Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 88

Θέμα: Z4 e85 3.0 εκκεντροφοροι

  1. #1
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή Z4 e85 3.0 εκκεντροφοροι

    Καλησπερα στην παρεα!

    Οπως ειχα αναφερθει σε προηγουμενα ποστ και ειχαμε ολοι συμφωνησει οτι το μικροβιο της βελτιωσης δε φευγει ποτε και επειδη δεν αποτελω εξαιρεση τελικα προχωρησα σε μια πιο light βελτιωση(ειχα στο μυαλο μου κομπρεσσορα).

    Οι αποψεις πολλες και διαφορετικες για τον αν τελικα αξιζει τα λεφτα η οχι και αν υπαρχει ουσιαστικη διαφορα θα παραθεσω τη δικη μου εμπειρια ωστε να δωσω τη δικη μου οπτικη γωνια σε οποιον ενδιαφερεται να βαλει εκκεντροφορους στο αμαξι του.

    Αρχικα να πω οτι εγινε reprofile των εργοστασιακων και μια μικρη επιδιορθωση του εξαγωγης μιας και ειχε ταλαιπωρηθει λιγακι.

    Το αμαξι να υπενθυμισω οτι φοραγε ηδη ολοσωμη εξατμιση ,χταποδια (χειροποιητα) και καταλυτες 200ρηδες.

    Reprofile Μπουμπης(φοβερος στη δουλεια του και κατ εμε εξαιρετικος σαν ανθρωπος) και προγραμματισμος στον Δημητριαδη.

    Το αμαξι σε maha πριν στροφαλο 241 αλογα(βεβαια αν δε βγει σε ραμπα το μοτερ στροφαλο δεν μετρας ποτε ολοσωστα ).Για το τυπικο θα παω να ξαναμετρησω να δω τη διαφορα στο ιδιο δυναμoμετρο.

    Το αμαξι τωρα 234 αλογα τροχο και 36 κιλα ροπη.

    Στο δρομο..Αλλο αυτοκινητο..Χαμηλα δεν εχασε απολυτως τιποτα θα τολμουσα να πω οτι εγινε και πιο αμμεσο,ψηλα πολυ καλυτερο των προσδοκιων με αισθητη διαφορα ειδικα πανω απο τις 4500-5000 στροφες.

    Προσωπικα δεν μετανιωσα δευτερολεπτο για τα λεφτα που δωσα οπου σε συνδυασμο με το κοντυτερο διαφορικο(3.46) το αυτοκινητο ειναι απιστευτα ανετο στην πολη,λιγακι κουραστικο σε ταξιδια και πολυ διασκεδαστικο σε ωραιες βουνισιες διαδρομες.Απο αποψη πατηματων(εχουν γινει αρκετα μπορουν να αναφερθουν αν ζητηθει) στεκεται στο υψος του απεναντι σε αυτοκινητα με παραπανω αλογα και ροπη(σε λογικα επιπεδα παντα).20210528_114250.jpg

    Αυτα απο μενα, ελπιζω να βοηθησα οποιον σκεφτεται την συγκεκριμενη μετατροπη!!

    Υ.Γ:Αν το βαλα σε λαθος ενοτητα ζηταω συγχωρεση απο τους admin
    Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.
    ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

  2. The Following 7 Users Say Thank You to TOMIS For This Useful Post:

    BILL007 (25-06-21), dark knight (28-05-22), Dimimav (24-06-21), isou (24-06-21), nikos valvetronic (25-06-21), Vassilis ///M (26-06-21), wheelman (04-07-21)

  3. #2
    Εγγραφή
    31-01-10
    Περιοχή
    Larisa
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    278
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τα αλογα τροχό τα έβγαλε στου Δημητριαδη το δυναμόμετρο τροχό δλδ όπως γράφεις;;;
    Εάν ναι το νούμερο είναι πολύ καλό

  4. #3
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπερα!Ναι τα αλογα τα βγαλε τροχο στο δυναμομετρο του Δημητριαδη.

    Μου πε και ο ιδιος οτι το αποτελεσμα ηταν παρα πολυ καλο ,καλυτερο του μεσου ορου.
    Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.
    ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σούπερ!!!



  6. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    TOMIS (26-06-21)

  7. #5
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    μερακλιδικη βελτιωση απο τα παλια...ποιος τους χεζει τους κομπρεσσορες που κοβουν το στροφαρισμα.....μ αρεσεις φιλε tomi.!!!

    το αμαξι δειχνει να εχει παρει κανα 20αρι αλογακια παντου..και το διαγραμμα ροπης μ αρεσει γιατι δεν ειναι το τυπικο εκκεντροφορατο-δυναμη μονο ψηλα...

    μπραβο για το αποτελεσμα...αλλα μας εχεις πει τη μιση ιστορια..ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΑΤΗΜΑΤΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ..

  8. The Following User Says Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (27-06-21)

  9. #6
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αμα το αμαξι μπορουσε να υποστηριξει και το παραπανω στροφαρισμα απο περιφερειακα θα γαζωνε ακομα περισσοτερο... εχουμε peak στις 7400 που αν καταλαβα καλα ειναι και ο κοφτης του... αν δεν υπηρχε ο περιορισμος στο στροφαρισμα θα αξιζε να γυρναει παραπανω απο 8000

  10. The Following 2 Users Say Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    BILL007 (27-06-21), nik200 (27-06-21)

  11. #7
    Εγγραφή
    13-10-13
    Μηνύματα
    769
    Thanked
    1395
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν έβαζες Schrick 264/248 θα ήταν καλύτερα; Τώρα οι Μπουμπίσιοι τι μοίρες και βύθισμα έχουν;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Από 330 θέλω να μεγαλώσω να γίνω M3.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to JiMk86 For This Useful Post:

    BILL007 (27-06-21), nik200 (27-06-21)

  13. #8
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    μηχανολογικα..

    το 7400 με το 7800 ειναι το χαος..και γιατι το λεω αυτο...??αν εχετε παρατηρησει τα περισσοτερα μοτερ χωρις εξωτικες κεφαλες και αρα με ροπη χαμηλα, οπως καλη ωρα ο m54, δεν εχουν το καπακι για να ανεβουν σε αυτες τις στροφες...κοινως και να το πας, χωρις να σπασει δεν εχει νοημα, καθως δεν θα αποδωσει οπως πρεπει..αντι να δεις δηλαδη 15 αλογα εκει θα δεις 8.......αρα για να ανεβουμε μεχρι εκει θελει οπωσδηποτε συμπιεση-καπακι φτιαξιμο για να εχουμε το cfm, τον αερα δηλαδη να βαλουμε στο μοτερ μας.
    Απο κει και περα πως θα ανεβασουμε στροφαρισμα αν τα βαρια υδραυλικα ωστηρια μας δεν επαρκουν και κοινως "δεν προλαβαινουν να κλεισουν τη βαλβιδα" οπως λενε στη πιατσα..γιαυτο και τα στροφαριστα μοτερ πχ..honda bmw κτλ κτλ επιλεγουν μηχανικα ωστηρια και ρυθμισμα αρκετα συχνα..παραλληλα οι απαιτησεις για λαδι αυξανονται καθως μετα τις 7500 τα περισσοτερα μοτερ αρχιζουν και καινε καμποσο λαδακι αναλογικα με πριν...αρα θελει μελετη και αυτο...

    αυτα ειναι μερικα απο τα προβληματα του να ανεβασω κοφτη και ακομα δεν εχω φτασει στις θερμοκρασιες νερου που θα ειναι αυξημενες....!!!!

  14. The Following 5 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (27-06-21), dark knight (22-08-22), PetrosD (27-06-21), pilot (27-06-21), Vassilis ///M (27-06-21)

  15. #9
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Kαλησπερα!

    Να τα παρω με τη σειρα.Το αμαξι μου πε ο Δημητριαδης επαιρνε μεχρι τιw 7800 και θα δινε κι αλλο αλλα οπως ειπε ο φιλος nik2000 μπαινεις σε αλλες ιστοριες.Η προταση για ροικη πλανισμα να φτιαξουμε συμπιεση κτλ επεσε στο τραπεζι αλλα το κοστος ηταν αρκετα μεγαλο γι αυτα που θα δινε, συν του γεγονοτος οτι ηθελα το αμαξι να μη χασει τον καθημερινο του χαρακτηρα και να γινει τοσο ακραιο οδηγικα.

    Jimk86 εψαξα αρκετα και για σρικ , κατεληξα οτι και να ηταν καλυτεροι οι διαφορες δε θα ταν αισθητες σε αντιθεση με το κοστος το οποιο ηταν χαοτικα μεγαλο σε σχεση με το reprofile, το οποιο δεδομενου της δουλειας που κανει ο μπουμπης και του αποτελεσματος αξιζε τον κοπο.Με γρηγορο ψαξιμο και παιρνοντας αποτελεσματα απο γνωστους που χουν κανει την ιδια μετατροπη με επωνυμα προιοντα τυπου supersprint (εξατμισεις χταποδια κτλ ενω εγω εχω χειροποιητα) μπορω να πω οτι το αμαξι εβγαλε παραπανω απο τους περισσοτερους .Βεβαια εκει παιζουν ρολο και αλλα οπως την κατασταση του μοτερ, ο προγραμματιστης κτλ κτλ.Προσωπικα θεωρω οτι η επιλογη Μπουμπη αξιζει απο τη στιγμη που δεν αλλαζει το εργοστασιακο υλικο και χρησιμοποιει τους υπαρχοντες εκκεντροφορους.

    Οσο για τα specs των εκκεντροφορων δειτε παρακατω τη φωτο για τους εκκεντροφορους.
    184790733_829342581325049_8020771517248269427_n.jpg184790733_829342581325049_8020771517248269427_n.jpg

    Οσο για τα πατηματα nik φουντωτη!!!Εχω ανοιξει 2 φορες με ενα cayman το απλο (ξερω οτι ειναι σαν να κλεβω εκκλησια) και η διαφορα ηταν πολυυυ αισθητη(υπαρχει και βιντεο απο σταση που του κανω 2 αμαξια) και με ενα 350Ζ τυχαια στο δρομο οποτε δεν ξερω αν ηταν βελτιωμενο(πατησαμε με κορνες παρ ολα αυτα ) και παλι ημουν μπροστα απο 60 ρολλ και περιπου στα 120 ημουν ηδη ενα αμαξι μπροστα και ανοιγα.

    Περιμενω να πατησω με το S3 του κολλητο μου τελειως μαμα το διλιτρο που μου κανε πριν 1μιση αμαξι κενο σταθερο να δω τι θα αλλαξει αν και νομιζω παλι μπροστα θα ειναι .Οταν γινει θα κανω το αναλογο update!

    Και μια ερωτηση για τους γνωστες!Επειδη ο κοφτης ανεβηκε στις 7300 φοβαμαι να εκμεταλευτω τελειως τις εξτρα στροφες.Δε μιλαω για απανωτους και συχνους κοφτες, αλλα γενικα σε κανα πατηματα ποσο να τρεμω οτι θα παρω το μοτερ στα χερια που το κοφτιαζω τοσο πιο ψηλα απο το εργοστασιακο οριο?Εχει ανοχη το μοτερ σε τετοιες στροφες η να περιοριστω στις 7000-7100 που ημουν και πριν?
    Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.
    ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

  16. The Following User Says Thank You to TOMIS For This Useful Post:

    JiMk86 (27-06-21)

  17. #10
    Εγγραφή
    13-10-13
    Μηνύματα
    769
    Thanked
    1395
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπερα!

    Να τα παρω με τη σειρα.Το αμαξι μου πε ο Δημητριαδης επαιρνε μεχρι τιw 7800 και θα δινε κι αλλο αλλα οπως ειπε ο φιλος nik2000 μπαινεις σε αλλες ιστοριες.Η προταση για ροικη πλανισμα να φτιαξουμε συμπιεση κτλ επεσε στο τραπεζι αλλα το κοστος ηταν αρκετα μεγαλο γι αυτα που θα δινε, συν του γεγονοτος οτι ηθελα το αμαξι να μη χασει τον καθημερινο του χαρακτηρα και να γινει τοσο ακραιο οδηγικα.

    Jimk86 εψαξα αρκετα και για σρικ , κατεληξα οτι και να ηταν καλυτεροι οι διαφορες δε θα ταν αισθητες σε αντιθεση με το κοστος το οποιο ηταν χαοτικα μεγαλο σε σχεση με το reprofile, το οποιο δεδομενου της δουλειας που κανει ο μπουμπης και του αποτελεσματος αξιζε τον κοπο.Με γρηγορο ψαξιμο και παιρνοντας αποτελεσματα απο γνωστους που χουν κανει την ιδια μετατροπη με επωνυμα προιοντα τυπου supersprint (εξατμισεις χταποδια κτλ ενω εγω εχω χειροποιητα) μπορω να πω οτι το αμαξι εβγαλε παραπανω απο τους περισσοτερους .Βεβαια εκει παιζουν ρολο και αλλα οπως την κατασταση του μοτερ, ο προγραμματιστης κτλ κτλ.Προσωπικα θεωρω οτι η επιλογη Μπουμπη αξιζει απο τη στιγμη που δεν αλλαζει το εργοστασιακο υλικο και χρησιμοποιει τους υπαρχοντες εκκεντροφορους.

    Οσο για τα specs των εκκεντροφορων δειτε παρακατω τη φωτο για τους εκκεντροφορους.
    184790733_829342581325049_8020771517248269427_n.jpg184790733_829342581325049_8020771517248269427_n.jpg

    Οσο για τα πατηματα nik φουντωτη!!!Εχω ανοιξει 2 φορες με ενα cayman το απλο (ξερω οτι ειναι σαν να κλεβω εκκλησια) και η διαφορα ηταν πολυυυ αισθητη(υπαρχει και βιντεο απο σταση που του κανω 2 αμαξια) και με ενα 350Ζ τυχαια στο δρομο οποτε δεν ξερω αν ηταν βελτιωμενο(πατησαμε με κορνες παρ ολα αυτα ) και παλι ημουν μπροστα απο 60 ρολλ και περιπου στα 120 ημουν ηδη ενα αμαξι μπροστα και ανοιγα.

    Περιμενω να πατησω με το S3 του κολλητο μου τελειως μαμα το διλιτρο που μου κανε πριν 1μιση αμαξι κενο σταθερο να δω τι θα αλλαξει αν και νομιζω παλι μπροστα θα ειναι .Οταν γινει θα κανω το αναλογο update!

    Και μια ερωτηση για τους γνωστες!Επειδη ο κοφτης ανεβηκε στις 7300 φοβαμαι να εκμεταλευτω τελειως τις εξτρα στροφες.Δε μιλαω για απανωτους και συχνους κοφτες, αλλα γενικα σε κανα πατηματα ποσο να τρεμω οτι θα παρω το μοτερ στα χερια που το κοφτιαζω τοσο πιο ψηλα απο το εργοστασιακο οριο?Εχει ανοχη το μοτερ σε τετοιες στροφες η να περιοριστω στις 7000-7100 που ημουν και πριν?
    Να προσέχεις γιατι ξεσφύγγει το παξιμάδι της αντλίας λαδιου, φεύγει το γρανάζι και αν μείνεις χωρίς λάδια ανάβει λαμπάκι κ αν δε το παρεις χαμπάρι τα παίρνεις όλα στο χέρι, προσωπικά το έχω πάθει.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Από 330 θέλω να μεγαλώσω να γίνω M3.

  18. The Following 4 Users Say Thank You to JiMk86 For This Useful Post:

    Kostas Maras (30-06-21), nik200 (27-06-21), TOMIS (27-06-21), VanVIC (01-07-21)

Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP