Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ελαστικά για X3 F25

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    159
    Thanked
    194
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλά θυμόμουν ότι είχα φτιάξει thread για τα λάστιχα στο Χ3 μου, οπότε συνεχίζω εδώ. Μετά από σχεδόν ακριβώς 3 χρόνια και 36Κ χλμ, τα PZero πνέουν τα λοίσθια καθώς, πέρα από το χρόνο και τα χιλιόμετρα, έχουν φάει πολύ κοπάνημα στη Τζια, ενώ έχουν και από 1-2 μπαλώματα το καθένα. Άρα ήρθε η ώρα της επόμενης αλλαγής, και αυτή τη φορά είμαι τυχερός καθώς η Conti βγάζει τα καινούρια AllSeasonContact2 στις διαστάσεις του Χ3, άρα λύνουμε και το θέμα του AllSeason και της αντοχής (τα PZero είναι αρκετά "ευαίσθητα" σε κακουχίες) με μια κίνηση.

    Περισσότερο όμως θέλω να ρωτήσω άλλους κατόχους: ρώτησα τον Κυριαζή αν μπορούμε να βάλουμε 285/35/20 πίσω (αντί 275/35/20) γιατί ταιριάζει σαν διάσταση πολύ καλύτερα στα μπροστινά 245/40/20 και κάθεται καλύτερα στη ζάντα. Πέραν του γεγονότος ότι μόνο το απερχόμενο CrossClimate βγαίνει σε αυτές τις διαστάσεις, μου είπε ο Χρήστος ότι αλλαγή διάστασης θα δημιουργήσει θέμα στο xDrive, κάτι που μου έχει πει και ο κουμπάρος μου (σε Ε83 αλλά υποθέτω το ίδιο ισχύει και στο F25). Ότι δηλαδή λόγω (ελάχιστης) διαφοράς στην ταχύτητα περιστροφής, το xDrive νομίζει μονίμως ότι υπάρχει slip και άρα εμπλέκεται συνεχώς, με αποτέλεσμα να βγάζει τελικά και βλάβη.

    Τι λέτε, όσοι είχατε/έχετε xDrive και (αν) κάνατε τέτοια αλλαγή, υπάρχει όντως θέμα ? Για να μου το πει ο Χρήστος, μάλλον κάτι γνωρίζει....

  2. The Following User Says Thank You to The Ace For This Useful Post:

    BILL007 (11-04-24)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP