Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 58

Θέμα: Σε αναζήτηση Ε39 520

  1. #1
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.912
    Thanked
    3217
    Rides
    0

    Προεπιλογή Σε αναζήτηση Ε39 520

    Παλιοί και νέοι φίλοι καλημέρα

    Πάνε πολλά χρόνια, από τότε που ήμου ενεργός εδώ. Η απουσία μου οφείλεται σε πολλούς λόγους, αν και δεν τους θυμάμαι.

    Όλα αυτά τα χρόνια άλλαξαν πολλά. Άλλαξα γυναίκα, σπίτι, πάλι γυναίκα, κούρεμα (για να μη με αναγνωρίζει η προηγούμενη γυναίκα), αλλά δεν άλλαξα αυτοκίνητο. Κυκλοφορώ ακόμα με τη μηχανολογική μετενσάρκωση της σουηδικής αδιαφορίας προς το οτιδήποτε, δηλαδή ένα Volvo S60 2.0T πρώτης γενιάς. Και μπέζ. Μέσα - έξω.

    Μια περίοδο είχα και ένα Daihatsu Cuore του 2007, σκάρτα 1000 κυβικά, βασική έκδοση. Η βασική έκδοση στο μοντέλο αυτό δεν περιλαμβάνει κεντρικό κλείδωμα, ηλεκτρικά παράθυρα, αντιστρεπτική μπροστά και αυτοσεβασμό.

    Τέλος πάντων, αποφάσισα ότι τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο χρειάζομαι μια αλλαγή, οπότε κοιτάω σε κάτι λίγο μεγαλύτερο από αυτό που έχω ήδη, λίγο παλαιότερο και λίγο πιο αργό. Η λογική των επιλογών μου εξηγείται επιστημονικά από το γεγονός ότι είμαι υδροχόος.

    Για να μην πολυλογώ και να μην κουράζω (εσάς, εμένα και το πληκτρολόγιο), αναζητώ ένα Ε39 520, με τον M54B22 και χειροκίνητο κιβώτιο, σε οποιοδήποτε χρώμα εκτός από ασημί. Παρακολουθώ εδώ και κανά δυό μήνες το car.gr από την άνεση του καναπέ μου, χωρίς να εντοπίσω κάτι ερωτεύσιμο. Μιας, όμως, και από τον άλλο μήνα θα αρχίσω να τα παίρνω με τη σειρά, και τα 2.2 είναι και πολύ λίγα, θα ήθελα να ρωτήσω τι προσέχουμε, τι ψάχνουμε, τι αποφεύγουμε και αν ξέρουμε κανένα καλό που πουλιέται εκτός car.gr

    Σας ευχαριστώ, και χαίρομαι που σας ξαναβρήκα!
    Γιάννης

  2. The Following 12 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    bakalos (08-06-21), BILL007 (08-06-21), Dimimav (08-06-21), jannisa (09-06-21), Kostas_1 (08-06-21), PANOS-E60 (07-06-21), PetrosD (07-06-21), pilot (08-06-21), S8N (07-06-21), skaros (08-06-21), wheelman (08-06-21), Βασιλης (20-03-22)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλωσήρθες πίσω και με το καλό να βρεις το 5άρι που θες. Γενικά τα Ε39 έχουν λιγοστέψει και οσα ειναι της προκοπής ακόμα και με πολλά χιλιόμετρα τα ζητανε δυσανάλογα



  4. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Βασιλης (20-03-22)

  5. #3
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.912
    Thanked
    3217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ! Μια ακόμα απορία, που την ξέχασα το πρωί. Ο Μ54 αντικατέστησε τον Μ52TU στο facelift, αν δεν κάνω λάθος. Ωστόσο βρίσκω πολλά τεμάχια του 2001 και 2002 με το δίλιτρο αντί για το 2.2

    Επομένως, ο Μ54 άργησε περισσότερο, ή οι αγγελίες είναι λάθος;

    Ίσως μετά το καλοκαίρι, όσο πλησιάζει ο καιρός της πληρωμής των τελών να εμφανιστούν περισσότερα. Ίσως πάλι, είναι πιο πιθανό να καταργηθεί ο ΕΝΦΙΑ, παρά να βρεις το τέλειο Ε39. Ίσως πρέπει να πάω για ύπνο...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiannisRob : 08-06-21 στις 01:07

  6. #4
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μην πεις τίποτα. Σε κατάλαβα από τη φωΝή. Είμαστε γεΝΝημένοι ο ένας για τον άλλο.

    Πριν από τρία χρόνια έκανα το ίδιο απονενοημένο διάβημα. Είχα ένα Clio και έπρεπε να αποφασίσω μεταξύ αντικατάστασής του με κάποιο ανδρικό αυτοκίνητο ή προσθετικής πέους. Τελικά αγόρασα ένα μπερκέτι Ε39 530 από τριτοτέταρτο χέρι και με άγνωστο πραγματικό αριθμό χιλιομέτρων. Παρ' όλα αυτά, καμαρώνω ακόμα σα γύφτικο σκεπάρνι.

    Ο Μ54 ήρθε το 2001. Τότε είχαμε Πασοκάρα αλλά υφίσταντο φόροι, τεκμήρια, τα σκαμπω μου και τα τέτοια μου. Το 2004 καταργήθηκαν και το όνειρο του Έλληνα για καλό αυτοκίνητο κάτω από το ελενίτ στο χωριό έγινε πραγματικότητα. Το δικό μου εισήχθη το 2004, πάνω στον παροξυσμό των καλύτερων Ολυμπιακών Αγώνων στην ιστορία και όταν πηγαίναμε στο χωριό του Ρεχάγκελ και καναπέ ώπα τη μάνα του στον αέρα.

    Συνεπώς, επειδή το 2.2 ήταν δυσπεπτο όταν πρωτοβγήκε ενώ στην πορεία έγιναν προσιτά τα 2.5 ή και το 3.0, μην περιμένεις να βρεις πολλά.

    Έτσι όπως έχει γίνει η κατάσταση σήμερα, θα έλεγα να σκεφτείς μήπως πας σε μεγαλύτερο κυβισμό. Τι 630 τέλη, τι 840. Πως μας πετσόκοψαν έτσι ρε Γιάννη, ε; Πως μας μάμησαν έτσι;

    Το τι πρέπει να κοιτάξεις θα στο γράψω το απόγευμα. Αντιλαμβάνεσαι πως 20 ετών αυτοκίνητο χρειάζεται πολύ μάζεμα. Το αν αξίζει τον κόπο εξαρτάται από το πόσο βλαμμένος είναι ο καθένας. Εγώ έχω κάνει limit up, οπότε δεν είμαι αντικειμενικός.

  7. The Following 17 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    A8hnaios (10-06-21), BILL007 (08-06-21), dark knight (30-12-21), Dimimav (08-06-21), GiannisRob (08-06-21), isou (08-06-21), jannisa (09-06-21), Kostas_1 (08-06-21), Leonidas_E39 (27-12-21), nikos valvetronic (09-06-21), ORPHEUS (09-06-21), PetrosD (09-06-21), pilot (08-06-21), Ptboul (08-06-21), tasos.kamv (08-06-21), wheelman (08-06-21), Βασιλης (20-03-22)

  8. #5
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.912
    Thanked
    3217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην πεις τίποτα. Σε κατάλαβα από τη φωΝή. Είμαστε γεΝΝημένοι ο ένας για τον άλλο.
    Αχ, Άρη μου, τα λόγια σου είναι βάλσαμο. Πλέον οι συζητήσεις της καθημερινότητας με τη σύντροφο, αν εξαιρέσεις τα κλασσικά (λίστα σουπερμάρκετ, πόσο πάχυνε, πόσο πάχυνα, πόσο γουρούνι είμαι, θα με χωρίσει και θα βρει ένα πιπίνι, σε αυτή την ηλικία καλό θα ήταν να ετοιμάζεται για σύνταξη, είμαι τελείως μ*λ*κας, για μεσημέρι να φάω τα λυσακά μου, ναι καλησπέρα δύο πίτες με γύρο χοιρινό απ' όλα) με ρωτάει πρωί, μεσημέρι και βράδυ, σαν αντιβίωση αν μου πέρασε η ηλίθια ιδέα και καταλαβαίνω ότι πρέπει να πάρω ένα MX-5. Περνάω δύσκολα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν από τρία χρόνια έκανα το ίδιο απονενοημένο διάβημα. Είχα ένα Clio και έπρεπε να αποφασίσω μεταξύ αντικατάστασής του με κάποιο ανδρικό αυτοκίνητο ή προσθετικής πέους. Τελικά αγόρασα ένα μπερκέτι Ε39 530 από τριτοτέταρτο χέρι και με άγνωστο πραγματικό αριθμό χιλιομέτρων. Παρ' όλα αυτά, καμαρώνω ακόμα σα γύφτικο σκεπάρνι.
    Εγώ ευτυχώς στο κρεβάτι τα πάω καλά. Για πόσο ακόμα, δεν ξέρω, οπότε το Ε39 είναι απαραίτητο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Μ54 ήρθε το 2001. Τότε είχαμε Πασοκάρα αλλά υφίσταντο φόροι, τεκμήρια, τα σκαμπω μου και τα τέτοια μου. Το 2004 καταργήθηκαν και το όνειρο του Έλληνα για καλό αυτοκίνητο κάτω από το ελενίτ στο χωριό έγινε πραγματικότητα. Το δικό μου εισήχθη το 2004, πάνω στον παροξυσμό των καλύτερων Ολυμπιακών Αγώνων στην ιστορία και όταν πηγαίναμε στο χωριό του Ρεχάγκελ και καναπέ ώπα τη μάνα του στον αέρα.

    Συνεπώς, επειδή το 2.2 ήταν δυσπεπτο όταν πρωτοβγήκε ενώ στην πορεία έγιναν προσιτά τα 2.5 ή και το 3.0, μην περιμένεις να βρεις πολλά.
    Άρα ότι είναι μετά το 2001, θα έπρεπε να είναι 2.2, σωστά;

    Δηλαδή τα εξής δύο τεμάχια:

    https://www.car.gr/classifieds/cars/...861423-bmw-520
    https://www.car.gr/classifieds/cars/...912951-bmw-520

    Θα έπρεπε να είναι 2.2 με 170 γαϊδούρια ή καταλαβαίνω λάθος;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεπώς, επειδή το 2.2 ήταν δυσπεπτο όταν πρωτοβγήκε ενώ στην πορεία έγιναν προσιτά τα 2.5 ή και το 3.0, μην περιμένεις να βρεις πολλά.
    Καλά, και 525 υπάρχει ένα και 530 νομίζω δύο; Πιο πολλά @@δια έχει η γυναίκα μου, παρά 525 η ελληνική αγορά μεταχειρισμένου...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι όπως έχει γίνει η κατάσταση σήμερα, θα έλεγα να σκεφτείς μήπως πας σε μεγαλύτερο κυβισμό. Τι 630 τέλη, τι 840. Πως μας πετσόκοψαν έτσι ρε Γιάννη, ε; Πως μας μάμησαν έτσι;
    Το σκέφτομαι, αλλά δεν είναι η καλύτερη μου. Υπάρχουν σοβαρές σκέψεις για προσθήκη ενός σοβαρού SUV στη scuderia giannisrob πολύ σύντομα, από την πλευρά της νύφης, είτε σε Χ5 πρώτης γενιάς 3λιτρο είτε σε XC90 πρώτης γενιάς 2.5λιτρο, και τα κυβικά μαζεύονται! Νταξει, δε λέω, @@μας κύριε; Να πληρώσεις! Και πληρώνω. Αλλά πόσα πχια;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιλαμβάνεσαι πως 20 ετών αυτοκίνητο χρειάζεται πολύ μάζεμα. Το αν αξίζει τον κόπο εξαρτάται από το πόσο βλαμμένος είναι ο καθένας. Εγώ έχω κάνει limit up, οπότε δεν είμαι αντικειμενικός.
    Άρη, μιλάς σε έναν άνθρωπο που μεταξύ άλλων έχει ένα Clio του 1990, με 450.000 χλμ και φέτος αγόρασε άλλα δύο για ανταλλακτικά (έχω φτιάξει έναν τρομερό γαλλικό φρανκενστάιν!), ανακατασκεύασε τη μηχανή του, έχει χαλάσει του κόσμου τα λεφτά για να το διατηρεί και να το φροντίζει, απλά και μόνο επειδή το έχει από φοιτητής και εκεί μέσα του έκατσε πρώτη φορά γκόμενα. Ξέρω τι σημαίνει κάτι να χρειάζεται μάζεμα, είναι προφανές ότι δεν αξίζει τον κόπο, αλλά αν λειτουργούσα με τη λογική, τώρα θα έγραφα στα φόρουμ της Toyota ποια είναι η αγαπημένη μου μάρκα απορρυπαντικού ρούχων.

  9. The Following 9 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    BILL007 (08-06-21), dark knight (30-12-21), Dimimav (08-06-21), isou (08-06-21), Kostas_1 (08-06-21), PetrosD (09-06-21), pilot (08-06-21), S8N (08-06-21), skaros (09-06-21)

  10. #6
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.912
    Thanked
    3217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Βασικά, το μόνο ενδιαφέρον που έχω εντοπίσει στο car.gr αυτή τη στιγμή είναι τούτο:

    https://www.car.gr/classifieds/cars/...761741-bmw-520

    Το οποίο όμως λέει 2λιτρο ενώ θα έπρεπε να είναι 2.2, σωστά?

    Προφυρακτήρες από M-pack, έχω ήδη εντοπίσει εδώ στην Πάτρα, καθώς και μια ωραία ζαντούλα (για αρχή 16", καθότι τα 205/55/16 Pilot Sport 4 που έβαλα πρόσφατα στο Volvo χαραμίζονται...)

  11. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γιαννη welcome back!

    To 520 της αγγελιας που εβαλες, εχει το VIN στις φωτογραφίες, οποτε ευκολακι....

    Δες εδω: http://bmwfans.info/vin/decoder?vin=WBADM11010GP24598

    εδω: https://bimmer.work/vin/geca727526fb...3decdeb5f5d7f/

    ή σε οποιον αλλον VIN decoder επιθυμεις.

    (2λιτρο ειναι Μ52...)
    Εκτος κι αν το βιβλιαρακι ειναι "δανεικό" από άλλο αμαξι...

  12. The Following 4 Users Say Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    BILL007 (08-06-21), GiannisRob (08-06-21), PANOS-E60 (08-06-21), S8N (08-06-21)

  13. #8
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Γιάννη, όλα αυτά είναι δίλιτρα Μ52. Το τελευταίο είναι ένα υβρίδιο facelift με Μ52, το καταλαβαίνεις από τα φανάρια μπρος-πίσω (μπροστά angel eyes και πίσω hella celis) καθώς και από το γεγονός πως έχει DSC και όχι το απλό ASC+T.

    Προσπάθησε να βρεις ένα με όσο το δυνατόν πιο πλούσιο εξοπλισμό. Τα Μ Packet ήταν γενικά φτωχά σε εξοπλισμό. Είναι πολύ πιο εύκολο να το κάνεις Μ Packet εξωτερικά παρά να κάνεις retrofit σε ηλεκτρονικά καλούδια, καθώς πέρα από την καλωδίωση θα χρειαστείς και ένα σωρό εγκεφάλους. Επίσης, να είσαι βέβαιος πως αργά ή γρήγορα οι επενδύσεις στις κολώνες ή και την οροφή θα κρεμάσουν, οπότε τα ντύνεις με μαύρο ύφασμα ή alcantara.

    Προσπάθησε τουλάχιστον να βρεις ένα με μεγάλη οθόνη στο καντράν (ήτοι τρίφυσο), αναδιπλούμενους καθρέπτες και αισθητήρα βροχής/φώτων. Αν πετύχεις και θερμαινόμενα καθίσματα, τότε στο μέλλον θα είναι πιο απλό το να τα αναβαθμίσεις σε ηλεκτρικά με μνήμες (ή και comfort). Bluetooth δεν έχει νόημα να κοιτάζεις, εμένα είχε ένα τρίτης γενιάς το οποίο ουδέποτε συνεργάστηκε με οποιοδήποτε smartphone και αν προσπάθησα. Το αναβάθμισα σε 7ης και κολλούσε, μετά σε 9ης και δεν αναγνωρίζει τον κατάλογο ή καν ελληνικά, οπότε είπα να φύγει και να πάει να να να να. Ακόμα και οι φωνητικές εντολές είναι πρωτόγονες, πρέπει να έχεις την προφορά του Πρίγκηπα Χάρυ για να καταλάβει μια από τις 20 φράσεις που του έχουν προγραμματίσει. Μόνο καλό η ηχογράφηση που διαθέτει, για να καταγράφεις σημειώσεις ή επικούς καβγάδες με τη σύζυγο.

    Από την εμπειρία μου θα σου πω τι να περιμένεις πάνω κάτω:

    1. Αμάξωμα και εσωτερικό

    - πολυμερισμένα και πολυκαιρισμένα πλαστικά στον χώρο της μηχανής και πέριξ αυτού (νεροχύτης παρμπρίζ κλπ) και λάστιχα γύρω από όλα τα κρύσταλλα ανεξαιρέτως.
    - γρύλοι παραθύρων που μένουν σέκοι.
    - πολυμερισμένα πλαστικά στο εσωτερικό (κονσόλα), σπασμένοι αεραγωγοί, σπασμένο πλαίσιο καντράν, ποτηροθήκες γτπκ, ξεβαμμένη εταζέρα
    - Σπασμένες χοάνες φίλτρων καμπίνας

    Γενικά αν έχει ψηθεί πολύ στον ήλιο, ό,τι αγγίζεις θα γίνεται dust in the wind.

    2. Ηλεκτρικά

    - Δυναμό με ημερομηνία λήξης. Χαλάει ο αυτόματος συνήθως. Κάποια είχαν 90Α, τέτοια θα βρεις στην αγορά. Εμένα είχε 120άρι οπότε ποuτσες μπλε καραμελέ...
    - Αν έχει xenon, ρίξε μια ματιά μήπως έχουν άλλη απόχρωση μεταξύ τους γιατί πας για ballast.
    - Οι ρυθμιστές ύψους μέσα στα φανάρια σπάνε συχνά.
    - Κόβονται τα καλώδια που πηγαίνουν από το πορτ μπαγκάζ στο αμάξωμα λόγω συχνού άνοιξε-κλείσε.
    - ένα γαμημένo ανεμιστηράκι στην οθόνη κλιματισμού γαμiέται συνεχώς στον θόρυβο. Την ανοίγεις, αφαιρείς τρία κιλά τρίχες με μαλλί και σκόνη και μετά γαμiέται λιγότερο.
    - καμμένα pixels στην οθόνη.
    - To BM54 (ραδιοενισχυτής) τα φτύνει και ακούς ήχο από μερικά μόνο ηχεία. Στη χειρότερη περίπτωση ρίχνει εκτός όλο το infotainment μαζί με navi/τηλέφωνο/τηλεόραση.
    - Τα τηλέφωνα είναι γτπκ και παίρνουν μόνο κάρτες SIM μεγέθους πιστωτικής και μάλιστα μόνο Vodafone.
    - Σε ορισμένα αυτοκίνητα (συνήθως pre fl) τα LCM (light control modules) καιγόντουσαν.
    - Σε ορισμένα αυτοκίνητα (συνήθως pre fl) το GMIII τα έπαιζε και έμενες χωρίς κεντρικό κλείδωμα.
    - Τα actuators στις ασφάλειες των πορτών είναι λίγο ευαίσθητα.

    Να γνωρίζεις επίσης πως το βασικό ηχοσύστημα είναι εντελώς της πλάκας. Η σιντιέρα δεν αναγνωρίζει MP3, μόνο τα τελευταία BM54 είχαν AUX έξοδο και τα περισσότερα μοντέλα δεν είχαν ενισχυτή. Το οποίο ίσως είναι καλό, γιατί αν σου κάτσει βλάβη στον ενισχυτή (και μάλιστα στον DSP όπως εμένα) απλώς θα γίνεις ρακοσυλλέκτης του διαδικτύου μέχρι να πετύχεις ΚΑΙ καλό ΚΑΙ συμβατό.

    Κάτι ακόμα: Το αυτοκίνητο έχει 6-7 ασφαλειοθήκες, μια στο ντουλαπάκι, μια πίσω στη μπαταρία, κάτω από τα καθίσματα (και τις μοκέτες), στον εγκέφαλο, στου διαόλου τη μάνα. Αν έχει μπει νερό από τις επενδύσεις των πορτών (σύνηθες αν έχουν ξηλωθεί ποτέ), ίσως εκείνες κάτω από τα καθίσματα να έχουν κολυμπήσει.

    3. Μηχανικά

    - Πολλαπλασιαστές γτπκ.
    - Υδραργυρική φάνα γτπκ
    - Θερμοστάτης γτπκ
    - Αντλία νερού γτπκ
    - Δοχείο διαστολής γτπκ
    - Σωληνώσεις ψύξης γτπκ
    - Γενικά όλο το κύκλωμα ψύξης γτπκ
    - Υποπιέσεις και σωληνάκια σπασμένα, ξεραμένα, μαμημένα.
    - Φλάντζα ψευτοκάπακου γτπκ
    - Secondary O2 pump γτπκ
    - Κατανάλωση λαδιού εγγυημένη και μάλιστα εγγυημένα υψηλή. Live with it.
    - Quibo 100% ξεραμένο, το ίδιο και η μεσαία τριβή
    - Σινεμπλόκ ανάρτησης, top mounts κλπ όλα πεθαμένα.
    - Έλεγχος στα μπροστινά αλουμινένια ψαλίδια
    - Μπαράκια και σινεμπλόκ αντιστρεπτικής
    - Κρεμαγιέρα ZF διαρροή λαδιού
    - Τζόγος στα ημιαξόνια

    Επίσης καλό θα ήταν να έκανες μια συντήρηση στο vanos. Το βασικό παραμένει να μην έχει υπερθερμανθεί ποτέ το μοτέρ. Έχει αλουμινένιο μπλοκ και συνήθως όταν φλαντζάρει φεύγουν οι βόλτες από τα μπουζόνια που δένουν την κυλινδροκεφαλή. Κάνε οπωσδήποτεε έλεγχο συμπίεσης.

    Ελπίζω να μη σε αποθάρρυνα.

    Κατά τη γνώμη μου είναι ένα από τα καλύτερα και ομορφότερα πενβέ που κυκλοφόρησαν ποτέ.

    Ακόμα και σήμερα ακούω θετικά σχόλια γι' αυτό (κυρίως αλλοδαποί οικονομικοί μετανάστες, ρομά και άτομα του κοινού ποινικού δικαίου με βαλκανική προέλευση).

    Απλώς να γνωρίζεις πως το αγόρασα 7.500 και έχει φτάσει τα 18Κ με μπαξίματα και μαζέματα. Και τα ανταλλακτικά είναι δυσεύρετα, πανάκριβα και σπανίως σε καλή κατάσταση αν μιλάμε για μεταχειρισμένα.

  14. The Following 13 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    A8hnaios (10-06-21), BILL007 (08-06-21), dark knight (30-12-21), GiannisRob (08-06-21), isou (08-06-21), Kostas_1 (10-06-21), Leonidas_E39 (27-12-21), nik200 (18-06-22), nikos valvetronic (09-06-21), PANOS-E60 (08-06-21), PetrosD (09-06-21), Ptboul (10-06-21), Vassilis ///M (12-06-21)

  15. #9
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στα μηχανικά να προσθέσεις επίσης MAF, βαλβίδα αναθυμιάσεων PCV και DISA valve. Και τα τρία είναι αναλώσιμα.

    Και ένα τέταρτο: Αισθητήρας στροφάλου.

    Και ένα πέμπτο: Αντλία βενζίνης. Στη δική μου χάλασε ξαφνικά η μηχανική πλήρωση που γεμίζει το δεξί τμήμα του ρεζερβουάρ από το αριστερό (το κόβει στη μέση ο άξονας), οπότε τον ήπια μπούζι ένα βράδυ που 'βρεχε, που 'βρεχε μονότονα.

    Αλλά όλα αυτά είναι ωραίες αναμνήσεις που τις διηγείσαι με φίλους, ειδικά τώρα που απαγορεύεται και η μουσική. Όπως είπες, σκέψου τι ανία επικρατεί στο toyotafans.gr

  16. The Following 7 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    A8hnaios (10-06-21), BILL007 (08-06-21), dark knight (30-12-21), Kostas_1 (10-06-21), nikos valvetronic (09-06-21), PetrosD (09-06-21), Ptboul (10-06-21)

  17. #10
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.912
    Thanked
    3217
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να μη σε αποθάρρυνα.
    Χωρίς διάθεση ειρωνίας ή πλάκας, βασικά χωρίς καμία διάθεση γιατί είμαι από το πρωί στο γραφείο και τσακώνομαι με ένα πέτρινο διατηρητέο, δεν βρίσκω κάποιο καλό λόγο να μπλέξει κανείς με ένα μεταχειρισμένο Ε39, και γι' αυτό λέω να το κάνω. Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αυτή την αγορά για καθαρά συναισθηματικούς λόγους.

    Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις σε εξοπλισμό, πέραν του ότι θα ήθελα οπωσδήποτε το cruise control (πλέον ταξιδεύω αρκετά για επαγγελματικούς λόγους). Αν έχει και ένα εργοστασιακό δερμάτινο σαλόνι σε καλή κατάσταση θα είμαι χαρούμενος. Ψείρας είμαι μόνο στην κατάσταση του εσωτερικού.

    Α, απορία. Τι εστί συντήρηση στο vanos? Ξέρω μόνο τη συντήρηση στην μπυροκοιλιά μου, την οποία τηρώ κατά γράμμα με βάση τις οδηγίες του κατασκευαστή.

    Α, και μια τελευταία. Μόνιμα αναμένο λαμπάκι ABS? Δύο που έχω εντοπίσει (τηλεφωνικά) μου είπαν ότι έχουν αυτό το θεματάκι. Φεύγουμε τρέχοντας ή με πιο αργά βήματα?

  18. The Following User Says Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    S8N (08-06-21)

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP