Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: Μ3 Ε46 μετατροπα απο γνωστο μαγαζι...

  1. #1
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή Μ3 Ε46 μετατροπα απο γνωστο μαγαζι...

    και κει που καθομαι , ακουω εναν στριγγο ηχο , γνωριμο αλλα και συναμα περιεργο... ενα 46αρι μαμα ερχεται και παρκαρει διπλα μου και ο συνοδηγος μου κανει..."εσυ δεν ειχες ενα 135??"...για να μη σας τα πολυλογω το παιδι ηταν να παρει τον ασσουλη μ καποτε..αλλα λογω καποιων συγκυριων δεν εκατσε ποτε..φυσικα δεν χαλασαμε τις καρδιες μας και μετα απο 4-5 χρονια πιασαμε και παλι την κουβεντα..μικρος ο κοσμος...πολυ μικρος..

    το 46 λοιπον ηταν ενα 325 που μεταμορφωθηκε σε m3..με ολα εκτος απο κρεμαγιερα και πισω πατωμα ρεζερβας....την μετατροπη ανελαβε καλο μαγαζι στην πιατσα...και εδω αρχιζουν τα παρατραγουδα..πραγματι ο παλιος μ φιλος με βαζει στη θεση του οδηγου να του πω μια γνωμη..αλλα δυστυχως δεν ειχα καλα να πω...και πως να τα αμολησω στο περιχαρη ιδιοκτητη που ειχε σκασει οσο ενα κανονικο m3 σε αξια...μεσα σε 5 λεπτα οδηγησης ευκολα καταλαβαινεις οτι η κρεμαγιερα ειναι λαθος..πολυ αργη για m....το μπλοκε εδειχνε να δουλευει καλα..αλλα δυναμη ψηλα????s54 καβαλαω..οχι m54 να γαζωνει απο τις 2500...το αμαξι μεχρι τις 5000 σκοτωνε...μετα ψοφαγε!!!αυτο μονο λαθος χρονισμα μπορω να το αποκαλεσω...ουτε καν βαλβιδες αρυθμιστες...δεν γινεται να μην πηγαινει τοσο ακομα και με ολες τις βαλβιδες εκτος...τα bilstein κιτρινα φυσικα μετρια τουλαχιστον σαν αναρτηση..με μια μαμα θα ηταν και πιο προοδευτικο...εστω και αν επαιρνε λιγο κλιση ακομα..το αμαξι λοιπον δυσκολευοταν να γυρισει 255/40/18 στην δευτερα και το ξενερωμα μ να ειναι επικο...ο ιδιοκτητης διπλα να με ρωτα αν μ αρεσει..και τωρα τι του λες????οσο και αν θα τον στεναχωρουσα...και ακομα περισσοτερο για τον κερατα - βελτιωτη που του παρεδωσε αυτο το αμαξι...του πα την αληθεια οπως επρεπε...οτι το αμαξι σε καποια σημεια μονο σωστο δεν ειναι...ναι τον στεναχωρησα..αλλα οταν θα βγει σωστο οπως πρεπει..ελπιζω να με ευχαριστησει το παιδι..και να με εκτιμησει...τουλαχιστον εγω ετσι θα ηθελα σε δικο μου αμαξι..να μ πει καποιος αλλος που το γνωριζει λιγο καλυτερα..γ@μημενες μετατροπες..και μετρια μαγαζια....

  2. The Following 10 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    A8hnaios (03-06-21), BILL007 (01-06-21), dark knight (16-06-21), Dimimav (01-06-21), djkostas (01-06-21), E60_Arkadia (01-06-21), LEONIDASKAL (02-06-21), PetrosD (01-06-21), Vassilis ///M (06-06-21), wheelman (01-06-21)

  3. #2
    Εγγραφή
    19-10-10
    Μηνύματα
    550
    Thanked
    212
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ονομα μαγαζιου ωστε να μην περασουν και αλλοι υποφηφιοι ?

  4. #3
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο maris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ονομα μαγαζιου ωστε να μην περασουν και αλλοι υποφηφιοι ?
    Δεν εχω θεμα να κραξω..αλλα..

    Απο τη στιγμη που το αμαξι δεν ειναι ολοκληρωμενο θα αδικησω..γιατι...
    1) η κρεμαγιερα πιστευω κανει αρκετη διαφορα..αλλα θελει τα φουσκωτα φτερα για να μπει...(δε το γνωριζα)
    2) το πατωμα-ρεζερβα πισω που ειναι αλλιως και γιαυτο δεν μπαινει και το τελικο m3 επισης μπορει να παιζει ρολο..στην αισθηση..
    3)οτι το μοτερ δεν πηγαινε..μπορει να ειναι πολλα ή και 5 λεπτα δουλεια για εναν εμπειρο μαστορα...το δυστυχες με τις μετατροπες ειναι οτι αντε βρες ανθρωπο να ξερει το αμαξι καλα..για να σου πει αν ειναι σωστο...και φυσικα εκει παταει και το συνεργειο...αυτος ειναι και ο λογος που το εγραψα το προηγουμενο κειμενο..και φυσικα γιαυτο πρεπει να παει πισω στο μηχανικο ο φιλος και να παρει αυτο που εχει πληρωσει..

  5. #4
    Εγγραφή
    21-11-19
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    8
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ελπίζω ν βγαλει ακρη το παλικάρι. Να σας πω και εγώ την δικιά μου ιστορία πόνου. Ναυτικος γαρ πολυ νομίζουν ότι τα χρηματα τρέχουν από το παντελόνι. Ειχα ενα ε46 320ci εξακυλινδρο. Νοεμβρη του 20 ήμουν Σιγκαπούρη επισκευή.  Αποφασίζω να το κανω 330 κρυφά από την γυναικα. Αυτό πιστεύω ηταν το μεγάλο λάθος. Πλήρωσα μετατροπη, σαλονι θερμενομενα ηλεκτρικο ιδιο χρωμα με το παλιό αλλά απο δεξιοτιμονο, φρενα μ3 πισω τετραπιστονα εμπρός, αναρτησης kw variant 2. Καινουργια τρόμπα βενζίνης. Η συμφωνία ηταν να μπει Δεκέμβρη το αμάξι μεσα ωστε όταν γυρίσω να είναι ετοιμο. Τα χρήματα δόθηκαν κασέρι. Το αυτοκίνητο μπήκε ιανουαριο. Μεχρι μεσα Φεβρουαρίου ηταν αφτιακτο. Το πήρα με όλα τα λαμπάκια και 2ο κυλινδρο ρεταρισμα. Μεσολάβησαν πολλα. Τα πραγματα οπως τα φρενα δν μπηκαν ποτε στο αυτοκινητο,ουτε το σαλονι. Εντελη το αυτοκινητο το εχω στείλει σε εξουσιοδοτημένο συνεργειο εχει ανοικτή το καπάκι, πλαναρισμα καινούργιες βαλβίδες. Τα πραγματα απο τον υποτιθεμενο φιλο μηχανικο τα εστειλα στο συνεργειο. Και τι να δω δν πηγαν τα φρενα, σαλονι λοιπαν χειριστηρια και ενα μηχανημα απο κατω απο το καθισμα. Η πισω γεφυρα δν ειχε αλαχθει φρενα ακομα απο 320. Το σασμαν το ειχε βιδωσει με λαθος βιδες οι οποιες μας εμειναν στο χερι. Με σκοπό να ξετρυπισουμε ξανα κολαουζα για να φτιάξουμε νέες βόλτες. Το μοτερ εγινε πενα, κατεβασμα καπακι, πλαναρισμα, νεες βαλβιδες, φλατζες , καθαρισμος εμβολων με νεα ελατηρια και συναφη και από μερα σε μερα θα μιζαρουμε. Το αστείο τις υπόθεσης οτι εγω έφταιγα και αν πάει μια μετατροπη απο την αρχή χαλια σε παει μπάλα. Να σας πω το πικρό της ιστορίας μέχρις στιγμής εχω δώσει 11000 και Ευτιχως που ο τελευταίος μηχανικός ειναι άνθρωπος και γνωστής. Ο υποτιθέμενος που ανέλαβε την μετατροπη αυτό το κάνει και καλα απο χόμπι και πήγα συστημένο αλλα που να ήξερα. Συγνωμη για το μακροσκελές του μηνύματος.

  6. The Following 4 Users Say Thank You to Dimgor For This Useful Post:

    bomberman 3.28 (04-06-21), nik200 (02-06-21), PetrosD (02-06-21), wheelman (04-06-21)

  7. #5
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οι μετατροπές είναι σαν τη ρωσικη ρουλετα.
    Πολλές φορες για να γλυτώσουμε χρήματα επιλέγουμε συνεργειο που και να θέλει δεν μπορει ή είναι της αρπαχτής.
    Το ζητούμενο είναι να πηγαίνεις σε συνεργειο που ασχολείται με την μάρκα αυτοκινητου που έχεις και να έχει ξαναφτιαξει ιδια μετατροπη.
    Εκει βέβαια το κόστος ανεβαίνει.
    Προσωπικά όταν είχα το αμαξι συνεργειο τα βράδια πεταγωμουν στον ύπνο μου...
    Το αποτέλεσμα όμως με δικαίωσε.
    Βέβαια σχεδόν 6 μηνες έκανα ερευνα για το ποιος θα το αναλάβει.

  8. The Following 3 Users Say Thank You to BILLYS For This Useful Post:

    A8hnaios (03-06-21), BILL007 (04-06-21), nik200 (02-06-21)

  9. #6
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μετατροπες πονεμενη ιστορια.Τελικα κοστιζουν ακριβα και σε χρημα και σε ταλαιπωρια.Οι εξαιρεσεις απλως επιβεβαιωνουν τον κανονα.

  10. The Following User Says Thank You to DIM27 For This Useful Post:

    nik200 (02-06-21)

  11. #7
    Εγγραφή
    19-10-10
    Μηνύματα
    550
    Thanked
    212
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    λιαν συντομος ειμαι και εγω για μετατροπη σε Μ3 απλως περιμενω αν θα κατσει μια κεντα για ενα αστερι 335 με ανταλλαγη αλλοιως παω σε Μ3 ,εξωτερικα θα γινει σιγουρα Μ3
    και ρωτησα τον νικο μηπως πεσοω πανω στον αετονυχι
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maris7 : 02-06-21 στις 21:07

  12. The Following User Says Thank You to maris7 For This Useful Post:

    nik200 (02-06-21)

  13. #8
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    η αληθεια ειναι καπου παντα στη μεση..

    για τα m επιφυλασομαι καθως δεν γνωριζω αν τα σασι ειναι ακριβως ιδια...οπως λενε καποιοι..με τα απλα wba..οποτε και ολα τελεια να ειναι..μπορει κατι να λειπει..!!!

    εγω εχω ζησει με 2 μετατροπες..τα οποια ειχα για πιστα..και δοξα το θεο εβγαλαν λιγα...για το κυνηγι που εφαγαν..αλλα..

    σε αμαξι καθημερινο η μετατροπη ειναι προβλημα....αν δεν δουλευουν ολα ρολοι το αμαξι θα σε αφηνει στο δρομο για πλακα....

    υγ..θα μου πειτε ποσο δυσκολο ειναι να φτιαξεις ενα αμαξι που κυκλοφορει εδω και 10-20 χρονια..???ελα μ ντε....!!

    υγ2...το 46αρι εριχνε τη θερμοκρασια τρομακτικα γρηγορα στην κατηφορα...θυμιζοντας παλιες ενδοξες εποχες με ανοιχτους-τρυπημενους-πειραγμενους θερμοστατες και αλλα γραφικα των συνεργειων....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nik200 : 02-06-21 στις 21:27

  14. The Following User Says Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (04-06-21)

  15. #9
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.282
    Thanked
    4207
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    To αμάξι είναι χρώματος σκουρο γκρί και φουσκωτό ???

  16. #10
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vassilis ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
    To αμάξι είναι χρώματος σκουρο γκρί και φουσκωτό ???
    οχι..αλλα και παλι δεν μπορω να πω κι αλλα...

  17. The Following User Says Thank You to nik200 For This Useful Post:

    Vassilis ///M (12-06-21)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP