Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: Αμορτισέρ αλλαγή σε Ε36

  1. #1
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή Αμορτισέρ αλλαγή σε Ε36

    Οι επιλογές, και οι υποδείξεις, έλεγαν όλες bilstein! Όμως εγώ σαν αντιδραστικός τύπος, αποφάσισα την μάρκα που είχα δοκιμάσει σε δυο αυτοκίνητά μου, και ήμουν πολύ ευχαριστημένος,
    αγόρασα λοιπόν, τα KYB EXEL-G, μαζί με όλα τα καλούδια, top mount, προστατευτικά, κτλ. αλλά πήρα και δυο μπράτσα με δίσκους για πίσω, έτσι θα καθυστερήσει λίγο η τοποθέτηση, μιας και προβλέπετε ''μάχη'' με τον μηχανικό, λόγω δικής μου ιδεολογίας, και συνήθειας, μόλις του πω για βαψίματα, και αλλαγή υγρών φρένων (όπως την κάναμε το 1975 στο συνεργείο του Καραγιάννη που δούλευα), σίγουρα θα παίξουμε ξύλο!
    Όταν έχω νέα θα ενημερώσω!!!

  2. The Following 2 Users Say Thank You to iliasb For This Useful Post:

    BILL007 (18-09-21), isou (18-09-21)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ΚΥΒ

    Καλορίζικα! Keep us posted!

    Απο περιέργεια, πόσο πήγε συνολικά αυτή η αλλαγή - ανταλλακτικά και εργασία?



  4. #3
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Συνολικά μου έχει πάει 650€, μαζί με τακάκια μπρος πίσω, τώρα μετά την '' μάχη για τα βαψίματα (μπράτσα και δαγκάνες), δεν ξέρω! δεν νομίζω ότι θα υπερβούμε τα 700€

  5. The Following User Says Thank You to iliasb For This Useful Post:

    BILL007 (18-09-21)

  6. #4
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο iliasb Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα KYB EXEL-G, μαζί με όλα τα καλούδια,
    Εντυπώσεις από τα kayaba; Εχεις ελατηρια χαμηλώματος;; Τι αμορτισερ ειχες πριν κ πως ειναι τα kayaba σε σχεση με τα προηγουμενα;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6ylinder : 18-09-21 στις 23:07
    Ε36 M44Β19

  7. #5
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το θεμα ειναι και για ποια χρηση προοριζοταν να κανει ο φιλος Ηλιας στο αυτοκινητο... απλο daily χωρις να κοπαναει η για σπορ καταστασεις ?
    Οσοι προτεινουνε bilstein, εκτος του οτι οι περισσοτεροι τα βαζουν επειδη ετσι κανουν ολοι, τα προτεινουν για πιο σπορ καταστασεις..

    Ακομα και τα μαυρα bilstein που υποτιθεται ειναι εργοστασιακου επιπεδου σκληροτητας δεν ειναι και οτι πιο μαλακο..ειδικα αν συνδιαστουν με ενα λιγο πιο σπορ ελατηριο τυπου apex χωρις ακραιο χαμηλωμα...
    Εγω τα συγκεκριμενα αμορτισερ οπως επισης και τα κιτρινα (με το λεπτο καλαμι παντα )τα εχω δοκιμασει με εργοστασιακο ελατηριο απο 316i, απο 318is και με apex χαμηλωματος 4 ποντων και προτιμω το τελευταιο

    Οχι οτι το ε36 ειναι φτιαγμενο εξαρχης να ειναι ανετο για παππουδιστικη οδηγηση σαν τα αντιστοιχα μερσεντες...
    Το μονο setup που εχω νιωσει να ειναι ετσι, ειναι οταν πηρα το δικο μου, με μαμα συνεμπλοκ (με κενα και οχι μασιφ) και αμορτισερ 20ετιας boge, εντελως τελειωμενα σε βαθμο που οταν παταγα φρενο στα φαναρια, η μουρη εκανε 1 2 αναπηδησεις απο την ακινητοποιηση

    Βεβαια με τους δρομους που εχουμε, αν οδηγεις ξεγνοιαστος, δεν προκειται να μεινει τιποτα ορθιο απο οποιοδηποτε εξαρτημα της αναρτησης αλλα και γενικοτερα, σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα.

  8. The Following User Says Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    BILL007 (19-09-21)

  9. #6
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω τι είχαν βάλει προηγουμένως, δεν έχει γίνει ακόμα η εργασία, το αυτοκίνητο θα μπει την επόμενη εβδομάδα, ο παππούς Ηλίας, πηγαίνει ''οικογενειακά'', αλλά καμιά φορά, και όταν ειδικά όταν ο δρόμος είναι λίγο βρεγμένος, του αρέσει να παίζει στα κόκκινα, και με λίγα ανάποδα, δεν μπορεί να ξεχάσει ότι εκπαίδευε τους νέους αστυνομικούς, το 2004 στο γήπεδο του Ταε Κβον Ντο, πως να ''χρησιμοποιούν'' το χειρόφρενο στις xara! (τώρα θα μου πεις έτσι φυλάγατε τις εγκαταστάσεις? έ! κάπως έπρεπε να περάσει και η ώρα ρε παλληκάρια!)

  10. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακομα και τα μαυρα bilstein που υποτιθεται ειναι εργοστασιακου επιπεδου σκληροτητας δεν ειναι και οτι πιο μαλακο..ειδικα αν συνδιαστουν με ενα λιγο πιο σπορ ελατηριο τυπου apex χωρις ακραιο χαμηλωμα...
    Εγω τα συγκεκριμενα αμορτισερ οπως επισης και τα κιτρινα (με το λεπτο καλαμι παντα )τα εχω δοκιμασει με εργοστασιακο ελατηριο απο 316i, απο 318is και με apex χαμηλωματος 4 ποντων και προτιμω το τελευταιο
    0000000000000



  11. #8
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τώρα θα σας κάνω να γελάσετε (το έχουμε ανάγκη άλλωστε), το αυτοκίνητο είναι με Γερμανικές προδιαγραφές, αυτό έχει μερικά ''μειονεκτήματα'' που συμπάθησα, ένα απο αυτά είναι οτι έχει μπρος πίσω σκληρούς λασποτήρες της μαμάς! οι μπροστινοί, απέχουν απο την άσφαλτο 3 εκατοστά περίπου, δηλαδή ήδη βρίσκει πολλές φορές, σε λακκούβες, και σε φέρρυ, έλα που μου αρέσουν και τους θέλω! οπότε ελατήρια προοδευτικά, θα αγοραστούν με πολλή σκέψη! Επίσης τραβάω το 5.5μ φουσκωτό μου, που έχει και αυτό τις ιδιαιτερότητες του, μιας και χαμηλώνει το πίσω μέρος, όταν το φορτώνω!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iliasb : 19-09-21 στις 13:33

  12. #9
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο iliasb Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν έχει γίνει ακόμα η εργασία, το αυτοκίνητο θα μπει την επόμενη εβδομάδα,
    Κανά νέο από το μπάξιμο; Θέλω γνώμη για τα kayaba γιατί ψάχνομαι κι εγω.
    Ε36 M44Β19

  13. #10
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τρίτη μπαίνει μέσα! μόλις άκουσε ο μηχανικός βάψιμο τα μπράτσα, και τις δαγκάνες, κοντοστάθηκε αλλά είπε εντάξει! Μου φαίνεται ότι θα μας πάρει δυο τρεις μέρες!

  14. The Following User Says Thank You to iliasb For This Useful Post:

    BILL007 (24-09-21)

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP