Σελίδα 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 88

Θέμα: Z4 e85 3.0 εκκεντροφοροι

  1. #41
    Εγγραφή
    13-10-13
    Μηνύματα
    769
    Thanked
    1395
    Rides
    0

    Προεπιλογή Z4 e85 3.0 εκκεντροφοροι

    Κατανοητά όλα αυτά...

    Ο Μ54Β30 απ τη φύση του αποδίδει καλά χαμηλά, μετα απ όλες αυτες τις αλλαγες ήταν αισθητη η πτώση στα χαμηλά; Δηλαδη πχ αν ήσουν κάπου με 4η και όταν το είχες εργοστασιακό και πήγαινες χαλαρά και πατούσες γκάζι ανέβασε, ενώ μετα στις ίδιες συνθήκες δεν θα τραβούσε οπότε έπρεπε να κατεβάσεις 3η μετα τους εκκεντροφόρους;

    Τα λεω αυτά γιατί εμένα ειναι Ε46 330 με μαμά βήμα 2.93 και φοβάμαι μήπως ψοφήσει στα χαμηλά...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Από 330 θέλω να μεγαλώσω να γίνω M3.

  2. The Following User Says Thank You to JiMk86 For This Useful Post:

    BILL007 (25-09-21)

  3. #42
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο JiMk86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατανοητά όλα αυτά...

    Ο Μ54Β30 απ τη φύση του αποδίδει καλά χαμηλά, μετα απ όλες αυτες τις αλλαγες ήταν αισθητη η πτώση στα χαμηλά; Δηλαδη πχ αν ήσουν κάπου με 4η και όταν το είχες εργοστασιακό και πήγαινες χαλαρά και πατούσες γκάζι ανέβασε, ενώ μετα στις ίδιες συνθήκες δεν θα τραβούσε οπότε έπρεπε να κατεβάσεις 3η μετα τους εκκεντροφόρους;

    Τα λεω αυτά γιατί εμένα ειναι Ε46 330 με μαμά βήμα 2.93 και φοβάμαι μήπως ψοφήσει στα χαμηλά...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    εγώ ατμοσφαιρικός είχα schrick 264/248 (ακόμα τους φοράω) και δεν είχα χάσει πουθενά. ειδικά ψηλά ήταν αισθητή η διαφορά ακόμα και πριν να πειράξω τη χαρτογράφηση. είχα όμως και χταπόδια που είναι απαραίτητα.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    BILL007 (25-09-21), Kostas Maras (26-09-21)

  5. #43
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο JiMk86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατανοητά όλα αυτά...

    Ο Μ54Β30 απ τη φύση του αποδίδει καλά χαμηλά, μετα απ όλες αυτες τις αλλαγες ήταν αισθητη η πτώση στα χαμηλά; Δηλαδη πχ αν ήσουν κάπου με 4η και όταν το είχες εργοστασιακό και πήγαινες χαλαρά και πατούσες γκάζι ανέβασε, ενώ μετα στις ίδιες συνθήκες δεν θα τραβούσε οπότε έπρεπε να κατεβάσεις 3η μετα τους εκκεντροφόρους;

    Τα λεω αυτά γιατί εμένα ειναι Ε46 330 με μαμά βήμα 2.93 και φοβάμαι μήπως ψοφήσει στα χαμηλά...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Καλημέρα φίλε μου.

    Το αμάξι δεν έχασε πουθενά απολύτως.Το ίδιο φοβόμουν και γω αλλά τολμώ να πω ότι κέρδισε και στα χαμηλά, όχι όσο στα ψηλά, αλλά κέρδισε.Και γω έχω χταπόδια που τα θεωρώ απαραίτητα για να θεωρηθεί ολοκληρωμένη η μετατροπή και κυρίως για να μην κάθεσαι μετά να σκέφτεσαι πως θα ταν αν ειχα χταποδια , μήπως αν έβαζα δε θα χανα χαμηλά μήπως θα πήγαινε καλύτερα κτλ. Βέβαια έχω πιο κοντό διαφορικό (3.46) απο το μαμά το οποίο σίγουρα θα παίζει ρόλο στην αίσθηση στα χαμηλά.
    Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.
    ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

  6. The Following User Says Thank You to TOMIS For This Useful Post:

    BILL007 (26-09-21)

  7. #44
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.514
    Thanked
    2705
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αραγε με reprofiled εκκεντροφορους, μεγαλυτερη πεταλουδα, χταποδια, καταλυτες, τελικο, εισαγωγη Dinan και σωστο προγραμμα τα 270 ατμοσφαιρικα θα ηταν εφικτα;

  8. #45
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μ54Β30 κολλητου μου με ολοσωμη εξατμιση και ενα ελευθερας στο μαμα φιλτροκουτι εβγαλε 235 ροδα σε γνωστο προγραμματιστη...που σημαινει οτι ειναι πολυ κοντα στο νουμερο που αναφερεις.
    Αν και προσωπικα κραταω μια επιφυλαξη για το ποσο ισχυει αυτο το νουμερο, η διαφορα σε σχεση με το μαμα ηταν αρκετα μεγαλη.

  9. #46
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μ54Β30 κολλητου μου με ολοσωμη εξατμιση και ενα ελευθερας στο μαμα φιλτροκουτι εβγαλε 235 ροδα σε γνωστο προγραμματιστη...που σημαινει οτι ειναι πολυ κοντα στο νουμερο που αναφερεις.
    Αν και προσωπικα κραταω μια επιφυλαξη για το ποσο ισχυει αυτο το νουμερο, η διαφορα σε σχεση με το μαμα ηταν αρκετα μεγαλη.
    Αυτα χωρις εκκεντροφορους?Δυσκολο να παρει 35-40 αλογα μονο με εξατμιση ,αλλα δε γνωριζω και πολλα για να μπορω να το πω με βεβαιοτητα.

    Παντως τα 235 τροχο που εβγαλε και το δικο μου ειναι γυρω στα 270 μοτερ αν οχι και λιγο παραπανω.

    Παρ'ολα αυτα το θεμα δεν ειναι τα αλογα, ειναι το πως παει το αμαξι και πως στεκεται σε ισαξια αμαξια.Μπορω να πω οτι 1 χρονο μετα με φιλικα πατηματα με αμαξια φιλων παει καλυτερα του αναμενομενου..Ο,τι φιλικο πατημα εχω κανει μεχρι 280 αλογα ειμαι μπροστα η το χειροτερο πλαι πλαι.Μιλαω για αμαξια οχι καρυδοτσουφλα 800 και 900 κιλα.
    Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.
    ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

  10. The Following User Says Thank You to TOMIS For This Useful Post:

    dark knight (23-08-22)

  11. #47
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.514
    Thanked
    2705
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πες μας αν θες μερικα παρηματα

  12. #48
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    378
    Thanked
    359
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dark knight Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αραγε με reprofiled εκκεντροφορους, μεγαλυτερη πεταλουδα, χταποδια, καταλυτες, τελικο, εισαγωγη Dinan και σωστο προγραμμα τα 270 ατμοσφαιρικα θα ηταν εφικτα;
    Ακριβώς με όλα αυτά που λες, με ολόσωμη supersprint, εγώ το μέτρησα (προ 10ετίας που έκανα τη μετατροπή) 265 στρόφαλο και 232 ρόδα. Δε νομίζω να πηγαίνει πολύ παραπάνω.
    Πάντως το κόστος ήταν πολύ μεγάλο σε σχέση με το αποτέλεσμα, αν είχα βάλει π.χ ένα ESS. Μονο η supersprint έκανε 4500, όταν ο ESS τότε είχε 5.500-6.000 στο πρώτο στάδιο. Και εκεί μιλάγαμε για 100 άλογα, όχι 30.

  13. The Following User Says Thank You to 330Ci For This Useful Post:

    dark knight (24-08-22)

  14. #49
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν παμε με βαση τα λεγομενα των περισσοτερων οτι με ενα απλο προγραμμα πας γυρω στα 250 τοτε τα αλλα 10 15 με μια ολοσωμη δεν ειναι κατι αδιανοητο ειδικα αν μιλαμε για την κακη εξατμιση των μ54.

  15. #50
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18801
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ρε συ Γιάννη, και να σου απαριθμήσει τα πατήματα, τι συμπέρασμα θα βγάλεις;

    Οι ζωντανοί με τους ζωντανούς και οι πεθαμένοι με τους πεθαμένους, όπως είχε γράψει κάποιος κάποτε (για ένα άνοιγμα με Octavia). Το Ζ4 ζυγίζει 1280 κιλά. Εσύ είσαι 400 κιλά πάνω. Άντε γεια.

    Ξεκόλλα με τις ατμοσφαιρικές βελτιώσεις. Έχουν περάσει 20 χρόνια από τότε που σταμάτησε να παράγεται το μοτέρ αυτό, τότε η άγνοια προγραμματισμού είχε καταστήσει τους κομπρεσσορες μονόδρομο, σήμερα με πολύ λιγότερα χρήματα τουρμπιζεις με ασφάλεια και με καλύτερα αποτελέσματα.

    Εννοείται πως εισαγωγές DINAN κλπ που σκέφτεσαι είναι πεταμένα λεφτά. Αυτά μόνο για φωτογραφία στο Max Power κάνουν, δίπλα σε ξεκωλες με στρινγκ και πορνογοβες.

  16. The Following 5 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    dark knight (24-08-22), dreamer (24-08-22), PetrosD (24-08-22), Snoo (24-08-22), Vassilis ///M (28-08-22)

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP