Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Αντλία βενζίνης και ρυθμιστής πίεσης βενζίνης M3 3.2 evo

  1. #1
    Εγγραφή
    08-01-20
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή Αντλία βενζίνης και ρυθμιστής πίεσης βενζίνης M3 3.2 evo

    Καλησπέρα . Θα ήθελα τα φώτα σας μια και αντιμετωπίζω πρόβλημα στα ψηλά μετά τις 6000. Στην αρχή το πρόβλημα δεν ήταν συχνό φαινόμενο πλέον εμφανίζεται συνεχώς.

    Άμα έχω το γκάζι ελαφρός πατημένο σταδιακά σιγά σιγά ανεβάζει φυσιολογικό μέχρι τον κόφτη εάν πατήσω τέρμα γκάζι το αυτοκίνητο ανεβάζει κανονικά μέχρι τις 6 με 6.5 μετά αρχίζει να κάνει μπερδέματα και δεν ανεβάζει άλλο .

    Άλλαξα τρόμπα (φυσίγγι) το οποίο μου είπαν ότι είναι 5 bar βέβαια στο εμπόριο υπάρχει πολύ μουφα οπότε μπορεί και να μην είναι και δεν άλλαξε κάτι .

    ερώτηση :

    1. Πόσα bar πρέπει να φοράει ο m3 Evo;
    2. Ο ρυθμιστής πίεσης ο μαμα πόσα bar είναι;
    3. Πριν το πάω συνεργείο και βάλω το χέρι στην τσέπη τι πρέπει να κοιτάξω μόνος μου; (Ανυψωτικο και εργαλεία υπάρχουν)
    4. Στεγνώνει από βενζίνες η μπορεί να είναι κάτι άλλο που πρέπει να τσεκαρω; (Υπόψην το αυτοκίνητο κατεβάζει 8000 στροφές έτσι το πήρα δεν ξέρω ίσως εάν η μετατόπιση του κόφτη παίζει ρόλο) το μόνο που ξέρω είναι στην αρχή δεν το έκανε συνέχεια όπως τώρα

    Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    χωρίς να ξέρω το συγκεκριμένο πρόβλημα, το σύστημα Vanos το έχεις τσεκάρει?



  3. #3
    Εγγραφή
    08-01-20
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι μου είπαν ότι δεν κροταλιζει και δεν δείχνει κάποιο πρόβλημα.

  4. The Following User Says Thank You to Teoz3 For This Useful Post:

    BILL007 (19-09-21)

  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το MAF? πραγματικά υπάρχει μεγάλη λίστα με το τι θα μπορούσε να επηρεάσει την τροφοδοσία...



  6. #5
    Εγγραφή
    08-01-20
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τα έχω διαβάσει και το έχω σκεφτεί δυστυχώς δεν έχω κάποιο γνωστό με 3.2 Evo να μου δανείσει maf για δοκιμή έχω ένα φίλο με το m3 3.0 το οποιο έχω διαβάσει ότι δεν κάνει από αυτό ο maf.Υπάρχει κάποιος τρόπος να τσεκαρω τον δικό μου maf; Τον αποσύνδεσα αλλά δεν άλλαξε κάτι
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Teoz3 : 19-09-21 στις 22:34

  7. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς επειδή μιλάμε για Ε36 τεχνολογία δεν μπορείς να το τσεκάρεις απο το διαγνωστικό της BMW παρα μόνο με τράμπα ή με καινούργιο



  8. #7
    Εγγραφή
    08-01-20
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οκ. Θα κοιτάξω να βρω.

    Επίσης θα ήμουν ευγνώμων εάν γνωρίζει κάποιος να μας απαντήσει πόσα bar τρόμπα βενζίνης χρειάζεται ο εν λόγω κινητήρας και πόσα bar είναι ο εργοστασιακός ρυθμιστής θα με βοηθήσει αρκετά

  9. #8
    Εγγραφή
    08-01-20
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το MAF? πραγματικά υπάρχει μεγάλη λίστα με το τι θα μπορούσε να επηρεάσει την τροφοδοσία...
    Επίσης τώρα που το θυμήθηκα όταν αποσύνδεσα τον maf και το έβγαλα βόλτα για δοκιμή δεν άλλαξε τίποτα . Δεν θα έπρεπε να έχω αστάθειες σε ρελαντί η κάτι άλλο ; Είτε τον έχω συνδεδεμένο είτε όχι το ίδιο είναι .

  10. #9
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μηπως το προγραμμα το οποιο φοραει ηταν για alpha-n ? και πριν το πουλησει το γυρισε σε μαμα ''μορφη'' χωρις να δουλευει ο μαφ εις γνωσιν του?
    Ακραιο σεναριο αλλα λεω μια ιδεα εκτος των αναμενομενων
    Δυστυχως πρεπει να περασεις το σταδιο οπου πρεπει να αλλαξεις τα παντα για να εισαι σιγουρος για την αποδοση του μοτερ σου, το οποιο ειναι υπερευαισθητο ως προς την αποδοση ,στην κατασταση των αναλωσιμων

  11. #10
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όχι δεν κάνει χαζά όταν ξεφυσωνεις τον μαφ. Το έχω δει σε 3.2. Δουλεύει κανονικά.

  12. The Following User Says Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    BILL007 (20-09-21)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP