Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32

Θέμα: ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ????

  1. #11
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρα από την πολική ροπή αδράνειας που περιγράφεις πιο πάνω, η μεταφορά βάρους στον πίσω άξονα σε ένα πισωκίνητο βελτιώνει και την τριβή (αφού αυξάνεται η κατακόρυφη δύναμη). Το θέμα είναι και ότι η τριβή ολίσθησης είναι μικρότερη από την στατική τριβή, τα δε συστήματα ασφαλείας δεν δημιουργούν πρόσφυση αλλά μεγιστοποιούν αυτή που μπορείς να έχεις ανά περίπτωση.

    Τα αυτοκίνητα από τη Στουτγάρδη είναι δύστροπα, όπως και να το κάνουμε. Η κλασσική σπορ συνταγή είναι καλό ζύγισμα με μοτέρ μπροστά και κίνηση πίσω.

    Αυτό δε σημαίνει ότι έφταιγε το αυτοκίνητο. Δε σημαίνει επίσης ότι έφταιγε η υπερβολική ταχύτητα. Αυτή απλώς μετέτρεψε ένα ατύχημα σε δυστύχημα.

    Το γεγονός ότι το δυστύχημα αφορά έναν διάσημο με ακριβό αυτοκίνητο, μας κάνει να το υπεραναλύουμε. Το ίδιο έγινε και με τον Βακάκη, το ίδιο έγινε και με τον Παντελίδη.

    Η πραγματικότητα όμως είναι πολύ πιο σκληρή, καθώς καθημερινά χάνουν κατά μέσο όρο τη ζωή τους 2 συνάνθρωποί μας. Και δεν είναι όλοι γκαζιάρηδες με ακριβά σπορ οχήματα. Κάποιοι είναι πανάσχετοι και αστοιχείωτοι, άλλοι είναι στα παπάρια τους (πάνω σε μηχανάκι χωρίς κράνος, με γλιτσοσαγιονάρα, βερμούδα και wife beater φανελάκι να πηγαίνουν μπάλες ανάποδα σε μονόδρομους ή πάνω σε πεζοδρόμια), άλλοι έχουν χρόνο αντίδρασης που μετριέται σε γεωλογικές περιόδους (μια στροφή διαρκεί όσο η Πλειόκαινος), άλλοι φορτώνουν την γκόμενα και οδηγούν σαν να μετέχουν στο Gymkhana γιατί έτσι νομίζουν πως θα της κατέβει η κυλόττα πιο γρήγορα, άλλοι έχουν κόμπλεξ, άλλοι είναι θύματα όλων αυτών και πάντως όλοι είμαστε θύματα της ανοργανωσιάς και της διαπλοκής του κράτους και της αυτοδιοίκησης.
    Ρε σατανα....πως καταφερες και εμπλεξες τον madclip με τη διαπλοκη με ξεπερνα...

  2. The Following User Says Thank You to nik200 For This Useful Post:

    isou (08-09-21)

  3. #12
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

  4. #13
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Θα μας πει ο Χριστόφορος σε ποιους αγώνες έτρεχε στην Κύπρο...
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  5. The Following 2 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    nik200 (07-09-21), PetrosD (08-09-21)

  6. #14
    Εγγραφή
    14-03-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    441
    Thanked
    571
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ωραια ολα αυτα,αλλα φανταστειτε και το σεναριο να μην ηταν η κολωνα εκει,να περνουσε απεναντι,και να οδηγουσε μια οικογενεια ενα ΙΧ................

  7. The Following User Says Thank You to optostyle For This Useful Post:

    330Ci (21-09-21)

  8. #15
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18797
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τέτοια τραγικά Κώστα μου συμβαίνουν δυστυχώς κάθε μέρα, κανείς όμως δεν ασχολείται ή στην καλύτερη ξεχνιούνται, καθώς δεν περιλαμβάνουν Porsche και δεν εμπλέκουν διάσημους.

    Προ δυο ετών δυο νεαροί με Ε93 μπήκαν γιούρια σε παράδρομο εθνικής οδού στη Λαμία και έπεσαν μετωπικά σε μια 190E στην οποία επέβαινε μια οικογένεια. Ο πατέρας 4 παιδιών σκοτώθηκε, η μητέρα και τα δυο από τα 4 παιδιά τραυματίστηκαν. Υπήρχε και σχετικό βίντεο από κάμερα ασφαλείας. Έπαιξε στις ειδήσεις καναδυό μέρες και αυτό ήταν. Έγινε κάτι στον κόμβο? Όχι.

    Κάθε τρεις και λίγο στον Κηφισό κάποια νταλίκα περνάει στο αντίθετο ρεύμα πάνω από τις διαχωριστικές μπάρες και θερίζει κάποιον. Ελέγχεται κανείς από αυτούς τους -αλλοδαπούς κυρίως- επαγγελματίες? Όχι.

    Στη χώρα μας δεν υπάρχει ούτε πρόληψη ούτε καταστολή. Υπάρχουν μόνο στόχοι για έσοδα. Εδώ ο άλλος προκάλεσε θανατηφόρο τροχαίο κάνοντας παράνομα στροφή έξω από το Κοινοβούλιο με υπηρεσιακό όχημα βουλευτή, εν συνεχεία του άνοιξαν τη μπάρα και μπήκε μέσα. Τι να λέμε τώρα?

  9. The Following 8 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    330Ci (21-09-21), A8hnaios (08-09-21), isou (09-09-21), nik200 (08-09-21), nikos valvetronic (18-09-21), pilot (08-09-21), Ptboul (09-09-21), topmar (09-09-21)

  10. #16
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μετά απο πολύ καιρό, επιτρέψτε μου να γράψω και εγώ ένα μακρινάρι!!!

    ας τα πάρουμε τα πράγματα λίγο από την αρχή σχετικά με την τραπ, τα πρότυπα και τους καλλιτέχνες. έχοντας πλέον μια κόρη που αισίως κοντεύει τα 12, πολύ συχνά βλέπω τον εαυτό μου στο πρόσωπο της, μιας και στην ηλικία που είναι έχω ξεκάθαρες αναμνήσεις και εικόνα του εαυτού μου από όταν υπήρξα και εγώ 12. θυμάμαι λοιπόν, που τα δικά μου πρότυπα τότε ήταν ο κερτ κομπέιν και οποιοσδήποτε βρισκόταν στην ίδια συνομοταξία...ναρκομανής (όχι πως υπήρξα ποτέ), βρωμιάρης, τα τραγούδια δεν έβγαζαν νόημα και μιλούσαν είτε για σατανάδες, είτε θα έβριζαν, είτε θα παρομοίαζαν τα ναρκωτικά με μια φανταστική φιγούρα η οποία έπαιζε μεγάλο ρόλο για την ζωή του καλλιτέχνη. και όμως, ακούγαμε τα τραγούδια και αυτού του είδους την τέχνη σαν τρελοί, είχαμε τα ανάλογα πόστερ κρεμασμένα και οι έρμοι οι γονείς μας αποσβολωμένοι ανησυχούσαν για το τι δρόμο θα πάρουμε και πως θα καταλήξουμε. σήμερα οι τις ηλικίας μας, ανησυχούμε για την καινούρια γενιά που ακούει τραπ. that's the way it is. αυτό βρίσκουν κουλ οι πιτσιρικάδες σήμερα είτε μας αρέσει, είτε όχι...δεν χρειάζονται αφορισμοί, και ξεπερασμένες αντιλήψεις που είχαν οι δικοί μας κάποτε. αυτοί είχαν δικαιολογία να είναι έτσι, εμείς δεν έχουμε όμως ως γενιά της ραγδαίας εξέλιξης. άλλωστε, εμείς ίσως υπήρξαμε χειρότεροι από τα παιδιά μας κάποτε (εγώ σίγουρα).

    σχετικά με το ατύχημα πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω την ουσία της κουβέντας και φυσικά το τι προσπαθούμε να βρούμε. κάτω από ποιες συνθήκες έγινε; πως έγινε; αν έγινε επειδή ο οδηγός "ίσως" ήταν καβάλα πάνω σε ένα high; έγινε επειδή ήταν άπειρος; και φυσικά πολλά πολλά άλλα, που δε νομίζω να έχουν και κανένα νόημα. πάει, έγινε, τελείωσε. ο μάγκας έφυγε, δεν κατάλαβε χριστό και έχουν μείνει πίσω οι δικοί του να τραβάνε το κουπί. ναι, κάθε φορά που θα πατήσεις το πόδι σου κάτω, όσο έμπειρος και να 'σαι, η κακιά η στιγμή θέλει ένα κλάσμα του δευτερολέπτου για να έρθει. άλλωστε οι μισοί εδώ μέσα είμαι σίγουρος πως μέχρι και σήμερα ζούμε στην κυριολεξία από τύχη και τπτ άλλο. ας μην αναλωνόμαστε λοιπόν στο τι έφταιξε. κάποιος κυνηγούσε την τύχη του εκείνη την ώρα και αυτή απλά τελείωσε. αν, αν, αν...ναι, όλα τύχη είναι σε αυτή τη ζωή.

    όσον αφορά τώρα τα πισωκίνητα, τα τετρακίνητα και τα μπροστοκίνητα, είτε είναι πόρτσε, είτε είναι μι-τριόλια, είτε και ζάσταβα, το καθένα απ' αυτά έχει τον δικό του χαρακτήρα στον οποίο ο οδηγός θα πρέπει απλά να προσαρμοστεί και να μάθει τα χούγια αυτού που καβαλάει. εκεί λοιπόν που είσαι 100% σίγουρος πως το αμάξι το κάνεις κουδούνια, εκεί θα φας και την σφαλιάρα και μετά θα κάθεσαι με βλέμμα ροφού, αναρωτώντας τι πήγε στραβά...

    προσοχή μεγάλη λοιπόν και αν θέλουμε να περάσουμε ένα μήνυμα, αυτό ας είναι να είμαστε σοβαροί στους δρόμους...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  11. The Following 9 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    ///Maniac (17-09-21), BMWNAOUSSA (20-09-21), bomberman 3.28 (05-10-21), nik200 (20-09-21), PANOS-E60 (17-09-21), Paris218d (20-09-21), Ptboul (20-09-21), steliose36 (17-09-21), vagmag (17-09-21)

  12. #17
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Όχι. Από το αμάξι σου που το ξέρεις, δε θα φας σφαλιάρα στα καλά καθούμενα. Περιμένεις τι θα κάνει από πριν το κάνει και είσαι προετοιμασμένος. Αλλιώς δεν ξέρεις το αμάξι σου.
    E30 318i

  13. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    Paris218d (20-09-21)

  14. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το θέμα φίλε μου είναι ότι το 90% και βάλε, ΝΟΜΊΖΟΥΝ ότι ξέρουν το αμάξι τους. Το γράφω ξεκάθαρα άλλωστε πιο πάνω... "εκεί που νομίζεις ότι το κάνεις κουδούνια, εκεί θα φας τη σφαλιάρα".

    Το ότι οδηγούμε σβέλτα, δεν μας κάνει πιλότους, ούτε και rally drivers να μπορούμε να σώνουμε το σύμπαν στην πρώτη στραβή.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  15. The Following 4 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    BILL007 (19-09-21), katsaraios (20-09-21), nikos valvetronic (22-09-21), Paris218d (20-09-21)

  16. #19
    Εγγραφή
    05-09-21
    Περιοχή
    Nikaia
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    5
    Thanked
    4
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω προσωπικα θα αναφερθω στους δρομους . Ασχετα εαν ειναι ταχειας κυκλοφορειας η επαρχιακος , σε χωριο η μεσα στην πολη. Δεν χρειαζοντε αυτα τα χιλιομετρα. Θες να βγαλεις την καψα σου ?? πηγαινε σε ενα tracking day με ενα club να εισαι ασφαλης και να εκτονωθείς. Ειναι κριμα να χανοντε ζωες και να παιρνουμε ζωες αλλων που δεν μας φταινε σε τιποτα. Προσοχη σε ολους και ασφαλη χιλιομετρα !!!!

  17. The Following 2 Users Say Thank You to Paris218d For This Useful Post:

    330Ci (21-09-21), Thomelef (20-09-21)

  18. #20
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    σχετικά με το ατύχημα πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω την ουσία της κουβέντας και φυσικά το τι προσπαθούμε να βρούμε. κάτω από ποιες συνθήκες έγινε; πως έγινε; αν έγινε επειδή ο οδηγός "ίσως" ήταν καβάλα πάνω σε ένα high; έγινε επειδή ήταν άπειρος; και φυσικά πολλά πολλά άλλα, που δε νομίζω να έχουν και κανένα νόημα. πάει, έγινε, τελείωσε. ο μάγκας έφυγε, δεν κατάλαβε χριστό και έχουν μείνει πίσω οι δικοί του να τραβάνε το κουπί. ναι, κάθε φορά που θα πατήσεις το πόδι σου κάτω, όσο έμπειρος και να 'σαι, η κακιά η στιγμή θέλει ένα κλάσμα του δευτερολέπτου για να έρθει. άλλωστε οι μισοί εδώ μέσα είμαι σίγουρος πως μέχρι και σήμερα ζούμε στην κυριολεξία από τύχη και τπτ άλλο. ας μην αναλωνόμαστε λοιπόν στο τι έφταιξε. κάποιος κυνηγούσε την τύχη του εκείνη την ώρα και αυτή απλά τελείωσε. αν, αν, αν...ναι, όλα τύχη είναι σε αυτή τη ζωή.
    μια επιλογη, ηταν αρκετη και μονο, για να καθορισει το ζω-πεθαινω στην προκειμενη.ΜΙΑ..ολες οι υπολοιπες που πηρε δεν επαιζαν σχεδον κανενα ρολο...
    η συναρτηση της ταχυτητας λοιπον, που τη θεωρω δεδομενη οταν καβαλας sport αμαξι, με την απουσια ηλεκτρονικου προστατη ηταν αρκετη για να τελειωσουν ολα..
    και θα μ πεις ποιο το νοημα νοημα του post..αφηστε τα συστηματα μεσα οταν θα πατε γρηγορα στο δρομο..αυτο..τιποτε αλλο!

  19. The Following 4 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BMWNAOUSSA (20-09-21), katsaraios (20-09-21), PANOS-E60 (20-09-21), Thomelef (20-09-21)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP