Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Ελαστικά για X3 F25

  1. #1
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    176
    Rides
    1

    Προεπιλογή Ελαστικά για X3 F25

    Nα ρωτήσω και εγώ για το Χ3 μου. Είναι M-sport με τις 20αρες 310Μ και RF (245/40/20F, 275/35/20R), οπότε είναι "βαρύ" και σκληρό, και στο Sport βαραίνει ακόμα περισσότερο. Επειδή το Χ3 θα πρέπει να πηγαίνει και Τζια (γι'αυτό άλλωστε παίρνω SUV), οι 20αρες είναι ένα θέμα και θέλω να δω πως θα μου φανεί η ανάρτηση στους χωματόδρομους της Τζιας. Από την άλλη, τα RF έχουν θόρυβο και μειώνουν ακόμα περισσότερο την άνεση, αλλά δεν μπορείς να μείνεις από λάστιχο, επίσης σημαντικό για τη Τζια, ελλείψει ρεζέρβας.

    Και να'ταν μόνο αυτό.....θέλω να μπορώ να ανέβω ένα χιονοδρομικό χωρίς να παλεύω με αλυσίδες και κουβέρτες, ήθελα να φορέσω ένα καλό all-season (μάλλον το CrossClimate). Δυστυχώς όμως 20αρια στις διαστάσεις του Χ3 δεν βγαίνουν all-season (πέραν του Unigrip) οπότε μάλλον θα αναγκαστώ να υπομείνω τα P-Zero.

    Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.....Κάθε ιδέα για λάστιχα δεκτή....

  2. #2
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    σε άλλης μάρκας - εκτός BMW - αυτοκίνητο (VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 240HP DSG7 R-Line 7seater) που φοράει από το εργοστάσιο 20αρες ζάντες με διαστάσεις ελαστικού 255/40R20, μερικές μάρκες - μοντέλα καλοκαιρινών ελαστικών προς επιλογή είναι τα παρακάτω:

    Continental Sport Contact 5 SUV Seal Inside
    Michelin Pilot Sport 4 SUV
    Hankook Ventus S1 Evo 2 SUV
    Pirelli Scorpion Verde SUV
    Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 SUV
    Bridgestone Potenza Sport (2021)

    Δες μήπως κάποια από αυτά βγαίνει στις διαστάσεις που θέλεις.

    Για All Weather ελαστικά δεν έχω άποψη, έχω δεύτερο σετ χειμερινά ελαστικά σε 19αρες.

    Υ.Γ: Τώρα φορά τα Continental Sport Contact 5 SUV Seal Inside.

    Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 01-06-21 στις 22:44
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  3. #3
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    176
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτό με δεύτερο σετ με χειμερινά το έκανα όταν είχα το CX7, τελικά και δεν με βόλευε και δεν ήθελα και τόοοοσο συχνά να πατάω χιόνι. Θα προσπαθήσω να βρω τι υπάρχει σε all-season με Seal Inside, αν και νομίζω από ένα πρόχειρο ψάξιμο ότι ειδικά σε 275 δεν υπάρχει τίποτα...

  4. The Following User Says Thank You to The Ace For This Useful Post:

    BILL007 (26-06-21)

  5. #4
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    176
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ο κύβος ερίφθει και τα ελαστικά κατέφθασαν, τα ίδια PZero αλλά όχι RFs, ο σωστός τύπος με προδιαγραφές BMW (ότι και αν σημαίνει αυτό στη πράξη). Ταυτόχρονα θα γίνουν και οι απαραίτητες μικροεπιδιορθώσεις στις ζάντες περιμετρικά στο χείλος τους για να φαίνονται φρέσκιες. Κάποια στιγμή θα κανονίσω και μια ευθυγράμμιση, κυρίως για να μου φύγει η περιέργεια για το πως έχουν φαγωθεί λίγο περίεργα τα πέλματα, και μάλιστα διαφορετικά τα μπροστά με τα πίσω....

  6. The Following User Says Thank You to The Ace For This Useful Post:

    BILL007 (26-06-21)

  7. #5
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    176
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η αλλαγή ελαστικών και η περιποίηση-επιδιόρθωση των ζαντών ολοκληρώθηκαν. Βρήκαμε πολύ γρήγορα τα -δύσκολα- ελαστικά που φοράει το Χ3 (αν και εργοστασιακές διαστάσεις, βγαίνουν μόνο από λίγους κατασκευαστές και τα εργοστασιακά PZero είναι δυσεύρετα). Πήγα στον Χρήστο Κυριαζή, μέσω γνωστού και φίλου. Τα βρήκε, τα έφερε άμεσα, μου έδωσε προσωρινά ζαντολάστιχα για να χρησιμοποιήσω το όχημά μου, έκανε ά-ρ-ι-σ-τ-η δουλειά στην επιδιόρθωση των τροχών (αρκετά γνωστά χτυπηματάκια από πεζοδρόμια εξαφανίστηκαν, έγιναν σχεδόν καινούριες οι ζάντες!!), πολύ καλή τιμή για όλο το πακέτο και με άριστη συμπεριφορά από όλο το προσωπικό.

    Πρώτες εντυπώσεις από τα καινούρια PZero, προφανώς πολύ πιο ήσυχα και άνετα τα καινούρια, τόσο επειδή είναι απλά (και όχι RF) συν ότι τα προηγούμενα είχαν ζοριστεί αρκετά. Σχετικά φρέσκα (όλα εντός 02/2021). Δεν περιμένω διαφορές στην συμπεριφορά, ίδια λάστιχα είναι, η διαφορά θα είναι στην άνεση και το θόρυβο (θετική) αλλά μεγαλώνει ο κίνδυνος λόγω non-RF (άρα θέλω kit επισκευής και αφρό)

    Η πραγματικά μεγάλη διαφορά είναι στις ζάντες, έκανε τρομερή δουλειά ο Χρήστος, με πραγματικά αστείο κόστος. Μιλάμε ότι σε μία ζάντα είχε φύγει και ένα -πολύ, πολύ μικρό- κομματάκι (!!) από χτύπημα σε πεζοδρόμοιο, πλέον είναι σχεδόν σαν καινούριες !!!

  8. The Following 2 Users Say Thank You to The Ace For This Useful Post:

    BILL007 (28-06-21), trueno (12-07-21)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP