Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ε36 code 77- Aισθητηρας θερμοκρασιας αερα εισαγωγης.

  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ε36 code 77- Aισθητηρας θερμοκρασιας αερα εισαγωγης.

    Παιδια καλησπερα.
    Τον τελευταιο καιρο αντιμετωπιζω το εξης προβλημα σε e36 318is m42b18.

    Mεταξυ 4 και 5 χιλιαδων στροφων περιπου και με το πενταλ του γκαζιου απο τη μεση εως τα 3/4, το αυτοκινητο κανει εναν ξερο θορυβο σαν να δουλευει ''αδειο'' χωρις λαδια, η χωρις βενζινη, με μια μικρη μειωση αποδοσης...οπως περιπου εκανε και οταν ειχα χαλασμενους knock sensors και εκοβε αβανς για προστασια...

    Σημερα πηγα και εβαλα διαγνωστικο και εβγαλε τον κωδικο 77 ''αισθητηρας θερμοκρασιας αερα''....
    Οπως πολλοι γνωριζετε στα μοντελα με λουφτ οπως το δικο μου ο αισθητηρας αυτος ενσωματωνεται μεσα στο λουφτ και ειναι μια ακιδα που μετραει τη θερμοκρασια του εισερχομενου αερα...

    Η ερωτηση μου τωρα ειναι η εξης... παω για καινουριο λουφτ ? η ειναι κατι που αλλαζει ξεχωριστα...και ρωταω διοτι ο κωδικος για ''μετρητης μαζας αερα'' ειναι αλλος και μου τον ειχε καταγραψει οταν καποια φορα ειχα αποσυνδεσει και επανασυνδεσει το λουφτ οσο το αμαξι ηταν σε λειτουργια.

    Απο τα σερβις που εχει κανει το αυτοκινητο στο σχετικα αμεσο παρελθον, τα μονα που δεν εχουν αλλαχτει και ερχονται στο μυαλο μου σε σχεση με την λειτουργια του μοτερ ειναι: αισθητηρας λ, ρυθμιστης πιεσης βενζινης, αισθητηρας πεταλουδας γκαζιου, μπεκ δεν εχουν πειραχτει και το λουφτ που ειναι εργοστασιακο

    Ολα τα υπολοιπα οπως σωληνακια και κολαρα υποπιεσης , φιλτρο βενζινης , μπουζι, αισθητηρες knock, τρομπα βενζινης κλπ ειναι αλλαγμενα

    Καθε γνωμη ευπροσδεκτη , σας ευχαριστω.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σιγουρα δεν ειναι αισθητηρας πετσλουδας γκαζιου?

  3. #3
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Απ οτι ειδα στο e46 ο κωδικος 77 ειναι για τον αισθητηρα πεταλουδας γκαζιου..
    Το μονο που βλεπω για e36 σχετικα με πεταλουδα γκαζιου ειναι το νουμερο 12 ''tps or lambda sensor'' (tps απο throttle position sensor)
    Εμενα μονο αυτο μου εβγαλε...μαλιστα ο κωδικος για το ''air flow sensor'' ειναι το νουμερο 41.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν μπορω να σε βοηθησω. Στο Ε46 ο αισθητηρας αερα εισαγωγης ηταν ενα ξεχωριστο μαρκουτσι και δεν εβγαζε κωδικο 77.
    Για το μοτερ του 36 δεν ξερω.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ναι, οπως και στο ε36 μ44, ειναι ενα μαρκουτσι μαυρο πλατικο που μπαινει κουμπωτο στο φιλτροκουτι..ομως αυτα τα μοτερ δουλευουν με μαφ και οχι με λουφτ...ελπιζω να μη θελω καινουριο λουφτ

  6. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι, οπως και στο ε36 μ44, ειναι ενα μαρκουτσι μαυρο πλατικο που μπαινει κουμπωτο στο φιλτροκουτι..ομως αυτα τα μοτερ δουλευουν με μαφ και οχι με λουφτ...ελπιζω να μη θελω καινουριο λουφτ
    Δεν ειναι απίθανο να χρειάζεσαι. Πόσα χρόνια πριν το έχεις ξαναλλάξει?



  7. #7
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν πρεπει να εχει αλλαχτει ποτε..

  8. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πρεπει να εχει αλλαχτει ποτε..

    Tότε δρομολόγησε το σαν αλλαγή



  9. #9
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    δυστυχως ειναι παρα πολυ ακριβο καινουριο γνησιο... ειδα κατι τιμες 580€ τουλαχιστον
    οι επιλογες που μου δινονται ειναι ειτε μεταχειρισμενο γνησιο bosch, ειτε καινουριο απο τη maxpeedingrods που ισως καποιοι τη γνωριζουν απο τις ρυθμιζομενες αναρτησεις και τις τουρμπινες που βγαζει μεταξυ αλλων..
    τουλαχιστον το αυτοκινητο δουλευει κανονικα χωρις να ρεταρει/μπερδευει κλπ... αυτο που παρουσιαζει ειναι σχετικα λεπτομερεια για πολλους...οχι για εμενα βεβαια που ειμαι ψειρας οσο δεν παει και εχω το αυτοκινητο για να το ευχαριστιεμαι, παρα για τις απλες μετακινησεις μου.

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP