Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: Διαγνωστικό εργαλείο για Ε39: INPA ή ISTA? Πως και τι χρειάζεται

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή Διαγνωστικό εργαλείο για Ε39: INPA ή ISTA? Πως και τι χρειάζεται

    Πάτρα. 19/12/2021, ώρα 23.20. Έχω βγει στο μπαλκόνι για ένα τσιγάρο και μερικές νότες στο πορδόφωνο. Κοιτάω το Ε39, παρκαρισμένο από κάτω, γιατί βαριόμουν να το βάλω στο γκαράζ. Έχω όντως ξεχάσει τα φώτα ανοιχτά και σκέφτομαι ότι θα μείνω από μπαταρία μέχρι το πρωί, σίγουρα. Μέσα σε δευτερόλεπτα οι τελευταίοι 6 μήνες πέρασαν σαν ταινία σε fast forward μπροστά από τα μάτια μου. Συνεργεία, ανταλλακτικάδικα, μάντρες μεταχειρισμένων, ebay, car.gr, έκθεση μεταχειρισμένων Toyota, αποκαρδιωτικά υπόλοιπα στο e-banking κάθε ελληνικής τράπεζας. Όχι, είπα, όχι άλλο κάρβουνο. Ας μην χαλάσει και η μπαταρία φέτος. Θα κατέβω να τα κλείσω. Έτσι ακριβώς βρέθηκα να ανεβαίνω στο δρόμο από Αίγιο προς Πτέρη, μια τρομερή διαδρομή μέσα στη μαύρη νύχτα.

    Την άλλη μέρα το πρωί, για κάποιο απροσδιόριστο λόγο ήταν προγραμματισμένο η γυναίκα να πάρει το BMW, ενώ εγώ είχα ξυπνήσει μετά από κάμποσο καιρό το Volvo. Κατά τις 11 χτυπάει το τηλέφωνο και ακολουθεί ο εξής διάλογος (από τον οποίο αφαίρεσα αρκετές σάλτσες, για να μη με περάσετε για καραγκιόζη):

    - Θα σου πω κάτι και δε θα σου αρέσει.
    - Ήρθε η ΔΕΗ;
    - Έβαλα μπροστά το BMW και τρέμει. Έχουν ανάψει και κάτι λαμπάκια.
    - Πολλαπλασιαστής είναι.
    - Τι είναι αυτό;
    - Αυτό που θα αγοράσω σήμερα αντί για το χριστουγεννιάτικο δώρο σου.
    - Θύμησε μου γιατί δεν πήρες MX-5;

    Στο συνεργείο διαγνώστηκε με καμμένο 1ο και 4ο πολλαπλασιαστή (είχα αλλάξει τον 3ο και 5ο μερικούς μήνες νωρίτερα). Χαλάλι. Από το να χαλάσω τα λεφτά σε κοσμήματα για τη σύντροφο και χριστουγεννιάτικα γλυκά για το γράφοντα, καλύτερα σε πράγματα που, ας χρησιμοποιήσω ένα τυχαίο παράδειγμα, στο S60, δεν έχουν χαλάσει ΠΟΤΕ.

    Πλέον στο πορτ μπαγκάζ, μαζί με τα καλώδια μπαταρίας, το φαρμακείο και το τσίπουρο ανάγκης, έχω και έναν πολλαπλασιαστή για την επόμενη φορά που θα αρχίσω να νιώθω καλά με τις επιλογές μου.

    Οπότε το ερώτημα είναι, πως κάνεις διάγνωση; Καιρό τώρα ήθελα ένα εργαλείο, σαν αυτά που βλέπω στο YT. Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν το INPA και το ISTA. Τι διαφορές έχουν; Ποιο χρειάζομαι; Που τα βρίσκω;

    ΥΓ. Σε υπολογιστές, προγραμματισμό και λογισμικά δεν είμαι αρχάριος και δε με φοβίζουν. Επίσης, ομιλώ τη γερμανική, περίπου όπως ο Ντούσαν Μπάγιαβιτς μιλάει ελληνικά.

  2. The Following 7 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    BILL007 (28-12-21), dark knight (31-12-21), isou (28-12-21), PANOS-E60 (28-12-21), PetrosD (29-12-21), S8N (29-12-21), wheelman (28-12-21)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP