Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 36 από 36

Θέμα: VW ID3 1st edition συντομη δοκιμη - το μελλον που ερχεται???

  1. #31
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το διαβασα και το ακουσα αρκετες φορες..ειναιμεγαλη κουβεντα..και αφορα κυριως το κερδος οχι την ποσοτητα..

    εσυ ομως που διαβασες οτι ειπα οτι ειναι καθαροτερα τα ηλεκτροκινητα??? γιατι εγω αλλο ειπα:

    [QUOTE].τα ηλεκτροκινητα ειναι το ιδιο επιβαρυντικα για τον πλανητη..μια μπαταρια που φτιαχνεται στην ανατολη και ερχεται με αεροπλανο μεχρι την ευρωπη για να συναρμολογηθει ,ποσο καθαρο αποτυπωμα εχει οταν ξοδευει τοσα καυσιμα? ομοιως και αλλα αναταλλακτικα που φτιαχνονται εκει/QUOTE]

  2. #32
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    με βαση την ωραια κουβεντα μας παραπανω..θα προσθεσω και αυτη την ερευνα...που ειναι πολυ ενδιαφερουσα...για δειτε ποση ακτινοβολια δημιουργουν τα ηλεκτρικα tesla px...



    υγ..εγω ηδη θορυβηθηκα...δε σας κρυβω..

    υγ2..εννοειται αν εχουμε κανεναν ηλεκτρολογο εδω να πει και καμια αποψη!!!!!

  3. The Following User Says Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (27-06-21)

  4. #33
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    με βαση την ωραια κουβεντα μας παραπανω..θα προσθεσω και αυτη την ερευνα...που ειναι πολυ ενδιαφερουσα...για δειτε ποση ακτινοβολια δημιουργουν τα ηλεκτρικα tesla px...



    υγ..εγω ηδη θορυβηθηκα...δε σας κρυβω..

    υγ2..εννοειται αν εχουμε κανεναν ηλεκτρολογο εδω να πει και καμια αποψη!!!!!



  5. #34
    Εγγραφή
    01-08-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.051
    Thanked
    1473
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Σε ένα χρόνο αλλάζω εταιρικό και πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω.

    Το id3 το πήρε εταιρικό ο κουμπάρος μου και έπαθα πλάκα αλλά σε ταξίδια δε το παίρνει (range anxiety). Πολύ ευχαριστημένος γενικά εκτός από κάποια θεματακια στην αρχή (θα δείτε παρακάτω).

    Εμείς κάνουμε 1-2 μεγάλα ταξίδια το χρόνο και το κοντιακ το έχουμε κατά ευχαριστηθει.

    Αλλά σκέφτομαι να κάνω τη κίνηση με το id4 ή το enyaq ή εναλλακτικά πάω στη safe επιλογή της x1 25e plug in να γλιτωσω και τον φόρο.

    Με προβληματιζει όμως το γεγονός ότι ακόμα το δίκτυο στην Ελλάδα είναι πολύ μικρό και δε ξέρω τι ουρές θα δημιουργηθουν στο μέλλον στους σταθμούς φόρτισης σε περίοδο μαζικής εξόδου πχ.

    Πάντως ο κουμπάρος μου έλεγε ότι είχε μια πρώτη δραματική εμπειρία με το id3. Το παρέλαβε από avis και του το έδωσαν με 3%. Γέλια. Άσχετοι.

    Τους λέει τώρα τι κάνουμε? Το έβαλαν λίγο να φορτίσει εκεί, περίμεναν μια ώρα και πήγαν σε ένα κτεο κοντά που είχε ταχυφορτιστη. Φορτισε για 45 λεπτά και πήγε σπίτι του. Φορτίζει στο γραφείο και σπίτι του.

    Μετά από λίγες μέρες του βγάζει πρόβλημα ένα στοιχείο της μπαταρίας και περίμενε από Γερμανία το ανταλλακτικό 2-3 μήνες. Το αυτοκίνητο δυστυχώς δε ξέρουν να το επισκευαζουν οι γνωστές αντιπροσωπείες vw και έπρεπε να το πάνε στα κεντρικά στη Μαγουλα.

    Τέλος πάντων το έλυσε μετά από λίγους μήνες αλλά οκ αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι όταν είσαι early adopter.

    Πραγματικά δε ξέρω τι θα κάνω αλλά το σίγουρο είναι ότι πετρέλαιο τέλος και αν βελτιωθεί το δίκτυο ίσως κάνω τη κίνηση για το enyaq αλλιώς Χ1 και βλέπουμε μετά.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Nikos

  6. #35
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    δες εδω μηπως σε βοηιησει για το θεμα φορτιση..για το θεμα σερβις και προβληματα της τεχνολογιας τα εχουμε πει..ειναι δυσκολα να λυθουν γρηγορα γιατι δεν υπαρχει τεχνογνωσια,θελει εκπαιδευση ακομα..
    https://www.newsauto.gr/news/i-dei-b...es-tachitites/

  7. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    Nikos! (08-07-21)

  8. #36
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    176
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καθώς και λόγω θέσης/δουλειάς και λόγω ενασχόλησης είμαι σε θέση να γνωρίζω στοιχεία και λεπτομέρειες, είναι απλά τα πράγματα: αν κάνετε ταξίδια και δεν είσαστε 100% σίγουροι που θα βρείτε να φορτίσετε εκεί που θα πάτε, τότε τώρα, σήμερα, παίρνετε PHEV για να έχετε και οικονομία και εμβέλεια. Αν το έχετε για πόλη και περιαστικές ή ταξιδεύοντας ξέρετε που και πως θα φορτίσετε, τότε ένα -καλό- BEV είναι η καλύτερη λύση, εφόσον επιθυμείται κάτι τέτοιο. Εγώ προτείνω να δώσετε το κάτι παραπάνω για Tesla, αλλά και τα άλλα "μεγάλα" BEV αρχίζουν και πλησιάζουν τα νούμερα των Tesla.

  9. The Following 3 Users Say Thank You to The Ace For This Useful Post:

    BILL007 (05-07-21), nik200 (06-07-21), Nikos! (05-07-21)

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP