Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: Διαγνωστικό εργαλείο για Ε39: INPA ή ISTA? Πως και τι χρειάζεται

  1. #1
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.912
    Thanked
    3217
    Rides
    0

    Προεπιλογή Διαγνωστικό εργαλείο για Ε39: INPA ή ISTA? Πως και τι χρειάζεται

    Πάτρα. 19/12/2021, ώρα 23.20. Έχω βγει στο μπαλκόνι για ένα τσιγάρο και μερικές νότες στο πορδόφωνο. Κοιτάω το Ε39, παρκαρισμένο από κάτω, γιατί βαριόμουν να το βάλω στο γκαράζ. Έχω όντως ξεχάσει τα φώτα ανοιχτά και σκέφτομαι ότι θα μείνω από μπαταρία μέχρι το πρωί, σίγουρα. Μέσα σε δευτερόλεπτα οι τελευταίοι 6 μήνες πέρασαν σαν ταινία σε fast forward μπροστά από τα μάτια μου. Συνεργεία, ανταλλακτικάδικα, μάντρες μεταχειρισμένων, ebay, car.gr, έκθεση μεταχειρισμένων Toyota, αποκαρδιωτικά υπόλοιπα στο e-banking κάθε ελληνικής τράπεζας. Όχι, είπα, όχι άλλο κάρβουνο. Ας μην χαλάσει και η μπαταρία φέτος. Θα κατέβω να τα κλείσω. Έτσι ακριβώς βρέθηκα να ανεβαίνω στο δρόμο από Αίγιο προς Πτέρη, μια τρομερή διαδρομή μέσα στη μαύρη νύχτα.

    Την άλλη μέρα το πρωί, για κάποιο απροσδιόριστο λόγο ήταν προγραμματισμένο η γυναίκα να πάρει το BMW, ενώ εγώ είχα ξυπνήσει μετά από κάμποσο καιρό το Volvo. Κατά τις 11 χτυπάει το τηλέφωνο και ακολουθεί ο εξής διάλογος (από τον οποίο αφαίρεσα αρκετές σάλτσες, για να μη με περάσετε για καραγκιόζη):

    - Θα σου πω κάτι και δε θα σου αρέσει.
    - Ήρθε η ΔΕΗ;
    - Έβαλα μπροστά το BMW και τρέμει. Έχουν ανάψει και κάτι λαμπάκια.
    - Πολλαπλασιαστής είναι.
    - Τι είναι αυτό;
    - Αυτό που θα αγοράσω σήμερα αντί για το χριστουγεννιάτικο δώρο σου.
    - Θύμησε μου γιατί δεν πήρες MX-5;

    Στο συνεργείο διαγνώστηκε με καμμένο 1ο και 4ο πολλαπλασιαστή (είχα αλλάξει τον 3ο και 5ο μερικούς μήνες νωρίτερα). Χαλάλι. Από το να χαλάσω τα λεφτά σε κοσμήματα για τη σύντροφο και χριστουγεννιάτικα γλυκά για το γράφοντα, καλύτερα σε πράγματα που, ας χρησιμοποιήσω ένα τυχαίο παράδειγμα, στο S60, δεν έχουν χαλάσει ΠΟΤΕ.

    Πλέον στο πορτ μπαγκάζ, μαζί με τα καλώδια μπαταρίας, το φαρμακείο και το τσίπουρο ανάγκης, έχω και έναν πολλαπλασιαστή για την επόμενη φορά που θα αρχίσω να νιώθω καλά με τις επιλογές μου.

    Οπότε το ερώτημα είναι, πως κάνεις διάγνωση; Καιρό τώρα ήθελα ένα εργαλείο, σαν αυτά που βλέπω στο YT. Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν το INPA και το ISTA. Τι διαφορές έχουν; Ποιο χρειάζομαι; Που τα βρίσκω;

    ΥΓ. Σε υπολογιστές, προγραμματισμό και λογισμικά δεν είμαι αρχάριος και δε με φοβίζουν. Επίσης, ομιλώ τη γερμανική, περίπου όπως ο Ντούσαν Μπάγιαβιτς μιλάει ελληνικά.

  2. The Following 7 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    BILL007 (28-12-21), dark knight (31-12-21), isou (29-12-21), PANOS-E60 (28-12-21), PetrosD (29-12-21), S8N (29-12-21), wheelman (28-12-21)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γιάννη ωραίο θέμα και στην παρούσα φάση με ενδιαφέρει και εμένα επίσης

    Απ'οσο έχω καταλάβει για αρχή θέλουμε ένα τέτοιο καλώδιο https://www.aliexpress.com/item/32825675009.html και μετά να βρούμε τα προγράμματα - αν και τα δίνουν σε κάποιες περιπτώσεις μαζί.

    K-line λόγω Ε39 δεν θα σε απασχολήσει




    Description:
    Interface USB OBD2 for BMW - INPA/Ediabas - K+DCAN allows full diagnostic for BMW from 1998 to 2008 (all functions as in OMNITEC interface). Build in 2 lines K and D-Can magisterial



    For BMW INPA K+CAN Features
    1. Read and delete errors
    2. Adaptations
    3. Driver programming
    4. Applu coding
    - And others...



    For BMW INPA K+CAN Supports Protocols
    Fast magisterial D-CAN and PT-CAN (500 kbit/s)
    Slow magisterial K-CAN (100 kbit/s)
    Standard For BMW protocol (For BMW OBD interface).



    For BMW INPA D-CAN:
    - E60, E61 old 03/2007
    - E83 old 09/2006
    - E81, E87 old 03/2007
    - E90, E91, E92, E93 old 03/2007
    - E70 (new model X5)
    - R56 (new model MINI)

    PT-CAN, K-CAN - fully switchable speed of magisterial CAN - you can diagnose driver without any car

    Protocol "For BMW OBD interface" for Older Cars

    - From 1995 to 1998 (don't need K-line).

    - From 1998 to 03/2008 (all models)



    Package List:
    1 x INPA K+DCAN Switch Interface
    1 x CD Driver
    1 x For BMW 20Pin














  4. #3
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Αν το θέλεις μόνο για διάγνωση , και δεν κουβαλάς μαζί σου laptop συνέχεια, ίσως σου κάνει κάτι τέτοιο.

    https://a.aliexpress.com/_mLdQmDw

    Το έχω αρκετά χρόνια και δουλεύει μια χαρά, είναι σαν να έχεις το μενού του inpa.

    Αν δεν έχεις θέμα να κουβαλάς συνέχεια λαπιτοπι τότε καλώδιο και ένας συνδιασμός inpa,BMW tools,ista θα σε καλύψουν και μάλιστα μικρότερο κόστος (μόνο το καλώδιο).

    Send from Redmi Note 7 using Tapatalk

  5. The Following 4 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (02-01-22), GiannisRob (29-12-21), PetrosD (29-12-21), skaros (29-12-21)

  6. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εχω το iCarsoft BM και εχει διαβασει και διορθώσει οτι bmw και mini ειχα μεχρι σημερα. (Για τα πιο καινουργια κανει και κωδικοποιηση).
    Δεν χρειαστηκα ποτε να βαλω λαπτοπ ακομα και σε παραξενιες που εκανε το E88 με την κουκουλα.
    Ειδικα σε Ε39 αυτο ειναι το μονο που διαβασε συγκεκριμενη βλαβη στις ασφαλειες που ειναι κρυμμενες πισω απο το ντουλαπακι του συνοδηγου, ενω ολα τα αλλα εδειχναν ενα απλο «electric short cirquit AC unit». Αυτο εβγαλε check fuse ταδε ταδε και ταδε.
    Το εχω καιρο και κανει ακομα αναβαθμισεις, αλλα εχει βγει και πιο νεο απο το δικο μου.
    Ριξε μια ματια στο site τους.

  7. The Following 4 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (02-01-22), GiannisRob (29-12-21), S8N (29-12-21), wheelman (29-12-21)

  8. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και μαλλον ειναι και το μονο που δινει live data…

  9. #6
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.912
    Thanked
    3217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω το iCarsoft BM και εχει διαβασει και διορθώσει οτι bmw και mini ειχα μεχρι σημερα. (Για τα πιο καινουργια κανει και κωδικοποιηση).
    Δεν χρειαστηκα ποτε να βαλω λαπτοπ ακομα και σε παραξενιες που εκανε το E88 με την κουκουλα.
    Ειδικα σε Ε39 αυτο ειναι το μονο που διαβασε συγκεκριμενη βλαβη στις ασφαλειες που ειναι κρυμμενες πισω απο το ντουλαπακι του συνοδηγου, ενω ολα τα αλλα εδειχναν ενα απλο «electric short cirquit AC unit». Αυτο εβγαλε check fuse ταδε ταδε και ταδε.
    Το εχω καιρο και κανει ακομα αναβαθμισεις, αλλα εχει βγει και πιο νεο απο το δικο μου.
    Ριξε μια ματια στο site τους.
    Ευχαριστώ, θα του ρίξω μια ματιά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wheelman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το θέλεις μόνο για διάγνωση , και δεν κουβαλάς μαζί σου laptop συνέχεια, ίσως σου κάνει κάτι τέτοιο.

    https://a.aliexpress.com/_mLdQmDw

    Το έχω αρκετά χρόνια και δουλεύει μια χαρά, είναι σαν να έχεις το μενού του inpa.

    Αν δεν έχεις θέμα να κουβαλάς συνέχεια λαπιτοπι τότε καλώδιο και ένας συνδιασμός inpa,BMW tools,ista θα σε καλύψουν και μάλιστα μικρότερο κόστος (μόνο το καλώδιο).

    Send from Redmi Note 7 using Tapatalk
    Καλώδιο βρίσκω πολύ εύκολα, απ' ότι φαίνεται. Τα λογισμικά (INPA, ISTA, κλπ) που τα βρίσκουμε?

    Στα περισσότερα ταξίδια που κάνω, το λαπτοπ είναι πάντα μαζί, έτσι κ αλλιώς.

  10. #7
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μαλλον ειναι και το μονο που δινει live data…
    Δίνουν και άλλα live data , πάντως το συγκεκριμένο αν και ακριβούτσικο ,είναι φοβερό.

    Έφερα για γνωστό πριν 3 χρόνια το EU Pro και πραγματικά είναι πολύ καλύτερο από τα περισσότερα διαγνωστικά που χρησιμοποιούν σε συνοικιακά συνεργεία.

    Send from Redmi Note 7 using Tapatalk

  11. The Following 2 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (02-01-22), S8N (29-12-21)

  12. #8
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18797
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ έχω BMW Scanner (PA Soft 1.4) και Navcoder.

    Τα BMW Standard Tools (INPA, ISTA, NCS Expert κλπ) θα τα βρεις εδώ:

    https://drive.google.com/drive/folde...jVDOFBh0Mm-X9b

    Οδηγίες εγκατάστασης εδώ:

    https://www.e46fanatics.com/threads/...#post-18752125

    Καλώδιο αγοράζεις από ebay.

  13. The Following 4 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (02-01-22), GiannisRob (29-12-21), isou (29-12-21), PetrosD (29-12-21)

  14. #9
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.912
    Thanked
    3217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εξαιρετικοί! Ήξερα ότι μπορώ να βασιστώ πάνω σας. Ευχαριστώ!

  15. #10
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18797
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Γιάννη, ρίξε μια ματιά και στην πλεξούδα των πολλαπλασιαστών.

    Στο τμήμα της που βρίσκεται εντός της πλαστικής θήκης που κουμπώνει πάνω στο ψευτοκάπακο (κοντά στις πολλαπλές εξαγωγής), βρίσκεται μια αντίσταση. Αυτή έχει ένα γκρίζο περίβλημα από κεραμικό υλικό. Εξ' αιτίας της θερμοκρασίας των καταλυτών θρυμματίζεται το κεραμικό και μαζί κόβεται η αντίσταση. Αν θυμάμαι καλά είναι στα 240 Ohm.

    Εγώ είχα λίγο ping σε χαμηλό προς μεσαίο φορτίο χωρίς καταγραφή σφαλμάτων. Έκανα τεστ για διαρροές αλλά τίποτα, τα μπεκ ήταν οκ, αντλία είχα αλλάξει γιατί με άφησε στη μέση του δρόμου και γενικά ήμουν έτοιμος να τα παρατήσω μέχρι που μου είπε ένας φίλος να το κοιτάξω κι αυτό. Εν τέλει ήταν διαλυμένη, άλλοτε έκανε επαφή κι άλλοτε όχι.

    Αγόρασα νέα πλεξούδα από Χ5 3.0 του 2004 αλλά ήταν για το νέο καπάκι των Μ54 με τους πολλαπλασιαστές με την τριγωνική φίσα. Αγόρασα κι ένα ψευτοκάπακο γι' αυτούς τους πολλαπλασιαστές, έσφαξα και την πλεξούδα γιατί μια φίσα του εγκεφάλου ήταν διαφορετική, αγόρασα και 6 πολλαπλασιαστές από Ε90 335i κι έκτοτε όλα καλά.

    Εναλλακτικά μπορείς να αγοράσεις μια αντίσταση από κατάστημα με ηλεκτρονικά και να την κολλήσεις στη θέση της παλιάς.

  16. The Following 5 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    A8hnaios (30-12-21), BILL007 (02-01-22), dark knight (31-12-21), GiannisRob (29-12-21), PetrosD (29-12-21)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP