Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 88

Θέμα: Z4 e85 3.0 εκκεντροφοροι

  1. #71
    Εγγραφή
    01-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    378
    Thanked
    359
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχάς να διευκρινίσω πως δε μου καίγεται καρφί για το αν τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα είναι ταχύτερα από το 90% των λοιπών αυτοκινήτων στους δρόμους. Που δεν είναι.

    Αφενός το αυτοκίνητο δεν αποτελεί επέκταση του πέους μου, δεν αυτοπροσδιορίζομαι μέσω αυτού, δεν φλεξάρω κλπ, αφετέρου η πλειοψηφία των αυτοκινήτων στους δρόμους καλύπτουν τη βασική μετακίνηση από το σημείο Α στο σημείο Β και μόνο αυτή.

    Η ενασχόληση με το αυτοκίνητο στη δική μου περίπτωση ταυτίζεται με την απόδραση από την καθημερινότητα, είναι δημιουργική απασχόληση, είναι project, είναι διασκέδαση, είναι απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων και άλλα τέτοια όμορφα.

    Εδώ λοιπόν συζητάμε για βελτιώσεις. Το E46 330i coupe είναι σαφώς ελαφρύτερο τόσο από το Ε46 330i cabrio όσο και από το Ε39 530i που έχω και το οποίο είναι φορτωμένο εξοπλισμό.

    Επίσης, το 330Ci είναι σε επιδόσεις λίγο πιο αργό από το MkV GTI του 2006 που είχα, το οποίο με τα 200 αλογάκια του και το DSG του ήταν ok αυτοκίνητο αλλά ήθελα κάτι παραπάνω.

    Το 6.7'' 0-100 δε μου λέει κάτι. Το 80-150 με 5η σε 17''+ όμως μου χτυπάει άσχημα. Και τα 15'' για το 400άρι μου φαίνονται πολλά.

    Αυτές τις τιμές ξέρεις πότε τις καταλαβαίνεις? Όταν είσαι π.χ. στις στροφές μετά τη Μεσσήνη, βλέπεις μια σεβαστή ευθεία, έχεις μπροστά σου ένα αγροτικό, ένα μαύρο βαν μερσεντές vip για τουρίστες με γλιτσοσαγιονάρα και μια μπετονιέρα του Λαρσινού, πας να προσπεράσεις και λες άσ'το θα γίνω τροπέτο. Την ίδια ώρα τα περνάει όλα σουβλάκι (μαζί κι εσένα) το νέο τρικύλινδρο τουρμπάτο σούπερμίνι με το έξυπνο κιβώτιο. Εκεί τι λες? Ότι είναι στο 10% των αυτοκινήτων που με περνούν? Και στο 99% των αυτοκινήτων που είναι οικονομικότερα, χωρίς τεκμήριο, χωρίς τέλη και με πράσινο δακτύλιο? Ή πιάνεις στιβαρά το τιμόνι, σανιδώνεις και βλέπεις πόσο σε αγαπάει ο Θεός?
    Καλά τα λες. Γενικά ο κανόνας λέει πως τα καινούργια αυτοκίνητα είναι καλύτερα απο τα παλιά. Προφανώς και ένα νεο πεμβε (ή άλλης μάρκας, δεν κολλάμε σε αυτό) με 1500cc μοτερ και διπλο τουρμπο θα περνάει σε επιδόσεις ένα αυτοκίνητο 20ετίας, ασχέτως αν ΤΟΤΕ ήταν κορυφή. Με βάση αυτό, όσα χρήματα και να ρίξεις (αν δεν μιλάμε για ακρότητες), δεν θα πιάσεις το καινούργιο.
    Προσωπικά δεν ένιωσα ποτέ να έχω θέμα στην προσπέραση, σε δυσκολες περιπτώσεις έσπαγα την 3η στα 160 και περνούσα τους πάντες. Πλέον (μάλλον λόγω ηλικίας και χρημάτων) δεν ψάχνομαι. Φιλοδοξώ να κρατήσω το αμαξάκι μου τουλάχιστον για άλλα 10 χρόνια (έχει μόνο 140.000km στο κοντέρ), μιας και το θεωρώ γενικά καλό, ασφαλές και απο τα πιο όμορφα μοντέλα που έχει βγάλει το Μόναχο.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to 330Ci For This Useful Post:

    BILL007 (06-09-22), S8N (26-08-22)

  3. #72
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    159
    Thanked
    194
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σχεδόν παρόμοια εμπειρία με τους από πάνω είχα(με) με το νέο -τότε- Passat με τον παντοδύναμο 1.6 και τα 75 ατίθασα καθαρόαιμα και Ολύμπια άτια του. Φορτωμένο με όλη την οικογένεια συν κάτι μπαγκάζια, είπαμε να προσπεράσουμε δύο φορτηγά που πήγαιναν καροτσάκι όλους εμάς τους δύσμοιρους από πίσω τους στην νέα -τότε- Εθνική προς Πάτρα. Χωρίς να τα πολυλογώ με την near-death experience που είχαμε, την Δευτέρα που γυρίσαμε Αθήνα, το Passat μπήκε κατευθείαν Καρέντα στη Βουλιαγμένης για τα σωθικά του 1.8....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Την ίδια ώρα τα περνάει όλα σουβλάκι (μαζί κι εσένα) το νέο τρικύλινδρο τουρμπάτο σούπερμίνι με το έξυπνο κιβώτιο. Εκεί τι λες? Ότι είναι στο 10% των αυτοκινήτων που με περνούν? Και στο 99% των αυτοκινήτων που είναι οικονομικότερα, χωρίς τεκμήριο, χωρίς τέλη και με πράσινο δακτύλιο?...
    Προς επίρρωσιν των λόγων του σοφού γέροντα, το ταπεινό Fiesta 1.0EB της γυναίκας μου με ένα απλούστατο και φθηνότατο Stg1 της Superchips περνάει το X3 μου από πάνω, από κάτω, από το πλάι, μπορεί και από μέσα, δεν το έχω δοκιμάσει

  4. The Following 2 Users Say Thank You to The Ace For This Useful Post:

    BILL007 (06-09-22), S8N (26-08-22)

  5. #73
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.515
    Thanked
    2707
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παντως φτασαμε απο το καντο 330 στο τα 330 δεν πανε μια. Η αληθεια οπως παντα ειναι καπου στην μεση. Ενα 330 συνδιαζει τα παντα κατ εμε. Δηλαδη εχεις ενα αυτοκινητο πολυτελες, ασφαλες και γρηγορο θα τολμουσα να πω και ομορφο( υποκειμενικο)Δηλαδη αυτο που κανει η Μπεμβε καλυτερα απο ολους. Συνδιαζει τα παντα σε ικανοποιητικο βαθμο. Σε καθε περιπτωση τα αλογα δεν ειναι λιγα. Απλα εχουν βγει αυτοκινητα σχετικα προσιτα που ειναι πιο γρηγορα. Οσον αφορα το 400αρι καπου στο ιδιο επαιζε και το χοντα s200 και αυτο λεει πολλα, 14.8. Οσον αφορα την συγκριση με τα μοντερνα σουπερμινι, δεν ειναι τωρινο το ερωτημα, το ιδιο ισχυε και τις έποχες πουντο gt και σαξο. Παλι 316 θα διαλεγα.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to dark knight For This Useful Post:

    BILL007 (31-08-22), pilot (26-08-22)

  7. #74
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    964
    Thanked
    559
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχάς να διευκρινίσω πως δε μου καίγεται καρφί για το αν τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα είναι ταχύτερα από το 90% των λοιπών αυτοκινήτων στους δρόμους. Που δεν είναι.

    Αφενός το αυτοκίνητο δεν αποτελεί επέκταση του πέους μου, δεν αυτοπροσδιορίζομαι μέσω αυτού, δεν φλεξάρω κλπ, αφετέρου η πλειοψηφία των αυτοκινήτων στους δρόμους καλύπτουν τη βασική μετακίνηση από το σημείο Α στο σημείο Β και μόνο αυτή.

    Η ενασχόληση με το αυτοκίνητο στη δική μου περίπτωση ταυτίζεται με την απόδραση από την καθημερινότητα, είναι δημιουργική απασχόληση, είναι project, είναι διασκέδαση, είναι απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων και άλλα τέτοια όμορφα.

    Εδώ λοιπόν συζητάμε για βελτιώσεις. Το E46 330i coupe είναι σαφώς ελαφρύτερο τόσο από το Ε46 330i cabrio όσο και από το Ε39 530i που έχω και το οποίο είναι φορτωμένο εξοπλισμό.

    Επίσης, το 330Ci είναι σε επιδόσεις λίγο πιο αργό από το MkV GTI του 2006 που είχα, το οποίο με τα 200 αλογάκια του και το DSG του ήταν ok αυτοκίνητο αλλά ήθελα κάτι παραπάνω.

    Το 6.7'' 0-100 δε μου λέει κάτι. Το 80-150 με 5η σε 17''+ όμως μου χτυπάει άσχημα. Και τα 15'' για το 400άρι μου φαίνονται πολλά.

    Αυτές τις τιμές ξέρεις πότε τις καταλαβαίνεις? Όταν είσαι π.χ. στις στροφές μετά τη Μεσσήνη, βλέπεις μια σεβαστή ευθεία, έχεις μπροστά σου ένα αγροτικό, ένα μαύρο βαν μερσεντές vip για τουρίστες με γλιτσοσαγιονάρα και μια μπετονιέρα του Λαρσινού, πας να προσπεράσεις και λες άσ'το θα γίνω τροπέτο. Την ίδια ώρα τα περνάει όλα σουβλάκι (μαζί κι εσένα) το νέο τρικύλινδρο τουρμπάτο σούπερμίνι με το έξυπνο κιβώτιο. Εκεί τι λες? Ότι είναι στο 10% των αυτοκινήτων που με περνούν? Και στο 99% των αυτοκινήτων που είναι οικονομικότερα, χωρίς τεκμήριο, χωρίς τέλη και με πράσινο δακτύλιο? Ή πιάνεις στιβαρά το τιμόνι, σανιδώνεις και βλέπεις πόσο σε αγαπάει ο Θεός?
    πολυ σωστα εκει χωλαινουν τα ατμοσφαιρικα στις ρεπριζ,εκει που χρειαζεσαι δυναμη να προσπερασεις..ποσο συχνα μενω απο δυναμη σε προσπερασεις και κατεβαζω μεχρι 3η για να βρω ειδικα σε ανηφοριτσες... βαλε και τα αφωνα ηλεκτρικα ροπες με το καλημερα σαν να εισαι σε 911 ,με περνουν και με παιρνουν για πλακα !

  8. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    S8N (26-08-22)

  9. #75
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dark knight Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως φτασαμε απο το καντο 330 στο τα 330 δεν πανε μια. Η αληθεια οπως παντα ειναι καπου στην μεση. Ενα 330 συνδιαζει τα παντα κατ εμε. Δηλαδη εχεις ενα αυτοκινητο πολυτελες, ασφαλες και γρηγορο θα τολμουσα να πω και ομορφο( υποκειμενικο)Δηλαδη αυτο που κανει η Μπεμβε καλυτερα απο ολους. Συνδιαζει τα παντα σε ικανοποιητικο βαθμο. Σε καθε περιπτωση τα αλογα δεν ειναι λιγα. Απλα εχουν βγει αυτοκινητα σχετικα προσιτα που ειναι πιο γρηγορα. Οσον αφορα το 400αρι καπου στο ιδιο επαιζε και το χοντα s200 και αυτο λεει πολλα, 14.8. Οσον αφορα την συγκριση με τα μοντερνα σουπερμινι, δεν ειναι τωρινο το ερωτημα, το ιδιο ισχυε και τις έποχες πουντο gt και σαξο. Παλι 316 θα διαλεγα.
    Πρέπει να οδηγήσεις μια 540i με τα 286 άλογα για να καταλάβεις πως δεν είναι οι 55 ίπποι παραπάνω (286 vs 231) που κάνουν τη διαφορά αλλά η πανταχού παρούσα θηριώδης ροπή του V8 (440Nm vs 300Nm).

  10. The Following 4 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (31-08-22), dark knight (26-08-22), dreamer (26-08-22), nik200 (01-09-22)

  11. #76
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.182
    Thanked
    14075
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να οδηγήσεις μια 540i με τα 286 άλογα για να καταλάβεις πως δεν είναι οι 55 ίπποι παραπάνω (286 vs 231) που κάνουν τη διαφορά αλλά η πανταχού παρούσα θηριώδης ροπή του V8 (440Nm vs 300Nm).



  12. #77
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7249
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχάς να διευκρινίσω πως δε μου καίγεται καρφί για το αν τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα είναι ταχύτερα από το 90% των λοιπών αυτοκινήτων στους δρόμους. Που δεν είναι.

    Αφενός το αυτοκίνητο δεν αποτελεί επέκταση του πέους μου, δεν αυτοπροσδιορίζομαι μέσω αυτού, δεν φλεξάρω κλπ, αφετέρου η πλειοψηφία των αυτοκινήτων στους δρόμους καλύπτουν τη βασική μετακίνηση από το σημείο Α στο σημείο Β και μόνο αυτή.

    Η ενασχόληση με το αυτοκίνητο στη δική μου περίπτωση ταυτίζεται με την απόδραση από την καθημερινότητα, είναι δημιουργική απασχόληση, είναι project, είναι διασκέδαση, είναι απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων και άλλα τέτοια όμορφα.

    Εδώ λοιπόν συζητάμε για βελτιώσεις. Το E46 330i coupe είναι σαφώς ελαφρύτερο τόσο από το Ε46 330i cabrio όσο και από το Ε39 530i που έχω και το οποίο είναι φορτωμένο εξοπλισμό.

    Επίσης, το 330Ci είναι σε επιδόσεις λίγο πιο αργό από το MkV GTI του 2006 που είχα, το οποίο με τα 200 αλογάκια του και το DSG του ήταν ok αυτοκίνητο αλλά ήθελα κάτι παραπάνω.

    Το 6.7'' 0-100 δε μου λέει κάτι. Το 80-150 με 5η σε 17''+ όμως μου χτυπάει άσχημα. Και τα 15'' για το 400άρι μου φαίνονται πολλά.

    Αυτές τις τιμές ξέρεις πότε τις καταλαβαίνεις? Όταν είσαι π.χ. στις στροφές μετά τη Μεσσήνη, βλέπεις μια σεβαστή ευθεία, έχεις μπροστά σου ένα αγροτικό, ένα μαύρο βαν μερσεντές vip για τουρίστες με γλιτσοσαγιονάρα και μια μπετονιέρα του Λαρσινού, πας να προσπεράσεις και λες άσ'το θα γίνω τροπέτο. Την ίδια ώρα τα περνάει όλα σουβλάκι (μαζί κι εσένα) το νέο τρικύλινδρο τουρμπάτο σούπερμίνι με το έξυπνο κιβώτιο. Εκεί τι λες? Ότι είναι στο 10% των αυτοκινήτων που με περνούν? Και στο 99% των αυτοκινήτων που είναι οικονομικότερα, χωρίς τεκμήριο, χωρίς τέλη και με πράσινο δακτύλιο? Ή πιάνεις στιβαρά το τιμόνι, σανιδώνεις και βλέπεις πόσο σε αγαπάει ο Θεός?
    να τα πιασουμε ενα ενα..
    1) o m54 σαν μεγαλο κυβικατο-εξακυλινδρο σε σειρα μοτερ θα δειξει τα πλεονεκτηματα του μετα τα 150 λογω οτι εκει ροπιαζει (4000-6000rpm)..οπως πχ..ο m30 μου...σε αντιθεση με τα συγχρονα τουρμπακiα που ασθμαινουν εκει λογω κυβισμου και μικρου turbo με ευρος 3000-5000..πραγματι εκει στις στροφες τις μεσσηνης αμα κατεβασεις με τα παιδια μεσα στις 4300 πρωτον θα αγριοκοιταξει η γυναικα και τα παιδια ή θα τρομαξουν ή θα γουσταρουν...ετσι δημιουργουνται παιδια σαν εμας...!!
    2) προεκταση του πουλιου??..προφανως..η προσπεραση λενε καποιοι σοφοι γεροντες υπονοει οτι "γ@μ@θ" τον αλλο....αχαχχααχαχαχαχαχαχ
    3) το 39αρι τα χουμε πει εκατονταδες φορες χρειαζεται ενα κομπρεσσορα..θα ναι η τονωση του ηθικου σου...παρεα με το μεγαλωμα του "εγω" σου..δεν υπονοω τιποτα σεξουαλικο..
    4) για να μπουμε παλι στο θεμα..τα εκκεντρα στο m54 θα δωσουν παλι ψηλα..αλλα ποσο θα γλιτωσεις νομιζεις???θα κερδισεις 1 δευτερο με 3η και θα χασεις 1.5 δευτερο στην 5η για το αντιστοιχο 80-150....κοινως τριχες κατσαρες...δυστυχως μονοδρομος το κυβικο ή το turbo σε βαρυ αμαξι....
    5) ακομα δεν βγηκε συμπερασμα οτι δεν εχει νοημα να σκαλιζεις τον m54?????

  13. The Following 3 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (01-09-22), PetrosD (01-09-22), S8N (01-09-22)

  14. #78
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7249
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολυ σωστα εκει χωλαινουν τα ατμοσφαιρικα στις ρεπριζ,εκει που χρειαζεσαι δυναμη να προσπερασεις..ποσο συχνα μενω απο δυναμη σε προσπερασεις και κατεβαζω μεχρι 3η για να βρω ειδικα σε ανηφοριτσες... βαλε και τα αφωνα ηλεκτρικα ροπες με το καλημερα σαν να εισαι σε 911 ,με περνουν και με παιρνουν για πλακα !
    δυνατες ρεπριζ σε ενα ατμοσφαιρικο αμαξι ισον..κυβικο στροφαρισμα και σωστο βημα...γιαυτο και τα ατμοσφαιρικα m στεκονται καλα ακομα και σημερα. τωρα αν βαλεις και turbo σε εναν s54 ή σε ενα k20 το αμαξι ειναι απιαστο γιατι εχεις παρεα με το μεγαλο turbo (πολλα καυσαερια τα πολυστροφα) και 8000rpm...

  15. The Following 2 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (01-09-22), S8N (01-09-22)

  16. #79
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στις ενδιαμεσες ρεπριζ και ατα προσπερασματα παντως, εγω ηταν «σαν να πηρα αλογα» οταν αλλαξα διαφορικο απο 3.15 σε 3.46.
    Ηταν μονιμως στις ροπες του το μοτερ και με μια γκαζια εξαφανιζοταν.
    Just saying.

  17. The Following 3 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (01-09-22), nik200 (01-09-22), S8N (01-09-22)

  18. #80
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ σήμερα που έπρεπε να πάω σε μια επαγγελματική συνάντηση σε γειτονικό νομό, πάντως, πήρα το S60. Δίλιτρο, πεντακύλινδρο, τούρμπο από τα παλιά, τα καλά, τα τεράστια, που το λαγκ μετριέται με ημερολόγιο, και με περισσότερη ροπή από το πενβέ. Και καλύτερα καθίσματα. Και τώρα που δεν κάνει χιλιόμετρα σε καθημερινή βάση, έχω κωλοψηθεί να του βάλω και ένα προγραμματάκι της BSR, να τσιμπήσει λίγο πίεση, να φτάσει τα 210 ξανθιά σουηδικά αλόγατα.


  19. The Following 3 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    BILL007 (01-09-22), PetrosD (01-09-22), S8N (01-09-22)

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6789 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP