Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΙΝΙ COUNTRYMAN ALL4 SD (μεταχειρισμένο)

  1. #1
    Εγγραφή
    27-11-21
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή ΑΓΟΡΑ ΜΙΝΙ COUNTRYMAN ALL4 SD (μεταχειρισμένο)

    Καλησπέρα σας,

    Ονομάζομαι Μάνος και μου αρέσει το Coutryman, το θέλω SD γιατί κάνω χιλιόμετρα γενικά, ALL4 για τις εκδρομές σε χιόνια βουνά και λαγκάδια και αυτόματο για την ξεκούραστη οδήγηση.. Κοιτάζω για μεταχειρισμένο αλλά υπάρχουν λίγα και δεν ξέρω τι να κοιτάξω και τι να προσέξω.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
    Μάνος.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μάνο καλωσήρθες στην παρέα μας.

    Δεν είμαι ιδιοκτήτης μίνι, αλλά κάποια στιγμή μπήκα στη διαδικασία να ψάξω και απο αυτά.
    Απο τις εμπειρίες μου, το αμαξι που ψάχνεις δεν ειναι εύκολο και θα σου πω τους δυο κυριότερους λόγους κατ'εμενα:
    1) Countryman και γενικότερα mini πετρέλαιο δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις με λίγα χιλίομετρα και στην Ελλάδα που το πετρέλαιο δεν ειναι και το σύνηθες. "Λίγα" λοιπόν τα αμάξια αυτά και συνήθως οι ιδιοκτήτες τους αφού πρώτα γυρίσουν τη γη καμία 50αριά φορές, τότε τα βγάζουν προς πώληση και σε αστρονομικές τιμές - δε θα μιλήσω για μάντρες και περίεργες υποθέσεις.
    2) Όπου βλέπεις το γράμμα S σε μίνι δεν ειναι για καλό. Με μια γρήγορη αναζήτηση θα βρεις άπειρα προβληματα που σχετίζονται με τα λεγόμενα S

    Αυτό που μπορώ να πω σαν γενικό κανόνα είναι να κοιτάξεις το αυτοκίνητο να έχει βιβλίο σέρβις και τιμολόγια εργασιών και απο εκεί και πέρα τα χιλιόμετρα να μην τα φοβάσαι - ειδικά στα πετρέλαια. Καλύτερα ένα καλοσυντηρημένο αμάξι που να έχεις εικόνα τι να περιμένεις παρά ένα αφημένο στην τύχη του που περιμένει σαν βόμβα να σκάσει στα χέρια κάποιου. Στα πετρέλαια ζημίες του τύπου καδένες, DPF και άλλα ωραία κοστολογούνται σε χιλιάρικα, αμα σε βρουν.

    Καλή τύχη στο ψάξιμο και υπομονή!



  3. The Following 3 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    atha (10-01-22), Kostas_1 (06-12-21), skaros (30-11-21)

  4. #3
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    151
    Thanked
    177
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Έψαχνα και εγώ παλιότερα (πριν το Kuga) αλλά γενικά ισχύουν αυτά που λέει ο Bill, λίγα μοντέλα και θέλουν ψάξιμο.

    αλλά...

    ο κουμπάρος μου έχει αγοράσει ένα Cooper SD (όχι το Countryman) με ψιλοnormal χλμ (κάτω από 100Κ) και μέχρι στιγμής δεν του έχει βγάλει κάτι. Του έχει φορέσει και 4-5 εξτραδάκια, του έβαλε και ένα προγραμματάκι και είναι γενικά κατενθουσιασμένος. Μανιτζέβελο, καλό τιμόνι, σχετικά σβέλτο (με το πρόγραμμα, χωρίς πρόγραμμα είναι λίγο τάφος), οι γνωστές παραξενιές των Mini στο εσωτερικό και στους χώρους, γενικά όμως τίμιο αυτοκινητάκι. Το Countryman είναι τα ίδια ακριβώς, με μια ιδέα περισσότερους χώρους και πρακτικότητα.

  5. The Following User Says Thank You to The Ace For This Useful Post:

    BILL007 (01-12-21)

  6. #4
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Τι μοτερ εχει το αυτοκινητο που ψαχνες Ν ή Β;

  7. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.119
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gnx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μοτερ εχει το αυτοκινητο που ψαχνες Ν ή Β;
    Το μοτερ δεν παιζει κανενα ρολο στις αποφασεις. Αρκει να ειναι μαυρο με μπεζ καθισματα, ζαντες bbs λευκα φλας και χαμηλωμενο.
    Μην ψαχνουμε τωρα ασημαντες λεπτομερειες που δεν εχουν σημασια.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (01-12-21), Snoo (04-12-21)

  9. #6
    Εγγραφή
    27-11-21
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω.. Δεν έχω πολλές επιλογές.. Εχω δει 2 στο car ένα του 12 με 150.000χλμ και είναι εδώ Αθήνα και ένα άλλο με 107.000χλμ του 14 αλλά είναι Θεσσαλονίκη. Σχεδόν τα ίδια λεφτά. Τι μοτέρ φοράνε δεν ξέρω. Δεν είμαι γνώστης.

  10. #7
    Εγγραφή
    27-11-21
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σευχαριστω πολύ Bill. Θα ξεκινήσω πιο εντατικά και θα περιμένω και με το νέο έτος να προβώ αν βρω κάτι αξιόλογο σε αγορά.

  11. The Following User Says Thank You to manov For This Useful Post:

    BILL007 (01-12-21)

  12. #8
    Εγγραφή
    27-11-21
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Ace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έψαχνα και εγώ παλιότερα (πριν το Kuga) αλλά γενικά ισχύουν αυτά που λέει ο Bill, λίγα μοντέλα και θέλουν ψάξιμο.

    αλλά...

    ο κουμπάρος μου έχει αγοράσει ένα Cooper SD (όχι το Countryman) με ψιλοnormal χλμ (κάτω από 100Κ) και μέχρι στιγμής δεν του έχει βγάλει κάτι. Του έχει φορέσει και 4-5 εξτραδάκια, του έβαλε και ένα προγραμματάκι και είναι γενικά κατενθουσιασμένος. Μανιτζέβελο, καλό τιμόνι, σχετικά σβέλτο (με το πρόγραμμα, χωρίς πρόγραμμα είναι λίγο τάφος), οι γνωστές παραξενιές των Mini στο εσωτερικό και στους χώρους, γενικά όμως τίμιο αυτοκινητάκι. Το Countryman είναι τα ίδια ακριβώς, με μια ιδέα περισσότερους χώρους και πρακτικότητα.
    Εγώ δεν θέλω να βάλω προγράμματα και γενικά να πειράξω το αυτοκίνητο ειδικά μηχανικά, γιατί όσο πιο πολύ το σκαλίζεις τόσο θα σου βγάζει θεματάκια. Απλά μαρεσει σαν σχεδιασμός είναι ιδιαίτερο νομίζω όλα τα άλλα μικρά suv ας πω είναι copy-paste.!

  13. The Following User Says Thank You to manov For This Useful Post:

    BILL007 (01-12-21)

  14. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.119
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manov Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω.. Δεν έχω πολλές επιλογές.. Εχω δει 2 στο car ένα του 12 με 150.000χλμ και είναι εδώ Αθήνα και ένα άλλο με 107.000χλμ του 14 αλλά είναι Θεσσαλονίκη. Σχεδόν τα ίδια λεφτά. Τι μοτέρ φοράνε δεν ξέρω. Δεν είμαι γνώστης.
    Βαλε αν θελεις τις αγγελιες εδω να τις δουμε. Θα δεις χρησιμες απαντησεις και ισως δουμε και κατι παραπανω που πρεπει να προσεξεις.
    Ισως ξερουμε και ενα δυο πραγματα για τον εμπορο και τη φημη του.

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (01-12-21), nikos valvetronic (01-12-21)

  16. #10
    Εγγραφή
    27-11-21
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    https://www.car.gr/classifieds/cars/...ini-countryman
    https://www.car.gr/classifieds/cars/...ini-countryman

    Αυτά τα 2 κοιτάζω φαίνονται νορμάλ γενικά. Ακούω γνώμες. (Μένω Αθήνα.)

    Ευχαριστώ.!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manov : 01-12-21 στις 20:01

  17. The Following User Says Thank You to manov For This Useful Post:

    BILL007 (01-12-21)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP