιριδίου......τουλάχιστον έβαλα τα σωστά, πριν απο 2 μήνες είχα βάλει τα PLATINUM που δίνει και η BMW, αλλά εγώ είπαμε...
    κάπου διάβασα οτι τα PLATINUM δεν κάνουν, και δημιουργούν προβλήματα, και τα έβαλα στην καβάτζα! Σου παραθέτω και το αρχείο....
    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία

  7. The Following User Says Thank You to iliasb For This Useful Post:

    BILL007 (10-09-22)

  8. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.119
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ηλια μου και εγω «τα εχω φαει τα ψωμια μου» δεν ειμαι κανας εφηβος.
    Η συζητηση μας ειναι πολυ ευχαριστη και οτι ξερω θα σου απαντω. Δεν με πρηζεις καθολου.
    Τα μπουζι τωρα.
    Μεγαλη ιστορια.
    Ειμαι εξω για καφε και απο το τηλεφωνο μου ειναι δυσκολο να γραψω αυτα που θελω να πω, οποτε θα τα βαλω εδω το μεσημερι που θα γυρισω.
    Απλα να σου πω δεν υπαρχει καλο η κακο, υπαρχει σωστο η λαθος.

  9. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (10-09-22)

  10. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.119
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Λοιπόν...

    πάμε στα χωστούμενα..

    απο κάτω είναι οι φωτογραφίες απο το που είναι το φίλτρο που σου λέω και πως αλλάζει. Οπως και ο κωδικός του αν θέλεις να το κάνεις.

    Για εμένα κάνε το μονο αν έχεις φοβερή διάθεση να ασχοληθείς.

    Στο θέμα του μπουζί τώρα, τα έχω πεί πολλές φορές και έχω γίνει και αντιπαθής για αυτό (και όχι μόνο, ).
    Στα μοτέρ που της δεκαετίας του 80/90 με 100-130 άλογα δεν έχει κανένα νόημα να βάζουμε εξωτικά μπουζί παρά μόνο επειδή μας περισσεύουν λεφτά και δεν έχουμε τι να τα κάνουμε.
    ο Κωδικός 12129071003 για το μπουζί που παίρνει αυτό το μοτέρ, ξεκινάει απο τα 2,45 ευρώ σε Febi/Bilstein (ναι βγάζει και μπουζί) και φτάνει μέχρι και 40.38 σε Ridex και 65 ευρώ (το ένα) σε Stark.
    Ενα καλό μπουζάκι ιριδίου και τελειώσαμε.
    Ούτε πλατίνες, ούτε ελεφαντόδοντα, ούτε τίποτα.
    Οτι δίνει η μαμά.
    Αυτή, ξέρει.

    Καλό απόγευμα.

    316.jpg3161.jpg3163.jpg3164.jpg3165.jpg

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (12-09-22), isou (12-09-22)

  12. #8
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σταμάτη θέλω και μια ''μαντεψιά'' απο σένα (κόλλησα απο τον Κίρκ που ζητούσε μαντεψιές απο τον Spok), υπάρχει πιθανότητα, το πρόβλημα αέρα που έχω
    (στα πόδια, και επάνω απο τις χαραμάδες του παρμπρίζ δεν βγάζει σχεδόν καθόλου) να είναι απο βούλωμα αυτού του φίλτρου, εάν υπάρχει?

  13. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.119
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν χρειαζεται να μαντεψω.
    Θα μας πει το κομπιουτερ της bmw. (Το προγραμμα TIS που σου εβαλα εικονες παραπανω).
    Εχει καταλογο με προβληματα και πιθανες λυσεις.
    Κατσε να το ανοιξω να μας πει τι πρεπει να κοιταξεις.

  14. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.119
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ξεκινας απο το μοτερ που σου ειπα (που λενε πως αν φτασεις μεχρι εκει το αλλαζεις αναλογα με την κατασταση του) ακολουθεις μετα τη διαδρομη μεχρι την καμπινα (πισω απο το ταμπλω) και την καθαριζεις και τελος βγαζεις ραδιοσιντι και αεραγωγους του ταμπλω τους επανω και κοιτας ενα κλαπετο που εχει και κατευθυνει τον αερα.
    Στον χειροκινητο ανεμιστηρα που λεει το σασι σου πως εχεις, εχει μονο ενα κλαπετο για πανω κατω και μεση. Ανακυκλωση δεν δειχνει να εχει. Ειναι ετσι; Μπορεις να μου το επιβεβαιωσεις;
    Αν δεν εχει ανακυκλωση και το κλαπετο ειναι χαλασμενο….. δυστυχως…. Λυνεις ταμπλω απο κατω πρωτα και αν δεν σου δινει «χερι» να δουλεψεις τοτε ας μην το κουβεντιασουμε γιατι ειναι τρεις σελιδες λυσιμο δεσιμο.
    Ισως ενας μηχανικος καλος να εχει αλλο τροπο πιο γρηγορο απο τον επισημο ομως.
    Αλλο τι λεει η bmw που χρεωνει με την ωρα και αλλο αν ενας καλος μαστορας εχει βρει τον γρηγορο δρομο.
    Παντως σε καθε περιπτωση ξεκινας απο την μηχανη μπροστα και συνεχιζεις.

  15. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (12-09-22)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP