Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 88

Θέμα: Z4 e85 3.0 εκκεντροφοροι

  1. #21
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισυνάπτω εικόνα με δυναμομέτρηση του δικού μου Ζ3 με τους Schrick και full Supersprint, με 200άρηδες καταλύτες, πριν μπεί ο ESS βέβαια...
    Συνημμένο Αρχείο 45222
    Πολυ ωραιο αποτελεσμα και το δικο σου!Ιδιο μοτερ ειχε το Ζ3 σου?Η ροπη που ειχε βγαλει τα 3 κιλα λιγοτερο περιπου που εβγαλε απο που πιστευετε οτι δικαιολογειται?Οτι η δυναμομετρηση εγινε αλλου και μετρηθηκε στροφαλος , απο τα περιφερειακα τους εκκεντροφορους?

    Οσον αφορα τον κοφτη κανω τον σταυρο μου και προχωραω. Ο Δημητριαδης μου πε οτι ολα εκει τα φτανει και ποτε κανενα δεν καηκε αλλα παιζουν παρα πολλα ρολο και κυριως η συντηρηση και κατασταση του κινητηρα κτλ κτλ/
    Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.
    ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

  2. #22
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι μπουμπισιοι μου φαινονται πιο ζωντανοι ψηλα..καθαρα απο τα διαγραμματα οσο μπορω να καταλαβω...σαν αποτελεσμα ομως πρεπει να ειναι ακριβως τα ιδια..234τροχους=255-260 στροφαλο...ευκολα...

    τωρα οσαναφορα το στροφαρισμα..περα απο τα παραπανω που εγραψα ειναι ενας αγραφος νομος γενικα και στις εταιριες max 200-300 rpm πανω..απο κει και πανω παιζεις με την τυχη σου..
    Δε θεωρεις 20 αλογα πολυ μικρη απωλεια για τα αμαξια μας?Ρωταω καθαρα απο περιεργεια ειχα ρωτησει και παραπανω παντα ειχα απορια.Επισης το αν εχεις μπλοκε η οχι παιζει ρολο ?Το Ε36 που ειχα ειχε βγαλει 207 στροφαλο και 178 τροχο αλλα ειχε μπλοκε.

    Οπως και να χει το αμαξι οταν φυγουν οι ζεστες θα το παω ξανα εκει που το μετρησα πρωτη φορα να δω ακριβως ποσα πηρε.
    Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.
    ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

  3. #23
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στα πισωκινητα οι απωλειες παιζουν γυρω στο 15% ...οσο πιο πολλα τα αλογα στο μοτερ τοσο ποσοστιαια αυξανεται και η απωλεια λογω τριβων/θερμοκρασιων αλλα με πολυ μικρη διαφορα αναλογικα...εννοειται παραμετροι οπως μπλοκε ελαφρωματα σε αξονες βολαν κλπ παιζουν το ρολο τους.

  4. The Following User Says Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    TOMIS (03-07-21)

  5. #24
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.117
    Thanked
    12685
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ ωραιο αποτελεσμα και το δικο σου!Ιδιο μοτερ ειχε το Ζ3 σου?Η ροπη που ειχε βγαλει τα 3 κιλα λιγοτερο περιπου που εβγαλε απο που πιστευετε οτι δικαιολογειται?Οτι η δυναμομετρηση εγινε αλλου και μετρηθηκε στροφαλος , απο τα περιφερειακα τους εκκεντροφορους?

    Οσον αφορα τον κοφτη κανω τον σταυρο μου και προχωραω. Ο Δημητριαδης μου πε οτι ολα εκει τα φτανει και ποτε κανενα δεν καηκε αλλα παιζουν παρα πολλα ρολο και κυριως η συντηρηση και κατασταση του κινητηρα κτλ κτλ/

    Μιλάμε για τον Μ54Β30, βραβευμένο και ως "κινητήρας της χρονιάς" (για το έτος 2000 αν θυμάμαι σωστά) στην κατηγορία των 3 λίτρων.

    Μπούμπης και Δημητριάδης είναι ονόματα με πολύ καλή φήμη στην αγορά οπότε καλά έκανες και τους εμπιστευτηκες.

    Εχω ξαναγράψει αρκετές φορές οτι απο προσωπική εμπειρία πλέον (με αρκετά ευρώ σε "επενδύσεις" στην βελτίωση απόδοσης του συγκεκριμένου κινητήρα) η ατμοσφαιρική εξέλιξή του αναλογικά (σε σχέση με τo κέρδος σε απόδοση) είναι πολύ πιο κοστοβόρα σε σχέση με την τοποθέτηση ενός κομπρέσορα.
    Τα έχω κάνει και τα δύο (πρώτα την ατμοσφαιρική και στη συνέχεια -on top- την τοποθέτηση S/C) και έχω άποψη.
    Συμπέρασμα: Αν το ξανάκανα στο συγκεκριμένο αμάξι, θα έβαζα μόνο τον κομπρέσορα, χωρίς να πειράξω το εργοστασιακό set-up συστήματος εξαγωγής (εκτιμώ μια απόδοση γύρω στους 290-300 ίππους)

    Βέβαια πρέπει να θεωρείται αυτονόητο οτι η σημαντική βελτίωση απόδοσης του κινητήρα (πάνω απο 20-25%) πρέπει να συνοδευεται και απο αναβάθμιση περιφερειακών όπως φρένων κι αναρτήσεων αλλά κι απο δομικές ενισχύσεις σε ευαίσθητα σημεία του αμαξώματος (οπωσδήποτε σε πίσω σημεία στήριξης διαφορικού κ.α. )
    Κι ένα μπλοκέ διαφορικό βοηθάει ουσιαστικά αλλά δεν είναι κι απαραίτητο.

    Καλή συνέχεια στο project σου, με πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα.

  6. The Following 3 Users Say Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    BILL007 (03-07-21), nik200 (04-07-21), TOMIS (03-07-21)

  7. #25
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάμε για τον Μ54Β30, βραβευμένο και ως "κινητήρας της χρονιάς" (για το έτος 2000 αν θυμάμαι σωστά) στην κατηγορία των 3 λίτρων.

    Μπούμπης και Δημητριάδης είναι ονόματα με πολύ καλή φήμη στην αγορά οπότε καλά έκανες και τους εμπιστευτηκες.

    Εχω ξαναγράψει αρκετές φορές οτι απο προσωπική εμπειρία πλέον (με αρκετά ευρώ σε "επενδύσεις" στην βελτίωση απόδοσης του συγκεκριμένου κινητήρα) η ατμοσφαιρική εξέλιξή του αναλογικά (σε σχέση με τo κέρδος σε απόδοση) είναι πολύ πιο κοστοβόρα σε σχέση με την τοποθέτηση ενός κομπρέσορα.
    Τα έχω κάνει και τα δύο (πρώτα την ατμοσφαιρική και στη συνέχεια -on top- την τοποθέτηση S/C) και έχω άποψη.
    Συμπέρασμα: Αν το ξανάκανα στο συγκεκριμένο αμάξι, θα έβαζα μόνο τον κομπρέσορα, χωρίς να πειράξω το εργοστασιακό set-up συστήματος εξαγωγής (εκτιμώ μια απόδοση γύρω στους 290-300 ίππους)

    Βέβαια πρέπει να θεωρείται αυτονόητο οτι η σημαντική βελτίωση απόδοσης του κινητήρα (πάνω απο 20-25%) πρέπει να συνοδευεται και απο αναβάθμιση περιφερειακών όπως φρένων κι αναρτήσεων αλλά κι απο δομικές ενισχύσεις σε ευαίσθητα σημεία του αμαξώματος (οπωσδήποτε σε πίσω σημεία στήριξης διαφορικού κ.α. )
    Κι ένα μπλοκέ διαφορικό βοηθάει ουσιαστικά αλλά δεν είναι κι απαραίτητο.

    Καλή συνέχεια στο project σου, με πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα.
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε μου!!

    Συμφωνω με οσα λες και αυτα που πες ηταν ο λογος που δεν προχωρησα στη λυση του κομπρεσσορα τελικα..

    Επειδη στα παντα στη ζωη μου δε μου αρεσουν τα ημιμετρα ετσι και στην παρουσα φαση αν επελεγα να βαλω κομπρεσορα επρεπε υποχρεωτικα να βελτιωσω φρενα αναρτησεις ,να βαλω μπλοκε κτλ και το κοστος ηταν απαγορευτικο για τα δεδομενα μου, βασικα ξεπερνουσε την ισχυουσα αξια ολοκληρου του αυτοκινητου.

    Τωρα οταν βαρεθω και αυτα που εχει πανω δεν ξερω τι θα γινει

  8. #26
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε θεωρεις 20 αλογα πολυ μικρη απωλεια για τα αμαξια μας?Ρωταω καθαρα απο περιεργεια ειχα ρωτησει και παραπανω παντα ειχα απορια.Επισης το αν εχεις μπλοκε η οχι παιζει ρολο ?Το Ε36 που ειχα ειχε βγαλει 207 στροφαλο και 178 τροχο αλλα ειχε μπλοκε.

    Οπως και να χει το αμαξι οταν φυγουν οι ζεστες θα το παω ξανα εκει που το μετρησα πρωτη φορα να δω ακριβως ποσα πηρε.
    μεγαλη κουβεντα περι απωλειων....και πιστεψε με ειναι καθαρα θεμα καλιμπραρισματος του dyno...πριν και μετα..μονο αυτο ειναι το σωστο..οπως επισης και οι χρονοι του αυτοκινητου..μονο ετσι καταλαβαινεις σε τετοια σταδια τι κανει το αμαξι..κοινως πατα με τα ιδια αμαξια με πριν..και δειτε διαφορες....

    υγ..προσοχη στους ποντικους..ο ποντικος aka κοντρακιας θα στεναχωρηθει αν πριν σε περναγε και τωρα εστω και λιγο τον περνας...αυτον τον αποφευγουμε...

  9. The Following User Says Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (08-07-21)

  10. #27
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ότι βάζετε πρόγραμμα (κονσέρβα) σε κάποιον και μετά κάνετε δυναμομέτρηση στον ίδιο, με ξεπερνάει. εγγυημένη η αύξηση ιπποδύναμης.
    οι εκκεντροφόροι φυσικά αξίζουν τον κόπο.

  11. The Following User Says Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    Vassilis ///M (04-09-21)

  12. #28
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18797
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οι εκκεντροφόροι αξίζουν τον κόπο και σε υπερτροφοδοτούμενο μοτέρ? Διαβάζω σε ξένα φόρα πως ειδικά με κομπρέσσορες προτιμούν τους εργοστασιακούς, άντε να πάνε μέχρι 264/248.

    Νομίζω πως ο DeepBlue και ο Vanvic φορούν εκκεντροφόρους με τα ESS τους, ίσως αυτοί μας απαντήσουν.

  13. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (16-09-21)

  14. #29
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    οι εκκεντροφόροι αξίζουν πάντα. όλη η δουλειά είναι να ξέρεις να ρυθμίσεις από τον εγκέφαλο το overlap.

  15. The Following 4 Users Say Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    BILL007 (16-09-21), PetrosD (05-09-21), pilot (02-09-21), S8N (02-09-21)

  16. #30
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και το καλύτερο αποτέλεσμα εύχεται αν συνδυαστούν και γενικά με την βελτίωση ''αναπνοής-εκπνοής'' του κινητήρα.
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  17. The Following 2 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    BILL007 (07-09-21), S8N (02-09-21)

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP