Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2

Θέμα: CITROEN C3 ENTERPRISE

  1. #1
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή CITROEN C3 ENTERPRISE

    Μόλις παραλάβαμε τα νέα μας αυτοκίνητα στην δουλειά και συνέπεσε ταξίδι Αθήνα οπότε σήμερα

    έγινε το ξεπαρθένιασμα! Μετά από 15 χρόνια με το Transit connect και 450χιλ ήρθε το C3 να μου

    αποδείξει ότι μπορεί κι αυτό. Αξίζει να πω δυο λόγια για το Ford πάντως. Έχοντας ένα πολύ μικρό

    σε διάρκεια και δύναμη οφέλιμο εύρως ο κινητήρας (1.8 TDdi 75 ps) έπρεπε να οδηγείς στοχευμένα

    και να βασίζεσαι στην φόρα του, πράγμα που το χαροποιούσε ιδιαίτερα γιατί πολύ απλά δεν ξεκολούσε

    από τον δρόμο με τίποτα και αυτό το μετέφερε στον οδηγό του. Είναι το αυτοκίνητο που δεν με

    τρόμαξε ούτε μια στιγμή και ας μην είχε ABS. Έβαζε την μούρη κάτω και βύζαινε. Γι αυτό και έτρωγε

    τα μπροστινά λάστιχα στο τριπλάσιο από τα πίσω. Και όλα αυτά με ένα κώλο πρόθυμο για παιχνίδια!

    Έχοντας αυτά στο νου και με την λαχτάρα για το νέο το σύγχρονο το καινούργιο ξεκίνησα το ταξίδι

    με το C3. Θέση οδήγησης αρκετά καλή τα χειρηστήριά του εργονομικότατα οι θήκες του τα καθίσματα

    ο χώρος φόρτωσης όλα πολύ θετικά. Η συναρμολόγηση απρόσμενα καλή για γάλλο και όλες οι λειτουργίες

    γενικά του αυτοκινήτου δείχνουν 'δουλεμένες' και όχι απλά για να βρίσκονται. Και το λέω έχοντας πολύ

    πρόσφατη εμπειρία με νοικιασμένο Corsa 1.4 βενζίνη που απλά ήταν απογοητευτικό. Μόνο η τιμή το έσωζε..

    Επίσης το C3 είναι πάρα πολύ αθόρυβο και ειδικά το μοτέρ δεν σε ενοχλεί ποτέ. Από γκάζια είναι ακόμα

    σφιχτό το μοτέρ βέβαια αλλά σαφώς και έχει backround (1.5 100hp diesel) και το δείχνει. Αυτά τα θετικά

    του και κάπου εδώ αρχίζει η γκρίνια γιατί "ακούω" τον pilot να μουρμουρίζει! Το πάτημά του είναι πάρα πολύ

    μαλακό. Εννοώ... πολύ... πάρα πολύ... απελπιστικά πολύ! Τι να πω, ότι στους Άγιους Θεόδωρους στις κατηφόρες

    με "ζόρισε" ?? Εκεί με το φορντ έμπαινα με ότι είχα μαζέψει 140-150 (κατηφόρα γαρ!) και το μπ@υρδέλ@ βίδωνε,

    το τιμόνι μεστό και ακλόνητο. Αυτό έδώ άσε... δεν λέω ότι είναι επικίνδυνο προς Θεού αλλά το αμάξωμα φλυαρεί

    τόσο πολύ και άσκοπα που σου κόβει την φόρα. Το δε τιμόνι ναι μεν ακριβές αλλά πολύ ελαφρύ και με άψυχη

    ανάδραση. Επίσης έχω πολλά χρόνια να οδηγήσω αμάξι που στα φρένα βουτάει τόσο πολύ η μούρη...

    Δεν ξέρω αν το μάθω με τον καιρό και το συνηθίσω αλλά νομίζω ότι σε δρόμο με στροφιλίκι (ειδικά ανοιχτό) θα μου λείπει

    το connect. Απο την άλλη είναι και το 46άρι αυτό που είναι οπότε ίσως καλομάθαμε με αυτό που λέμε "καλό" αμάξι.

    Ίσως αυτό το Citroen με πιο σφιχτό setup και με 17αρες να άλλαζε πρόσωπο...δεν ξέρω.


    20210505_090303.jpg

  2. The Following 3 Users Say Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    BILL007 (07-05-21), isou (06-05-21), nik200 (14-06-21)

  3. #2
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

  4. The Following 4 Users Say Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    BILL007 (07-05-21), isou (06-05-21), nik200 (14-06-21), Vassilis ///M (07-05-21)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP