Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ελαφρύς ήχος κουρδίσματος με απαλό γκάζι

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    08-07-21
    Μηνύματα
    3
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ελαφρύς ήχος κουρδίσματος με απαλό γκάζι

    Χαίρετε,

    Χαίρομαι που είναι η πρώτη μου ανάρτηση εδώ!

    Έχω ένα καινούργιο X2 sDrive18i για περίπου 9 μήνες και περίπου 11 χιλιάδες χιλιόμετρα.

    Τον τελευταίο μήνα παρατήρησα έναν παράξενο ήχο που τον ακούω εξωτερικά με τα παράθυρα κατεβασμένα. Ακούγεται σαν να κάποιος να χτυπάει χάντρες σε ένα γυάλινο μπουκάλι, ή σαν ελαφρύ κροτάλισμα ή σαν να κουρδίζεις ένα ρολόι ή σαν να κάνει συντονισμό.

    Αυτός ο ήχος ακούγεται μόνο όταν πατάω ανεπαίσθητα το γκάζι και σε χαμηλές στροφές. Στο ρελαντί ή όταν πιέζω περισσότερο το γκάζι, αυτός ο ήχος σταματά απότομα. Ακούγεται επίσης όταν βρίσκομαι σε όπισθεν και πιέζω ελαφρά το γκάζι. Το εντόπισα στιγμιαία κάποιες φορές και όταν αλλάζει ταχύτητες (είναι αυτόματο)

    Πήγα το αυτοκίνητο στο σέρβις και το πήγαμε μια βόλτα, αλλά δεν ξέρουν τι είναι, πιθανώς πιστεύουν ότι είναι κάτι που σχετίζεται με την αντλία λαδιού και απέκλεισαν θέμα κιβωτίου... Ισχυρίζονται ότι πρέπει να κρατήσουν το αυτοκίνητο μερικές ημέρες για αξιολόγηση.

    το πρόβλημα είναι ότι επειδή είναι καινούργιο αυτοκίνητο, θέλω να αποφύγω όσο το δυνατόν περισσότερο την όποια τυχαία αποσυναρμολόγηση για να εντοπιστεί το ζήτημα, τουλάχιστον αν είναι δυνατόν να έχω ιδέα από εσάς, πριν παραδώσω το αυτοκίνητο στο συνεργείο.

    Επισημαίνω ότι εκτός του τελευταίου μήνα, ΔΕΝ υπήρχε αυτός ο θόρυβος, ούτε φαίνεται να είναι από το ελάχιστο συνηθισμένο ζόρισμα που μπορώ να ακούω κάποιες φορές από τον κινητήρα.

    Επισυνάπτω ηχογραφήσεις σε περίπτωση που μπορείτε να με βοηθήσετε στον εντοπισμό της πιθανής αιτίας.

    Σας ευχαριστώ πολύ!

    https://drive.google.com/drive/folde...zD14HV3n_aBeI7

  2. The Following User Says Thank You to mmystery For This Useful Post:

    BILL007 (08-07-21)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP