Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Ε36 air condition

  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ε36 air condition

    Καλησπερα σε ολους!
    Εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με το aircondition του αυτοκινητου:

    1)
    Σε Ε36 με αναλογικο διζωνικο κλιματισμο πρωτης γενιας ,με διακοπτες, οχι με ψηφιακη οθονη....θα πρεπει οταν παταω την ανακυκλωση αερα, χωρις να πατησω το χιονακι, να δουλευει και το air condition και ο κομπρεσσορας να ειναι κομπλαρισμενος?
    Εγω ειχα στο μυαλο μου πως η ανακυκλωση και το aircondition δουλευουν ανεξαρτητα το ενα με το αλλο...
    Δηλαδη πιστευα πως με ανακυκλωση και κλειστο aircondition, απλα θα ανακυκλωνει τον ηδη υπαρχοντα αερα μεσα στην καμπινα...
    Δε νομιζω να υπαρχει καποια βλαβη απλα θελω να σιγουρευτω οτι δουλευει με αυτον τον τροπο γι αυτο και ρωταω...


    2)
    Το aircondition μου εχει παρα πολυ καλη αποδοση ...ομως καποιες φορες κανει καποιο βουητο που το φερνει και μεσα στην καμπινα, το οποιο ειναι αναλογο των στροφων που εχει το μοτερ... και γενικα δεν το εχω κοιταξει απο τοτε που το πηρα το 2015...πρεπει να κανω καποιο service?

    Ενας φιλος μου ειπε οτι ενα καλο σερβις εκτος απο φρεον, παιρνει και καποια ειδικα λαδια μεσα..ισχυει κατι τετοιο?
    Το φρεον ειναι κατι Universal που παιρνουν ολα τα αυτοκινητα το ιδιο η υπαρχει ειδικη μαρκα/ποιοτητα bmw ???

    καποιες φορες ακουγεται και απο εξω οταν κομπλαρει ενα πολυ ελαφρυς τραχυς ηχος..βεβαια και το βουητο αλλα και ο εξωτερικος θορυβος ακουγονται σχετικα σπανια και οχι συνεχως... γενικα πρεπει να τσεκαρω κατι συγκεκριμενο? υπαρχει καποιο ρουλεμαν οπως στις τροχαλιες?

    Ευχαριστω για το χρονο σας!

  2. The Following User Says Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    BILL007 (27-08-21)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    1) Οπως το λες ειναι. Πρακτικά η ανακύκλωση κλείνει τον αέρα απ'εξω. Δεν έχει σχέση με τον κλιματισμό και αν πρέπει ή όχι να ειναι ανοιχτός.
    Το μόνο που θα δεις ίσως σαν διαφορά ειναι οταν ειναι ενεργοποιημένη και έχεις ανοιχτό τον κλιματισμό είναι να έχεις ελαφρά πιο αυξημένη ροή αέρα (σαν να φυσάει λίγο πιο δυνατά).

    2) Για το θόρυβο υπάρχουν πολλές αιτίες. Ξεκίνα με την κατάσταση του ιμάντα κλιματισμού. Αν δεν ειναι αυτό τότε ίσως είναι το ρουλεμάν του κομπρέσορα, δες στο βίντεο να καταλάβεις για τι μιλάμε



    Αν δεν ειναι και αυτό τότε τα πράγματα ειναι ίσως σοβαρότερα και φταίνει ο κομπρέσορας (αλλά το να τον κάνεις service δεν ειναι κάτι που έχω βρει στην Ελλάδα -εκτός και αν μιλάμε για DIY).


    [/URL]
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 27-08-21 στις 14:25



  4. #3
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι, ομως εμενα μολις πατησω την ανακυκλωση δουλευει και το air condition και φερνει παγωμενο αερα..θα δοκιμασω και στου πατερα μου που εχει το ψηφιακο κλιματισμο και θα ξαναγραψω.
    Οσο για το σερβις, μαλλον το ρουλεμαν θελει αλλαγη λογικα, γιατι ολα τα υπολοιπα ρουλεμαν στις τροχαλιες μαζι με τεντωτηρα και λουρια, τα ειχα αλλαξει προ διετιας.
    Εκτος απο το φρεον στο κυκλωμα του air condition παιρνει και λαδια ο κομπρεσορας ?

  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτος απο το φρεον στο κυκλωμα του air condition παιρνει και λαδια ο κομπρεσορας ?







  6. #5
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εκανα το τεστ... στο δικο μου μολις πατησω την ανακυκλωση μπαινει το air condition χωρις να ειναι πατημενο το χιονακι ....στου πατερα μου με το ψηφιακο διζωνικο δεν συμβαινει αυτο, δουλευει ανεξαρτητα...εγω ειχα στο μυαλο μου οτι πρεπει να δουλευει ετσι οπως στου πατερα μου.
    Καμια ιδεα κανεις ?

  7. #6
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Να πω μια μ@λ@κί@ ? (που λέει και ένας φίλος)
    Μήπως για κάποιο λόγο τα κουμπιά ,ανακύκλωση και a/c δουλεύουν ανάποδα? Καμιά φίσα βραχυκυκλωμένη, καμιά πλεξούδα κακοφτιαγμένη? Λέω τώρα...

  8. The Following User Says Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    BILL007 (07-09-21)

  9. #7
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αναποδα σιγουρα δε δουλευουν γιατι το a/c μπαινοβγαινει κανονικα (μονο με το κουμπι με το χιονακι) οταν η ανακυκλωση ειναι κλειστη, δηλαδη οταν τραβαει εξωτερικο αερα...επισης η ανακυκλωση δουλευει κανονικα απλα συμπαρασερνει και το a/c
    Εγω το καταλαβα τελειως τυχαια καθως το a/c το δουλευω κυριως με ανακυκλωση για να το ξεκουραζω με τον ηδη παγωμενο αερα τη καμπινας και απλα στο τελευταιο ταξιδι πατησα να κλεισει το χιονακι γιατι παγωσα και ειπα οσο κρατησει με ανακυκλωση και εν τελει δεν σταματαγε να φερνει παγωμενο αερα...μετα το τσεκαρα και σταματημενος και μπαινοβγαινε ο κομπερεσσορας και με τα 2 κουμπια...

    Παντως πληροφοριακα στο δικο μου το a/c ειναι εργοστασιακο ενω στου πατερα μου δεν ειχε καθολου καθως ειναι του 92' και εβαλε το διζωνικο με την οθονη σαν retrofit.

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP