Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 88

Θέμα: Z4 e85 3.0 εκκεντροφοροι

  1. #61
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    134,18 ευρώ είναι το φθηνότερο στο Autodoc. Κωδικός ανταλλακτικού 0 280 218 067 (Bosch).

    Μόλις έστειλα email για εκκεντροφόρους: 1255 ευρώ οι Schrick, 450 ευρώ τα tappets. Χταπόδια και καταλύτες Schmiedmann τους έχει ο ίδιος στο site 810 ευρώ. Για την πεταλούδα το είπες και μόνος σου, 220 ευρω. Όλα αυτά χωρίς εργατικά, φλάντζες, βίδες, προγραμματισμό. Θες και μια εισαγωγή Μ50 γιατί η τροποποιημένη Ν54 από Racemode πάει πάνω από 1000αρικο; Βάλε πλακάκια για να πατήσει, πλακάκι για την πεταλούδα, καινουργια μπεκ γιατί μπαίνουν ανάποδα και του Μ54Β30 είναι κατευθυντικά, σωληνώσεις, oil catch can, περισσότερα εργατικά, προγραμματισμό για τον αισθητήρα θερμοκρασίας... Καλά κρασιά. Και 270 δε φτάνει ούτε για πλάκα. Και να έφτανε, θα δουλεύει σαν Χόντα ψηλά. Αυτά δεν είναι για βαριές καροτσες. Οι βαριές καροτσες θέλουν ΡΟΠΗ.

  2. The Following 3 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    46_BlackSmoke (24-08-22), BILL007 (06-09-22), Vassilis ///M (28-08-22)

  3. #62
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.515
    Thanked
    2707
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αρη σιγουρα δεν ειναι φτηνο. Αν αναλογιστει καποιος οτι σε τουρμπο μοτερ με τα μισα χρηματα παιρνουν 50-60 αλογα. Ωστοσο ειναι αδικο να το συγκρινουμε με τουρμπο. για καποιον που επιμενει ατμοσφαιρικα η γνωμη μου με αυτα που ακουω και βλεπω, ειναι οτι τα 270 ειναι εφικτα και μαλιστα χωρις το μαφ και κυριως χωρις την εισαγωγη Μ50 που σε ατμοσφαιρικες εφαρμογες δεν δινει σημαντικο κερδος. Το μονο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι να αποδιδει σαν χοντα. Οι εκκεντροφοροι ειναι πρωτο σταδιο δρομισιοι καθαρα. Με ενα καλο προγραμμα δεν αποκλειεται να δεις καιλιγο παραπανω νευρο χαμηλα. Τελος τα 35-40 αλογα ατμοσφαιρικα ειναι παντου και παντα αξιοπιστα. Το θεμα της αντλιας αφορα το μοτερ με οποιαδηποτε βελτιωση. Σιγουρα κομπρεσσορας η τουρμπο εχει πολλασια κερδη. Αλλα σχεσδον τριπλασιο και βαλε κοστος.

    Χωρις να ξερω, υποθετω οτι ενα rebuild για α μπει τουρμπο θα γινει. Θες τουρμπινα μεγαλη καινουρια, μπεκ, εισαγωγη Μ50 , αντλια βενζινης, ιντερκουλερ, προγραμμα αν οχι εγκεφαλο αγραφο και τελος τον εξατμισε που θελει αρκετο χρημα.

  4. #63
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν έχουν ροπή βρε Γιάννη αυτά τα μοτέρ. Τα άλογα σαν νούμερο δε λένε κάτι.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (06-09-22), dark knight (24-08-22)

  6. #64
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.515
    Thanked
    2707
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το ξερω ειναι βαρυ το καμπριο. Φωτια στο δρομο δεν θα βαλει

  7. #65
    Εγγραφή
    01-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    378
    Thanked
    359
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συγγνώμη, αλλά μιλάμε για 250 αλόγατα και τα θεωρείτε λίγα; Το δικο μου πιάνει 0-100 σε 6 δευτερολεπτα και κάτι, είναι αργό δλδ αυτό; Μηπως ζουμε σε κανα Ντουμπάι και δεν το ξέρω;
    Νταξει, αν συγκρίνεις με Μ πεμβε, προφανως και δεν "βαζει φωτια στην άσφαλτο", αλλά σε σχέση με το 90% των αυτοκινήτων που συναντάς στο δρόμο απλά δεν υπάρχει επαφή.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to 330Ci For This Useful Post:

    dark knight (25-08-22), PetrosD (25-08-22)

  9. #66
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.515
    Thanked
    2707
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Προσωπικα εχω καμπριο και ειναι 1600 κιλα. Σιγουρα αργο δεν θα θεωρειται. Απλα ο Αρης το συγκρινει σε σχεση με εφαρμογη τουρμπο που ο τριλιτρος ξεμπαζωνει την ασφαλτο στα 400 αλογα

  10. #67
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχάς να διευκρινίσω πως δε μου καίγεται καρφί για το αν τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα είναι ταχύτερα από το 90% των λοιπών αυτοκινήτων στους δρόμους. Που δεν είναι.

    Αφενός το αυτοκίνητο δεν αποτελεί επέκταση του πέους μου, δεν αυτοπροσδιορίζομαι μέσω αυτού, δεν φλεξάρω κλπ, αφετέρου η πλειοψηφία των αυτοκινήτων στους δρόμους καλύπτουν τη βασική μετακίνηση από το σημείο Α στο σημείο Β και μόνο αυτή.

    Η ενασχόληση με το αυτοκίνητο στη δική μου περίπτωση ταυτίζεται με την απόδραση από την καθημερινότητα, είναι δημιουργική απασχόληση, είναι project, είναι διασκέδαση, είναι απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων και άλλα τέτοια όμορφα.

    Εδώ λοιπόν συζητάμε για βελτιώσεις. Το E46 330i coupe είναι σαφώς ελαφρύτερο τόσο από το Ε46 330i cabrio όσο και από το Ε39 530i που έχω και το οποίο είναι φορτωμένο εξοπλισμό.

    Επίσης, το 330Ci είναι σε επιδόσεις λίγο πιο αργό από το MkV GTI του 2006 που είχα, το οποίο με τα 200 αλογάκια του και το DSG του ήταν ok αυτοκίνητο αλλά ήθελα κάτι παραπάνω.

    Το 6.7'' 0-100 δε μου λέει κάτι. Το 80-150 με 5η σε 17''+ όμως μου χτυπάει άσχημα. Και τα 15'' για το 400άρι μου φαίνονται πολλά.

    Αυτές τις τιμές ξέρεις πότε τις καταλαβαίνεις? Όταν είσαι π.χ. στις στροφές μετά τη Μεσσήνη, βλέπεις μια σεβαστή ευθεία, έχεις μπροστά σου ένα αγροτικό, ένα μαύρο βαν μερσεντές vip για τουρίστες με γλιτσοσαγιονάρα και μια μπετονιέρα του Λαρσινού, πας να προσπεράσεις και λες άσ'το θα γίνω τροπέτο. Την ίδια ώρα τα περνάει όλα σουβλάκι (μαζί κι εσένα) το νέο τρικύλινδρο τουρμπάτο σούπερμίνι με το έξυπνο κιβώτιο. Εκεί τι λες? Ότι είναι στο 10% των αυτοκινήτων που με περνούν? Και στο 99% των αυτοκινήτων που είναι οικονομικότερα, χωρίς τεκμήριο, χωρίς τέλη και με πράσινο δακτύλιο? Ή πιάνεις στιβαρά το τιμόνι, σανιδώνεις και βλέπεις πόσο σε αγαπάει ο Θεός?

  11. The Following 10 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    ///Maniac (25-08-22), 46_BlackSmoke (25-08-22), BILL007 (06-09-22), dark knight (25-08-22), dreamer (26-08-22), GiannisRob (25-08-22), isou (25-08-22), PetrosD (26-08-22), Vassilis ///M (28-08-22), wheelman (26-08-22)

  12. #68
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.515
    Thanked
    2707
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αρη ξεκαθαρα αν με αγαπαει ο θεος. Και σταματαω το βαν να δω κραξω τον καλτσωτο γλιτσοσαγιοναρα.

  13. #69
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.515
    Thanked
    2707
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αρη we die like real men!!!!

  14. The Following 2 Users Say Thank You to dark knight For This Useful Post:

    BILL007 (06-09-22), S8N (25-08-22)

  15. #70
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν είσαι π.χ. στις στροφές μετά τη Μεσσήνη, βλέπεις μια σεβαστή ευθεία, έχεις μπροστά σου ένα αγροτικό, ένα μαύρο βαν μερσεντές vip για τουρίστες με γλιτσοσαγιονάρα και μια μπετονιέρα του Λαρσινού, πας να προσπεράσεις και λες άσ'το θα γίνω τροπέτο. Την ίδια ώρα τα περνάει όλα σουβλάκι (μαζί κι εσένα) το νέο τρικύλινδρο τουρμπάτο σούπερμίνι με το έξυπνο κιβώτιο. Εκεί τι λες? Ότι είναι στο 10% των αυτοκινήτων που με περνούν? Και στο 99% των αυτοκινήτων που είναι οικονομικότερα, χωρίς τεκμήριο, χωρίς τέλη και με πράσινο δακτύλιο? Ή πιάνεις στιβαρά το τιμόνι, σανιδώνεις και βλέπεις πόσο σε αγαπάει ο Θεός?
    Άρη ξυπνάς μνήμες!

    Το Πάτρα - Πύλος ήταν το πρώτο ταξίδι που φόρτωσα στο Ε39, όταν το πήρα, πέρισυ το καλοκαίρι. Σε αντίστοιχο σημείο, συνηθισμένος όντας από την ευκολία με την οποία διεκπεραιώνει τις προσπεράσεις το S60, βγάζω φλας να προσπεράσω βυτίο πλήρες προσφιλούς αναφλέξιμου υγρού, ανήκον εις γνωστήν αγγλικήν εταιρίαν που για χάρην τούτου του ζουμιού, ανακάτωσε όλη τη μέση ανατολή τη δεκαετία του 1930.

    Για να μην πολυλογώ, το S60 οδηγείται σαν αυτόματο στην εθνική. Δεν πατάς συμπλέκτη, παρά μόνο αν αποφασίσεις να πληρώσεις διόδια χωρίς e-pass. Για όλα τα άλλα, διατηρείς την 5η ταχύτητα χωρίς προβλήματα.

    Στην πρώτη μου επαφή με το αντίθετο ρεύμα με το Ε39 είπα να κάνω το ίδιο. Βγαίνω και σανιδώνω με 5η. Δεν έγινε κάτι. Κατέβασα 4η. Ούτε τότε έγινε κάτι. Ακόμα κοίταζα τον πίσω προφυλακτήρα του βυτίου, αδυνατώντας να καταλάβω γιατί δεν άλλαξε κάτι, παρότι ο ποδομοχλός του γκαζιού κόντευε να ξύσει την άσφαλτο. Εν πάση περιπτώσει, κατεβάζοντας 3η κάτι άρχισε να κινείται, περάσαμε το βυτίο, μπήκαμε πάλι στο ρεύμα μας, ξεσπάσαμε την οργή μας με μερικές ψαλμωδίες από την Καινή Διαθήκη (που θα έπρεπε να λέγεται Λιγότερο Παλιά Διαθήκη) και αναρωτιώμασταν γιατί συνέβη αυτό. Με τη σύντροφο καταλήξαμε, ότι αν δεν θες κάθε φορά να αναρωτιέσαι αν εκτός από βύσμα στην κυβέρνηση έχεις και βύσμα στους ουρανούς, καλό είναι αυτά τα ταξίδια να γίνονται με το Volvo.

  16. The Following 6 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    BILL007 (06-09-22), isou (25-08-22), nikos valvetronic (26-08-22), PetrosD (26-08-22), S8N (25-08-22), Vassilis ///M (28-08-22)

Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP