Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 36

Θέμα: VW ID3 1st edition συντομη δοκιμη - το μελλον που ερχεται???

  1. #1
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή VW ID3 1st edition συντομη δοκιμη - το μελλον που ερχεται???

    Δεν ξερω απο ηλεκτρικα, δεν εχω ιδεα, πραγματικα...δεν μου αρεσουν κιολας γιατι δεν τα εμπιστευομαι...οπως ο καθε ανθρωπος στις μεγαλες αλλαγες...εχοντας δει επισης οτι μπορει να καιεις για πλακα εκει μεσα, καθως μια φωτια δε σβηνει-σχεδον ποτε- και το γεγονος οτι οι μπαταριες οσο και αν φαινονται αθωες εχουν ακτινοβολια...με κανουν αρνητη τους...ετσι για να εκφραζομαστε και βαση εποχης...

    για οσους δεν εχουν δει το id3 απο κοντα ειναι ενα ψηλο και πλατυ golf, κατι που φαινεται και στη θεση οδηγησης που suv-ιζει...καθεσαι ψηλα και εχεις μια μικρη οθονη μπρος απο τον οδηγο για τα "μικρα" πραγματα (ταχυτητα) και κατι αλλα ασχετα με τη μεταφορα μας...με τα βασικα να βρισκονται στο κεντρο-στη μεγαλη οθονη, κλιματισμοι-ηχοσυστημα κτλ, τα κυριως πραγματα του αεροπλανου (sic)....περα απο την πλακα αυτο ομως ακριβως νιωθεις μολις μπεις σε αυτο το αμαξι..οτι φτιαχτηκε για να σε μεταφερει - βασιλικα ισως - αλλα αυτο και μονο..στη θεση του οδηγου λοιπον απλα πατας το γκαζι...και φευγεις...δεν εχει να κανεις κατι αλλο..τα λαστιχα ειναι 215/50/19 αλλα το αμαξι δε εδειξε ποτε τη ταση να κοπανησει..παρα το γεγονος οτι δεν ειναι αδετο σαν πλαισιο..στα πρωτα μετρα πραγματι το αμαξι φευγει με πολυ ωθηση..ειπαμε ηλεκτρομοτερ = ιση ροπη παντου και παντα...πλακα εχει...η μαμα vw δινει 7 δευτερα 0-100 αλλα φαινεται πιο γρηγορο..επισης κρυβεται με μαεστρια το βαρος των 1800 κιλων...απο τα 31 κιλα ροπης του..καθως το αμαξι ξαφνιασε καμποσους επιδοξους γρηγορους μεχρι τα 120km/h..το πρωτο σταδιο opc των 250ps..ακομα πρεπει να το θυμαται το λαθος του....και ολα τα παραπανω χωρις να τρομαζει, να κουραζει ..ετσι απλα και ευκολα...η ωραια φαση με αυτα -το λιγο που καταλαβα- ειναι οι μπαταριες κατω απο τους επιβατες..δινουν τρελλα χαμηλο κεντρο βαρους και το ζυγισμα ειναι σχεδον τελειο...αλλα οι εταιριες νιωθω οτι ακομα δε τολμουν....

    προσπαθησα να το πατησω ειναι η αληθεια...αλλα δεν σε αφηνει να κανεις πραγματικα τιποτα...απο τη μια το τιμονι εκανε τα δικα του.. διαβαζε τη λωριδα και σε πηγαινε εκει..και απο την αλλη ηταν τοσο αναισθητο που δεν ηθελες να τρεξεις..παρεα με το τρομακτικα επεμβατικο esp..απλα ενοχλουσε και σε εκνευριζε!!!μεσα σε 3 λεπτα παρατησα την προσπαθεια να τρεξω!!!δεν υπηρχε καμια συννενοηση (χχααχαχαχαχ)!!!!κακα τα ψεμματα..τοση ροπη απροσκοπτη σιγουρα στις στροφες θα αποτελεσει προβλημα οταν τα συστηματα βγουν απο τον νεαρο που θελει να το "πατησει"..και οποτε ποια η λυση?????ετσι επειδη, αυτοι , ξερουν το καλο μας..δε μας επιτρεπουν να σκοτωθουμε με την υσηχια μας...ακου τωρα πραγματα...που εισαι ρε βασιλη (παπακωσταντινου) ετσι να μας πεις-ασε με να κανω λαθος-....-για το καλο μας- λοιπον (μηλιωκας) δεν θα κανουμε αηδιες με τα αμαξια και θα πηγαινουμε σαν καλοι ανθρωποι (σκλαβοι) στη δουλεια μας καθε πρωι...ε ρε zanax που θα πεσει...συγχωρεστε με αλλα με πιανουν τα πατριωτικα μ με κατι τετοια....και οσο και αν ακουγομαι γραφικος ηδη φαγαν κραξιμο και αρχιζουν να τα κανουν πιο παιχνιδιαρικα και τα ηλεκτρικα...

    εν κατακλειδι...δεν ξερω με τη συναισθηματα να τελειωσω αυτο το test drive...ειναι περιεργο το δημιουργημα αυτο..ειναι διαφορετικο απο οτιδηποτε αλλο..ειναι σιγουρα πιο αποστειρωμενο-αν και αυτο ειναι παρωδικο θαρρω-απο ενα συμβατικο αμαξι..απο κει και περα θεωρω οτι ισως ειναι νωρις για κατι τετοιο..η αυτονομια ειναι καλη..350km...αν και αυτο δεν ισχυει φυσικα για ταξιδι....οπου οι αεροδυναμικες αντιστασεις σιγουρα θα τρωνε πολυ παραπανω μπαταρια...αρα...ακομα το ηλεκτρικο ειναι εργαλειο δουλειας και μονο..θελουν εξελιξη για να φτασουν να ικανοποιησουν πληρως νομιζω..αυτος ειναι και ο λογος που δε θα το επελεγα προς το παρον..ναι συμφωνοι δεν καιει...ειναι πολυ φτηνο σαν χρηση..αλλα σε 10 χρονακια θα χει φαει τις μπαταριες οι οποιες περα του οτι κανουν ενα σκασμο λεφτα..θα ειναι απαρχαιωμενες με τα καινουργια ηλεκτρικα τοτε..τι προσπαθω να πω..ειναι πολλα τα αλλα σε κατι τοσο καινουργιο..οι συντηριτικοι σαν εμενα επιφυλασσονται..οι θαρραλεοι τολμουν..εσεις που βρισκεστε????
    Attached Images Attached Images

  2. The Following 5 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (14-06-21), isou (14-06-21), Konstantinos E60 (16-06-21), S8N (14-06-21), topmar (14-06-21)

  3. #2
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εάν υπάρχει κάποιος θαρραλέος να το αγοράσει, εγώ θα του κάνω δώρο ένα power bank.

  4. The Following 4 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (14-06-21), Konstantinos E60 (16-06-21), nik200 (14-06-21), Ptboul (15-06-21)

  5. #3
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ESP; Πότε βάλαν ESP στα αυτοκίνητα;
    E30 318i

  6. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    nik200 (14-06-21)

  7. #4
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    ESP; Πότε βάλαν ESP στα αυτοκίνητα;
    εσενα μη σε πετυχει το ηλεκτρικο (μπρικι), γιατι θα χει κλαματα...μεχρι τα 160...

    υγ..ρε που καταντησαμε πετραν!!!!

  8. The Following 2 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    PetrosD (14-06-21), wheelman (06-07-21)

  9. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν υπάρχει κάποιος θαρραλέος να το αγοράσει, εγώ θα του κάνω δώρο ένα power bank.

    ω



  10. #6
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το ποσταρα στο αλλο τοπικ,του αλλου νικου αλλα το ξαναβαζω εδω γιατι κανεις δεν του εδωσε σημασια..
    ημουν στο φαναρι διπλα σε ενα ID.3..ενω εβαζα την πρωτη ειχε φυγει ηδη 50 μετρα μπροστα,στην δευτερη ειχε παει 100 και στην τριτη το εχασα..αλλο φρουτο το ηλεκτρικο..ειχα οδηγησει το δικο μας Ι3 καμμια 10ρια φορες και το ενιωσα το τραβηγμα..εμενα μου αρεσε η αισθηση..για τον ηχο εχεις επιλογες σε ορισμενα μοντελλα να βαλεις ψευτικο..δεν ξερω να ηταν το ι3 που εχει μια πραγματικα πολυ καλη θεση οδηγησης αλλα το ηλεκτρικο εχει δυναμη...η σεατ 274 αλογακια δινει στο μικρο..και φθηνο δεν ειναι..γιατι το ρευμα θα κοστιζει..οι μπαταριες ειναι μπαταριες θα λιγωνουν με τον καιρο και θα ζητανε πιο γρηγορα ρευμα,ειδικα να το ζοριζεις..καλη τεχνολογια,θα ειναι μια σφαλιαρα η αλλαγη για του πετροκεφαλους αλλα ειναι νωρις ακομα..εγω θα προσπαθησω να κρατησω αυτο που εχω και να παω σε 10 χρονια ,υποχρεωτικα μαλλον η' να με αναγκασουν και μετα κατευθειαν ηλεκτρικο,δεν θελω υβριδικα..γιατι δεν ξερω αν κανεις 2 διαφορετικα σερβις ,μπαταριες και κινητηρα θερμικου.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    nik200 (14-06-21), S8N (14-06-21)

  12. #7
    Εγγραφή
    16-02-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.163
    Thanked
    1116
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν υπάρχει κάποιος θαρραλέος να το αγοράσει, εγώ θα του κάνω δώρο ένα power bank.
    Το έχω 2 μήνες τώρα. Στείλε μου Pm για την παράδοση

    Έδωσα το golf της γυναίκας και πήρα αυτό εταιρικό με επιδότηση κτλπ. θα μου βγει στην 4ετια σαν να αγόραζα καινούργιο golf πετρέλαιο (23-25.000) χωρίς να έχω υπολογίσει το όφελος από τα καύσιμα, μηδενικό σέρβις κτλπ.
    Στην πόλη βγάζεις 400 χιλ σίγουρα, με 130 στην εθνική και a/c κάπου 270.
    Μέσα έχει χώρους vw passat, είμαι υπερευχαριστημένος.

    Είναι το μέλλον, είναι ''παιχνίδι'' το ηλεκτροκίνητο. Όποιος οδηγήσει, δεν θα θέλει να πάει σε θερμικό ξανά για τις βασικές ανάγκες. Προφανώς αν θες πίστες κτλπ, το σκάσιμο της εξάτμισης δεν υποκαθίσταται.

    Υ.Γ: Αν το tesla model s έβγαινε με αυτονομία 650wltp και 600-700 άλογα στα 60-70 χιλιάρικα, θα αποχαιρετούσα αύριο κιόλας το δικό μου θερμικό. Αλλά το να δώσω 130 για το plaid, δεν λέει...Παίρνεις ένα οικογενειακό ηλεκτρικό για ταξίδια και μια turbo s ή M2 competition μεταχειρισμένη για βόλτες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Harisp : 15-06-21 στις 13:17

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Harisp For This Useful Post:

    nik200 (15-06-21), S8N (15-06-21)

  14. #8
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Harisp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω 2 μήνες τώρα. Στείλε μου Pm για την παράδοση

    Έδωσα το golf της γυναίκας και πήρα αυτό εταιρικό με επιδότηση κτλπ. θα μου βγει στην 4ετια σαν να αγόραζα καινούργιο golf πετρέλαιο (23-25.000) χωρίς να έχω υπολογίσει το όφελος από τα καύσιμα, μηδενικό σέρβις κτλπ.
    Στην πόλη βγάζεις 400 χιλ σίγουρα, με 130 στην εθνική και a/c κάπου 270.
    Μέσα έχει χώρους vw passat, είμαι υπερευχαριστημένος.

    Είναι το μέλλον, είναι ''παιχνίδι'' το ηλεκτροκίνητο. Όποιος οδηγήσει, δεν θα θέλει να πάει σε θερμικό ξανά για τις βασικές ανάγκες. Προφανώς αν θες πίστες κτλπ, το σκάσιμο της εξάτμισης δεν υποκαθίσταται.

    Υ.Γ: Αν το tesla model s έβγαινε με αυτονομία 650wltp και 600-700 άλογα στα 60-70 χιλιάρικα, θα αποχαιρετούσα αύριο κιόλας το δικό μου θερμικό. Αλλά το να δώσω 130 για το plaid, δεν λέει...Παίρνεις ένα οικογενειακό ηλεκτρικό για ταξίδια και μια turbo s ή M2 competition μεταχειρισμένη για βόλτες.
    20210615_172955.jpg

  15. The Following User Says Thank You to nik200 For This Useful Post:

    S8N (15-06-21)

  16. #9
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Συγχωρεστε με....δε κρατηθηκα

  17. #10
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Συγνώμη..........μετατροπές παίρνει?

  18. The Following User Says Thank You to iliasb For This Useful Post:

    nik200 (16-06-21)

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP