Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ελαφρύς ήχος κουρδίσματος με απαλό γκάζι

  1. #1
    Εγγραφή
    08-07-21
    Μηνύματα
    3
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ελαφρύς ήχος κουρδίσματος με απαλό γκάζι

    Χαίρετε,

    Χαίρομαι που είναι η πρώτη μου ανάρτηση εδώ!

    Έχω ένα καινούργιο X2 sDrive18i για περίπου 9 μήνες και περίπου 11 χιλιάδες χιλιόμετρα.

    Τον τελευταίο μήνα παρατήρησα έναν παράξενο ήχο που τον ακούω εξωτερικά με τα παράθυρα κατεβασμένα. Ακούγεται σαν να κάποιος να χτυπάει χάντρες σε ένα γυάλινο μπουκάλι, ή σαν ελαφρύ κροτάλισμα ή σαν να κουρδίζεις ένα ρολόι ή σαν να κάνει συντονισμό.

    Αυτός ο ήχος ακούγεται μόνο όταν πατάω ανεπαίσθητα το γκάζι και σε χαμηλές στροφές. Στο ρελαντί ή όταν πιέζω περισσότερο το γκάζι, αυτός ο ήχος σταματά απότομα. Ακούγεται επίσης όταν βρίσκομαι σε όπισθεν και πιέζω ελαφρά το γκάζι. Το εντόπισα στιγμιαία κάποιες φορές και όταν αλλάζει ταχύτητες (είναι αυτόματο)

    Πήγα το αυτοκίνητο στο σέρβις και το πήγαμε μια βόλτα, αλλά δεν ξέρουν τι είναι, πιθανώς πιστεύουν ότι είναι κάτι που σχετίζεται με την αντλία λαδιού και απέκλεισαν θέμα κιβωτίου... Ισχυρίζονται ότι πρέπει να κρατήσουν το αυτοκίνητο μερικές ημέρες για αξιολόγηση.

    το πρόβλημα είναι ότι επειδή είναι καινούργιο αυτοκίνητο, θέλω να αποφύγω όσο το δυνατόν περισσότερο την όποια τυχαία αποσυναρμολόγηση για να εντοπιστεί το ζήτημα, τουλάχιστον αν είναι δυνατόν να έχω ιδέα από εσάς, πριν παραδώσω το αυτοκίνητο στο συνεργείο.

    Επισημαίνω ότι εκτός του τελευταίου μήνα, ΔΕΝ υπήρχε αυτός ο θόρυβος, ούτε φαίνεται να είναι από το ελάχιστο συνηθισμένο ζόρισμα που μπορώ να ακούω κάποιες φορές από τον κινητήρα.

    Επισυνάπτω ηχογραφήσεις σε περίπτωση που μπορείτε να με βοηθήσετε στον εντοπισμό της πιθανής αιτίας.

    Σας ευχαριστώ πολύ!

    https://drive.google.com/drive/folde...zD14HV3n_aBeI7

  2. The Following User Says Thank You to mmystery For This Useful Post:

    BILL007 (08-07-21)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mmystery Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρετε,

    Χαίρομαι που είναι η πρώτη μου ανάρτηση εδώ!

    https://drive.google.com/drive/folde...zD14HV3n_aBeI7
    Αρχικά καλωσήρθες στην παρέα μας! :welcome:

    Πόσταρε ξανά το λινκ απο το googledrive γιατί δεν ειναι σωστό



  4. #3
    Εγγραφή
    08-07-21
    Μηνύματα
    3
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σ' ευχαριστώ Bill!

    Το ορθό λινκ: https://drive.google.com/drive/folde...zD14HV3n_aBeI7

  5. The Following User Says Thank You to mmystery For This Useful Post:

    BILL007 (10-07-21)

  6. #4
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Νομιζω μια και εχεις εγγυηση μονοδρομος το να εμπιστευθεις την επισημη.Σιγουρα ξερουν περισσοτερα απο εμας και εχουν το αυτοκινητο στα χερια τους.Παρε ενα παρομοιο αντικαταστασης και παρτο πισω οταν εισαι σιγουρος οτι το προβλημα λυθηκε.

  7. The Following User Says Thank You to DIM27 For This Useful Post:

    BILL007 (10-07-21)

  8. #5
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εχω ποσταρει και εγω ενα παρομοιο προβλημα που ακουγεται απο την θεση του οδηγου μπροστα στο καπω ευθεια...μια προχειρη διαγνωση ειναι ρουλεμαν δυναμο..αλλα και εμενα μου ειπαν οτι πρεπει να μεινει μεσα για να βγουν ολα και να βρουν..αν ειναι κατι αλλο η' αυτο..εγω ομως εχω αμαξι δεκαετιας και δεν το ανοιγω..γιατι προτιμησα την αλλη λυση που μου προτειναν δλδ. να το αφησω να βγαλει το προβλημα..εσενα ομως ειναι καινουριο,δυστυχως αν θελεις να μην εχεις τρεχαματα μετα που θα υπολογιζεις σε κοστη, βαλτο στην επισημη να το βρουν..απλα διαλεξε καποια που να εχει καλο αρχιμηχανικο..εκτος αν ξερεις καποιον καλο εξω σε εξειδικευμενο ,που θα σου βρει τι εχει και το κανεις μετα στην επισημη..και εκει καποιον καλο ομως..εγω θα προτιμουσα αυτο καθοτι στην επισημη δεν τους εμπιστευομαι για την διαγνωση,βασιζονται μονο στους υπολογιστες και οχι στο μυαλο!

  9. #6
    Εγγραφή
    08-07-21
    Μηνύματα
    3
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα!

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς είμαι λίγο προκατειλημμένος από άλλη μάρκα αυτοκινήτου και την σχετική κάκιστη υπηρεσία σέρβις των επισήμων. Επίσης δεν γνωρίζω ακόμα στο δίκτυο κάποιον καλό μηχανικό ακόμα και για τα μικρά πραγαμτα πχ φίλτρα κτλ.

    Βασικά επιθυμώ να πάρω μια πρώτη γνώμη από κάποιον εξωτερικό μηχανικό πριν το πάω στην επίσημη. Έχετε μήπως κάποιον να προτείνετε στην Αθήνα;

    Ευχαριστώ!

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP