Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: Περι ecu/chip

  1. #11
    Εγγραφή
    18-12-12
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    687
    Thanked
    1058
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο djkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζεις κάποιο Μ42 που να έσπασε ελατήριο στις 7000?
    Δεν παράγει έργο? Μάλλον εννοείς παράγει λιγότερο, αλλιώς δεν θα ανέβαζε και στροφές.
    Το δικό μου πάντως μια χαρά τράβαγε δυνατά μέχρι τον κόφτη στις 7.
    Ναι, ενα στα χερια μου στο παρελθον και αλλα δυο γνωστων, το ενα μαλιστα χωρις καν προγραμμα λλα του βαραγε συνεχεια κοφτες.
    Και φυσικα το οτι δεν συνεχιζει να παραγει επιπλεον δυναμη σε αυτες τις στροφες, σημαινει οτι δεν παραγει εργο σε εκεινο το φασμα, απλα συνεχιζει να περιστρεφεται, μια και απο την αδρανεια των βαλβιδων (λογω μαλακων ελατηριων) οι βαλβιδες συναντιουνται στιγμιαια ανοιχτες και χανει συμπιεση. Ετσι ή σπανε τα ελατηρια και μενει ανοιχτη η βαλβιδα (και φιλιεται με το πιστονι) ή κοβεται η βαλβιδα (και πεφτει μεσα στον κυλινδρο).
    Απλα συνηθισμενα πραγματα.

  2. The Following User Says Thank You to compactM3 For This Useful Post:

    BILL007 (05-05-21)

  3. #12
    Εγγραφή
    30-11-16
    Μηνύματα
    17
    Thanked
    7
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο compactM3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, ενα στα χερια μου στο παρελθον και αλλα δυο γνωστων, το ενα μαλιστα χωρις καν προγραμμα λλα του βαραγε συνεχεια κοφτες.
    Και φυσικα το οτι δεν συνεχιζει να παραγει επιπλεον δυναμη σε αυτες τις στροφες, σημαινει οτι δεν παραγει εργο σε εκεινο το φασμα, απλα συνεχιζει να περιστρεφεται, μια και απο την αδρανεια των βαλβιδων (λογω μαλακων ελατηριων) οι βαλβιδες συναντιουνται στιγμιαια ανοιχτες και χανει συμπιεση. Ετσι ή σπανε τα ελατηρια και μενει ανοιχτη η βαλβιδα (και φιλιεται με το πιστονι) ή κοβεται η βαλβιδα (και πεφτει μεσα στον κυλινδρο).
    Απλα συνηθισμενα πραγματα.
    Σε παρακαλώ να μου επιτρέψεις να πιστεύω πως ή έχεις μπερδευτεί και μιλάς για άλλο μοτέρ ή κάτι δεν ξέρεις/δεν μας λές. (πχ κακή συντήρηση, κακό λάδι)
    Δες λοιπόν εδώ το δικό μου αν παρήγαγε "έργο" μέχρι τις 7.
    Πρώτο άνοιγμα με σχεδόν ίδιο πρόγραμμα με κόφτη στις 6300 και δεύτερο με κόφτη στις 7000.

    Το αμάξι για 3 χρόνια που το είχα πήγαινε συνέχεια έτσι και δεν έκανε ποτέ κιχ...


  4. The Following User Says Thank You to djkostas For This Useful Post:

    PetrosD (06-05-21)

  5. #13
    Εγγραφή
    18-12-12
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    687
    Thanked
    1058
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο djkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε παρακαλώ να μου επιτρέψεις να πιστεύω πως ή έχεις μπερδευτεί και μιλάς για άλλο μοτέρ ή κάτι δεν ξέρεις/δεν μας λές. (πχ κακή συντήρηση, κακό λάδι)
    Δες λοιπόν εδώ το δικό μου αν παρήγαγε "έργο" μέχρι τις 7.
    Πρώτο άνοιγμα με σχεδόν ίδιο πρόγραμμα με κόφτη στις 6300 και δεύτερο με κόφτη στις 7000.

    Το αμάξι για 3 χρόνια που το είχα πήγαινε συνέχεια έτσι και δεν έκανε ποτέ κιχ...

    σωστα, εχεις δικιο, δεν ξερω.

  6. #14
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ειναι ολα θεμα χρησης και συντηρησης/καταστασης κατα 99%..και εγω τωρα σαν μαμα και ας εχω 180.000 χιλιομετρα με αψογο κυριολεκτικα μοτερ, αμα αρχισω να κανω κυκλακια στον κοφτη καθε μερα ποση ωρα ισως να σπασει

  7. The Following User Says Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    compactM3 (06-05-21)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP