Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Φιλτρο αερος ελευθερας ροης

  1. #1
    Εγγραφή
    17-05-21
    Μηνύματα
    12
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή Φιλτρο αερος ελευθερας ροης

    Καλησπέρας σας,

    BMW E90 2006 θελω να βαλω φιλτρο αερος ελευθερας τι μαρκα μου προτεινετε? Λεω να να βαλω Κ&Ν ειναι καλο? Επισης αυτο που με καιει περισσοτερο ειναι να το βαλω μεσα στο φιλτροκουτι ή να ξιλωσω το φιλτροκουτι και να βαλω αλλη εισαγωγη ? τι μου προτεινετε?

  2. #2
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Η μονη περιπτωση που δε θα χασεις (ενω πας να κερδισεις) ειναι να βαλεις μεσα στο μαμα φιλτροκουτι....αλλα δεν θα κερδισεις τιποτα απολυτως...και θα ρισκαρεις με τα λαδια κλπ που θελει το φιλτρο να χαλασεις τον μαφ...εκτος αυτου το φιλτραρισμα δεν ειναι το ιδιο ποιοτικο...για χοανη το μονο κερδος ειναι ο ηχος και υποκειμενικα η εμφανιση...δεν αξιζει να σχοληθεις τσαμπα λεφτα..η καλυτερη λυση ειναι να αλλαζεις το μαμα φιλτρο οταν πρεπει

  3. The Following User Says Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    pilot (20-05-21)

  4. #3
    Εγγραφή
    17-05-21
    Μηνύματα
    12
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    δηλαδη μου να μην βαλω ελευθερας και να το αφησω ετσι?

  5. #4
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σου λεω τα υπερ και τα κατα...εγω στη θεση σου δεν θα εβαζα...βεβαια αν δεν το εχεις κανει παντα σε τρωει, αλλα δεν αξιζει, ειναι ψυχολογικο το θεμα.
    Ειχα βαλει και εγω ενα carbon βαρελακι ελευθερας τυπου bmc και γουσταρα πολυ τον ηχο που εκανε στα ψηλα οταν ημουν με κλειστα παραθυρα...αλλα εχω την εντυπωση οτι το μαμα δουλευε καλυτερα και απο αποδοση και προφανως απο φιλτραρισμα.
    Βεβαια εγω δεν εχω maf αλλα mas (λουφτ).... οποτε τετοιες αλλαγες θελουν πολλη προσοχη γιατι το αμαξι δεν μετραει ποσοτητα αλλα ροη αερα.
    Γενικα τα Bmw εχουν πολυ καλες εισαγωγες και δεν εχεις κατι να ''ελευθερωσεις''.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    BILL007 (24-05-21), dreamer (21-05-21)

  7. #5
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    +1 μονο σε ηχο θα κερδισεις και δεν αξιζει..οπως σου ειπε εχουμε πολυ καλες εισαγωγες ,δεν αξιζει για ενα ηχο ..αλλα γουστα ειναι αυτα..δες κανα βιντεο στο τουμπ,θα καταλαβεις οτι δεν ειναι μεγαλη διαφορα στον ηχο..

  8. #6
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.580
    Thanked
    6681
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μην ασχολήσε. Κι εγώ είχα βάλει μαζί με το πρόγραμμα και το έβγαλα γιατί αφενώς δεν είδα κάποια διαφορά και αφετέρου στα χαμηλά
    κάποιες φορές το γκάζι χάζευε. Το έβγαλα και έστρωσε το αμάξι. Τώρα αν στο δυναμόμετρο έχει 2-3 ίππους διαφορά στις 5000 rpm π.χ.
    δεν θα το καταλάβεις ποτέ. Αν έχεις κόλλημα με τον ήχο βάλε χοάνη αλλά "ξερή" όχι με λάδι λόγω MAF, εις γνώση σου ότι το σωστό φιλτράρισμα
    πάει περίπατο..

  9. The Following User Says Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    BILL007 (24-05-21)

  10. #7
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ετσι ακριβως...μονο με χοανη κερδιζεις ηχο ...μεσα στο φιλτροκουτι οτι και να βαλεις δεν θα καταλαβεις διαφορα...επισης στο μηχανοστασιο γινεται χαμος απο σκονες κλπ ειδικα αν παρκαρεις εξω και ειναι πολυ πιο ευκολο να τα ρουφας ολα αυτα αφου το εργοστασιακο φιλτροκουτι πιανει στη μετωπη που πολυ δυσκολα μπαινει ολος αυτος ο μπουχος οταν το αμαξι ειναι παρκαρισμενο...οταν οδηγας ειναι αλλη ιστορια...με το εργοστασιακο επισης κερδιζεις και σε θερμοκρασιες αερα εισαγωγης

  11. The Following User Says Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    BILL007 (24-05-21)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP